adejka_79
13.10.08,10:55
Dobrý deň,

som externou študentkou VŠ. Čakajú ma 3 dni školy počas pracovného týždňa. Chcem sa opýtať či mi môže zamestnávateľ dať neplatené volno /resp. ako to vyriešiť aby som si nemusela brať dovolenku nakoľko už poriadne nemám moc dovolenky/
Gabi03
13.10.08,08:57
Pokiaľ nemáš uzatvorenú dohodu o umožnení štúdia, tak dovolenka, nadčasy, neplatené voľno - po dohode so ZĽom, nezúčastniť sa prednášok.... podľa svojich kritérií a možností. ;)
Tweety
13.10.08,08:58
Dobrý deň,

som externou študentkou VŠ. Čakajú ma 3 dni školy počas pracovného týždňa. Chcem sa opýtať či mi môže zamestnávateľ dať neplatené volno /resp. ako to vyriešiť aby som si nemusela brať dovolenku nakoľko už poriadne nemám moc dovolenky/
Môže, ak máš s ním uzatvorenú zmluvu ohľadom štúdia podľa § 140 ZP.

§ 140
Zvyšovanie kvalifikácie
(1) Účasť na ďalšom vzdelávaní, v ktorom má zamestnanec získať predpoklady ustanovené právnymi predpismi alebo splniť požiadavky nevyhnutné na riadny výkon práce dohodnuté v pracovnej zmluve, je prekážkou v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže poskytovať zamestnancovi pracovné voľno a náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku, najmä ak je predpokladané zvýšenie kvalifikácie v súlade s potrebou zamestnávateľa. Zvýšenie kvalifikácie je aj jej získanie alebo rozšírenie.

(3) Pracovné voľno podľa odseku 2 poskytne zamestnávateľ najmenej

a) v rozsahu potrebnom na účasť na vyučovaní,
b) dva dni na prípravu a vykonanie každej skúšky,
c) päť dní na prípravu a vykonanie záverečnej skúšky, maturitnej skúšky a absolutória,
d) 40 dní súhrnne na prípravu a vykonanie všetkých štátnych skúšok alebo dizertačnej skúšky v jednotlivých stupňoch vysokoškolského vzdelávania,
e) desať dní na vypracovanie a obhajobu záverečnej práce, diplomovej práce alebo dizertačnej práce.

(4) Za pracovné voľno poskytnuté zamestnancovi na vykonanie opravnej skúšky nepatrí náhrada mzdy.
susaan88
03.11.08,05:28
Prosím Vás, máte niekto tú zmluvu o štúdiu? Aspoň nejakú vzovorovú, ďakujem:confused:
Evaman
03.11.08,07:39
Ja mám tiez zamestnanca, kt. chodí na VS, jeho studium vsak nesuvisi so zvysovanim kvalifikacie pre potreby zamestnavatela ,teda nie je to podla § 140 z.p. tak ako uz uviedla vyssie Tweety. Do pracovnej zmluvy som mu uviedla, ze ucast na takomto vzdelavani si moze bud nadpracovat alebo ak to nie je mozne, tak sa to bude brat ako neplatene volno.