Dana5
11.05.05,14:30
Ahojte! Môže mi niekto pomôcť s vyúčtovaním tepla konečnému spotrebiteľovi?

Som majiteľkou objektu /obchodné centrum/, ktorého priestory prenajímam. Dostala som vyúčtovanie za teplo od teplárne za rok 2004. Toto musím rozúčtovať nájomcom v danom objekte. Výška prenajatých priestorov nie je všade rovnaká, preto neviem, či bude dostatočné rozdeliť to podľa m2 prenajatej plochy. Mám informáciu o tom, že je potrebné to prepočítavať nejakým koeficientom. Ak má niekto s týmito výpočtami skúsenosti, prosím o pomoc.
Ďakujem! Dana5.
Miruška
12.05.05,05:16
Neviem o koeficiente nič, ale ak Ti môžem poradiť do budúcnosti, dávaj priestory do prenájmu už s poplatkom za energiu v nájme. Neviem aké sú tie priestory či sú otvorené, ak sú otvorené tak tak ako som Ti poradila na základe súčasnej faktúry si to budeš vedieť prerátať do budúcnosti. Ak má každý zvlášť priestor uzavretý tak najvýhodnejšie je mať vlastný elektromer a každý nový nájomca sa prihlási na odber energie sám. Teraz ak nenájdeš ten koeficient, tak by som to prerátala ma m2.
hypnotic
13.05.05,16:48
ak je rozna vyska a je viac ako 2,7m, tak to treba rozuctovat podla objemu priestorov, t.j. plocha x vyska..

existuje koeficient podla charakteru prevadzky, ten sa nasobi plochou priestorov a pouziva sa preto, aby napriklad potraviny, kde pride v zime denne 100 ludi a otvaraju dvere, tak spotreba tepla je v potravinach vacsia ako napr. v kancelarii, kde sa tolko nechodi von a dnu.. takze aby sa potraviny podielali na celkovych nakladoch vacsim podielom ako kancelaria, tak koeficientom nasobis plochu a potom rozuctujes spotrebu tepla podla tzv. upravenej plochy..

chapes?;)
Dana5
16.05.05,10:40
A odkiaľ zistím ten koeficient?
hypnotic
18.05.05,19:27
kedysi to urcoval okresny urad v smernici.. ta uz neplati, lebo OU je fuc a novy urad - URSO zatial nevydal nic podobne.. najlepsie je dohodnut sa na pravidlach vyuctovania s kazdym najomcom..
cilest
11.08.05,09:58
Ahojte! Môže mi niekto pomôcť s vyúčtovaním tepla konečnému spotrebiteľovi?

Som majiteľkou objektu /obchodné centrum/, ktorého priestory prenajímam. Dostala som vyúčtovanie za teplo od teplárne za rok 2004. Toto musím rozúčtovať nájomcom v danom objekte. Výška prenajatých priestorov nie je všade rovnaká, preto neviem, či bude dostatočné rozdeliť to podľa m2 prenajatej plochy. Mám informáciu o tom, že je potrebné to prepočítavať nejakým koeficientom. Ak má niekto s týmito výpočtami skúsenosti, prosím o pomoc.
Ďakujem! Dana5.
no som tu novy.. ale ako 5 rokov som robil energetika v spravcovskych firmach.. každým rokom sa sposob meni ale len nebadatelne.. v každom prípade je dobre mať merač tepla a k tomu sa dava koeficient.. ale ak nie je.. tak m2 nie su dobry postup... existuje nový výmer i kedstarý ako uz niekto uvádzal od MF SR je zusený.. tak existuje temto nový od URSO o prepocátavaní tepla ktoreho kopiu by osom vam mohol preposlat v prípade zaujmu.. v kazdom práípade terba ist podla m3 pokial nie je identickaá výška každého priestoru.. ak je.. dá sa použiť m2 žiže je k tomu dobrý projekt.. a excelovská tabulka.. tá je nenapadnuteľná právne ani zo strany URSO ktoré je v tonmto smere nie len tvorca zákanov ale i kontrolný úrad.. Co sa týka tepla.. pokial je využívan i na ohrev TUV.. to treba samozrejme odcleniť kde sa uvádza priemer... pri nezistených vyžsích spotrebvách 0,27 GJ/m 3 ohriatej vody,. to ked sa odčíta ostane nám číslo v GJ ktoré sa preráta na kubíky priestoru.. ak máte dalsie otazky.. tak sem nechodim velmi casto ale na azete pod týmto istym nickom si ma možte vyhladat.. pekny den
BELLA
17.08.05,10:18
Posledný mne známy zdroj koeficientov je Zbierka zákonov č.440/1991 - Vyhláška Ministerstva vnútra SR z 15.10.1991,ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška o odplate za ústredné vykurovanie a za dodávku teplej vody.Koeficienty boli neskôr publikované v prílohe č.12 Smernice Ministerstva financií 01/1993 z 24.9.1993