Sara1011
14.10.08,13:12
Ešte prosííííím nejakú odpoveď. Ďakujem.

Dobrý deň, mám jednu otázku. Kto má platiť cestnú daň - firma s.r.o. má vozidlo, ktoré má v majetku a od 01.10.2008 ho prenajíma ďalšej firme (SZČO), ktorá ho využíva na podnikanie. Na daňovom úrade mi povedali, že cestnú daň platí ten, kto vozidlo používa t.j. SZČO a jeden daňový poradca, že ten, kto je zapísaný v technickom preukaze. Podľa mňa, je správne, ak cestnú daň platí majiteľ. Veľmi pekne Vás prosím, poraďte mi niekto, prípadne ktorý § o tom píše. Ďakujem.
Ruža.
Lotarka
14.10.08,11:16
§ 85 Zákon o miestných daniach ...

myslím si, že to zaléží aj na tom ako sa dohodnú v nájomnej zmluve
Sara1011
14.10.08,11:19
No ja si to tiež myslím, v nájomnej zmluve je, že cestnú daň bude platiť majiteľ vozidla. Vďaka.
Sara1011
16.10.08,08:31
Prosím je tu niekto, kto mi poradí?
sway
16.10.08,08:56
Prosím je tu niekto, kto mi poradí?


tu si pokukaj, sú aj príklady....

http://www.zbierka.sk/Default.aspx?sid=4&aid=69&AspxAutoDetectCookieSupport=1

;)
mandula
16.10.08,09:12
Citát z pokynu DR SR k dani z mot.voz.:

Zásadnou zmenou oproti predchádzajúcej právnej úprave je vymedzenie daňovníka (fyzickej osoby alebo právnickej osoby alebo ich organizačnej zložky zapísanej do obchodného registra), ktorým je v prvom rade držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla. Držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla je daňovníkom dane z motorových vozidiel vždy, ak používa vozidlo na podnikanie v Slovenskej republike (pod pojmom „používanie vozidla na podnikanie“ sa chápe podnikanie podľa § 2 Obchodného zákonníka alebo dosahovanie príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov).

Teda ak je ako držitel zapísaná spoločnosť, ktorá dala vozidlo do prenájmu a za prenájom faktúruje, platitelom dane z motorových vozidiel bude táto spoločnosť (čiže prenajímateľ). Daň z mot.voz. nech zohľadní vo výške nájomného.