mimika36
13.10.08,10:13
Ahojte poradaci. Chceli by sme kupit v blizkej buducnosti pozemok na vystavbu domu. Naco vsetko sa treba pytat a coho sa vyvarovat, popripade podla akeho zakona sa riadit, aby sme sa vyhli problemom pred vystavbou. Je vhodne dopredu si na pozemok zavolat projektanta, ak mame vybrany projekt, ci moze byt postaveny na danom pozemku? Dakujem.
ZDENIELA
13.10.08,09:33
Zistiť či vlastník je skutočne vlastníkom, či má daný pozemok vysporiadaný s platným listnom vlastníctva a bez plomb
Chcete na ňom stavať, tak tiež na stavebnom úrade (obecný úrad) zistiť, či vám na danom pozemku vôbec stavať dovolia.
deli.
13.10.08,09:58
Je vhodne dopredu si na pozemok zavolat projektanta, ak mame vybrany projekt, ci moze byt postaveny na danom pozemku? Dakujem.

Je to vhodne. Najma ak neviete, ci idete stavat v sulade so stavebnym zakonom alebo nie...
Zypsik
13.10.08,11:07
A takisto prist na pozemok s mapkou z katastra. Aby ste neostali prekvapeni, co vsetko je a co nie je vase pri pohlade aspon na tvar pozemku a umiestnenie stavieb na nom. (hoci geodet by bol este lepsi).
Projektant s vami samozrejme na obhliadku prist moze, majitel by nemal mat ziadne namietky, ved chce predat. Hoci vy mate asi uplne presnu predstavu co chcete, kedze dom uz mate vybrany a hladate pred vhodny pozemok. Projektant ale aspon mozno bude vediet povedat, ci vam vas vuduci dom nebude polovicu roka tienit susedova garaz alebo ten kopcek nad dedinou nie je prave tak blbo orientovany, ze vsetci budu mat este(uz)slniecko a vy uz(este) hodinu tien.
Vela o pozemku napovie aj vegetacia na nom rastuca (prerazajuca spodna voda a vlhkomilna trava, naklonene stromy v dosledku pohybu svahu. Poobzerajte si susedov, ci ta drevena buda pri susedovom plote nie je nahodou stena jeho velkochovu osipanych. Popocuvajte zvuky z premavky (a cesta moze byt kludne 2km daleko, odrazy su zradne).
moniv
13.10.08,11:44
Odporucam, aby ste si overili moznost napojenia sa na IS. My sme kupili pozemok, kde bola rozvodna skrina pre elektriku. Mysleli sme si, ze nas v pohode zapoja. Napojit nas vsak nemozu kvoli tomu, ze nova trafostanica nie je skolaudovana. A ani tak skoro nebude :-(
chandler
13.10.08,16:33
potrebujes hlavne geodeta, aby si vedela co presne kupujes. a nie ze je to moje az tam po tu jablon :)
a skontrolovat tie IS, a zistit list vlastnictva, tarchy a podobne.
ten projektant nie je taky dolezity.. jemu stacia fotky
olivin
13.10.08,18:05
A zistite ci cez pozemok nevedie nejaka infrastruktura, vodovod, plynove potrubia a ine ...
olivin
13.10.08,18:08
ten projektant nie je taky dolezity.. jemu stacia fotky

chandler, nedavno mi jeden skuseny architekt povedal, ze klasicke fotky maju pre architekta velmi malu vypovednu hodnotu, ovela lepsie je oznacit pozemok na nejakej mape napr. google maps alebo na vektorovej mape kataster portalu
Zypsik
13.10.08,20:19
Nehovorim, ze fotky su to najstastnejsie riesenie, ale ten PAN architekt, co navrhne dom podla vektorovej mapy z katastra musi byt fakt macher... :(
Skor by som bol za fotky, lokalizaciu na mape a osobnu navstevu
olivin
13.10.08,21:23
Nehovorim, ze fotky su to najstastnejsie riesenie, ale ten PAN architekt, co navrhne dom podla vektorovej mapy z katastra musi byt fakt macher... :(
Skor by som bol za fotky, lokalizaciu na mape a osobnu navstevu

necitaj medzi riadkami a neizoluj z kontextu, nikto nehovori o navrhu domu, myslim, ze tu padla otazka ci je dobre si zavolat pred kupou na pozemok projektanta, ano osobne to povazujem za najlepsie riesenie, ale ak sa neda tak urcite lepsie ako fotky (spomenute chandlerom) je lokalizacia na mape (spomenula som google maps, vektorovu mapu som spomenula ako druhe mozne, resp. doplnkove riesenie)

a ten pan architekt je PAN architekt, to iba BTW
chandler
14.10.08,05:45
chandler, nedavno mi jeden skuseny architekt povedal, ze klasicke fotky maju pre architekta velmi malu vypovednu hodnotu, ovela lepsie je oznacit pozemok na nejakej mape napr. google maps alebo na vektorovej mape kataster portalu

no osobne by som nehladal architekta ale skuseneho projektanta :)
a to ze si to pozre na google maps som bral ako samozrejmost. tak isto ako to, ze sa podla tych fotiek nebude navrhovat dom (musi sa ist pozriet osobne) ale na predstavu o tom co by sa tam dalo postavit a ci to suhlasi s predstavou investora uplne stacia fotky.
mimika36
14.10.08,08:47
Dakujem pekne za vsetky odpovede. Skor ci neskor by ten projektant na pozemok mal ist, ja osobne si tiez myslim- hoci som laik, ze z fotiek toho vela nezisti. Ide najma o to, ze pozemok je dost uzky- 14 m. Viem , ze z jednej strany sa ma nechat 2m, z druhej minimalne 4m. Ale zo zakona mi nie je jasne, ci tam, kde necham 4m mozem dat okna??? Na konkretnom pozemku by som sa tym padom divala na severnu stenu uz postaveneho suseda, co by mne osobne nevadilo. Da sa to?
chandler
14.10.08,08:54
no ak vies ze by ti vadilo sa pozerat susedovi na stenu tak aj bez projektanta vies ze asi ten pozemok nechces.
keby si sem dala nejaku skicu ako to tam vyzera tak by to bolo najjednoduchsie.
mimika36
14.10.08,09:47
Ved prave, ze nam by to NEvadilo, islo by vlastne len o jedno okno- pravdepodobne spalna, takze je to OK. Skicu neviem dat, ide o domcek z iq-buildingu IQ 4, ale na nete tento domcek nie je. Je to bungalov, taha sa skor do dlzky, sirka zodpoveda, pripadne by sme korigovali, okna su vpredu vzadu, po stranach su len male okna do kupelne, technickej miestnosti a pod. okrem toho okna do jednej izby. Okrem toho, ak by sme domcek posunuli viac dozadu, tak sa mu na stenu ani nebudem divat a to by sa teoreticky pri dlzke pozemku aj dalo urobit. :rolleyes:
chandler
14.10.08,13:40
potrebuje nakreslit plan pozemku a kde priblizne su susedne domy, vytlacit si ten dom co chcete, urobit par fotiek okolia a poradit sa s projektantom. takto to pojde lahsie ako na ten pozemok niekoho dotiahnut.
mimika36
14.10.08,17:20
;)dakujem
eva29
20.10.08,07:58
A požiadať si na obci (meste) o územnoplánovaciu informáciu - dajú vám vedieť či sa na danom pozemku môže stavať. Je to bezplatné a presné. Nie je odveci ísť s číslom parcely na stavebný úrad a tam vám povedia všetko čo potrebujete vedieť....či je tam nejaké ochranné pásmo, pokiaľ sú vedené IS, či je v územnom pláne počítané na tom pozemku s výstavbou rodinných domov alebo iných stavieb......A samozrejme ako už vyššie písali zistiť si všetko o pozemku (dá sa aj na ...katasterportal.sk s číslom parcely)
clen
10.08.12,13:57
Tu je o tom celý článok: http://opozemkoch.sk/index.php?ic=54