mocekz
13.10.08,12:42
ahojte, prosím o radu: vykradli nám firmu, z pokladne mi zobrali všetku hotovosť (slovenskú aj valuty). mám o tom zápis z polície - ako to zaúčtujem? tiež nám ukradli počítač, ktorý odpisujem podľa odpisového plánu. zmení sa teraz niečo? keďže ho už nemám, odpíšem ho úplne a vyradím z majetku firmy, alebo ho budem ďalej odpisovať s tým, že ho už v majetku mať nebudem? ďakujem
Danila
13.10.08,12:45
ahojte, prosím o radu: vykradli nám firmu, z pokladne mi zobrali všetku hotovosť (slovenskú aj valuty). mám o tom zápis z polície - ako to zaúčtujem? tiež nám ukradli počítač, ktorý odpisujem podľa odpisového plánu. zmení sa teraz niečo? keďže ho už nemám, odpíšem ho úplne a vyradím z majetku firmy, alebo ho budem ďalej odpisovať s tým, že ho už v majetku mať nebudem? ďakujem

http://www.porada.sk/t3105-p2-kradez-penaznej-hotovosti.html
mocekz
13.10.08,13:01
ďakujem. a ako je to s ukradnutým majetkom?
Jana Acsová
13.10.08,13:08
ahojte, prosím o radu: vykradli nám firmu, z pokladne mi zobrali všetku hotovosť (slovenskú aj valuty). mám o tom zápis z polície - ako to zaúčtujem? tiež nám ukradli počítač, ktorý odpisujem podľa odpisového plánu. zmení sa teraz niečo? keďže ho už nemám, odpíšem ho úplne a vyradím z majetku firmy, alebo ho budem ďalej odpisovať s tým, že ho už v majetku mať nebudem? ďakujemDaňovú uznateľnosť škody budete riešiť v závislosti od vyjadrenia polície § 19 ods. 2 písm. g bod 2 ZoDP. PC - pozor na odvod DPH viažucej sa k zostatkovej cene (ak ste platiteľ). A odpisovať nemáte čo. Vyraďte ho ku dňu odcudzenia - to je deň vzniku účtovného prípadu. Vaša škoda bude pozostávať v čiastke zodpovedajúcej odcudzenej peňažnej hotovosti a zostatkovej cene dlhodobého majetku.
mocekz
13.10.08,13:17
môžem vás poprosiť o podrobné vysvetlenie vášho POZOR NA DPH? naozaj som z toho jeleň
Jana Acsová
13.10.08,13:20
môžem vás poprosiť o podrobné vysvetlenie vášho POZOR NA DPH? naozaj som z toho jeleňZo zákona o DPH:
§ 53
Oprava odpočítanej dane
(5) V prípade krádeže tovaru, pri ktorom platiteľ odpočítal daň, je platiteľ povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane; ak je tovar predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom. Ak bol odcudzený tovar, ktorý bol predmetom nájmu s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, odvedie platiteľ daň zníženú o daň, ktorú z tohto tovaru už odviedol, najviac však do výšky odpočítanej dane. Platiteľ daň odvedie za to zdaňovacie obdobie, v ktorom zistil krádež tovaru.
mocekz
13.10.08,13:23
to ste mi teda pomohla... som ešte väčší jeleň ako na začiatku ... môžem poprosiť pekne po lopate? majte, prosím, so mnou trpezlivosť...
Jana Acsová
13.10.08,13:36
Na okraj som to uviedla, lebo je to mimotemy V téme DPH je o danej problematike viac. Jednoducho ... pozrite si kartu DM a daňovú zostatkovú cenu k 31.12.2007 ... ak ste odpočítali DPH z celej vstupnej ceny, teraz ju musíte odviesť do ŠR a to z uvedenej zostatkovej ceny.
Daňové priznanie k DPH riadok 18.

Napr: zostatková cena 12.000,00 Sk. Upraviť odpočítanie dane vo výške 12000x19%=2280 (zníži to celkové odpočty)


to ste mi teda pomohla... som ešte väčší jeleň ako na začiatku ... To ale nie je možné predpokladať. Po zadaní doplňujúcich informácií odporúčam vyhľadávanie. Tieto témy tu už boli viackrát rozoberané.
fizzy
02.12.08,09:27
Ohladne kradeze by som sa chcel informovat na poskodenie majetku. Pri kradezi nam zlodej poskodil zamok na dverach v objekte kde sme v najme. Toto poskodenie sme opravili ( z nasich zdrojov, nie majitelovych). V uzneseni je aj toto poskodenie ohodnotene, mozem aj toto zauctovat?
azla
02.12.08,10:22
Ohladne kradeze by som sa chcel informovat na poskodenie majetku. Pri kradezi nam zlodej poskodil zamok na dverach v objekte kde sme v najme. Toto poskodenie sme opravili ( z nasich zdrojov, nie majitelovych). V uzneseni je aj toto poskodenie ohodnotene, mozem aj toto zauctovat?

O poškodených dverách neúčtujete.
Za škodu sa nepovažuje a neúčtuje na účte 549 také poškodenie majetku, ktoré sa dá odstrániť opravou.
V takom prípade sa účtuje o nákladoch na opravu.
Maaaria
03.06.09,09:50
ahojte poradaci
neviem ako postupovat, poradte.
v septembri 2008 nam vykradli prevadzku. Zobrali cigarety, alkohol, rozbili dvere, zamok. ja som sa az teraz (v roku 2009) dozvedela o tejto kradezi. na policii to bolo nahlasene, mame aj rozhodnutie. Teraz chce majitel poslat ziadost do poistovne, kde mame poistenu budovu. Poradte co robit!!! ked mam rok 2008 uzavrety a vobec som neuctovala o tejto kradezi. Da sa s tym nieco este robit v roku 2009????
dakujem za rychlu odpoved
azla
03.06.09,10:03
ahojte poradaci
neviem ako postupovat, poradte.
v septembri 2008 nam vykradli prevadzku. Zobrali cigarety, alkohol, rozbili dvere, zamok. ja som sa az teraz (v roku 2009) dozvedela o tejto kradezi. na policii to bolo nahlasene, mame aj rozhodnutie. Teraz chce majitel poslat ziadost do poistovne, kde mame poistenu budovu. Poradte co robit!!! ked mam rok 2008 uzavrety a vobec som neuctovala o tejto kradezi. Da sa s tym nieco este robit v roku 2009????
dakujem za rychlu odpoved
Máte poistené aj zásoby ? Ak je poistená iba budova, tak Vám poisťovňa bude plniť iba škodu na budove. (nie na zásobach).:D

Ak ste mali krádež tovaru, mala byť urobená inventúra. Na základe inventúry sa dá zistiť chýbajúci tovar. Inventúra je podkladom pre políciu aj poisťovňu.
Tu zrejme nebola asi urobená ani inventúra. V opačnom prípade, by sa účtovníčka o tom dozvedela v aktuálnom čase.
Ste platiteľ Dph ?
Lebo potom je tu aj ďalšia povinnosť - povinnosť odviesť Dph z ukradnutého tovaru.
Alebo bola inventúra iba nebola zaúčtovaná ? :rolleyes:

Ak už je rok 2008 uzavretý, (asi áno), tak chybu už opravite iba v r. 2009 - ako opravu chýb minulých účtovných období.

- okrem toho dopad na Dph - dodatočné
Maaaria
03.06.09,10:16
azla dakujem za rychlo odpoved.
no inventura bola robena, ale uctovnicka ju nezauctovala..........neviem preco???a sme mesacny platci dph.
co by ste odporucali robit?
Maaaria
03.06.09,10:27
a este jedna otazka tykajuca sa kradeze. predvcerom nam ukradli kamery z budovy. na policii to bolo nahlasene. aky je postup co musim ako uctovnik vsetko urobit. Viete mi to niekto tak polopatisticky vysvetlit.(som zaciatocnik)dakujem
atka4
03.06.09,12:16
azla dakujem za rychlo odpoved.
no inventura bola robena, ale uctovnicka ju nezauctovala..........neviem preco???a sme mesacny platci dph.
co by ste odporucali robit?

Možno pomôže;)
Maaaria
15.06.09,09:06
Poradaci,
esteraz sa vraciam ku kradezi kamier na budove a s tym spojeny odvod DPH.
na fakture za kamery z januara(uplatnili odpocet DPH)-mam vyuctovanie za dve kamery+montaz+kable+a vselijake prislusenstvo. Ale ukradli nam len jednu kameru teraz v maji. Co mi poradite ohladom odvodu DPH-mam odviest dph len za kameru alebo aj za montaz a prislusenstvo k tejto kamere? Budem rada ak mi poradite, lebo som sa este s kradezou nestretla, dakujem
KEJKA
15.06.09,09:08
určite vieš cenu jednej kamery. Predpokladám, že bude stačiť kupiť a namontovať novúkameru, takže by som cenu nezvyšovala o dalsie položky. Odvedieš DPH z jednej ukradnutej kamery, ktorej cenu vieš preukázať.
Maaaria
15.06.09,09:10
dakujem