leka
11.05.05,17:15
Ako to je, keď dovážame tovar z EU? Napíšem to ako amatér, aby som sa nezamotala.
Na ich fa je suma za tovar a poplatok za dovoz, všetko bez DPH. Ja za všetko zaplatím DPH a môžem si tiež zo všetkého uplatniť odpočet??? Doteraz som si myslela, že možem. :o
A keď faktúrujeme my? Tiež dávame (platcovi DPH) všetko bez dane.
babenko1
11.05.05,16:10
Je to tu už rozoberané... ale napíšem ti to.
Faktúra z EÚ je správne vystavená. Ty si sama vypočítaš DPH podľa našich zákonov, uplatníš v daňovom priznaní... ale následne musíš túto DPH dať aj na výstup.
Ked faktúrujeme my... teraz naším dodávateľom alebo zahraničným?
Ak našim, tak tam musíš vyčísľovať vždy DPH, ak zahraničným, tí ti musia dať ich registračné číslo k DPH, aby si mohla vystaviť faktúru bez DPH.
ondrejvla
11.05.05,16:29
Ja len doplním, ak je vývoz tovaru do tretích krajín, musí byť colné konanie, inak nemôže byť bez DPH.
anto
11.05.05,16:46
Dobre je pred vystavením faktúry overiť si na Daňovom úrade v B.B. či druhá strana je zaevidovaná a má ID, niečo ako našeˇIČ DPH, oni si to tam zaznamenajú, pri prípadných kolíziach potom je na čo sa odvolať.
bea
12.05.05,06:12
Dobre je pred vystavením faktúry overiť si na Daňovom úrade v B.B. či druhá strana je zaevidovaná a má ID, niečo ako našeˇIČ DPH, oni si to tam zaznamenajú, pri prípadných kolíziach potom je na čo sa odvolať.Možno si to nájsť aj na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), tento link:

http://europa.eu.int/comm/taxation_customs/vies/en/vieshome.htm
leka
12.05.05,11:37
Mňa hlavne zaujíma, či si môžem celú sumu, aj s dopravou uplatniť ako odpočet alebo len sumu prislúchajúcu tovaru
Mirka-test
18.05.05,06:05
Kľudne to tak môžeš urobiť, pri doprave je síce miesto zdan. plnenia miesto, kde doprava tovaru začína, ale je tam možnosť prenosu daňovej povinnosti na objednávateľa dopravy, t.j. v tomto prípade odberateľa, takže by to malo byť O.K.
Ak faktúruje Vaša firma, t.j. slovenský platca DPH za tovar, do niektorej z krajín EU, je dôležité vedieť, či je odberateľ platca DPH, ak je, tak FA vystavujete bez DPH a on je povinný tovar zdaniť, ale ak nie je platca DPH, tak musíte faktúrovať s DPH a DPH u nás aj zaplatiť.
leka
06.06.05,20:12
Kľudne to tak môžeš urobiť, pri doprave je síce miesto zdan. plnenia miesto, kde doprava tovaru začína, ale je tam možnosť prenosu daňovej povinnosti na objednávateľa dopravy, t.j. v tomto prípade odberateľa, takže by to malo byť O.K.
Ak faktúruje Vaša firma, t.j. slovenský platca DPH za tovar, do niektorej z krajín EU, je dôležité vedieť, či je odberateľ platca DPH, ak je, tak FA vystavujete bez DPH a on je povinný tovar zdaniť, ale ak nie je platca DPH, tak musíte faktúrovať s DPH a DPH u nás aj zaplatiť. Ono je to tak, ze nas dodavatel (z EU) nam na 1 fakture da napr.:
tovar, rozpisany po polozkach...... napr. 2000 Eur
doprava ................................................10 0 Eur
Tu dopravu objednava on, nevieme u akej firmy on jej ju aj zaplati, no nam to takymto sposobom fakturuje.
Mna zaujima, ci to mozem spravit nasledovne:
Fa 2100 Eur *39 = 81900 Sk
DPH na uhradu 81900 *0,19= 15651
Odpocet DPH 15651
Mozem to odpocitat cele???????
Eva99
07.06.05,08:06
Bea, dakujem za ten link! Nieco podobne zhanam uz dost dlho. Dakujeeeeem!
ers.silvia
09.11.11,10:00
Sú nejaké špeciálne podmienky pre dovoz alebo vývoz do tretích krajín? kde ich nájdem?