Susan1904
12.10.08,19:45
Dobrý večer.
V živnostenskom liste mam uvedené miesto vykonávania činnosti na adrese bydliska.To znamená,že inde ako na spomínanej adrese nemôzžm činnosť vykonávať?Za odpovede ďakujem.
DanielaSL
12.10.08,18:21
Môžeš. To bude tvoja prevádzka.
nika.sum
23.10.08,20:56
Ahoj, mam miesto podnikania na adrese svojho bydliska, chcem si prenajat priestor pod nasim bytom, cize adresa sa nemeni. Tiez sa to berie ako prevadzka, treba to tiez nahlasovat? Pojde len o kancelariu.
nika.sum
26.10.08,11:33
Prosim odpovie mi niekto?
veronikasad
26.10.08,12:49
Ahoj, mam miesto podnikania na adrese svojho bydliska, chcem si prenajat priestor pod nasim bytom, cize adresa sa nemeni. Tiez sa to berie ako prevadzka, treba to tiez nahlasovat? Pojde len o kancelariu.
Pozri § 17 živnostenského zákona. Kanceláriu by si mala prihlásiť ako prevádzkáreň, pokial sa nejedná len o priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti /definíciu máš v zákone/.


§ 17
Prevádzkareň
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2008-a.html#hore)

(1) Prevádzkarňou sa rozumie priestor, v ktorom sa prevádzkuje živnosť; nie je ním priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti ani technické a technologické zariadenie určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti.

(2) Združenou prevádzkarňou sa na účely tohto zákona rozumie trvalo zriadený, spravidla uzavretý priestor, v ktorom sa prevádzkuje výrobná živnosť zahŕňajúca súbor činností spĺňajúcich znaky samostatných živností v prípade, ak pracovný, technický alebo technologický postup prác nadväzuje na seba alebo inak spolu súvisí na účel výroby finálneho produktu.

(3) Za priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti sa považujú najmä:

a) priestor určený na uskladnenie surovín a tovaru podnikateľa,
b) stanovištia, odstavné plochy pre motorové vozidlá, garáže a priestory určené na zabezpečenie údržby a technickú kontrolu vozidiel,
c) miesto podnikania fyzickej osoby, sídlo právnickej osoby,
d) výstavné priestory a vzorkové predajne,
e) priestor na prijímanie zákaziek alebo tovaru a na jeho vydávanie.
nika.sum
31.10.08,13:27
No to je to co som nepochopila...pokial sa nejedna o priestory súvisiace s prevádzkovanim zivnosti...ak krajcirka ma prenajaty priestor pod svojim bytom - miestom podnikania, a v nom vykonava krajcirske prace je to prevadzkaren? Ja myslim, ze je to priestor suvisiaci s prevdzkovanim zivnosti a netreba to nahlasovat. Tak isto aj uctovnicke prace, vykonavane v prenajatej susiarni a pod. Ak sa mylim opravte ma prosim. Dakujem
veronikasad
31.10.08,13:31
No to je to co som nepochopila...pokial sa nejedna o priestory súvisiace s prevádzkovanim zivnosti...ak krajcirka ma prenajaty priestor pod svojim bytom - miestom podnikania, a v nom vykonava krajcirske prace je to prevadzkaren? Ja myslim, ze je to priestor suvisiaci s prevdzkovanim zivnosti a netreba to nahlasovat. Tak isto aj uctovnicke prace, vykonavane v prenajatej susiarni a pod. Ak sa mylim opravte ma prosim. Dakujem

Prevádzkarňou sa rozumie priestor, v ktorom sa prevádzkuje živnosť.

Nie som kompetentná vykladať živnostenský zákon, ale podľa mňa sa jedná o prevádzkáreň, tak u účtovníčky, ako aj krajčírky, pokial tam túto činnosť vykonáva a neslúži iba na styk /príjem a výdaj zákaziek/ s klientami.
riska007
04.06.12,15:00
Prosím Vás o pomoc. Kamarát má živnosť - stolár. Avšak nemá prevádzku. On však pracuje doma v garáži. Môže vlastne on fakturovať výrobu nábytku, dverí atď, keď nemá oficiálnu prevádzku. A ďalšia otázka, keby šiel pracovať na živnosť do jednej firmy a tam by napr. rezal dielce, môže firme fakturovať túto prácu? Pretože som tu niekde čítala, že aj keď pracuje v nejakej firme, musí tam mať nahlásenú prevádzku. Viete mi prosím poradiť?
Economic
04.06.12,17:03
Prosím Vás o pomoc. Kamarát má živnosť - stolár. Avšak nemá prevádzku. On však pracuje doma v garáži. Môže vlastne on fakturovať výrobu nábytku, dverí atď, keď nemá oficiálnu prevádzku. A ďalšia otázka, keby šiel pracovať na živnosť do jednej firmy a tam by napr. rezal dielce, môže firme fakturovať túto prácu? Pretože som tu niekde čítala, že aj keď pracuje v nejakej firme, musí tam mať nahlásenú prevádzku. Viete mi prosím poradiť?


Fakturovať svoju prácu (výrobky, služby) môže, či odberateľom, alebo firme, pre ktorú bude robiť. Nemusí to mať nahlásené ako prevádzku, keď pracuje v priestoroch niekoho a pracuje pre niekoho.
Zita5
05.06.12,04:17
Prosím Vás o pomoc. Kamarát má živnosť - stolár. Avšak nemá prevádzku. On však pracuje doma v garáži. Môže vlastne on fakturovať výrobu nábytku, dverí atď, keď nemá oficiálnu prevádzku. A ďalšia otázka, keby šiel pracovať na živnosť do jednej firmy a tam by napr. rezal dielce, môže firme fakturovať túto prácu? Pretože som tu niekde čítala, že aj keď pracuje v nejakej firme, musí tam mať nahlásenú prevádzku. Viete mi prosím poradiť?

Prečítajte si túto tému z roku 2012, najmä zadanie ...
http://www.porada.sk/t183647-kontrola-zo-zivnostenskeho-uradu.html?highlight=Kontrola+%C5%BEivnostensk%C3% A9ho+%C3%BAradu

Faktúrovať môže svoje výrobky.
Iné však je , že či má schválený priestor na podnikanie - garáž, ktorú využíva na stolárske práce , ktoré vykonáva na základe ŽL ...to už bude záležitosť kontroly.
riska007
05.06.12,07:39
1. Čiže, keď to dobre chápem, mal by mať v tej firme nahlásenú prevádzku?
2. A keď nemá tú svoju garáž nahlásenú ako prevádzku, tak by nemal teoreticky fakturovať napr. výrobu dverí, resp. nábytku?
Economic
05.06.12,07:43
1. Čiže, keď to dobre chápem, mal by mať v tej firme nahlásenú prevádzku?
2. A keď nemá tú svoju garáž nahlásenú ako prevádzku, tak by nemal teoreticky fakturovať napr. výrobu dverí, resp. nábytku?


Môj osobný názor a prax je taká, že by mal ohlásiť aspoň Súvisiaci priestor. Nikde nie je napísané v zákone, že prevádzka je na vykonávanie činnosti nevyhnutná. Fakturovať svoju prácu, službu môže, resp. musí.... To sú dve odlišné veci.

S úradníkmi ako sú : kontrolóri ŽÚ treba trošku slovne bojovať... Inak sa cítia ako na koni.
Zita5
05.06.12,07:57
..... treba si uvedomiť jeden fakt, že v garáži bude podnikateľ prevádzkovať podnikateľskú činnosť - stolárske práce ,nech to nesie názov aký chce či prevádzkareň, alebo súvisiaci priestor ....povolenie však musí mať ako z hygieny , stavebný úrad ,hasiči , vyriešenie odpadu a podobne. Nikde zákon nestanovuje, že ak nemá tieto povolenia , tak nemôže fakturovať .Vyrobí ,predá a vyfakturuje. To čo píšem je o iných povinnostiach podnikateľa súvisiacich s jeho činnosťou v garáži.
riska007
05.06.12,13:17
Ďakujem Vám za rady.
Indeed
05.06.12,13:25
Teda zákon o živnostenskom podnikaní, je vo viacerých ohľadoch NEDOKONALÝ !

Tak mi to vychádza, že vnáša sa do vykonávania živnosti neporiadok.