Kristína Marasová
13.10.08,20:09
Potrebovala by som poradiť v nasledovnej veci:
sestra sa zdržiava dlhodobo v Španielsku, zatiaľ je ešte stále občiankou SR. Chcela by získať živnostenské oprávnenie na výkon podnikania v oblasti tlmočníctva a prekladateľstva - z praktických príčin je pre ňu lepšie vybaviť si živnosť v Španielsku. Je možné na základe živnostenského oprávnenia takto získaného v štáte EÚ robiť online preklady pre slovenské firmy resp. pôsobiť neskôr ak by sa vrátila na Slovensko na našom trhu?
vopred ďakujem za praktické rady...
Johanka
13.10.08,18:31
Tlmočníci a prekladatelia v SR nespadajú pod Živnostenský zákon, pozri Zákon č. 382/2004 Z. z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a vyhlášku 490/2004 Z.z.
vedec
13.10.08,21:01
dobry den. chcel by som sa spytať nasledovne...
ak si zivnost vybavim v zahranici kde je to volna zivnost ale u nas je to remeselna zivnost.
mozem prist a vykonavat zivnost na slovensku na zaklade toho ze my to vystavil stat z euroskej unie...

dakujem za odpoved
abel
14.10.08,05:12
Dnes bola za mnou známa mojej známej, aby som jej poradila, ale nie som si istá, lebo nemám s tým skúsenosti. Je našou občiankou, má tu trvalý pobyt, spĺňa podmienky daňového rezidenta SR. Má ale od júla 2008 živnostenské oprávnenie vystavené v Rakúsku. Musí podať daňové priznanie v Rakúsku a aj na Slovensku? Ak jej budem robiť DP na Slovensku, môžem jej uplatniť 40 % výdavky z dosiahnutých príjmov? U nás živnostenské oprávnenie nemá...
abel
14.10.08,09:15
Dnes bola za mnou známa mojej známej, aby som jej poradila, ale nie som si istá, lebo nemám s tým skúsenosti. Je našou občiankou, má tu trvalý pobyt, spĺňa podmienky daňového rezidenta SR. Má ale od júla 2008 živnostenské oprávnenie vystavené v Rakúsku. Musí podať daňové priznanie v Rakúsku a aj na Slovensku? Ak jej budem robiť DP na Slovensku, môžem jej uplatniť 40 % výdavky z dosiahnutých príjmov? U nás živnostenské oprávnenie nemá...
Študovala som teraz DRAKa
http://www.porada.sk/613746-post14.html
ale nie som z toho oveľa múdrejšia. Ona mi tvrdí, že v Rakúsku musí podať DP, pretože tam má živnosť. Mne však z toho príspevku vychádza, že má podať DP len na Slovensku. Nevie mi nikto poradiť?
Johanka
14.10.08,09:26
Vytrhnuté z kontextu ;). Ak je v SR daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou, tak v SR zdaňuje celosvetové príjmy. To však neznamená, že by v krajine zdroja príjmov nemusel daňovník podať DP. V krajine, v ktorej je držiteľom živnostenského oprávnenia sa riadi ich zákonmi , aj keď je "iba" daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou. Takže musí viesť účtovníctvo (ak to ich zákon vyžaduje), podať DP. Výsledok DP podaného v krajine zdroja príjmov prenesie do DP podávaného v SR, samozrejme s použitím príslušnej metódy na zamedzenie dvojitého zdanenia príjmov.
abel
14.10.08,11:04
Vytrhnuté z kontextu ;). Ak je v SR daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou, tak v SR zdaňuje celosvetové príjmy. To však neznamená, že by v krajine zdroja príjmov nemusel daňovník podať DP. V krajine, v ktorej je držiteľom živnostenského oprávnenia sa riadi ich zákonmi , aj keď je "iba" daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou. Takže musí viesť účtovníctvo (ak to ich zákon vyžaduje), podať DP. Výsledok DP podaného v krajine zdroja príjmov prenesie do DP podávaného v SR, samozrejme s použitím príslušnej metódy na zamedzenie dvojitého zdanenia príjmov.
Johanka, viem, že to je vytrhnuté z kontextu, ale práve pri tom príspevku som si začala myslieť, že má podať len jedno DP. Teraz tomu začínam rozumieť, len sa chcem ešte spýtať. Keďže okrem toho príjmu zo zahraničnej živnosti nebude mať žiadny iný príjem, a jedná sa o metódu vyňatia príjmov, začnem vypisovať DP až od riadku 79, kde bude vlastne uvedený jej zisk z DP v Rakúsku? A veľmi pekne ďakujem. Stále sa mám čo učiť.
Johanka
14.10.08,11:51
Ty by si tuším aj meno preskočila :D....
Príjmy dosiahnuté v Rakúsku uvedieš do tabuľky pre príjmy dosiahnuté podľa § 6, prepočítané na Sk podľa § 31 Zákona o dani z príjmov....a pokračuješ až po príslušný riadok, kde príjmy zo zdanenia vynímeš a prepočítaš daňovú povinnosti. Ak ide o jediné príjmy, na konci bude NULA.
abel
27.01.09,17:32
To, čo som pred štvrťrokom len zisťovala, sa stalo skutočnosťou a dnes bola tá pani za mnou, či jej spravím DP. Na túto tému som medzitým zabudla a dnes som ju opäť objavila. Ale oveľa múdrejšia nie som.
Prieniesla mi tabuľku, kde má evidenciu z Rakúska o vyplatení čistého príjmu v rodine, kde robí opatrovateľku.
Stĺpec 1 = čistý príjem, ktorý jej vyplatili.
stĺpec 2 = poistenie, ktoré však za ňu platí rodina.
stĺpec 3 = súčet čistého príjmu a poistenia, sú to vlastne náklady tej rodiny, na ktoré im ale prispieva štát.
Ak budem postupovať podľa predchádzajúceho príspevku, uvediem len dosiahnutý čistý príjem, alebo môžem uviesť aj 40 % výdavky? Preukázateľné výdavky ani doklady o zaplatení poistného nemá.
Jej ide vlastne aj o to, aby syn bývajúci a študujúci na Slovensku mohol poberať v budúcom roku sociálne štipendium.
Marína
27.01.09,17:51
Elenka, má ozaj živnostenské oprávnenie? Neuzavrela s ňou opatrovaná osoba pracovnú zmluvu?
http://www.eures.sk/opatrovanie-starsich-ludi-v-rakuskych-domacnostiach-nova-legislativna-uprava-od-1jula-2007-450-1.html#x3
abel
28.01.09,06:18
Evka, ďakujem za reakciu. Až teraz som sa dostala zase na Poradu. Budem to musieť preštudovať a spýtať sa jej, kým zase neodíde. :confused: Ale to pre mňa znamená, že si to vytlačím, zoberiem domov a po nociach naštudujem :confused::confused::confused: Čo už. Ešte raz ďakujem.
dusan19
31.01.09,15:00
Evka, ďakujem za reakciu. Až teraz som sa dostala zase na Poradu. Budem to musieť preštudovať a spýtať sa jej, kým zase neodíde. :confused: Ale to pre mňa znamená, že si to vytlačím, zoberiem domov a po nociach naštudujem :confused::confused::confused: Čo už. Ešte raz ďakujem.


Ahoj, ako si to vyriešila? Manželka je tiež opatrovateľka s rak. živnosťou, takže riešim ten istý problém. Ďakujem za odpovede.
Marína
31.01.09,20:03
Ahoj, ako si to vyriešila? Manželka je tiež opatrovateľka s rak. živnosťou, takže riešim ten istý problém. Ďakujem za odpovede.
Elenka skôr rieši problém, či dotyčná má živnosť alebo je v pracovno-právnom vzťahu. Ak tvoja manželka má rakúsku živnosť, DP podá v RR a následne v SR. Príjmy dosiahnuté v RR sú vyňaté z celkových príjmov.
dusan19
01.02.09,13:24
Elenka skôr rieši problém, či dotyčná má živnosť alebo je v pracovno-právnom vzťahu. Ak tvoja manželka má rakúsku živnosť, DP podá v RR a následne v SR. Príjmy dosiahnuté v RR sú vyňaté z celkových príjmov.

Podľa rakúskych pravidiel opatrovateľky nemusia prve 2 roky podať DP ak ich príjem nepresiahol 10000 E (živnosť má od 10. júna 2008), musia ale viesť presnú evidenciu príjmov a vydajov. Problém ale mám so slovenským DP. Bolo mi odporučené uplatniť paušálne výdavky + poistné. Postupujem správne ak do tab.č.1 v R 2/1 uvediem príjmy prepočítané na Sk a v v R 2/2 výdaje (40% + poistné uvedené pod tabuľkou). Rozdiel príjmov a výdavkov potom na R 79. Potom XIII Oddiel: uvediem príjem z R 2/1 tab.č.1 a výdavky z R 2/2 alebo podľa rakúskych pravidiel (to číslo bude menšie ako v R 2/2, keďže v rakúsku sa uplatňujú 12% paušálne výdavky + cestovné + poistné)

Ďalší problém je v R 70 (zníženie základu na daňovníka): musím uviesť 98496, alebo môžem pomernú časť od júna do decembra, keďže do júna nemala živnosť ani žiaden príjem. Ak uvediem celú čiastku 98 496, ja si budem môcť uplatniť na manželku iba 15 694 a pri tej druhej variante by to malo byť viac.
Prosím o radu.
Marína
01.02.09,14:52
Podľa rakúskych pravidiel opatrovateľky nemusia prve 2 roky podať DP ak ich príjem nepresiahol 10000 E (živnosť má od 10. júna 2008), musia ale viesť presnú evidenciu príjmov a vydajov. Problém ale mám so slovenským DP. Bolo mi odporučené uplatniť paušálne výdavky + poistné. Postupujem správne ak do tab.č.1 v R 2/1 uvediem príjmy prepočítané na Sk a v v R 2/2 výdaje (40% + poistné uvedené pod tabuľkou). Rozdiel príjmov a výdavkov potom na R 79. Potom XIII Oddiel: uvediem príjem z R 2/1 tab.č.1 a výdavky z R 2/2 alebo podľa rakúskych pravidiel (to číslo bude menšie ako v R 2/2, keďže v rakúsku sa uplatňujú 12% paušálne výdavky + cestovné + poistné)

Ďalší problém je v R 70 (zníženie základu na daňovníka): musím uviesť 98496, alebo môžem pomernú časť od júna do decembra, keďže do júna nemala živnosť ani žiaden príjem. Ak uvediem celú čiastku 98 496, ja si budem môcť uplatniť na manželku iba 15 694 a pri tej druhej variante by to malo byť viac.
Prosím o radu.
Odpoveď nájdeš v poučení a pod jednotlivými tabuľkami v DP.
1/ DP, str. 3 pod TAB. 1, viď časť predposlednej vety za ;
ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov, uvádza sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov uvedených na r. 1 až 8 podľa § 6 ods. 10 zákona(tu, podľa mňa, chýba čiarka) úhrnom na r. 9 vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov a pri príjme uvedenom na r. 10 , osobitne na tomto riadku.
2/ Poučenie k DP_B
XIII. ODDIEL-MIESTO NA OSOBITNÉ ZÁZNAMY DAŇOVNÍKA
V tomto oddiele daňovník uvádza všetky požadované údaje v jednotlivých oddieloch priznania pod tabuľkami č. 1, 2 a 3 v členení, ako je uvedené priamo v priznaní v tomto oddiele. Sú to napr. spoločné príjmy dosiahnuté s ďalším daňovníkom alebo s viacerými daňovníkmi z titulu spoluvlastníctva k veci alebo zo spoločných práv (§ 10 ods. 1 zákona), pričom sa tu uvádzajú údaje o týchto daňovníkoch, ale aj celkové spoločné príjmy a výdavky. Uvádzajú sa tu aj príjmy dosiahnuté zo zdrojov v zahraničí. Na riadku 114sa uvádza počet všetkých príloh, ktoré sú súčasťou priznania.
T. z., že sa uvedú príjmy zo zdrojov zo zahraničia a uvedia sa krajina zdroja.
4/ r. 79 správne. Vyplniť aj r. 80.
5/ Uvádza sa 98496
6/ Nevidím súvis medzi uplatnením si daňovníka celej nezdaniteľnej časti základu dane(NČZD) a uplatnením NČZD na manželku. Manžel si môže uplatniť na manželku NČZD v tom prípade, ak jej príjem(„hrubý“) je nižší ako 98496, t. z. nie základ dane(príjem mínus výdavky). NČZD si uplatní z rozdielu 98496 mínus "hrubý" príjem manželky.
dusan19
02.02.09,04:37
Ďakujem, veľmi si mi pomohla.
Ali36
13.02.09,07:17
Chcela by som sa spýtať, kedže v Rakúsku je oslobodený príjem a opatrovateľka nepodá DP v Rakúsku, u nás podá DP, stačí ked uvedie, že mala príjmy z Rakúska, uplatní si teda metódu vyňatia príjmov, netreba doložiť nejaké potvrdenie? Ďakujem.
abel
15.02.09,13:56
Informácia zo stránky drsr k opatrovateľkám, ktoré podnikajú v Rakúsku na základe živ. oprávnenia
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/opatr0209.pdf
Marína
15.02.09,14:32
6/ Nevidím súvis medzi uplatnením si daňovníka celej nezdaniteľnej časti základu dane(NČZD) a uplatnením NČZD na manželku. Manžel si môže uplatniť na manželku NČZD v tom prípade, ak jej príjem(„hrubý“) je nižší ako 98496, t. z. nie základ dane(príjem mínus výdavky). NČZD si uplatní z rozdielu 98496 mínus "hrubý" príjem manželky.
Doplnenie - od vlastného príjmu manželky sa odpočítava uhradené poistné.
dusan19
16.02.09,10:30
Ďakujem za doplnenie.