MirkaT
14.10.08,13:09
Ahojte, mám ponuku na prácu cez internet, kde by som mohla zarobiť mesačne cca 500Sk a chcú so mnou uzavieť dohodu o vykonaní práce. Momentálne poberám rodičovský príspevok. Zaujíma ma, či mám nejakú oznamovaciu povinnosť voči sociálke alebo iným inštitúciám, či musím tento príjem zdaňovať a či to budem musieť dokladovať pri ročnom zúčtovaní dane, kde si manžel na mňa uplatňuje odpočítaľnú položku, teda či mi tento príjem neprinesie viac starostí s vybavovačkami ako osohu. Predom ďakujem za odpoveď.
veronikasad
14.10.08,11:17
Zamestnanca na dohodu o vykonaní práce nahlasuje do SP zamestnávateľ. Tebe z toho nevyplývajú žiadne povinnosti. Ak máš podpísané vyhlásenie u terajšieho zamestnávateľa, príjem z dohody ti budú zdaňovať. Môžeš požiadať DU o vrátenie zrazenej dane podaním daň. priznania za rok 2008 /prílohou bude potvrdenie o zdanitelnej mzde/. Tento príjem sa započítava do vlastného príjmu manželky a manžel si bude môcť uplatniť nezd.časť základu dane zníženú o príjem z dohôd.
MirkaT
15.10.08,10:15
Aké vyhlásenie mám mať podpísané u zamestnávateľa? Myslíš tým tlačivo, ktoré sa podpisuje každý rok ako žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania zamestnávateľom? Som na materskej už 5. rok, takže nič také podpísané nemám. Ako bude zdaňovaný príjem v takomto prípade?
Tweety
15.10.08,10:18
Aké vyhlásenie mám mať podpísané u zamestnávateľa? Myslíš tým tlačivo, ktoré sa podpisuje každý rok ako žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania zamestnávateľom? Som na materskej už 5. rok, takže nič také podpísané nemám. Ako bude zdaňovaný príjem v takomto prípade?
Je to Vyhlásenie k zdaneniu...
jankasm
16.10.08,13:24
Nevie náhodou niekto, ako to má byť s poberaním rodičovského príspevku popri zamestnaní po 1.1.2009? :confused: V denníku Pravda som sa totiž dočítala, vraj keď začne mamička pracovať, stráca nárok na rodičovský príspevok, bude dostávať len príspevok na starostlivosť, čiže rodičovský príspevok vo výške 25% alebo preplatenie nákladov za škôlku vo výške 80%.
No ale podľa toho, čo som študovala na internete, píše sa tam síce o tom, že to takto od 1.1.2009 naozaj je, ale netýka sa to mamičiek, ktorým bol rodičovský príspevok priznaný pred 1.1.2009. Tie ho môžu aj naďalej poberať popri zamestnaní. Ak však dajú dieťa do škôlky, môžu využiť vyplácanie príspevku na starostlivosť.
Onedlho nastupujem do práce, a ak by mi to niekto objasnil, či som to dobre pochopila, budem mu veľmi vďačná. ;)


Po zavedení príspevku na starostlivosť o dieťa od 1. januára 2009 si bude môcť rodič vybrať medzi rodičovským príspevkom, ktorý sa bude aj naďalej poskytovať podľa platnej legislatívy , a príspevkom na starostlivosť o dieťa podľa toho, ktorá dávka viac vyhovuje potrebám jeho rodiny.
Zavedenie príspevku na starostlivosť si vyžaduje legislatívne zmeny v platnom zákone o rodičovskom príspevku, zároveň sa ale umožní v rámci prechodných ustanovení ponechať si rodičovský príspevok po 1. januári 2009 aj v prípade, ak rodič vykonáva zárobkovú činnosť za predpokladu, že bol rodičovský príspevok priznaný rodičovi pred 1. januárom 2009.

§ 12 Zákona o rodičovskom príspevku sa dopĺňa odsekmi 8 až 10, ktoré znejú:
(8) O podaných žiadostiach o rodičovský príspevok, o ktorých sa nerozhodlo do 31. decembra 2008, sa rozhodne a priznaný príspevok sa vypláca podľa zákona účinného do 31. decembra 2008, a to aj za obdobie po 31. decembri 2008
(9) Ak rodič uplatňuje nárok na rodičovský príspevok po 31. decembri 2008 za obdobie pred 1. januárom 2009, o nároku na tento príspevok sa rozhodne a rodičovský príspevok sa vypláca podľa zákona účinného do 31. decembra 2008, a to aj za obdobie po 31. decembri 2008
(10) Rodičovi, ktorému bol priznaný rodičovský príspevok pred 1. januárom 2009 a vypláca sa aj po 31. decembri 2008, zaniká nárok na rodičovský príspevok dňom priznania príspevku na starostlivosť o dieťa podľa osobitného predpisu5g) alebo dňom zabezpečenia starostlivosti o dieťa podľa § 1 ods. 2 písm. a) alebo b) v materskej škole
jankasm
17.10.08,10:40
Prosím, nikto nevie ako to teda bude fungovať od 1.1.2009? :confused:
beldine
21.10.08,12:36
nevie nikto viac aj mna to dost zaujíma ako to bude pretože si chodím na brigádu aby som nás uživila a ak to zmenia z čoho budem platit účty???
Chobot
21.10.08,13:03
Prosím, nikto nevie ako to teda bude fungovať od 1.1.2009? :confused:


nevie nikto viac aj mna to dost zaujíma ako to bude pretože si chodím na brigádu aby som nás uživila a ak to zmenia z čoho budem platit účty???

Je zbytočné teraz sa pýtať, lebo nikto to nevie, dokonca ani naši zákonodarci, pretože návrh zákona je len v prvom čítaní v NRSR. Kým to príjmu, môže sa to ešte pomeniť 5x.

Kto si chce pozrieť legislatívny proces k tomuto zákonu ako aj samotný návrh zákona, dá sa to pekne vidieť na stránke Národej rady (http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=2565).

Ale ako tak pozerám, tak zdá sa, že z toho nič nebude. NRSR totiž rozhodla, že nebude pokračovať v čítaní zákona. Takže .... všetko zostáva po starom.
jankasm
22.10.08,11:13
Je zbytočné teraz sa pýtať, lebo nikto to nevie, dokonca ani naši zákonodarci, pretože návrh zákona je len v prvom čítaní v NRSR. Kým to príjmu, môže sa to ešte pomeniť 5x.

Kto si chce pozrieť legislatívny proces k tomuto zákonu ako aj samotný návrh zákona, dá sa to pekne vidieť na stránke Národej rady (http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=2565).

Ale ako tak pozerám, tak zdá sa, že z toho nič nebude. NRSR totiž rozhodla, že nebude pokračovať v čítaní zákona. Takže .... všetko zostáva po starom.

Ako po starom :confused:, to znamená že vôbec žiadna zmena od 1.1.2009 nebude? To by ma potešilo. ;)
matrusa
24.10.08,08:26
Dobry den. Dnes je 23.10.08 a stale sa neviem nikde zrozumitelne dočítať ako to bude s rodičovskym prispevkom od 1.1.2009. Ja som začala poberať rodičovský príspevok od augusta 2008. Chcela by som nastupit do zamestnania po 1.1.2009.
1./Prídem o uvedeny rodičovský príspevok v plnej výške 4780 Sk, ak dieťa nechám v starostlivosti mojej mamy, ktorá je na dôchodku?
2./Čo by sa stalo ak by som do zamestnania nastupila napriklad 28.12.2008. Bude sa ne mňa vzťahovať v súčastnosti platný zákon o rodičovskom príspevku, a budem tak môcť poberať príjem a zároveň dostávať RP v plnej vyške alebo mi dávku po 1.1.2009 skrátia na 1200 Sk.
Vyzná sa v tom vôber niekto???
Ďakujem.
bea
24.10.08,10:13
Pozri sa na príspevok č. 8, tam vidíš, že zatiaľ sa nič nemení a na stránke Národnej rady si prečítaš, že:

"I. čítanie

NZ bol prerokovaný na 27. schôdzi NR SR, uznesenie číslo 1028 zo dňa 17. 9. 2008.

Výsledok štádia procesu: NR SR nebude pokračovať v rokovaní o návrhu zákona."
Chobot
24.10.08,10:14
Dobry den. Dnes je 23.10.08 a stale sa neviem nikde zrozumitelne dočítať ako to bude s rodičovskym prispevkom od 1.1.2009. Ja som začala poberať rodičovský príspevok od augusta 2008. Chcela by som nastupit do zamestnania po 1.1.2009.
Vyzná sa v tom vôber niekto???
Ďakujem.

Celá táto diskusia má 10 príspevkov. Keby si si dala tú námahu a prečítala si ich (stačilo by ti prečítať si môj posledný príspevok ;)) a nemusela by si sa trápiť s písaním otázky. Tam je jasne napísané, že nikto presne nevie, ako to bude od 1.1.2009 a že je veľmi pravdepodobné, že zákon o rodičovskom príspevku sa vôbec nezmení, pretože NRSR zastavila legislatívny proces novely zákona, ktorý predložila p. Radičová. Zásadnú pripomienku malo MFSR, ktoré s návrhom ako takým nesúhlasí, pretože v rozpočte pre takúto zmenu nie sú vyčlenené peniaze.


1./Prídem o uvedeny rodičovský príspevok v plnej výške 4780 Sk, ak dieťa nechám v starostlivosti mojej mamy, ktorá je na dôchodku?

Podľa súčasného zákona o tento príspevok neprídeš.


2./Čo by sa stalo ak by som do zamestnania nastupila napriklad 28.12.2008. Bude sa ne mňa vzťahovať v súčastnosti platný zákon o rodičovskom príspevku, a budem tak môcť poberať príjem a zároveň dostávať RP v plnej vyške alebo mi dávku po 1.1.2009 skrátia na 1200 Sk.


Zo súčasného pohľadu je jedno, či nastúpiš 28.12.2008 alebo 1.1.2009.
jankasm
26.11.08,06:40
Nevie niekto niečo nové ohľadom schválenie tohto zákona? Niečo som zachytila ráno v správach v rádiu, ale neviem či je to schválené alebo nie.

A ak sa to schválilo, týka sa to aj mamičiek, ktorým bol rodičovský príspevok priznaný už minulý rok alebo len tých, ktoré pôjdu na RD v roku 2009. :o
jankasm
26.11.08,08:03
Ďakujem, toto som vedela a aj som si to myslela, že to je stále tak.
Len teraz behám po školeniach, nemám kedy sledovať novinky, a jedna známa ma presviedčala, že je to už schválené.
Takže som si to chcela len uistiť.
Ešte raz vďaka. ;)
Livia2
26.11.08,10:38
ale v programe dnešnej schôdze NR SR je návrh zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa, v druhom čítaní .... takže asi sa niečo chystá
Livia2
26.11.08,11:32
Prosím neukameňujte ma za túto otázku, ale už som z toho fakt maximálne domotaná a pozrela som sa aj na návrh zákona, ale stále mi to nie je jasné : Ak budem zamestnaná v riadnom pracovnom pomere na pracovnú zmluvu, dieťa bude opatrovať moja mama, rodičovský príspevok od januára 2009 dostanem v akej výške?
jankasm
26.11.08,12:06
Prosím neukameňujte ma za túto otázku, ale už som z toho fakt maximálne domotaná a pozrela som sa aj na návrh zákona, ale stále mi to nie je jasné : Ak budem zamestnaná v riadnom pracovnom pomere na pracovnú zmluvu, dieťa bude opatrovať moja mama, rodičovský príspevok od januára 2009 dostanem v akej výške?

No však práve preto som sa pýtala aj ja, lebo táto otázka ma zaujíma. A doteraz to bolo tak, a chobot tvrdí, že to tak aj zostáva, že rodičovský dostaneš v plnej výške. No a zatiaľ sa zmena od nového roka neschválila.

Ale v rádiu a v televízii dnes bolo hovorené o tom, že sa to schválilo. Takže asi zase mylné informácie. :o
Livia2
26.11.08,12:14
Viem, že to nie je ešte schválené, len v príspevku 14 práve Chobot napísal, že nič nové sa schvaľovať nebude oproti súčasnému stavu. A keď som si aj pozrela návrh zákona, mne z neho vychádza, že ak sa schváli, mali by sme dostať len 25 % príspevku.
Tak teraz počkáme, kým nám Chobot napíše, že nevieme čítať ... čomu by som bola oveľa radšej, ako prísť o rodičovský od budúceho roku :-)
Ďakujem
Chobot
26.11.08,12:43
Viem, že to nie je ešte schválené, len v príspevku 14 práve Chobot napísal, že nič nové sa schvaľovať nebude oproti súčasnému stavu. A keď som si aj pozrela návrh zákona, mne z neho vychádza, že ak sa schváli, mali by sme dostať len 25 % príspevku.
Tak teraz počkáme, kým nám Chobot napíše, že nevieme čítať ... čomu by som bola oveľa radšej, ako prísť o rodičovský od budúceho roku :-)
Ďakujem

Môže byť, že ja mám zlé informácie, alebo že mi nejaký návrh zákona ušiel.
Môžeš mi sem prosím prilepiť odkaz na ten návrh zákona, kde to má byť znížené o 25%. Potom vám to budem môcť buď potvrdiť, alebo vyvrátiť. Hádať sa nebudem, tiež neviem všetko...
Livia2
26.11.08,12:50
Chobot
26.11.08,13:54
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=2595

tu som pozerala návrh zákona

Tak potom sa vám ospravedlňujem, to mi skutočne ušlo. Sledoval som návrh pani Radičovej prípadne inú novelu zákona o RP, ale že to takto schovajú do zákona o príspevku na starostlivosť .... tak to mi nenapadlo.

Takže beriem všetky moje príspevky späť a musím povedať, že skutočne bude asi nejaká zmena. Musím si pozrieť ten zákon lepšie, aby som sa vedel k nemu vyjadriť. Ale už z prvého pohľadu je jasné, že to budú mať ťažšie s rodičovským príspevkom tie matky, ktoré pracujú.
evženia
26.11.08,14:28
ak som to dobre v rýchlosti ráno pochopila, tak by to malo byť tak, že mamička, ktorá bude od 1.1.2009 robiť a dieťa bude mať umiestnené v škôlke, jasliach alebo profesionálnej opatrovateľky - teda niekde kde môže preukázať náklady dostane celú výšku rodičovského príspevku... pokiaľ sa o dieťa stará niekto iný, napr. stará mama tak sa rodičovský príspevok kráti asi o 3 000 sk... tou sumou som si presne nie istá...
bea
26.11.08,14:31
Áno, tak to nejako je a počula som takú "radu", že starý rodič si má založiť živnosť na opatrovanie. Potom by matka mohla vydokladovať, že platí za opatrovanie. Dobré, nie?
Aby len bolo jasné, týka sa to totiž aj mojej dcéry, lebo sa jej staráme my - starí rodičia o dieťa, o nášho vnúčika. Takže som začala uvažovať, či si nemám rozšíriť živnosť o opatrovateľskú službu a opatrovať aj iné deťúrence. To by som sa mala, zarábala by som, dcéra by dostávala celý rodičovský príspevok, odvádzala by som viac daní a všetci by sme boli spokojní :D :D :D
Chyba je, že nie som profesionálna opatrovateľka, takže asi také jednoduché by to nebolo, všakže?:mee:
evženia
26.11.08,14:36
je to celé postavené na hlavu.. myslím si, že každá jedna mamina by rada ostala doma s dieťaťom.. väčšinou pracujú pre to, aby si zlepšili finančnú situáciu...
evženia
26.11.08,14:38
veru nie.. profesionálna je profesionálna...
Livia2
27.11.08,06:18
ak som to dobre v rýchlosti ráno pochopila, tak by to malo byť tak, že mamička, ktorá bude od 1.1.2009 robiť a dieťa bude mať umiestnené v škôlke, jasliach alebo profesionálnej opatrovateľky - teda niekde kde môže preukázať náklady dostane celú výšku rodičovského príspevku... pokiaľ sa o dieťa stará niekto iný, napr. stará mama tak sa rodičovský príspevok kráti asi o 3 000 sk... tou sumou som si presne nie istá...

Ja si myslím, že rodičovský v plnej výške dostanú len tie mamičky, ktoré budú doma s dieťaťom. Keď bude dieťa v škôlke, dostanú príspevok vo výške nákladov na škôlku. A keď budú so starými rodičmi, tak 25 %. To vlastne bude dostávať každá mamička inú výšku príspevku, podľa toho, koľko v ich meste stojí škôlka?
A tú radu, aby si starí rodičia urobili živnosť na opatrovanie vnúčat som počula v správach aj ja. Je až neuveriteľné, aké nápady môžu skrsnúť v hlave našich zákonodarcov. Už len predstava, že mi mama mesačne fakturuje opatrovanie môjho syna :D veď je to choré.
jankasm
27.11.08,08:29
9. § 12 sa dopĺňa odsekmi 8 až 10, ktoré znejú:
„(8) O žiadostiach o rodičovský príspevok podaných do 31. decembra 2008, sa rozhodne a priznaný príspevok sa vypláca podľa zákona účinného do 31. decembra 2008, a to aj za obdobie po 31. decembri 2008.
(9) Ak rodič uplatňuje nárok na rodičovský príspevok po 31. decembri 2008 za obdobie pred 1. januárom 2009, o nároku na tento príspevok sa rozhodne a rodičovský príspevok sa vypláca podľa zákona účinného do 31. decembra 2008, a to aj za obdobie po 31. decembri 2008.
(10) Rodičovi, ktorému bol priznaný rodičovský príspevok pred 1. januárom 2009 a vypláca sa aj po 31. decembri 2008, zaniká nárok na rodičovský príspevok dňom priznania príspevku na starostlivosť o dieťa podľa osobitného predpisu5g) alebo dňom zabezpečenia starostlivosti o dieťa podľa § 1 ods. 2 písm. a) alebo b) v materskej škole.“.

Ja neviem, ale mne stále z tohoto čo čítam vychádza, že mamičiek, ktoré poberajú rodičovský príspevok už od roku 2008 sa to netýka. Pokiaľ nepožiadajú o príspevok na starostlivosť, tak budú naďalej poberať rodičovský príspevok.
Mamičky, ktoré však budú žiadať o rodičovský príspevok po 1.1.2009 a zároveň budú pracovať, ho dostanú len vo výške 25%.
Naozaj to je tak alebo tomu chápe niekto ináč? :confused:

Alebo to mám chápať tak, že mi nárok na rodičovský príspevok zanikne automaticky 1.1.2009, lebo mi priznajú príspevok na starostlivosť bez toho aby som si oň požiadala?
Livia2
27.11.08,12:46
Odpovede na tieto otázky by určite zaujímali nielen mňa. Vie tu niekto na ne odpoveď? Ako to teda od nového roka bude?
jankasm
28.11.08,21:21
Prosím, nikto nám to nevie objasniť? Ako máme chápať ten § 12? :confused:
Livia2
30.11.08,17:29
tu som našla list priamo od pani ministerky :

http://www.rodinka.sk/index.php?id=tomanova

.... Treba však zdôrazniť, že zavedenim príspevku na starostlivosť o dieťa do praxe sa neruší poskytovanie rodičovského príspevku, čoho sa rodičia obávajú. Rodičovský príspevok sa bude aj naďalej poskytovať podfa platnej právnej úpravy až do nadobudnutia účinnosti nového zákona o rodičovskom príspevku. Vylúči sa iba súčasné poberanie obidvoch dávok a o tom, ktorú z dávok bude rodič poberať, rozhoduje iba on sám. Umožňuje to prechodné ustanovenie v Článku II návrhu zákona, podfa ktorého sa bude zárobkovo činnému rodičovi aj naďalej vyplácať rodičovský príspevok, ak mu bude priznaný pred 1. januárom 2009.
Lemon
01.12.08,11:02
Velmi ma zaujala Vasa diskusia. Aj ja si momentalne lamem hlavu, ako to bude s rodic.prispevkom po 1.1.2009. Tiez som poberatelkou rodic.prispevku od roku 2008 a od 1.1.2009 mam moznost pracovat na 50% uvazok. Dcerku bude medzitym opatrovat studentka alebo pani na dochodku (nie rodina) a pochybujem, ze oni mi vystavia nejaky doklad o opatrovani(fakturu alebo nieco take)
1.Automaticky tym pridem o rodicovsky prispevok a dostanem z neho len 25%? 2.Ake povinnosti mi vyplyvaju voci uradom ked zacnem takto na 50% pracovat(momentalne za mna plati stat aj prispevok do II.doch.piliera)-ake tlaciva treba vypisat, kde to nahlasit?
3. Mozno budem zo zaciatku pracovat len na dohodu, v tom pripade ako som pochopila ten novy zakon, o rodicovsky prispevok nepridem? A tiez ake mam povinnosti vyplnania tlaciv a nahlasovania na urady, keby som pracovala na dohodu?
dakujem za kazdu radu
Saara
01.12.08,13:52
Ahojte, mozno to niekomu pomoze ...
http://www.rodinka.sk/index.php?id=591362
pripadne mozte sa spytat priamo na poradni MPSVaR na http://poradne.rodinka.sk/viewforum.php?f=26
karcoolka1
01.12.08,15:22
Velmi ma zaujala Vasa diskusia. Aj ja si momentalne lamem hlavu, ako to bude s rodic.prispevkom po 1.1.2009. Tiez som poberatelkou rodic.prispevku od roku 2008 a od 1.1.2009 mam moznost pracovat na 50% uvazok. Dcerku bude medzitym opatrovat studentka alebo pani na dochodku (nie rodina) a pochybujem, ze oni mi vystavia nejaky doklad o opatrovani(fakturu alebo nieco take)
1.Automaticky tym pridem o rodicovsky prispevok a dostanem z neho len 25%? 2.Ake povinnosti mi vyplyvaju voci uradom ked zacnem takto na 50% pracovat(momentalne za mna plati stat aj prispevok do II.doch.piliera)-ake tlaciva treba vypisat, kde to nahlasit?
3. Mozno budem zo zaciatku pracovat len na dohodu, v tom pripade ako som pochopila ten novy zakon, o rodicovsky prispevok nepridem? A tiez ake mam povinnosti vyplnania tlaciv a nahlasovania na urady, keby som pracovala na dohodu?
dakujem za kazdu radu

1, podľa môjho názoru budeš mať plný RP, keďže si sa stala poberateľkou RP pred 1.1.2009
2,na UPSVaR musíš isť osobne, len tam podpíšeš čestné prehlásenie a na SP a ZP za teba zam-teľ vybaví všetko
3, pri dohode nepríde o RP ani ten, kto sa stane poberateľom RP po 1.1.2009, práca na dohodu neviem, či sa nahlasuje na UPSVaR a do SP vybaví zam-teľ

Ešte doplním, že stále nie je nič schválené, platné!
jankasm
05.12.08,07:57
Ja ešte doplním, že ak sa zamestnáš na pracovnú zmluvu, tak sa musíš odhlásiť zo SP ako poistenec, za ktorého platí dôchodkové poistenie štát /pravdepodobne si sa naň bola po narodení dieťatka prihlásiť/. ;)
Gaba30
05.12.08,10:24
Mne sa zdá novela nespravodlivá voči takým, ako som ja. Ja som mala začať poberať RP od 16.2.09 ( teraz som na materskej). Lenže podľa nového ho nedostanem, lebo musím nastúpiť do práce (požiadam iba o nejakých 25%). Toto je naše 3. dieťa, ale príspevok pri narodení sa na nás tiež nevzťahuje, lebo sa dcéra narodila 2.9.08 a to sa išlo podľa starého zákona. Moja otázka : Ak nastúpim do práce, zamestnávateľ oznámi hromadné prepúšťanie ( hosp. kríza), môžem požiadať o rodičovský príspevok? Ďakujem
karcoolka1
07.12.08,07:58
Mne sa zdá novela nespravodlivá voči takým, ako som ja. Ja som mala začať poberať RP od 16.2.09 ( teraz som na materskej). Lenže podľa nového ho nedostanem, lebo musím nastúpiť do práce (požiadam iba o nejakých 25%). Toto je naše 3. dieťa, ale príspevok pri narodení sa na nás tiež nevzťahuje, lebo sa dcéra narodila 2.9.08 a to sa išlo podľa starého zákona. Moja otázka : Ak nastúpim do práce, zamestnávateľ oznámi hromadné prepúšťanie ( hosp. kríza), môžem požiadať o rodičovský príspevok? Ďakujem

Aj mňa zaujíma odpoveď na tvoju otázku.
A fakt ma to mrzí, teba obišlo úplne všetko.
brčko
07.12.08,19:57
Mne sa zdá novela nespravodlivá voči takým, ako som ja. Ja som mala začať poberať RP od 16.2.09 ( teraz som na materskej). Lenže podľa nového ho nedostanem, lebo musím nastúpiť do práce (požiadam iba o nejakých 25%). Toto je naše 3. dieťa, ale príspevok pri narodení sa na nás tiež nevzťahuje, lebo sa dcéra narodila 2.9.08 a to sa išlo podľa starého zákona. Moja otázka : Ak nastúpim do práce, zamestnávateľ oznámi hromadné prepúšťanie ( hosp. kríza), môžem požiadať o rodičovský príspevok? Ďakujem

ak už nebudeš zárobkovo činná (na dohodu pracovať môžeš) a dieťa nebude chodiť do štátom dotovanej škôlky, tak môžeš požiadať o RP.

mna tiež vyššie príspevky obišli, na obe deti (r.2004 + 2008) a RP od 2009 a počas MD alebo RD sa firma zruší ;) a na 99% ani odstupné nedostanem. No, čo už narobím! radšej nech sme zdraví :)

P.s. musela som sa opraviť. Už nebude dôležité, či "štátom dotovanej" škôlky. Aby mala nárok na RP, tak dieťa nesmie chodiť do škôlky, okrem prípadov napr. ak študuje, vzdeláva sa alebo pripravuje na trh práce, ak dieťa má dlhodobo nepr.zdr.stav, obaja rodičia sú ZTP, tak podmienky za ktorých môže dieťa navštevovať škôlku alebo iné zariadenie alebo sa on môže starať len druhý rodič alebo iná plnoletá fyz. osoba, sú upravené v zákone o RP § 3 ods.3
karcoolka1
10.12.08,12:48
ak už nebudeš zárobkovo činná (na dohodu pracovať môžeš) a dieťa nebude chodiť do štátom dotovanej škôlky, tak môžeš požiadať o RP.

mna tiež vyššie príspevky obišli, na obe deti (r.2004 + 2008) a RP od 2009 a počas MD alebo RD sa firma zruší ;) a na 99% ani odstupné nedostanem. No, čo už narobím! radšej nech sme zdraví :)

Vďaka za odpoveď. Je to naozaj ťažká situácia.
Už to podpísal prezident?
bea
11.12.08,06:40
Už podpísal...
karcoolka1
11.12.08,12:35
Už podpísal...

Ďakujeme. Určite väčšina je rada.:(
Gaba30
11.12.08,19:10
Ahoj Karcoolka1. Túto možnosť som už skúšala. Na našej SP mi povedali, že nie je možnosť ukončiť skôr materskú dovolenku. Teda, že ju ukončím 28.12.08 a na rodičovskú dovolenku nastúpim 29.12.08.Tak neviem. Ale tiež je pravda že tam figu vedia. Možno skúsim volať ústredie v Bratislave. Ak niečo ziástím dám vedieť.
brčko
11.12.08,21:13
Ahoj Karcoolka1. Túto možnosť som už skúšala. Na našej SP mi povedali, že nie je možnosť ukončiť skôr materskú dovolenku. Teda, že ju ukončím 28.12.08 a na rodičovskú dovolenku nastúpim 29.12.08.Tak neviem. Ale tiež je pravda že tam figu vedia. Možno skúsim volať ústredie v Bratislave. Ak niečo ziástím dám vedieť.

Treba sa spýtať,
1. čo ak začneš pracovať na prac.pomer napr.toho 29.12.08, t.j. budeš mať vymeriavací základ pre nem.poistenie. Zamestnávatel ti dnom 28.12.08 ukončí prerušenie poistení v SP a ty už budeš súvisle pracovať (t.j. nebudeš už čerpať MD, podla mna dôležité ani PN alebo očr!), t.j. od 29.12.08 do 15.2.09 (posledný den pôvodnej MD) nebudeš splnať všeob.podmienky na nárok na nem.dávky - vid zákon o sociálnom poistení § 30 ods.b).

2. Spýtaj sa, či v takom prípade musíš oznámiť začiatok PP aj ty sama soc.poistovni. LEbo v žiadosti o materské si podpisovala "Akékolvek skutočnosti rozhodujúce na zánik nároku na materské, nároku na jeho výplatu a jeho sumu ohlásim ihned platitelovi materského." A toto skutočnosť rozhodujúca na nárok na materské je.

3. No a čo je najpodstatnejšie, čo by ti uviedli v "potvrdení o nároku na materské na účely poskytovania rodičovského príspevku" pre UPSVaR ako dátum, dokedy si mala nárok na materské. No a kedy by ti toto tlačivo mohli potvrdiť, či až po 15.2.09 alebo skôr.
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=328 (na tejto stránke je to potvrdenie)
Potvrdzuje útvar nemocenského poistenia















































má nárok na materské3)


od




do





























Denná výška materského je4)



Sk









zltalienka
15.12.08,10:53
Už podpísal...

Je už známe číslo zákona? rada by som si to pozrieť.
Ďakujem
bea
15.12.08,15:55
Ešte nevyšiel v Zbierke.
zltalienka
16.12.08,06:43
Ešte nevyšiel v Zbierke.

Vďaka za odpoveď, Bea
brčko
16.12.08,10:42
zatial je schválené znenie len na stránke NR sr:

http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=2595

je dole (druhý súbor odspodu)
zltalienka
16.12.08,12:59
Vďaka za link, brčko
arimadub
18.12.08,11:10
Prsím Vas od1,1,2009 mam nastupit spňat do prace. syn mal teraz rok poberam rodicovský od 05/2008. O syna sa bude starat mamka pridem o rodičovsky. vdaka.
brčko
18.12.08,11:32
Prsím Vas od1,1,2009 mam nastupit spňat do prace. syn mal teraz rok poberam rodicovský od 05/2008. O syna sa bude starat mamka pridem o rodičovsky. vdaka.

ak ho nedáš do Mš a nepožiadaš o príspevok na starostlivosť o dieťa, tak nie.
arimadub
18.12.08,14:50
dakujem
allimpex
05.01.09,14:38
Zdravim vsetkych v novom roku, chcem sa ubezpecit, ci som spravne pochopila vsetky prispevky, takze
som na druhej RD od septembra 2008 a poberam rodicovsky prispevok, pracujem na PP ale z domu - ( 1 az 2 pracovne dni v mesiaci), (obcas skocim do prace a nieco spravim aj tam :-)), Synov beriem zo sebou do prace, alebo su doma so mnou a pracujem vecer ked spia alebo je s nimi manzel, teda -

Nik mi deti nestrazi, nikam ich nedavam, takze mozem nadalej pracovat, dostavat vyplatu, nikomu nic nehlasit (SP aj ZP mam v poriadku), a poberat rodicovky v plnej vyske?
dakujem za odpoved
zuzana
Gaba30
05.01.09,18:31
Zdravim vsetkych v novom roku, chcem sa ubezpecit, ci som spravne pochopila vsetky prispevky, takze
som na druhej RD od septembra 2008 a poberam rodicovsky prispevok, pracujem na PP ale z domu - ( 1 az 2 pracovne dni v mesiaci), (obcas skocim do prace a nieco spravim aj tam :-)), Synov beriem zo sebou do prace, alebo su doma so mnou a pracujem vecer ked spia alebo je s nimi manzel, teda -

Nik mi deti nestrazi, nikam ich nedavam, takze mozem nadalej pracovat, dostavat vyplatu, nikomu nic nehlasit (SP aj ZP mam v poriadku), a poberat rodicovky v plnej vyske?
dakujem za odpoved
zuzana
Ak máš priznaný rodičovský príspevok ( cca 4800 Sk) ešte do 31.12.2008, tak sa pre teba nič nemení a ideš podľa starého zákona.
allimpex
07.01.09,13:33
Ak máš priznaný rodičovský príspevok ( cca 4800 Sk) ešte do 31.12.2008, tak sa pre teba nič nemení a ideš podľa starého zákona.
Dakujem :)
michelle84
10.01.09,09:05
Môže žena poberajúca rodičovský príspevok príležitostne vykonávať masérske služby? Spravila si aj masérsky kurz. Zatiaľ si nechce otvárať živnosť, nevie, ako jej to pôjde. A keby aj mala živnosť, zobrali by jej rodičovský príspevok?
mataszabova
14.01.09,10:48
Ahojte, mozte mi poradit, prosim. Poberam rodicovsky od roku 2007, od novembra 2008 zacal maly chodit do jasiel a ja pracovat na dohodu. Pridem tento rok o rodicovsky? Chcela by som zacat od 1.2.09 pracovat na 6 hodin, na urade mi povedali, ze o rodicovsky pridem, mam si poziadat o ten novy prispevok. Aky je vas nazor? Alebo pojdem po starom bez ohladu na to ci budem zamestnana na trvalo alebo budem pracovat nadalej na dohodu? dik
Tweety
14.01.09,10:51
Ahojte, mozte mi poradit, prosim. Poberam rodicovsky od roku 2007, od novembra 2008 zacal maly chodit do jasiel a ja pracovat na dohodu. Pridem tento rok o rodicovsky? Chcela by som zacat od 1.2.09 pracovat na 6 hodin, na urade mi povedali, ze o rodicovsky pridem, mam si poziadat o ten novy prispevok. Aky je vas nazor? Alebo pojdem po starom bez ohladu na to ci budem zamestnana na trvalo alebo budem pracovat nadalej na dohodu? dik
Nie, neprídeš, prídu len tí, ktorí ho začnú poberať od 1.1.09 a budú popritom aj pracovať.
mataszabova
14.01.09,11:38
aha, ale na urade mi povedali, ze pridem a mam si poziadat o ten novy prispevok.:mad:
Tweety
14.01.09,11:40
aha, ale na urade mi povedali, ze pridem a mam si poziadat o ten novy prispevok.:mad:
AK ho už poberáš, nemáš prečo žiadať znovu. Neinformovali Ťa správne, alebo ste sa neporozumeli.
mataszabova
14.01.09,11:42
to uz ake mudre hlavy tam sedia. Najlepsie je, ze ked tam pridem a poviem im tuto verziu, tak len pokrutia hlavou a budu si tvrdit to svoje.
beldine
20.01.09,20:13
aj mne na úrade povedali že ak by som nastúpila do práce tak mi ho znížia....tak som zatial na brigáde a nato sa to nevztahuje a ani na dohodu...a ako to je s tým novým príspevkom? dáva sa aj na jasle??
jankasm
21.01.09,05:31
to uz ake mudre hlavy tam sedia. Najlepsie je, ze ked tam pridem a poviem im tuto verziu, tak len pokrutia hlavou a budu si tvrdit to svoje.

V tomto máš teda naozaj pravdu, u nás na úrade je to podobne. Pred 2 týždňami tam bola kámoška, tak jej povedala presne toto čo tebe, ak sa zamestná, o rodičák príde. Neprišla by vraj, keby sa zamestnala pred 1.1.2009, bez ohľadu na to, kedy začala rodičák poberať.
Ale tetušky z úradu boli pravdepodobne na nejakom školení, lebo keď tam bola minulý týždeň druhá kámoška, ktorá sa od 1.1.2009 zamestnala s tým, že o rodičák nepríde, tak jej to potvrdili. Má podpísať prehlásenie že s ao dieťa bude starať opatrovateľka a rodičák bude poberať aj naďalej. :o
jankasm
21.01.09,05:36
aj mne na úrade povedali že ak by som nastúpila do práce tak mi ho znížia....tak som zatial na brigáde a nato sa to nevztahuje a ani na dohodu...a ako to je s tým novým príspevkom? dáva sa aj na jasle??

Áno, ten nový príspevok sa volá "Príspevok na starostlivosť o dieťa", takže platí to pre škôlky, pre jasle aj pre súkromné opatrovateľky alebo opatrovateľské centrá. :)
Anka z KE
23.01.09,19:16
Dobrý večer,
Chcela by som Vás poprosiť o radu: Moja dcéra nastúpila 3.1.2009 na rodičovskú dovolenku a viem, že jedinou možnosťou, ako pracovať a neprísť o príspevok je na Dohody. Ona má však možnosť pracovať na Autorskú zmluvu - konkrétne je predmetom "autorská účasť na vytvorení audiovizuálnych diel". Novela zákona o rodičovskom príspevku takúto možnosť nespomína, ale ani nevylučuje. Vedel by mi niekto poradiť? Vopred ďakujem.
Adaka
03.01.13,16:05
prosim vas ako je to teraz v r. 2013 s príjmom popri poberaní rodičovského, oplati sa ist na dohodu je to len nejaka malá sumička(jedná sa o príjem za "starostlivosť o chatu" nie našu") manžel je živnostník či nie je lepšie aby to bolo na neho dakujem
Katy a R
03.01.13,16:30
prosim vas ako je to teraz v r. 2013 s príjmom popri poberaní rodičovského, oplati sa ist na dohodu je to len nejaka malá sumička(jedná sa o príjem za "starostlivosť o chatu" nie našu") manžel je živnostník či nie je lepšie aby to bolo na neho dakujem
http://www.porada.sk/t206322-info-pre-mamicky-a-inych-poistencov-statu.html#post2210742

aj toto http://www.porada.sk/t204951-dohody-mimo-pracovneho-pomeru-od-1-1-2013-a.html
Adaka
03.01.13,16:36
tak výhodnejšie to bude na manžela, že?????
Peter6160
29.08.13,04:56
Neviete niekto ako je to so zdravotním poistením počas poberania rp a príjmu zo závislej činnosti, kto ho má platiť?
brčko
30.08.13,12:06
Aj štát a aj zamestnávatel+zamestnanec. To, že si poistený zdravotne duplicitne je možné, v súlade so zákonom. A niečo sa mi zdá, že ak prekročíš určitú hranicu príjmu, môže sa stať, že v ročnom zúčtovaní doplatíš poistné aj za obdobie bez zdr.poistenia zo závislej činnosti, ale v tom sa velmi nevyznám konkrétne.