erinkasz
13.10.08,18:23
Dobrý večer,
hľadám... nasávam informácie o začiatkoch podnikania, je ich tu neskutočné množstvo, super že to tu niekto takto vymyslel.
Manžel žiada o živnostenský list a ide podnikať v oblasti obchodu. Môže ma zamestnať ako svoju zamestnankyňu? Som na rodičovskej dovolenke... neprídem o ňu? Mám si aj ja vybaviť živnostenský list? Čo je pre nás výhodnejšie? Ďakujem za prípadné rady, keď budem múdrejšia, budem lepšie spať.
Tweety
13.10.08,16:25
Dobrý večer,
hľadám... nasávam informácie o začiatkoch podnikania, je ich tu neskutočné množstvo, super že to tu niekto takto vymyslel.
Manžel žiada o živnostenský list a ide podnikať v oblasti obchodu. Môže ma zamestnať ako svoju zamestnankyňu? Som na rodičovskej dovolenke... neprídem o ňu? Mám si aj ja vybaviť živnostenský list? Čo je pre nás výhodnejšie? Ďakujem za prípadné rady, keď budem múdrejšia, budem lepšie spať.
Zamestnať Ťa môže na pracovnú zmluvu podľa ZP. O RP neprídeš ak dieťa nedáš do štátom dotovanej škôlky. Ak budeš zamestnaná, živnostenský list nepotrebuješ.
gogina
13.10.08,17:54
Zamestnať Ťa môže na pracovnú zmluvu podľa ZP. O RP neprídeš ak dieťa nedáš do štátom dotovanej škôlky. Ak budeš zamestnaná, živnostenský list nepotrebuješ.
A peniažky ostanú doma, manžel zaplatí za Vás len odvody zo mzdy,prípadne daň. Ak pôjdete na minimálnu mzdu / čo asi áno-kôli odvodom/ tak to nebude veľa ZP-1134,- Daň žiadna, SP okolo 2750,- Daňový bonus by som si nevyplácala, lepšie bude počkať na koniec zdaňovacieho obdobia, komu to bude potrebné odpočítať z dane, rodinné prídavky dostanete od SP, a zisk si rozdelíte...Trocha viac administratívi ale opatí sa.
erinkasz
14.10.08,15:33
ďakujem za cenné rady... :)
DanielaSL
14.10.08,15:48
A peniažky ostanú doma, manžel zaplatí za Vás len odvody zo mzdy,prípadne daň. Ak pôjdete na minimálnu mzdu / čo asi áno-kôli odvodom/ tak to nebude veľa ZP-1134,- Daň žiadna, SP okolo 2750,- Daňový bonus by som si nevyplácala, lepšie bude počkať na koniec zdaňovacieho obdobia, komu to bude potrebné odpočítať z dane, rodinné prídavky dostanete od SP, a zisk si rozdelíte...Trocha viac administratívi ale opatí sa.

S týmto názorom nemôžem celkom súhlasiť..... minimálnu mzdu by jej mohol manžel dať len v prípade, že by mala v pracovnej náplni, že robí napr. upratovačku. V prípade, že by pracovala s peniazmi ,už by ju musel zaradiť minimálne do 2. stupňa minimálnych mzdových nárokov podľa ZP.
erinkasz
15.10.08,15:35
Neviem ako mám tomu rozumieť, zaradenie do druhého stupňa znamená koľko korún? Lebo ako máme s manželom skúsenosť, podnikatelia dávajú minimálne mzdy aby čo najmenej platili do SP.
DanielaSL
15.10.08,16:38
Dávajú...ale nie je to v súlade so zákonom, čo sa im raz môže vypomstiť a zaplatia pokuty. Poškodzujú vlastne samotného človeka, ktorému vyplácajú malú mzdu, ale zároveň ten človek pokiaľ bude maródovať, tak bude škodovať na vyplatenej PN-ke a zároveň raz vďaka takýmto podnikateľom, ktorí chcú "ušetriť" bude mať aj škodu na vypočítanom dôchodku. Aby si tomu lepšie porozumela, tak pripájam citáciu zo Zákonníka práce.

§ 120
Minimálne mzdové nároky

(1) Zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný zamestnancovi poskytnúť mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce (ďalej len „stupeň“) príslušného pracovného miesta. Ak mzda zamestnanca v kalendárnom mesiaci nedosiahne sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu.

(2) Do mzdy podľa odseku 1 sa nezahŕňa mzda za prácu nadčas (§ 121), mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok (§ 122), mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu (§ 123) a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce (§ 124). Do počtu odpracovaných hodín sa nezahŕňajú hodiny práce nadčas.

(3) Pracovné miesto podľa odseku 1 je súhrn pracovných činností, ktoré zamestnanec vykonáva podľa druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve. Zamestnávateľ podľa odseku 1 je povinný priradiť každému pracovnému miestu stupeň v súlade s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest uvedenými v prílohe č.1 podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti, ktorej výkon od zamestnanca vyžaduje, v rámci druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve.

(4) Sadzba minimálneho mzdového nároku pre príslušný stupeň je násobkom hodinovej minimálnej mzdy pri ustanovenom týždennom pracovnom čase 40 hodín alebo minimálnej mzdy v Sk na mesiac, ak ide o zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, ustanovenej osobitným predpisom, a koeficienta minimálnej mzdy,

Stupeň Koeficient min. mzdy
1 1,0
2 1,2
3 1,4
4 1,6
5 1,8
6 2,0

(5) Pri ustanovení týždenného pracovného času podľa § 85 na menej ako 40 hodín sa sadzby minimálnych mzdových nárokov ustanovené v Sk na hodinu úmerne zvýšia.

(6) U zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, ktorý v mesiaci neodpracoval všetky pracovné dni alebo má dohodnutý kratší týždenný pracovný čas, sa sadzba minimálneho mzdového nároku ustanoveného v Sk na mesiac zníži v pomere zodpovedajúcom odpracovanému času v mesiaci.

(7) Sadzba minimálneho mzdového nároku ustanoveného v Sk na hodinu sa zaokrúhľuje na celých desať halierov. Sadzba minimálneho mzdového nároku ustanoveného v Sk na mesiac sa zaokrúhľuje na celých 10 Sk.


Povedané zrozumiteľnou rečou - podnikateľ má zaradiť pracovníka do príslušného stupňa na základe vykonávanej činnosti a kvalifikácie. Napr. v 2. stupni by mala byť predavačka, murár, možno vodič atď. Minimálna mzda sa potom vynásobí príslušnou hodnotou priradenou tomu ktorému stupňu. Podľa momentálneho stavu 8.100 x 1,2 - čiže minimálny mzdový nárok pracovníka zaradeného do 2. stupňa je 9.720,- Sk.
Paula
15.10.08,17:00
Lebo ako máme s manželom skúsenosť, podnikatelia dávajú minimálne mzdy aby čo najmenej platili do SP.


Ale zamestnanec by tiež mohol nakuknúť do zákona (nie je utajený ) a hľadať páky pre svoje práva (napr. Inšpektorát práce):).
Ingrid Ondruskova
18.10.08,13:53
Len pre info..a už neplatí zákon o tom, že manžel môže zamestnať manželku len tak? Napr. v krčme keď čapuje pivo a nie je ani majiteľka a ani nemá prac.zmluvu, kedysi to tuším platilo.
Aljok
18.10.08,14:01
Len pre info..a už neplatí zákon o tom, že manžel môže zamestnať manželku len tak? Napr. v krčme keď čapuje pivo a nie je ani majiteľka a ani nemá prac.zmluvu, kedysi to tuším platilo.
Myslíš asi na zákon o nelegálnom zamestnávaní.
Je to v Zákone 125/2006
Čl. II
Zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom
zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
sa mení a dopĺňa takto:
1. Za § 2 sa vkladá § 2a, ktorý znie:
㤠2a
(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú
osobu, ktorá je podnikateľom,1) vykonáva prácu jeho
príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel,
ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku
podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo
študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre
fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) príbuzný
v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo
poistený, je poberateľom dôchodku podľa
osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom
do 26 rokov veku.“.
erinkasz
20.10.08,10:55
Myslíš asi na zákon o nelegálnom zamestnávaní.
Je to v Zákone 125/2006
Čl. II
Zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom
zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
sa mení a dopĺňa takto:
1. Za § 2 sa vkladá § 2a, ktorý znie:
㤠2a
(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú
osobu, ktorá je podnikateľom,1) vykonáva prácu jeho
príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel,
ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku
podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo
študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre
fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) príbuzný
v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo
poistený, je poberateľom dôchodku podľa
osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom
do 26 rokov veku.“.
Dobrý deň, to znamená že nemusím mať pracovnú zmluvu, keď budem mužovi pomáhať v mäsne predávať výrobky??? Stačí ak som dôch. poistená??? Či ako mám tomu rozumieť? Ďakujem Erika
JankaO
20.10.08,11:22
Dobrý deň, to znamená že nemusím mať pracovnú zmluvu, keď budem mužovi pomáhať v mäsne predávať výrobky??? Stačí ak som dôch. poistená??? Ďakujem Erika
Áno, pracovná zmluva nemusí byť.
erinkasz
20.10.08,15:33
Áno, pracovná zmluva nemusí byť.
Dobrý, ešte mám otázočku: teda ak som poistencom štátu, čiže na rodičovskej dovolenke, ako to máme podľa zákona najlepšie vyriešiť?