verca2
14.10.08,09:46
Ahojte,
potrebujem poradiť. Idem zaraďovať stavby a ako podklad mám znalecký posudok v ktorom je rozpis nasledovný:
3 stavby
Ploty:
- plot z oceľových profilov
- plot bariérový s obkladom tvárnicami

Studne
- Studňa chladenia

Vonkajšie úpravy:
- Spevnené plochy asfaltové
- prístrešok pri vrátnici
- spevnené plochy zo zámkovej dlažby

Moja otázka: Ako zaradiť a do ktorej odpisovej skupiny?
je potrebné zaradiť plot, studňu a spevnené plochy zvášť a zvlášť aj odpisovať?

ďakujem
janiana
14.10.08,08:54
Zdravím :) ja by som to zaradila ako drobné stavby - presne znenie zákona je v stavebnom zákone (rozmery stavby), čiže do 2. odpisovej skupiny.
Olice
14.10.08,09:05
Zdravím :) ja by som to zaradila ako drobné stavby - presne znenie zákona je v stavebnom zákone (rozmery stavby), čiže do 2. odpisovej skupiny.
Ale drobné stavby sú v 3. odpisovej skupine, či nie?
verca2
14.10.08,09:10
Zdravím :) ja by som to zaradila ako drobné stavby - presne znenie zákona je v stavebnom zákone (rozmery stavby), čiže do 2. odpisovej skupiny.

Keď som dobre pozerala, drobné stavby sú v odpisovej skupine 3. Pozrela som taktiež aj definíciu stavebného zákona - konkrétne drobných stavieb:

6) Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to

a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.

(7) Za drobné stavby sa považujú aj

a) stavby organizácií na lesnej pôde slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 30 m2 a výška 5 m, napríklad sklady krmiva, náradia alebo hnojiva,
b) oplotenie,
c) prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,
d) nástupné ostrovčeky hromadnej verejnej dopravy, priechody cez chodníky a na susedné pozemky, priepusty a pod.

"Môj" plot má 104 m2 a 244 m2, takže pravdepodobne to bude brané už ako stavba a odpisová skupina 4. hm
verca2
14.10.08,09:11
Ale drobné stavby sú v 3. odpisovej skupine, či nie?

Sú.
verca2
14.10.08,09:28
Táto otázka síce nesúvisí s odpismi, ale položím jú: Znalecký posudok predstavuje cenu s DPH alebo bez????