Kalie
13.10.08,17:36
Ahojte Poradaci,
Rad by som a opytal na jednu vec ktora ma velmi zaujima, lebo nemam ani tusenia do coho sa chcem pustit.
Kupil som si na Taiwane bicykel...momentalne tu aj byvam. Jeho hodnota v prepocte na SKK je asi 30000Sk. Niekedy vo February sa chystam domov na Slovensko a samozrejme ze bicykel by som si chcel zobrat so sebou. Mate niekto skusenosti z prepravou podobnych veci takto na dialku?
Ked tak rozmyslam mam dve moznosti poslania:
1. beznou postou, len neviem ci to tu nemaju obmedzene rozmermi, to by bolo velmi lacne, posta je tu lacna. Alebo dorucovatelskou sluzbou ako je napr. UPS, atd. ale toe su drahe tak to nie. Vec sa am tak, ze poslat by som to poslal, ale co by takyto balik cakalo po prichode na Slovensko? Nejake preclievanie? Dokladanie dokumentacie a dokladov? Poplatky? Alebo by to preslo v pohode bez nicoho? Okrem zaslania a sumy za poslanie, hra este nejaku rolu pri tom vsetkom aj vaha?
2.zobral by som si zlozeny bicykel so sebou do lietadla...v tom pripade, ak mate niekto skusenosti....pocul som uz taku vec ze vraj letecke spolocnosti mavaju taku sluzbu ze sportove potreby su k samotnej batozine zadarmo este navyse. Teda batozina 20kg+ ak mam nejaku sportovu potrebu, napr. bicykel, surf, ide to zadarmo so mnou. To sa mi nezda, ale take som pocul, mozno len iste spolocnosti.....No a ak by mi to vyslo s lietadlom, co by ma opat cakalo po prichode na letisko, napr Schwechat, moju branu do EU v tomto pripade. Preclenie? Dokladanie dokumentacie? Poplatky?
Este, ma pri tomto celom nejaku ulohu aj hodnota bicykla?
Kto by mi s tymto vedel pomoct....poslem vam pohladnicu :-)
Vdaka vopred,
Ryzojed
Kalie
17.10.08,16:55
Takze mi s tymto nikto nevie nejako pomoct? Aspon nejake zakladne udaje ako to funguje. Ja naozaj neviem kde zacat. Dakujem vopred.
Chobot
17.10.08,20:44
Takze mi s tymto nikto nevie nejako pomoct? Aspon nejake zakladne udaje ako to funguje. Ja naozaj neviem kde zacat. Dakujem vopred.

No asi moc ľudí nedováža bicykel z Taiwanu... preto ti asi nikto neodpovedal.:rolleyes:

Ale pozeral som ceny kuriérskych služieb ... no poviem ti, že si si dobre zavaril. Len doprava ťa vyjde na polovicu ceny bicykla (balik do 10 kg vyjde cez UPC na cca 12000 SKK!!! :eek:). To si si radšej mohol ten bicykel kúpiť tu.

A ešte k tomu clo - neviem, akému clu podliehajú bicykle, to by si mohol zistiť na stránke colného úradu.

Myslím, že ani letecká doprava nebude oveľa lacnejšia. Ja som len za nadváhu 5 kg z Egypta na SK zaplatil okolo 40 EUR. Pozri si podmienky jednotlivých leteckých spoločností, čo stojí batožina navyše. Podmienky môžu byť rôzne.

Ja by som ten bicykel tam asi predal a kúpil si tu druhý..:rolleyes:;)
Excise Duty
17.10.08,21:54
Ja som presvedčený, že slušný a kvalitný bicykel sa dá kúpiť možno lacnejšie ako na Slovensku aj v niektorom susednom štáte a stálo by to okrem ceny bicykla len prepravné náklady, napokon bicykel sa dá priviezť aj na na streche vlastného auta a to sú len náklady na benzín. Neviem, či by som sa ulakomil na kúpu niečoho na druhom konci zemegule len preto, že sa to zdá na prvý pohľad lacné. Veď len zaplatenie colného dlhu, ktorý obnáša clo z hodnoty bicykla ku ktorej sa pripočítavajú prepravné náklady a z toho všetkého sa ešte vypočítava DPH, musí predstavovať majland.
elaurie
18.10.08,18:55
Treba sa informovat na colnom úrade, ak by neboli ochotní, treba písomne požiadať o informáciu.
Excise Duty
18.10.08,20:20
Bola by tu ešte teoretická možnosť uplatnenia oslobodenia od zaplatenia colného dlhu, a to na základe nariadenia Rady (EHS) č. 918/83 ustanovujúceho systém spoločenstva pre oslobodenie od cla:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1983R0918:20040501:SK:PD F (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1983R0918:20040501:SK:PD F)
Stefan2005
18.10.08,20:42
Bola by tu ešte teoretická možnosť uplatnenia oslobodenia od zaplatenia colného dlhu, a to na základe nariadenia Rady (EHS) č. 918/83 ustanovujúceho systém spoločenstva pre oslobodenie od cla:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1983R0918:20040501:SK:PD F (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1983R0918:20040501:SK:PD F)

... prečo len teoretická možnosť ? veď bicykel je vyslovene menovaný ako osobná vec :rolleyes:
Excise Duty
18.10.08,21:09
... prečo len teoretická možnosť ? veď bicykel je vyslovene menovaný ako osobná vec :rolleyes:
Nejde o bicykel, ten je bez akejkoľvek debaty osobným majetkom. Ide o to, či zadávateľ témy spĺňa podmienky podľa Kapitoly I Hlavy I uvedeného nariadenia Rady EHS. A to nevieme.
Kalie
19.10.08,03:02
Nejde o bicykel, ten je bez akejkoľvek debaty osobným majetkom. Ide o to, či zadávateľ témy spĺňa podmienky podľa Kapitoly I Hlavy I uvedeného nariadenia Rady EHS. A to nevieme.


Zdravim,
myslim ze splnam...bicykel je pre moje osobne pouzitie, v case prichodu na Slovensko bude mnou vlastneny viac nez 6 mesiacov a tiez budem mimo Slovenska viac nez 12 mesiacov. Akurat sa bojim toho vykladu... nejaky zatrpknuty colny uradnik si najde nejaku specialnu vyhlasku a bude ziadat nieco do vrecka aby som splnil aj "poslednu vyhlasku". Cize myslite ze ked splnam tieto podmienky tak by to malo ist v pohode? Nieze ho poslem a skysne mi na colnom urade.
Diky.
Kalie
19.10.08,03:06
Ja som presvedčený, že slušný a kvalitný bicykel sa dá kúpiť možno lacnejšie ako na Slovensku aj v niektorom susednom štáte a stálo by to okrem ceny bicykla len prepravné náklady, napokon bicykel sa dá priviezť aj na na streche vlastného auta a to sú len náklady na benzín. Neviem, či by som sa ulakomil na kúpu niečoho na druhom konci zemegule len preto, že sa to zdá na prvý pohľad lacné. Veď len zaplatenie colného dlhu, ktorý obnáša clo z hodnoty bicykla ku ktorej sa pripočítavajú prepravné náklady a z toho všetkého sa ešte vypočítava DPH, musí predstavovať majland.

No tak budes musiet svoje presvedcenie zmenit. Taiwan je spolu s Cinou najvacsi vyrobca bicyklov na svete. Tu kupis bicykel za polovicnu cenu toho co doma...Drahe zjazdove horske bicykle co doma predavaju za okolo 100tis. ta tu vyjdu niekedy ani nie 50tis. Ked mas doma prehadzovacku na bicykli pozri si aka je to znacka a potom si pozri na nete odkial ta znacka pochadza, na 70% to bude Taiwan.
Prepravne naklady...po tom co tu uz pisali ze prepravne spolocnosti ako UPS a ine su drahe...najjednoduchsie to bud elodnou dopravou, pojde to sice 2 mesiace ale dojde a bude to super lacne...naposledy som 15 kg posielal za 700Sk
Excise Duty
20.10.08,07:10
Zdravim,
myslim ze splnam...bicykel je pre moje osobne pouzitie, v case prichodu na Slovensko bude mnou vlastneny viac nez 6 mesiacov a tiez budem mimo Slovenska viac nez 12 mesiacov. Akurat sa bojim toho vykladu... nejaky zatrpknuty colny uradnik si najde nejaku specialnu vyhlasku a bude ziadat nieco do vrecka aby som splnil aj "poslednu vyhlasku". Cize myslite ze ked splnam tieto podmienky tak by to malo ist v pohode? Nieze ho poslem a skysne mi na colnom urade.
Diky.
Materiál, ktorý som pripojil v príspevku č. 6, je nariadením Rady. Nariadenie prijaté Radou spolu s Parlamentom alebo samotnou Komisiou je všeobecným a záväzným aktom vo všetkých svojich častiach. Na rozdiel od smerníc, ktoré sú adresované členským štátom, a rozhodnutí, ktoré majú presne stanovených adresátov, je nariadenie adresované všetkým. Je priamo aplikovateľné, čo znamená, že predstavuje právo, ktoré je okamžite platné vo všetkých členských štátoch a má rovnakú silu ako národná legislatíva, a to bez akéhokoľvek zásahu zo strany národných orgánov! Teda to platí aj pre colníkov.
Treba si ešte pozrieť zákon č. 199/2004 Z. z. Colný zákon a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Pokiaľ ide o lacný alebo lacnejší nákup, mal som na mysli hlavne Rakúsko, rozhodne nie Slovensko, aj keď mi je jasné, že v Ázii to bude asi najlacnejšie.
Petas
21.12.08,11:24
Ja prispejem len ohladom ceny za balik.
Mne co chodia baliky z CN maju hmotnost aj 20kg a cena za dopravu je max.300USD.

Takze tak.