fialka m
13.10.08,14:09
Osoba uspesne skoncila vysoku skolu dna 24.5.2006. Dna 5.6.2006 sa zamestnala. U zamestnavatela si odpracovala 2 roky a 133 dni. Ma narok tato osoba na podporu v nezamestnanosti?

Dakujem
mysimis
13.10.08,12:22
kuk sem:
Dávka v nezamestnanosti

Podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti

§ 104
Na začiatok

(1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len "evidencia nezamestnaných občanov") bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov

a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky a
b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca.

(3) Nárok na dávku v nezamestnanosti má aj fyzická osoba, ktorá po skončení výkonu služby policajta alebo profesionálneho vojaka bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov a nesplnila podmienky na vznik nároku na výsluhový príspevok podľa osobitného predpisu. 2)

(4) U fyzických osôb uvedených v odseku 3 je obdobie poistenia na výsluhový príspevok podľa osobitného predpisu 2) obdobím poistenia v nezamestnanosti podľa tohto zákona.

(5) Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa nezapočítava obdobie poistenia v nezamestnanosti, ktoré bolo získané ku dňu vzniku predchádzajúceho nároku na dávku v nezamestnanosti.

(6) Obdobie dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti sa započítava na vznik nároku na dávku v nezamestnanosti len vtedy, ak za toto obdobie poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na poistenie v nezamestnanosti.

(7) Rok poistenia v nezamestnanosti je 365 dní poistenia v nezamestnanosti.
fialka m
13.10.08,12:30
A studium vysokej skoly, je vtedy osoba poistena alebo nie?
mysimis
13.10.08,12:33
Počas štúdia osoba nie je poistená v nezamestnanosti.
ujv.oz
01.11.08,16:38
A počas rodičovskej dovolenky tiež nie je poistená v nezamestnanosti? Ja mam odpracovane 2 roky 4 mesiace prac.pomer ukoncujem dohodou k 31.12.08 z org.dovodov + 3 mes.odstupné. Predtym som bola na rodičovskej dovolenke. Vyplyva z toho ze nebudem mat narok na žiadnu davku v nezamestnanosti? Ak niekto poradi budem moc vďačná.
brčko
01.11.08,20:01
A počas rodičovskej dovolenky tiež nie je poistená v nezamestnanosti? Ja mam odpracovane 2 roky 4 mesiace prac.pomer ukoncujem dohodou k 31.12.08 z org.dovodov + 3 mes.odstupné. Predtym som bola na rodičovskej dovolenke. Vyplyva z toho ze nebudem mat narok na žiadnu davku v nezamestnanosti? Ak niekto poradi budem moc vďačná.

POčas rodičovskej dovolenky je poistenie v nezamestnanosti prerušené. Ale to platí až od 1.7.2005, t.j. ak si bola na RD ešte v čase predtým, tak v tomto období si bola poistená v nezamestnanosti.

Ak by si sa zaevidovala na UP do 7kal.dní od ukončenia PP, t.j. pri ukončení PP 31.12.08 do 7.1.09 (ak ovšem nebudeš napr. PN), tak ta zaregistrujú od 1.1.09 a sledovať by sa malo obdobie od 1.1.05 do 31.12.08, či si bola poistená v nezamestnanosti aspon 3roky t.j. 3x365dní = 1095dní (predpokladám tvoj PP bol na dobu neurčitú).

Takže ak si bola v období od 1.1.05 do 30.6.05 na RD, tak aj tieto dni sa ti do dní trvania poistenia v nezamestnanosti rátajú t.j. 182dní (6mesiacov). No aj keď to prirátaš k tvojim 2rokom a 4 mesiacom, tak stále ti cca 2mesiace chýbajú.
lilly1210
13.11.08,22:59
kamaratka ma zaplatenych 1085 dni PvN. takze jej nevznika narok na davku v nezamestnanosti. bola studentkou VS do 2004. od 1.10.2005 az do 31.12.2007 bola na doktorantskom dennom studiu a zaroven vedena ako zamestananec skoly, takze za nu PvN platili. Od 8.1.2008 si platila dobrovolne PvN az do 1.10.2008. Studium ukoncila 26.9.2008. Od 27.9.2008 je vedena na uradde prace. Ako ma chybaje dni dohnat, ked jej uz nechcu dovolit doplatit si ich? Ma sa odhlasit, doplatit si ich a znova prihlasit? alebo aj pre nu bude potom platit zase cakacia doba 3 roky?
brčko
14.11.08,08:09
kamaratka ma zaplatenych 1085 dni PvN. takze jej nevznika narok na davku v nezamestnanosti. bola studentkou VS do 2004. od 1.10.2005 az do 31.12.2007 bola na doktorantskom dennom studiu a zaroven vedena ako zamestananec skoly, takze za nu PvN platili. Od 8.1.2008 si platila dobrovolne PvN az do 1.10.2008. Studium ukoncila 26.9.2008. Od 27.9.2008 je vedena na uradde prace. Ako ma chybaje dni dohnat, ked jej uz nechcu dovolit doplatit si ich? Ma sa odhlasit, doplatit si ich a znova prihlasit? alebo aj pre nu bude potom platit zase cakacia doba 3 roky?

ozaj netreba zadávať otázku do viacerých tem. ;)
http://www.porada.sk/870340-post28.html