zuzu 76
14.10.08,11:11
Dobrý deň,

zo VZP sme dostali výzvu na úhradu vynaložených nákladov za poskytnutú zdravotnú starostlivosť , ktorá bola poskytnutá nášmu zamestnancovi z dôvodu pracovného úrazu (spôsobený naším zavinením)...
Poprosím Vás o radu ako zaúčtovať predpis uvedenej platby , ja rozmýšlam
524/336 - nedaňový náklad , alebo 548/336 - nedaňový náklad..

Ďakujem za radu
Zoltán Kovács
14.10.08,09:39
Dobrý deň,

zo VZP sme dostali výzvu na úhradu vynaložených nákladov za poskytnutú zdravotnú starostlivosť , ktorá bola poskytnutá nášmu zamestnancovi z dôvodu pracovného úrazu (spôsobený naším zavinením)...
Poprosím Vás o radu ako zaúčtovať predpis uvedenej platby , ja rozmýšlam
524/336 - nedaňový náklad , alebo 548/336 - nedaňový náklad..

Ďakujem za radu

A čo tak 528 /336 ako nedaňový. 524 - sú povinné odvody a 548 - sú ostatné prev. náklady. Záväzok voči poisťovni nesplňa ani jedno.
zuzu 76
14.10.08,10:06
Ďakujem za radu
Stefan2005
14.10.08,10:57
Zastavil by som sa pri otázke daňovej uznateľnosti výdavku na ošetrenie zamestnanca po pracovnom úraze. Predstavme si, že pracovný úraz sa stal pri použití služobného vozidla. Stala sa nehoda a pracovný úraz - nie zavinením zamestnanca. Opravu auta dáme do daňových alebo nedaňových výdavkov? "Opravu" telesnej schránky zamestnanca do daňových alebo nedaňových?
Je zamestnávateľ povinný preplatiť takúto faktúru zo zdravotnej poisťovne? Zdravotná poisťovňa podľa všetkého vystavila faktúru (refakturáciu nákladov za ošetrenie) v súlade so zákonom. Teda zamestnávateľ je povinný ju uhradiť. Nie je to však pokuta, ale náklad vyvolaný výkonom pracovnej činnosti...
Podľa môjho názoru je to daňový výdavok...
zuzu 76
15.10.08,05:47
Pre nedaňový náklad som sa rozhodla z dôvodu - citujem z výzvy na úharadu: "Nakoľko ku vzniku úrazu alebo inému poškodeniu zdravia nášho poistenca došlo Vaším zavineným protiprávnym konaním...."...
Stefan2005
15.10.08,06:12
Pre nedaňový náklad som sa rozhodla z dôvodu - citujem z výzvy na úharadu: "Nakoľko ku vzniku úrazu alebo inému poškodeniu zdravia nášho poistenca došlo Vaším zavineným protiprávnym konaním...."...

... nepoznám podrobnosti prípadu, ale v prípade vedomého protiprávneho konania zamestnávateľa (t.j. zodpovedného pracovníka) sa mi viac ako nedaňový náklad núka účet pohľadávkový (t.j. zosobnenie spôsobenej škody).
zuzu 76
15.10.08,09:14
Podľa ust § 6 odst. 1 písm d/ zákona č. 124/2006 Z.z. sme ako zamestnávateľ nezaistili bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci , nezabezpečili sme pracovisko tak, aby predchádzalo úrazu zamestnanca...Takže si to od zamestnanca nebudeme ani nárokovať