Aendy
14.10.08,09:56
Zdravim vsetkych poradakov chcel by som sa spytat ci je mozne znizit danovy zaklad aj takym stylom, ze si predplatis urcite sluzby, napriklad ci je mozne zaplatit najom na , ozaj cisto priklad na pochopenie:

Zaplatim najom na 20 rokov dopredu cim mi vzniknú naklady 1 000 000 Sk, mozem ich dat jednorazovo, do tohto zdanovacieho obdobia? alebo napriklad ( toto je lepsi priklad) si objednam upratovacie sluzby a zaplatim ich na rok dopredu, na zmluvu, mozem to dat teraz do nakladov? aj napriklad v pripade ze zacnem tu sluzbu vyuzivat az v dalsom roku?

hadam som zrozumitelne vysvetlil co som chcel povedat, je to mozne?

Dakujem za vsetky odpovede.
zlatica76
14.10.08,08:01
Na zmysluplné odpovede chýbajú základné informácie:
- ide o daň z príjmov právnických osôb (s.r.o., živnostník?)
- ide o jednoduché alebo podvojné účtovníctvo?

O znižovaní daňového základu (resp. krajšie povedané optimalizácii :) ) sa hovorí len veeeeľmi potichu :) Všeobecne sa o tom vie, ale každý mlčí o tom, ako to urobil.

To čo píšeš ty, je časové rozlíšenie ako vyšité. Darmo zaplatíš 1.000.000 Sk za nájomné, ak ho platíš na 20 rokov, musíš to rozrátať na 20 rokov a do nákladov r. 2008 dať len 1/20. Detto pri predplatnom, upratovacích službách a pod.

Na to, aby ti niekto poradil, musí vidieť tvoje účtovníctvo. Teoreticky je možnosť cez rezervy, opravné položky a odpisy. Ale to zase musíš vedieť ako na to. :)
Aendy
14.10.08,08:08
dakujem za upresnenie odpovede, heej optimalizacia sa tomu hovorim viem viem, ale tak som myslel ze ci je mozne ponuknut napriklad poradenske sluzby inym subjektom v zmysle ze "objednaj a zaplat hned a cerpaj ked budes mat na to cas " nejako tak, ale zrejme to nie je take jednoduche , vsak?
zlatica76
14.10.08,08:12
Nie, také jednoduché to nie. Na to potrebuješ šikovného účtovníka, a len tak anonymne ti tu nikto neporadí. (a ak áno, nemusí to byť použiteľné v tvojich podmienkach)

Môže sa ti stať, že ti niečo poradíme, a potom o 2-3 roky dostaneš daňovú kontrolu a oni ti to vyhodia z nákladov, dostaneš pokutu a ešte sa tu budeš sťažovať.

Takže - nešetri na účtovníkovi, dobrý a kreatívny účtovník je na nezaplatenie!!
Aendy
14.10.08,08:16
Dakujem, len v tomto pripade sa nejedna o mna, chcel som sa spytat, len ze ci mozem ponuknut sluzby vo forme napriklad predplateneho kreditu v urcitej sume s dobou cerpania do 12/2009. A ci ju dotycny moze dat do nakladov za tento rok. Rozumieme sa?
zlatica76
14.10.08,08:23
Málo, málo informácií... účtovníci pracujú s informáciami, a tu ich je "zatracene" málo, aby ti ktokolvek povedal, ze je to dobre.

Iste, toto je jedna z mozností. Neviem, aké služby poskytuješ, či by boli od 09/2008 - 12/2009 (t.j. akýsi predplatený kredit). Ale aj tu by sa pýtalo časové rozlíšenie, t.j. aspoň nejaký odhad, koľko služieb sa "reálne" spraví v r. 2008 a koľko v r. 2009.

Ono, ani tie služby už nie sú také bezproblémové. Okrem faktúry musí druhá strana dokázať (t.j. tí, ktorí si účtujú náklady), že tie služby boli uskutočnené, že výsledkom služieb bolo niečo (hmotné, napr. výkres, prezentácia, štúdia, a tak podobne). Dokonca aj právnici by mali (ale nerobia to) pri každú faktúru podrobne rozpísať čo robili, nie len že "fakturujeme vám....".

Takže zopakujem: Nech druhá strana nešetrí na účtovníkovi!!! Predovšetkým on by to mal vedieť posúdiť. Teba daňový úrad naháňať nebude, ty mu z výnosov odvedieš daň. Väčšinou sú problémové náklady.
Aendy
14.10.08,08:36
No ja podnikám v oblasti reklamných služieb, grafické spracovanie, webové stránky a pod. Ale bolo by možné teda práce začať v tomto kalendárnom roku, predplatiť si kredit z ktorého sa na tieto práce čerpá a rozdiel by sa dofakturoval dodatočne po ukončení prác trrebárs aj v dalsom roku.
rickman
14.10.08,10:04
A pre koho to zistujes, ak nie pre seba? :)
Aendy
14.10.08,15:19
A pre koho to zistujes, ak nie pre seba? :)
Rickman, nie ja to chcem dat do nakladov, ale moji zakaznici ci si to mozu dat do nakladov, rozumies, nech neponukam ze predplatte si kredit teraz a minajte na buduci a im potom pride kontrola a vyhodia im to z nakladov, preto zistujem, lebo som nevedel ako je to v takomto pripade ked sa jedna o sluzby, chapem ze mozes kupit 1000 monteriek v decembri a nosis ich az od jula ale v sluzbach som nevedel ci to ide
Johanka
14.10.08,16:12
No ja podnikám v oblasti reklamných služieb, grafické spracovanie, webové stránky a pod. Ale bolo by možné teda práce začať v tomto kalendárnom roku, predplatiť si kredit z ktorého sa na tieto práce čerpá a rozdiel by sa dofakturoval dodatočne po ukončení prác trrebárs aj v dalsom roku.
No neviem, ja si myslím, že píšeš o poskytnutom/prijatom preddavku ( zálohe)...:)
rickman
14.10.08,16:14
Rickman, nie ja to chcem dat do nakladov, ale moji zakaznici ci si to mozu dat do nakladov, rozumies, nech neponukam ze predplatte si kredit teraz a minajte na buduci a im potom pride kontrola a vyhodia im to z nakladov, preto zistujem, lebo som nevedel ako je to v takomto pripade ked sa jedna o sluzby, chapem ze mozes kupit 1000 monteriek v decembri a nosis ich az od jula ale v sluzbach som nevedel ci to ide

Ok.
Aendy
14.10.08,20:26
Tu máš nezrovnalosť :
kúpiš v decembri = dostaneš ich fyzicky v decembri (nie že vyplatíš v decembri a fyzicky dostaneš v júli - ako ponúkaš ty služby ).
Vlastne by si chcel bezúročnú pôžičku.
nespulo - neviem co si tym chcel povedat, skus trosku rozvinut myslienku, a neviem ci si cital diskusiu od zaciatku rec je o trosku inej veci ako bezurocnej pozicke
Aendy
14.10.08,20:31
ďakujem zlatici a taktiez vsetkym ostatnym co sa do tejto diskusie zapojili.
potreboval by som jasnu odpoved, uz viem ako aj som vedel len som to chcel potvrdit ci je to mozne.

Otázka:
Je možné poskytnúť kredit na služby zákazníkovi, ktorý ho hneď uhradí, aa teraz to príde a on si ho môže odpísať už v tomto roku ? - samozrejme ja z neho odvediem daň a všetko

ĎAKUJEM
Danila
15.10.08,05:23
ďakujem zlatici a taktiez vsetkym ostatnym co sa do tejto diskusie zapojili.
potreboval by som jasnu odpoved, uz viem ako aj som vedel len som to chcel potvrdit ci je to mozne.

Otázka:
Je možné poskytnúť kredit na služby zákazníkovi, ktorý ho hneď uhradí, aa teraz to príde a on si ho môže odpísať už v tomto roku ? - samozrejme ja z neho odvediem daň a všetko

ĎAKUJEMNie je toto cesta k optimalizácii základu dane.;) Ale si fakt zlatý človek. To sa len tak nevidí kopať za iných.:) Zákazníci si zálohu neuplatnia ako daňový výdavok. Urobia tak až v čase, keď im služby poskytneš a vyfaktúruješ.:) . Nie vždy platí: Kto šetří, ma za tři....:D
Marína
15.10.08,10:16
Pre ÚJ účtujúce v sústave JÚ od 1.1.2008 platí - uhradený preddavok je súčasťou základu dane v tom roku, v ktorom je uhradený alebo prijatý.
Z §17 ZoDP k 1.1.2008 bol vypustený
(12) Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je
b) poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.
zlatica76
15.10.08,10:39
Pre ÚJ účtujúce v sústave JÚ od 1.1.2008 platí - uhradený preddavok je súčasťou základu dane v tom roku, v ktorom je uhradený alebo prijatý.
Z §17 ZoDP k 1.1.2008 bol vypustený
(12) Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je
b) poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.


Marina, dôležitá je druhá časť vety - v ktorom došlo k splneniu dodávky alebo služby!!!! Pozor, v tomto prípade to znamená, že už ani v JÚ si nemôžu dať do základu dane zaplatenú zálohu!!
Aljok
15.10.08,10:51
Marina, dôležitá je druhá časť vety - v ktorom došlo k splneniu dodávky alebo služby!!!! Pozor, v tomto prípade to znamená, že už ani v JÚ si nemôžu dať do základu dane zaplatenú zálohu!!
Poriadne si prečítaj príspevok od Maríny.
Tú "dôležitú druhú časť vety - v ktorom došlo k splneniu dodávky alebo služby"
v platnom ZoDP nenájdeš.
zlatica76
15.10.08,10:56
OK - beriem späť :)
Aljok
15.10.08,10:58
Pozri si aj:
§ 52d
Prechodné ustanovenia k úpravám
účinným od 1. januára 2008

(3) Daňovník, ktorý postupoval podľa § 17 ods. 12 písm. b) v znení účinnom do 31. decembra 2007, upraví základ dane najneskôr do 31. decembra 2008 o poskytnutý alebo prijatý preddavok na tovar, služby alebo iné plnenia, aj keď nedošlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení do skončenia zdaňovacieho obdobia roka 2008, na ktorých úhradu bol preddavok prijatý alebo poskytnutý.
Aendy
15.10.08,11:03
Pockajte, tak tu nastava nejaky rozkol - stret nazorov opacneho smeru?
Lebo jeden tabor tvrdi ze nepatri a druhy ze patri tak ako je to teda? prosim o platne informacie zo Zakonov, dakujem, lebo neviem ci sa mam do toho pustat alebo nie
Aendy
15.10.08,11:07
Takze je to uznatelny vydavok za rok 2008? a v akom uctovnictve len jednoduchom alebo aj podvojn?
Aljok
15.10.08,11:08
Pockajte, tak tu nastava nejaky rozkol - stret nazorov opacneho smeru?
Lebo jeden tabor tvrdi ze nepatri a druhy ze patri tak ako je to teda? prosim o platne informacie zo Zakonov, dakujem, lebo neviem ci sa mam do toho pustat alebo nie
Platné informácie zo ZoDP máš predsa v predchádzajúcich príspevkoch.
Správny je príspevok od Maríny.
Aljok
15.10.08,11:10
Takze je to uznatelny vydavok za rok 2008? a v akom uctovnictve len jednoduchom alebo aj podvojn?
Zaplatený preddavok v JÚ je v r. 2008 výdavok ovplyvňujúci základ dane.
Aendy
15.10.08,11:19
ďakujem, ja len ked teda dufam ze vsetci pracujete s rovnakym zakonnikom :) ked jeden tak a druhy tak rozumies. Takze rozbehnut taku sluzbu nie je problem - ALE IBA V JÚ?
Aljok
15.10.08,11:23
ďakujem, ja len ked teda dufam ze vsetci pracujete s rovnakym zakonnikom :) ked jeden tak a druhy tak rozumies. Takze rozbehnut taku sluzbu nie je problem - ALE IBA V JÚ?
Ale určite pracujeme s jedným ZoDP len niektorí nepostrehli zmenu od 1.1.2008.;)
Čo sa týka PÚ, tak tam sa náklady a výdavky, ktoré sa týkajú budúcich účtovných období časovo rozlišujú.
Marína
15.10.08,11:29
ďakujem, ja len ked teda dufam ze vsetci pracujete s rovnakym zakonnikom :) ked jeden tak a druhy tak rozumies. Takze rozbehnut taku sluzbu nie je problem - ALE IBA V JÚ?
Nemôžeš sa spoliehať iba na nás.;) My sme ťa usmernili, ty si §17 porovnaj v zákone platnom do 31.12.2007 a od 1.1.2008 tu http://www.porada.sk/f90-zakon-o-dani-z-prijmov.html
Danila
15.10.08,17:06
Pockajte, tak tu nastava nejaky rozkol - stret nazorov opacneho smeru?
Lebo jeden tabor tvrdi ze nepatri a druhy ze patri tak ako je to teda? prosim o platne informacie zo Zakonov, dakujem, lebo neviem ci sa mam do toho pustat alebo nieŽiaden rozkol sa nekonal. Zadal si dotaz do sekcie podnikanie. Zlatica v prvom príspevku upozornila, že je potrebné zadať informácu, či sa jedná o PÚ, alebo JÚ. osobne som z Tvojich predošlých príspevkov pochopila, že si založil s.r.o. a teda účtuješ v PÚ. Prvý tábor pre PÚ zastáva názor, že nemôžu. Druhý tábor pre JÚ, že môžu. Oba názory sú teda správne. Môžeš začať faktúrovať tým, čo účtujú v jednoduchom. Nemal by si tým, čo účtujú v PÚ. Ak účtuješ v PÚ, potom je jeden Tvoj záver tu prezentovaný nesprávny. Ak účtuješ v JÚ, potom je tento záver správny. A tak už vieš vlastne všetko.
wendeta
16.10.08,04:24
Mam podobný problém chcem si optimalizovať daň, podnikám v opravovaní aut vacsinou v zahraničí, no aj v SR mám nejake kšefty. Takže ak by som chcel kúpiť RD v SR so spodným podlažím-garážou a prispôsobim ju svojmu podnikaniu, dám si do nákladov iba garážovú časť + časť kde budem mať kanceláriu, odpočítam cenu obytnej časti, alebo cenu celej nehnuteľnosti? Ak iba garž akým spôsobom sa to odpočítava? Podľa známeho koeficientu?
Máte niekto skúsenosť???
Skúste mi poradiť.
Aendy
16.10.08,06:37
Ok, takze pre zakaznikov ktori uctuju v JU je mozne dat preddavok do nakladov, a v pripade PU je to na sikovnosti uctovnika. Velmi pekne dakujem za vystizne a kvalitne odpovede. Andrej
Aendy
30.10.08,08:39
Takze tu je vysledok nasej debatky, dakujem vsetkym zapojenim za rady a nazory

http://www.aendy.sk/aendy_design_privat_graficke_studio/predplateny_kredit_na_vsetky_sluzby.htm
rickman
30.10.08,13:40
Super :).
cifa
30.11.09,17:40
Ono, ani tie služby už nie sú také bezproblémové. Okrem faktúry musí druhá strana dokázať (t.j. tí, ktorí si účtujú náklady), že tie služby boli uskutočnené, že výsledkom služieb bolo niečo (hmotné, napr. výkres, prezentácia, štúdia, a tak podobne). Dokonca aj právnici by mali (ale nerobia to) pri každú faktúru podrobne rozpísať čo robili, nie len že "fakturujeme vám....".



pozorne som prečítal tvoje tvrdenie a trochu ma zamrazuje,
to čo budem pre klienta robiť mám definované podrobne v zmluve a faktúru vystavujem s textom, ktorý kritizuješ t.j
"fakturujem vám za práce v zmysle zmluvy vykonané v mesiaci oktober...." hodiny, suma....

a) môže mať s tým problém daniar ( teda ja alebo môj zákazník?)

podotázka
b) ak faktúru za práce vykonané decembri 2009 vystavím 4.1.2010 so splatnosťou 18.1.2010 môžem si tento príjem rátať ako príjem roku 2010 alebo pre daňové priznanie za rok 2009 ho musím pripočítať k príjmom roku 2009?

vdaka za odpoved
zlatica76
01.12.09,06:30
Ono, slušný človek-podnikateľ by s týmto nemal mať výraznejší problém. Veď predsa vieš, čo si robil v danom mesiaci, dokonca si môžete so zákazníkom dohodnúť "preberacie protokoly služieb", kde si vzájomne odsúhlasíte, za čo vám zaplatia.

Zmluvy (podľa mojich skromných skúseností) sú písané dosť všeobecne... napr. poskytovanie právnych služieb. Čo to obnáša? Áno, poskytuješ právne služby, ale potom by ti nemalo robiť problém napísať:
Právne služby v členení:
- posudzovanie zmluvy XX - 2 hod
- posudzovanie zmluvy YY - 4 hod
- právne rady v oblasti ZZZ - 6 hod

Takýto rozpis je už ťažšie napadnutý, lebo tie zmluvy sú k nahliadnutiu u zákazníka (t.j. je konkrétny výstup), právne rady tiež majú nejaký zápis (t.j. konkrétny výstup).

Podotázka b)
- ak si platca DPH platí pre teba zákon o DPH, t.j. môžeš síce faktúru vystaviť 4.1.2010, ale zdaniteľné plnenie je december 2009. Takže faktúru si musíš rátať ako výnos r. 2009.

- ak si neplatca DPH a vedieš PÚ - tam sa ťa zase dotýka zákon o účtovníctve, ktorý hovorí, že náklady a výnosy musia časovo a vecne súvisieť s účtovným obdobím - takže zase to máš ako výnos v r. 2009.

- ak vedieš jednoduché účtovníctvo - pravdu povediac neviem :) nikdy som sa mu nevenovala.... :) To sa skús opýtať iných :)
cifa
01.12.09,07:39
Ono, slušný človek-podnikateľ by s týmto nemal mať výraznejší problém. Veď predsa vieš, čo si robil v danom mesiaci, dokonca si môžete so zákazníkom dohodnúť "preberacie protokoly služieb", kde si vzájomne odsúhlasíte, za čo vám zaplatia.

Zmluvy (podľa mojich skromných skúseností) sú písané dosť všeobecne... napr. poskytovanie právnych služieb. Čo to obnáša? Áno, poskytuješ právne služby, ale potom by ti nemalo robiť problém napísať:
Právne služby v členení:
- posudzovanie zmluvy XX - 2 hod
- posudzovanie zmluvy YY - 4 hod
- právne rady v oblasti ZZZ - 6 hod

Takýto rozpis je už ťažšie napadnutý, lebo tie zmluvy sú k nahliadnutiu u zákazníka (t.j. je konkrétny výstup), právne rady tiež majú nejaký zápis (t.j. konkrétny výstup).

Podotázka b)
- ak si platca DPH platí pre teba zákon o DPH, t.j. môžeš síce faktúru vystaviť 4.1.2010, ale zdaniteľné plnenie je december 2009. Takže faktúru si musíš rátať ako výnos r. 2009.

- ak si neplatca DPH a vedieš PÚ - tam sa ťa zase dotýka zákon o účtovníctve, ktorý hovorí, že náklady a výnosy musia časovo a vecne súvisieť s účtovným obdobím - takže zase to máš ako výnos v r. 2009.

- ak vedieš jednoduché účtovníctvo - pravdu povediac neviem :) nikdy som sa mu nevenovala.... :) To sa skús opýtať iných :)
zlatka dakujem,
zmluvu mám podrobnú, s rozpisom prác, k faktúre prikladám rozpis kolko hodín denne som pracoval ale poznámky nemám tak podrobné , dúfam že to nikomu nebude vadiť.........

k druhej časti, nie som platca DPH, nevediem účtovníctvo, pri zdanovaní si uplatňujem paušálne náklady 40%.....
JarkaL
01.12.09,08:03
zlatka dakujem,

k druhej časti, nie som platca DPH, nevediem účtovníctvo, pri zdanovaní si uplatňujem paušálne náklady 40%.....

V tom prípade to u Teba bude príjem až v roku 2010 - do príjmov dávaš to , čo máš uhradené. Do DP za rok 2009 by to vstúpilo iba ak by Ti zaplatili za ten december zálohu v r. 2009.
cifa
01.12.09,18:53
diki,

som mal taký pocit žeby to malo byt tak
pretože nevediem účtovníctvo
a evidujem len príjmy a
príjem bude bude evidentne až v roku 2010......