Katarína STR
12.05.05,06:39
V platnom zákone o dani z príjmov v § 11 ods. 2 sa dôchodcom a ostatným občanom, ktorí poberajú príjmy podobné starobnému dôchodku, neumožňuje uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane vo výške 19,2 násobok sumy životného minima, čo v roku 2004 bola suma 80 832 Sk a v roku 2005 suma 87 936 Sk. Uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane si nemôže ani dôchodca, ktorý je podnikateľom, t.j. samostatne zárobkovo činnou osobou.

Návrh zákona umožňuje uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane aj u poberateľov dôchodkov.

Nadobudnutie účinnosti zákona sa navrhuje 1. 1. 2006.
juko
01.07.05,19:10
Len na dopresnenie: Nezdaniteľnú časť ZD si nemôže na seba uplatniť dôchodca, ktorému bol priznaný dôchodok k 1.1. príslušného roka. Ak mu však bol priznaný počas roka, má nárok na uplatnenie si rozdielu medzi nezdaniteľnou časťou ZD a výškou dosiahnutého dôchodku.
Helena Svatíková
05.07.05,08:41
Ano veľmi dobrý príspevok
Jozef Mihál
05.07.05,08:44
Len na dopresnenie: Nezdaniteľnú časť ZD si nemôže na seba uplatniť dôchodca, ktorému bol priznaný dôchodok k 1.1. príslušného roka. Ak mu však bol priznaný počas roka, má nárok na uplatnenie si rozdielu medzi nezdaniteľnou časťou ZD a výškou dosiahnutého dôchodku.
No, neviem.
Tu je moja verzia:

Nezdaniteľnú časť ZD si nemôže na seba uplatniť dôchodca, ktorému bol priznaný dôchodok k 1.1. príslušného roka a skôr.

Ak mu však bol priznaný počas roka, má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti ZD za daný rok v plnej výške.

Ak mu bol priznaný k 1.1. príslušného roka a skôr, má nárok na uplatnenie si rozdielu medzi nezdaniteľnou časťou ZD a výškou dosiahnutého dôchodku v príslušnom roku.
bea
05.07.05,08:48
V platnom zákone o dani z príjmov v § 11 ods. 2 sa dôchodcom a ostatným občanom, ktorí poberajú príjmy podobné starobnému dôchodku, neumožňuje uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane vo výške 19,2 násobok sumy životného minima, čo v roku 2004 bola suma 80 832 Sk a v roku 2005 suma 87 936 Sk. Uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane si nemôže ani dôchodca, ktorý je podnikateľom, t.j. samostatne zárobkovo činnou osobou.

Návrh zákona umožňuje uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane aj u poberateľov dôchodkov.

Nadobudnutie účinnosti zákona sa navrhuje 1. 1. 2006 .
Tento návrh nebol schválený, tak aby to náhodou niekoho nepomýlilo! A zrejme ani nikdy nebude - škoda! (Ja chudák dôchodca!:))
bepo
05.07.05,09:23
Nejako tým nárekom nerozumiem-veď dôchodca má nezdanený príjem=dôchodok.Ak je menší ako NZ tak si ho môže uplatniť,ak má k dôchodku nejaké príjmy navyše musí si ich dodaniť ako každý iný.Niečo mi uniklo?
Jana Acsová
05.07.05,09:50
Nejako tým nárekom nerozumiem-veď dôchodca má nezdanený príjem=dôchodok.Ak je menší ako NZ tak si ho môže uplatniť,ak má k dôchodku nejaké príjmy navyše musí si ich dodaniť ako každý iný.Niečo mi uniklo?Iba to, že za tú istú prácu a pri tom istom príjme dostane nedôchodca viac netto, lebo nemá uvádzanú "výhodu" nezdaneného príjmu, ktorú dôchodca získal odpracovaním xy rokov.
T.j. za rovnakú prácu, nižší cash.
bepo
05.07.05,10:09
To ťa ako napadlo?Veď všetci majú 1 rovnaký NZD-ak si ho vyčerpáš na dôchodok nemôžeš ho použiť inde.Ak niekto má príjem iba z úrokov tak ho použije na úrok-takže dostane viac ako človek so mzdou a príjmom z úroku-predsa nemôžeš chcieť aby mal každý niekoľko násobkov NZD.
Jana Acsová
05.07.05,10:12
To ťa ako napadlo?Veď všetci majú 1 rovnaký NZD-ak si ho vyčerpáš na dôchodok nemôžeš ho použiť inde.Ak niekto má príjem iba z úrokov tak ho použije na úrok-takže dostane viac ako človek so mzdou a príjmom z úroku-predsa nemôžeš chcieť aby mal každý niekoľko násobkov NZD.Tak teraz buď nerozumiem, alebo nie sme na rovnakej vlnovej dĺžke.
Stáva sa.
bepo
05.07.05,10:59
Jednoducho dôchodca má v tvojom prípade 2 príjmy-1 dôchodok kde sa uplatní NZD a 2 príjem z práce.Takže to môžeš jedine porovnať s človekom ktorí má takisto 2 príjmy-a vtedy dostanú na halier rovnakú sumu.
Jana Acsová
05.07.05,11:02
Jednoducho dôchodca má v tvojom prípade 2 príjmy-1 dôchodok kde sa uplatní NZD a 2 príjem z práce.Takže to môžeš jedine porovnať s človekom ktorí má takisto 2 príjmy-a vtedy dostanú na halier rovnakú sumu.Príspevok č. 9 stále platí.
ondrejvla
05.07.05,11:04
To ťa ako napadlo?Veď všetci majú 1 rovnaký NZD-ak si ho vyčerpáš na dôchodok nemôžeš ho použiť inde.Ak niekto má príjem iba z úrokov tak ho použije na úrok-takže dostane viac ako človek so mzdou a príjmom z úroku-predsa nemôžeš chcieť aby mal každý niekoľko násobkov NZD.
Bepo, aj ty raz budeš dôchodca ako my, a až potom si možno uvedomíš, že ten dôchodok, ktorý dostaneš, je vlastne iba kúštik z toho, čo si si celý život šetril, zbytok ti odhryzol niekto iný! Takže to v podstate nie je príjem, iba ušetrené korunky z deravej pančuchy, a tým pádom to nie je žiaden z násobkov príjmov, ktoré vyratúvaš! Ale to asi pochopíš, až keď budeš aj ty v koži nás dôchodcov, tak sa prosím neročuľuj, škodí to! Ročuľovať by sme sa mali my, ktorí ako dôchodcovia musíme ešte stále pracovať, alebo byť SZČO, aby sme neklesli pod obyčajnú životnú úroveň!
durisovad
05.07.05,13:55
Je to svata pravda, dochodca odvadzal do kadejakych fondov cely zivot a dostava tolko, ze na standard pred odchodom na dochodok nemoze ani pomysliet. Ak pracuje dalej, je to v prevaznej vacsine pripadov preto, ze pracu, ktoru vykonava, mladsi clovek by nerobil a zvlast nie za taku odmenu. Ale dochodca, aj ked si trochu privyrobi, musi odvadzat do fondov a nema ani danove zvyhodnenie, ktore podla stareho zakona bolo (z nizsej mzdy bola dan 10 %).
Ale toto mladi ludia pochopia az vtedy, ked budu dochodcami. Ja som sa stretla uz aj s takym nazorom u mladsich ludi, ze oni chudaci musia robit na darebakov dochodcov.
durisovad
05.07.05,14:02
Nejako tým nárekom nerozumiem-veď dôchodca má nezdanený príjem=dôchodok.Ak je menší ako NZ tak si ho môže uplatniť,ak má k dôchodku nejaké príjmy navyše musí si ich dodaniť ako každý iný.Niečo mi uniklo?Tento nazor mi evokuje toto:
su dvaja ludia, ktori maju rovnaku moznost zarobku. Jeden z nich vestko uzije pocas zivota ale druhy si cast prijmov odklada na horsie casy. Horsie casy pridu a ten, ktory sporil, si z uspor prilepsuje, kym ten druhy, ktory si uzival, nadava na toho sporiveho, ze nieco ma a ze je to nespravodlive.
Dochodcovia su v situacii toho sporiveho, cely zivot si "odkladali" do statnej kasy a teraz z nej zlomok cerpaju.
Ja vobec nevidim dovod, preco by dochodcovia nemohli mat danovy odpocet, ked tiez vytvaraju narodny produkt.
bepo
05.07.05,14:28
Bepo, aj ty raz budeš dôchodca ako my, a až potom si možno uvedomíš, že ten dôchodok, ktorý dostaneš, je vlastne iba kúštik z toho, čo si si celý život šetril, zbytok ti odhryzol niekto iný! Takže to v podstate nie je príjem, iba ušetrené korunky z deravej pančuchy, a tým pádom to nie je žiaden z násobkov príjmov, ktoré vyratúvaš! Ale to asi pochopíš, až keď budeš aj ty v koži nás dôchodcov, tak sa prosím neročuľuj, škodí to! Ročuľovať by sme sa mali my, ktorí ako dôchodcovia musíme ešte stále pracovať, alebo byť SZČO, aby sme neklesli pod obyčajnú životnú úroveň!Keď ja budem dôchodca tak už dnes viem s 95 % istotou povedať že dôchodky sa budú zdanovať.A teraz čo?
Okrem toho ma tieto témy nerozčuľujú ale vyvolávajú údiv-lebo tu sa bavia zväčša ekonómovia ktorým by mali byť jasné aspoň základné veci.Ja keď si niečo ušetrím a z toho dostanem výnos takisto to zdaním a neargumentujem že je to malilinká suma alebo kúštik niečo.Jednoducho ak má platiť rovnosť tak dôchodok je časť príjmu ktorá spadá do NZD-ak má niekto dôchodok 60tis ročne a k tomu si privyrobí ďaľších 20 tis tak tých 20 tis má bez dane.Predsa nemôže dostať NZD dvakrát.
A treba poriadne čítať,ja som nepísal o násobkoch príjmov ale násobkoch NZD-takže dôchodca nemôže mať 1 NZD ako dôchodca,2.ktorý použije pri príjme z prenájmu a 3 ktorý použije z príjmu ako SZCO-to by museli mať všetci.
bepo
05.07.05,14:31
Ja vobec nevidim dovod, preco by dochodcovia nemohli mat danovy odpocet, ked tiez vytvaraju narodny produkt.Veď práveže ho majú ale silou-mocou sa ho snažia zakryť.
durisovad
05.07.05,14:35
Veď práveže ho majú ale silou-mocou sa ho snažia zakryť.Tu je uz akakolvek reakcia zbytocna, snad sa casom ukaze, ci nazor je spravny.
bepo
05.07.05,14:43
Neostáva mi iné iba citovať Jozefa-v zákone je to isté len inými slovami.Fakt neviem ako ďalej keď zákon aj logika hovorí že má nárok na uplatnenie NZD a uplatňuje si ho.


Ak mu bol priznaný k 1.1. príslušného roka a skôr, má nárok na uplatnenie si rozdielu medzi nezdaniteľnou časťou ZD a výškou dosiahnutého dôchodku v príslušnom roku.
ondrejvla
05.07.05,14:47
Bepo, asi sme sa nesprávne pochopili. Ja sa ročuľujem nad iným, a ty tiež inému prikladáš vážnosť. Mňa hnevá, že som si na dôchodok našetrila, teda, našetrila, odvádzala som celý život dane, neskôr už i fondy, že by som musela prežiť ešte veľmi dlhé roky, aby sa mi vrátil nie výnos, ale moje korunky. Prečo by som mala mať moje korunky opätovne položkou pre zdanenie, keď už raz bola tou položkou. A že sa ti nepáči, že by to bolo opäť mimo základu dane? - to je prakticky 2 x zdanené! Vieš, že by som aj ja rada platila z dôchodku dane? - ale to by musel ten dôchodok zodpovedať aj životu na úrovni erópskych štátov, ktoré sú ďaleko pred nami. Ty máš možno to šťastie, že máš nádej sa ho dožiť, ale mňa už vtedy topánky nebudú omínať. Takže ako sa hovorí, Ži a nechaj žiť! - a nenadávať na nás, čo sme tiež boli a sme ekonómovia, či vari myslíš, že nie?
Jozef Mihál
05.07.05,15:20
Prečo by som mala mať moje korunky opätovne položkou pre zdanenie, keď už raz bola tou položkou. A že sa ti nepáči, že by to bolo opäť mimo základu dane? - to je prakticky 2 x zdanené!
Faktická poznámka k tejto zaujímavej debatke:

Poistné, ktoré zamestnanec, zamestnávateľ či SZČO platia na dôchodkové poistenie, im znižuje základ dane.

Takže "už raz bola tou položkou" nie je správne.

Prepáčte, ak som vyrušoval.
ondrejvla
05.07.05,15:33
Faktická poznámka k tejto zaujímavej debatke:

Poistné, ktoré zamestnanec, zamestnávateľ či SZČO platia na dôchodkové poistenie, im znižuje základ dane.

Takže "už raz bola tou položkou" nie je správne.

Prepáčte, ak som vyrušoval.
Pán Mihál, samozrejme, že súhlasím! Asi som sa nesprávne vyjadrila, myslela som tým, že sme platby na náš dôchodok, ktoré sme platili pred zavedením platieb do fondov už odviedli v daniach.
Som rada, že ste sa pripojil k našej debate. Viem, že mi nezostáva už nič iné, že systém nezmení naše dôchodky, ale je mi ľúto, že i to málo musíme mať bez položky, ktorá nám mohla uľahčiť život. No, holt, narodili sme sa v nesprávnej dobe, v nesprávnej krajine.
Želám pekný večer.
durisovad
05.07.05,15:39
Ja myslim, ze doba aj krajina by boli v poriadku, len nasi zakonodarcovia na nas nemyslia tak ako by sa patrilo.
Jozef Mihál
05.07.05,15:42
Nechýbalo veľa a návrh na zmenu zákona (viď príspevok č.1 v téme) by bol prešiel. Zo 134 prítomných bolo len 60 ZA (potrebných bolo 68 ZA) aby návrh poslanca Šulaja na novelizáciu zákona o dani z príjmu prešiel do II.čítania.

Takže ak SMER vyhrá budúce voľby a zostaví novú vládu, pozorne sledujte, či dôchodcom prizná nezdaniteľnú čiastku. Alebo ide len o populizmus v danom čase a na danom mieste?
Jozef Mihál
05.07.05,15:43
ondrejvla
05.07.05,15:53
Ešte pridám link:

http://www.nrsr.sk/appbin/NRCPT.ASP?WCI=NRCPT_Workitem&WCE=CPT&WCU=CPT=1089|VO=3
Pán Mihál áno, ide len o populizmus v danom čase a na danom mieste. Pripadá mi to, ako keď sme ako deti hrávali guličky - " ... netrafíš, netrafíš...!"
Už sa netrafí žiaden sľub do tej správnej jamky.
durisovad
05.07.05,15:59
Aj podla mna je to len predvolebny "gulas s pivom". Aj pan premier ide zistovat nazory ludi na reformy, ktore bude v septembri "doladovat". Nuz, blizia sa volby!
bepo
05.07.05,17:44
Ja sa ani nerozčulujem ani nenadávam ani nič podobné na dôchodcov ale nevonia mi nerovnaký prístup.Stačí jednoduchý príklad pre 2 osoby všetko pri ročnom príjme:
1-dôchodca Jano-dôchodok 100 tis+mzda 100 tis
2-nedôchodca Fero-príjem z prenájmu 100 tis+mzda 100 tis.
Obidvaja majú zdan.príjem 200 tis,pre mzdárov nebude problém vypočítať čistý príjem a kto ho má vyšší.Mne vychádza že dôchodca.Vám to ako vychádza?
durisovad
05.07.05,18:21
Je, samozrejme pravda, ze vyssi cisty prijem bude mat dochodca, ale tu sa zabuda na jednu podstatnu vec, ze ten Fero si moze okrem prenajmu zarobit aj normalnou pracou, z ktorej bude mat danovu odpocet, kdezto dochodca si svoj dochodok uz za 35-40 rokov prace predplatil. a preto nevidim dovod, aby sa mu zdanoval 19-timi percentami. A vyska dochodkov zdaleka nie je taka, aby dochodca mohol slusne z dochodku zit. Preto sa snazi si privyrobit a z tejto mzdy by bolo slusne poskytnut tiez nejaku danovu ulavu. Ale to mladi ludia akosi nechcu pocut. Vidia len "vyhody" dochodcov.
durisovad
05.07.05,18:29
A len tak mimochodom, nie vela dochodcov ma rocny prijem z dochodku 100 tisic SK. Ani ja ich nemam.
bepo
05.07.05,18:36
Už som to trochu sprehľadnil,tá mzda bola v druhom riadku.Miesto 100 môže byť aj 90,zas 7,5tis dôchodok nie je až taká rarita.Suseda má 12,5 tis a to je zdravotná sestra takže nič extra a zákony sú pre všetkých.
durisovad
05.07.05,18:41
Zakony su sice pre vsetkych, ale zalezi na tom, podla ktoreho zakona je vypocitany dochodok. Ja som ho mala vypocitany podla stareho a to som poslednych 5 rokov odvadzala poistenie z maxima.
No, ale to je druhorade, tu bola rec o danovej ulave pre ludi, ktori pracuju.
liba2
05.07.05,19:23
Ja som pochodila rovnako. Ťažké peniaze som odviedla do fondov a dnes keď idem k lekárovi musím zaplatiť, aj za lieky. Tých 5 rokov odvodov nám mali zohľadniť na výške dôchodku.
ondrejvla
05.07.05,19:25
Áno, ale aj my pracujeme, a predsa nárok na odpočit.položku,..., ále nechám to tak, ani vláda nesúhlasí, ani Bepo nesúhlasí, a môj súhlas k tomu nestačí! Ale tak mi treba, nie som v správnom čase, na správnom mieste!
durisovad
05.07.05,19:27
No, veru, nechajme to tak, lebo nam zasa nejake prispevky vymazu.
Dobru noc.
ondrejvla
05.07.05,19:32
Dobrú noc! A vieš o tom, že od 01.07.2005 nám zvýšili dôchodky?! Možno aj to je provokácia, a možno len niekomu tých 8,85% je dostatočná úľava. Ktovie?
Dobrú noc.
Paula
05.07.05,20:15
Dôchodok mi ešte nehrozí ale mám ho "za rohom". Dúfam, že v momente, keď sa bude o ňom rozhodovať, pôjdu do dôchodku aj rodičia našich zákonodarcov. Ich vlastní rodičia, ktorých zárobok napriek poctivej práci bol mizerný. Vidí sa mi, že aj "strop" upravujú, keď im samým už dôchodok hrozí.:)
bepo
06.07.05,04:59
Kľudne sa sem prihláste komu v mojom príklade vyšlo že dôchodca Jano má menší čistý ročný príjem ako nedôchodca Fero pri rovnakých hrubých príjmoch.
Takže debatu o znevýhodnení dôchodcov môžme uzavrieť-nie sú znevýhodnený.Bude stále viac dôchodcov ktorí majú vyššie dôchodky takže príjem od 120 tis vyššie nezdanených nebude len pre Alicu z krajiny zázrakov.
bepo
06.07.05,05:07
Tak ako sa plynule postupne predlžuje vek na odchod do dôchodku sa mal zmenšovať rozdiel medzi starými a novými dôchodkami lebo tie staré sú dosť nízke ale to nemá nič spoločné s NZD.
A odvody za socializmu som tu už preberal s Hronom,platilo sa výrazne ďaleko menej ako v súčasnosti.Ak by komunisti riadili krajinu tak že v 90-tom by sme mali o 20% vyššiu životnú úroveň ako v Rakúsku tak aj dôchodky by boli adekvátne vyššie ako v Rakúsku.Štartovaciu pozíciu sme mali lepšiu.Za to nemôžte viniť mladých.
bea
06.07.05,05:48
Tak to pozerám, čo moja včerajšia poznámka o chudákovi dôchodcovi vyvolala! Ja som si vzdychla len tak... A vlastne som ten povzdych trochu poplietla, malo to byť niečo ako "Ja nešťastný zemepán" - alebo nejako podobne to bolo už ani neviem v akom filme! Tak vidíte, táto "pamäť" je nešťastie mňa "chudáka dôchodcu".:confused:
Ja si vôbec nemyslím, že nezdaniteľná časť pre dôchodcov bude raz schválená, určite to bol len populizmus. Ale tak som si myslela, dobre by bolo... Veď sa odsúhlasuje všeličo, z čoho má osoh často len malá časť vyvolených, tak prečo by sme to nemohli byť raz aj my?:)
V každom prípade noví dôchodcovia to už budú mať lepšie. Ja keby som bola odišla do dôchodku o deň neskôr, bol by sa mi počítal dôchodok podľa nového a bola by som mala o 3 - 4 tis. viac. Ale to je moja hlúposť, že som si nepreštudovala nový zákon a ani ma nenapadlo, že by sa také niečo mohlo stať. Škoda, že vtedy ešte nebola Porada!:o
Aj tak sa máme lepšie v tom, že môžeme robiť a dôchodok dostávame, :D pamätám si aj na iné časy...
Denda
06.07.05,06:31
Kľudne sa sem prihláste komu v mojom príklade vyšlo že dôchodca Jano má menší čistý ročný príjem ako nedôchodca Fero pri rovnakých hrubých príjmoch.
Takže debatu o znevýhodnení dôchodcov môžme uzavrieť-nie sú znevýhodnený.Bude stále viac dôchodcov ktorí majú vyššie dôchodky takže príjem od 120 tis vyššie nezdanených nebude len pre Alicu z krajiny zázrakov.Táto debata sa môže rozvíjať viacerými smermi. Ja nespájam hrubú mzdu so starobným dôchodkom. Ľudia predsa do systému prispievali dlhé roky, splnili podmienku veku, odpracovaných rokov a teraz si len čerpajú dávky z nášho sociálneho systému, na ktorom sa predtým podieľali.
Nie všetci však chcú ostať doma, buď ich to ťahá medzi ľudí, alebo si chcú ešte čo to privyrobiť. A ešte workoholici .http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Rozmýšlam aj nad tým, čo všetko vlastne odvádza dôchodca zo mzdy/ nie z dôchodku/. Zdaňuje všetko po odpočítaní poistného, ale to je vlastne daň za to, že neuvolňuje miesto na trhu mladším / čo pre štát je súčasne výhodou aj nevýhodou /. A čo sa týka príspievania do sociálnej poisťovne, ťažko je mi posúdiť, keď priemerná dĺžka života, nezaznamenáva významné pozitívne trendy, či si vlastne tie peniaze ešte užijú, alebo vlastne tým prispievajú aj na nás mladých.

Ja mám skôr obavy z toho, ako dlho si užijem nejaký príjem z dôchodku / zvyšovanie hranice na dôchodok, stres, priemerná dĺžka života/, ako z toho či mi bude zdaňovaný.
Naile
06.07.05,07:02
V rámci medzirezortného pripomienkového konania k vládnemu návrhu novely zákona o dani z príjmov s návrhovanou účinnosťou od 1.1.2006 som dala o. i. požiadavku - vypustiť v § 11 ZDP odsek 2, t.j. aby aj stárobné dôchodcovia mohli uplatniť nezdaniteľnú sumu. Podľa mojho názoru každý daňovník bez rozdielu mal by mať právo na NČZD. Úvidime.
marama
14.07.05,16:41
No Bepo, mne z tvojho vypoctu dochodca-nedochodca stale vychadza, ze cisty prijem ma nedôchodca vyssi- lebo on si uplatni NCZD a dôchodca si ho uplatnit nemoze. O tom je ta debata.

Dochodca: 100+100=200x19%=38 potom cisty prijem 162
Nedochodca: =200-80(NCZD)=120x19%=23, potom cisty prijem nedochodcu je 177. (vypocet je zaokruhlovany na cele tis.Sk)
bepo
14.07.05,17:16
marama-len tak pre zaujímavosť-ty kde žiješ?
Na Slovensku sa dôchodok nezdaňuje,takže jeho príjem je 100+100-(100x0,19)= 181 tis. Stále si myslíš že dôchodca dostane menej?
marama
14.07.05,17:37
Bepo - :D pardon, mas pravdu.
ivet
15.07.05,06:55
K tejto téme by som rada uviedla jednu poznámku. Predstavte si zamestnanca, ktorý je trebárs pol roka na PN, čiže tiež poberá určitý druh štátnej dávky (nezdanenej) a aj napiek tomu má nárok na nezdaniteľnú časť za celý rok.

Do dôdhodku mám síce ešte veľmi ďaleko, ale súhlasím s tým, že na nezdaniteľnú časť by mali mať nárok všetci bez rozdielu.

Pozdravujem všetkých
orlica
28.09.05,19:21
Mozno to nie je vhodne ani ucenlive, ale skutocne podla mna bude dolezite skor AKO DLHO BUDEM DOCHODOK POBERAT a nebudem klast velky doraz na JEHO VYSKU a pri relativnom zdravicku sa budem vytesovat, ze zijem.Viem, ze mam dost do dochodku,ale momentalne to takto vidim.
Vladimír Ozimý
29.09.05,07:33
urcite je tam urcity druh diskriminacie pre dochodcov...ja si myslim ze dochodky si clovek zasluzil dlhodobou pracou...cize teoria ved dochodky sa nezdanuju mi nepride fer voci dochodcom pretoze nikto ten dochodok nedostane zadarmo....takze ja som tiez za to aby kazdy kto ma prijem podla zakona o dani z prijmov a pracuje pri tom tak mal by mat narok na odpocet nezdanitelnej casti...
Evanka
02.10.05,12:05
V rámci medzirezortného pripomienkového konania k vládnemu návrhu novely zákona o dani z príjmov s návrhovanou účinnosťou od 1.1.2006 som dala o. i. požiadavku - vypustiť v § 11 ZDP odsek 2, t.j. aby aj stárobné dôchodcovia mohli uplatniť nezdaniteľnú sumu. Podľa mojho názoru každý daňovník bez rozdielu mal by mať právo na NČZD. Úvidime.Samozrejme s tým názorom nie je možné nesúhlasiť. V podstate dôchodcovi SZČO, alebo vo všeobecnosti - pracujúcemu dôchodcovi sa vlastne dôchodok zdaňuje.
liba2
02.10.05,12:29
Jeden časový úsek pracujúci dôchodcovia nemuseli platiť dôchodkové poistenie. Aspoň nejakú výhodu mali v tom čase. Dnes ani to nemajú.
Evanka
02.10.05,12:50
Jeden časový úsek pracujúci dôchodcovia nemuseli platiť dôchodkové poistenie. Aspoň nejakú výhodu mali v tom čase. Dnes ani to nemajú.To by som nevidela až také nespravodlivé, lebo odkedy platia na dôchodkové poistenie, po skončení PP sa im dôchodok prepočíta (jasné, že tá suma zvýšenia dôchodku nie je nič moc). Ale to, že nemajú nárok na odpočítateľnú položku znamená pre nich skutočne v konečnom dôsledku, že im je dôchodok zdanený.
liba2
02.10.05,13:07
To by som nevidela až také nespravodlivé, lebo odkedy platia na dôchodkové poistenie, po skončení PP sa im dôchodok prepočíta (jasné, že tá suma zvýšenia dôchodku nie je nič moc). Ale to, že nemajú nárok na odpočítateľnú položku znamená pre nich skutočne v konečnom dôsledku, že im je dôchodok zdanený.Evanka, áno. Ale to platí len od 1.1.2004. Ale za roky 2001-2003 sa prepočet nerobil a dôchodca platil aj dôch.poist. Výsledok bol taký, že aj keď dôchodok poberal, súčasne odvádzal do SP, takže mu z neho zostalo veľmi málo. Na nezdaniteľnú čiastku nárok nemal. (Je to môj prípad)
ricij
02.10.05,17:30
Tak ako sa plynule postupne predlžuje vek na odchod do dôchodku sa mal zmenšovať rozdiel medzi starými a novými dôchodkami lebo tie staré sú dosť nízke ale to nemá nič spoločné s NZD.
A odvody za socializmu som tu už preberal s Hronom,platilo sa výrazne ďaleko menej ako v súčasnosti.Ak by komunisti riadili krajinu tak že v 90-tom by sme mali o 20% vyššiu životnú úroveň ako v Rakúsku tak aj dôchodky by boli adekvátne vyššie ako v Rakúsku.Štartovaciu pozíciu sme mali lepšiu.Za to nemôžte viniť mladých.Škoda, že mám toľko práce, že na poradu nestíham a že som sa nezapojil do tejto debaty skôr. Bepo MÁ ABSOLÚTNU PRAVDU a zvlášť citát je presne o tom, čo som chcel povedať.
No rád by som k tejto debate troškou prispieť: odvody do SP sa platia z hrubého príjmu (teda nezdaneného), kdežto príjem (dôchodok) je od dane oslobodený. Ak by sa odvody platili z čistého príjmu, bolo by to jednoduché odkladanie si peňazí, potom by príjem bol rovnako oslobodený od dane (ak by tam nebol nejaký výnos-ten by sa mal zdaniť). V tomto prípade by dôchodcovia mali mať nárok na NZD. Ale pokiaľ platia z hrubého príjmu a dostávajú príjem oslobodený od dane, NZD v žiadnom prípade mať nemôžu. Bolo by to dokonca diskrimináciou zvyšku spoločnosti.
A ak niekto ešte namieta výšku dôchodku, prečítajte si ešte raz bepa v citáte. Má pravdu: za to, že sú teraz dôchodky aké sú, si môžu dôchodcovia sami. Mám za to, že sú dokonca privysoké - odvody máme jedny z najvyšších v OECD, napriek tomu SP vykazuje schodok na dôchodkovom účte. Ziaľ, taká je pravda.
Evanka
02.10.05,19:17
Problém je asi práve v tom, že sa chápe z hľadiska daní starobný dôchodok ako príjem. (Napríklad invalidný dôchodok nie). Myslím, že je to vlastne peňažná dávka vyplácaná na základe dlhodobých odvodov. Takže vlastne v konečnom dôsledku je vlastne zdaňovaný.
STRELEC
15.10.05,18:08
urcite je tam urcity druh diskriminacie pre dochodcov...ja si myslim ze dochodky si clovek zasluzil dlhodobou pracou...cize teoria ved dochodky sa nezdanuju mi nepride fer voci dochodcom pretoze nikto ten dochodok nedostane zadarmo....takze ja som tiez za to aby kazdy kto ma prijem podla zakona o dani z prijmov a pracuje pri tom tak mal by mat narok na odpocet nezdanitelnej casti...S príspevkom V.O. som vyjadril súhlas. Rád by som ale aj rozvinul poslednú vetu príspevku V.O.: Postupom času (od socializmu) sa zrovnoprávnili výpočty čistých príjmov u mladých a starších (tzv. staromádenecká daň zanikla) aj iné. Pri pracovnom príjme a príjme živnostníka by nemali do výpočtu netto príjmu vstupovať žiadne iné, než obecne platné kritériá alebo odvody. Ani deti nie. Som v tomto ohľade za prísne "rovnostárstvo" či presnejšie: je naprosto správne že "hrubý" príjem za prácu či živnosť je výrazne diferencovaný, ale k netto by sme mali naprosto všetci dospieť rovnakým spôsobom výpočtu. Dôchodok by mal byť ako príjem posudzovaný výlučne v tých situáciách, keď sa posudzuje celkový čistý príjem občana, rodiny - napríklad pri posudzovaní nároku na sociálne štipendium a iné štátne sociálne dávky.
durisovad
15.10.05,19:46
Rada by som poprosila P.T. ricij aj P.T. bepo, aby mi vysvetlili, ako mozem za to, ze mam dochodok taky aky mam, teda nizky. Poslednych 10 rokov pracovnej cinnosti som odvadzala z maxima a dochodok, ktory mi vymerali bol vo vyske 25 % mojho posledneho platu.
Ale aby som tuto temu trochu odlahcila, napisem, co mi povedal moj byvaly kolega - nie je ani take dolezite, kolko nam davaju, ale ako dlho nam to budu davat.
ajobs
15.10.05,21:35
Tých dôvodov, prečo sú nízke dôchodky je mnoho, ale predovšetkým je tu dlhé obdobie rovnostárstva za komunizmu, kedy boli zákony konštruované tak, že takmer všetci (okrem úzkej mocenskej skupiny) mali genocídne nízke mzdy aj dôchodky. Bohužiaľ, my v strednom veku sme sa narodili asi do nestabilnej a prechodnej doby, kedy ešte väčšina dôchodkov je nízkych (a posledná novela zákona o SP ešte aj tie potenciálne vyššie dôchodky znížila). Napriek rôznym, prevažne populistickým vyhláseniam politikov tu nesporne platí fakt, že než bude naša ekonomika ako-tak porovnateľná s krajinami OECD, uplynie ešte mnoho a mnoho rokov. Peniaze potrebujú proste istý čas, aby sa z nich stal kapitál.
durisovad
16.10.05,06:23
Len aby sa kapital tych ludi, ktori si teraz odkladaju na svoje dochodky, nepresunul niekde inde, kde sporitelia nan nebudu mat dosah. Uz som pocula aj take vyhlasenia, ze vek odchodu do dochodku bude zavisly od toho, kolko si potencialny dochodca naspori a nie od veku. Ak bude mat nasporene malo, bude pracovat a sporit mozno aj do osemdesiatky.
endrju
16.10.05,08:06
Ja som počul o tom, že bude zavedený štvrtý dôchodkový pilier. Jeho podstatou bude zrušenie dôchodkového veku:D
Správu vydala 1.apríla agentúra JPP (Jedna Pani Povedala).:)
bepo
16.10.05,12:00
Rada by som poprosila P.T. ricij aj P.T. bepo, aby mi vysvetlili, ako mozem za to, ze mam dochodok taky aky mam, teda nizky. Poslednych 10 rokov pracovnej cinnosti som odvadzala z maxima a dochodok, ktory mi vymerali bol vo vyske 25 % mojho posledneho platu.
Ale aby som tuto temu trochu odlahcila, napisem, co mi povedal moj byvaly kolega - nie je ani take dolezite, kolko nam davaju, ale ako dlho nam to budu davat.Podľa mňa najlepšia adresa na odpoveď je V.Biľak v ukradnutej vilke pod Slavínom spolu so svojim zaťom Ševcom v parlamente a im podobný. Na zamyslenie- západný Nemci darovali do východnej časti cez bilión mariek a napriek tomu to nestačí,stále majú nižšiu životnú úroveň.Z toho je vidieť ako to tu všade ekonomicky vyzeralo.
ALDA
16.10.05,12:37
Podľa mňa najlepšia adresa na odpoveď je V.Biľak v ukradnutej vilke pod Slavínom spolu so svojim zaťom Ševcom v parlamente a im podobný. Na zamyslenie- západný Nemci darovali do východnej časti cez bilión mariek a napriek tomu to nestačí,stále majú nižšiu životnú úroveň.Z toho je vidieť ako to tu všade ekonomicky vyzeralo.
Peťo:cool: zasa nehovor, že najaká chalúpka Biľaka je dôvodom nízkych dôchodkov:D..čo je to oproti majetkom privatizérov!!:D Nemali niečo vložiť aj na dôchodky?

Hela
bepo
16.10.05,12:55
To nie ale zamyslenie druhé-až po otvorení hraníc s Východom na Západe zistili čo to je skutočná kriminalita a mafia. Prečo asi?
marcelaStanakova
23.01.06,16:56
Dobrý večer !
Neviete aká je nezdaniteľná časť od 1.1.2006 teda v roku 2006?
liba2
23.01.06,19:20
Dobrý večer !
Neviete aká je nezdaniteľná časť od 1.1.2006 teda v roku 2006?
Ročná suma: 90.816 Sk
Mesačná suma: 7.568 Sk.
marcelaStanakova
24.01.06,10:25
Vrelá vďaka!
jeden zamestnanec dostal v polovičke mesiaca výpoveď a potrebujem mu urobiť mzdu!!
zubadielko
26.01.06,06:58
Ahojte, cize nezdaniteľná čiastka je platná od 1.1.2006? Uplatňovať ju budem už v januárových výplatach? Ešte si nie som istá, tak sa chcem spýtať: daňový bonus sa zvýšil na 540,- Sk? Je pravda, že už nie je možné odpočítať na dieťa 0,5% z výšky starobného poistenia plateného zamestnancom?Ďakujem za odpovede
Rasticc
26.01.06,07:16
Mam podobnu otazku.Moja manzelka je na materskej dovolenke od Feb 2005.Nepoberala matersku nakolko bola nizsia ako RP.Zacala teda poberat rodicovsky od Feb 2005.Od septembra zacala pracovat na dohodu.Dostavala preplatene vydavky (Benzin podla zakona) a zarobok zdanene zamestnavatelom.Rad by som si na nu odpocital nezdanitelnu polozku.Predpokladam ako som sa tu docital ze musim vypocitat rozdiel medzi jej zarobkom a 87tis.Moje otazky su: musi sa do jej zarobku zapocitat aj spomenuty benzin? (predpokladam ze nie) ,jej mzda sa pocita hruba alebo cista?Jej zarobok bol necelych 15tisic.Musi podavat danove priznanie?Resp nejak priznat na danovom urade svoj prijem?Je praca na dohodu okrem 300h rocne obmedzena aj na vysku zarobku?
Pepa
26.01.06,07:21
Ahojte, cize nezdaniteľná čiastka je platná od 1.1.2006? Uplatňovať ju budem už v januárových výplatach? Ešte si nie som istá, tak sa chcem spýtať: daňový bonus sa zvýšil na 540,- Sk? Je pravda, že už nie je možné odpočítať na dieťa 0,5% z výšky starobného poistenia plateného zamestnancom?Ďakujem za odpovede
Nezdaniteľnú časť platnú od 1.1.2006 uplatňuješ v januárových výplatách.
Daňový bonus sa zvyšuje na 540,- Sk.
0,5% na dieťa zo starobného poistenia od 1.1.2006 nemôžeš uplatniť.
zubadielko
26.01.06,07:23
Ďakujem, prajem príjemný deň
liba2
26.01.06,07:30
Mam podobnu otazku.Moja manzelka je na materskej dovolenke od Feb 2005.Nepoberala matersku nakolko bola nizsia ako RP.Zacala teda poberat rodicovsky od Feb 2005.Od septembra zacala pracovat na dohodu.Dostavala preplatene vydavky (Benzin podla zakona) a zarobok zdanene zamestnavatelom.Rad by som si na nu odpocital nezdanitelnu polozku.Predpokladam ako som sa tu docital ze musim vypocitat rozdiel medzi jej zarobkom a 87tis.Moje otazky su: musi sa do jej zarobku zapocitat aj spomenuty benzin? (predpokladam ze nie) ,jej mzda sa pocita hruba alebo cista?Jej zarobok bol necelych 15tisic.Musi podavat danove priznanie?Resp nejak priznat na danovom urade svoj prijem?Je praca na dohodu okrem 300h rocne obmedzena aj na vysku zarobku?

Rasticc, tu ti asi nikto neodpovie. Si mimotemy - tu je to o prac. dôchodcoch. Okrem toho je tu viac rôznorodých otázok. Nájdeš na ne odpoveď v iných príslušných témach.:)
VladoG
26.01.06,08:38
marama-len tak pre zaujímavosť-ty kde žiješ?
Na Slovensku sa dôchodok nezdaňuje,takže jeho príjem je 100+100-(100x0,19)= 181 tis. Stále si myslíš že dôchodca dostane menej?
Ibaže ten dôchodok je jeho nároková časť - t.j. tú si už za svojho života vyrobil. A to čo si vyrobí teraz by malo byť zdaňované tak ako to platí pre ostatných občanov, t.j. nemal by sa mu zdaňovať aj dôchodok ako príjem ale len príjem ako SZČO, prídadne ďalší iný. A v tom je podľa mňa podstata problému.
ajobs
26.01.06,11:28
Mam podobnu otazku.Moja manzelka je na materskej dovolenke od Feb 2005.Nepoberala matersku nakolko bola nizsia ako RP.Zacala teda poberat rodicovsky od Feb 2005.Od septembra zacala pracovat na dohodu.Dostavala preplatene vydavky (Benzin podla zakona) a zarobok zdanene zamestnavatelom.Rad by som si na nu odpocital nezdanitelnu polozku.Predpokladam ako som sa tu docital ze musim vypocitat rozdiel medzi jej zarobkom a 87tis.Moje otazky su: musi sa do jej zarobku zapocitat aj spomenuty benzin? (predpokladam ze nie) ,jej mzda sa pocita hruba alebo cista?Jej zarobok bol necelych 15tisic.Musi podavat danove priznanie?Resp nejak priznat na danovom urade svoj prijem?Je praca na dohodu okrem 300h rocne obmedzena aj na vysku zarobku?

Už som ti odpovedal.:)
nala
22.03.06,19:41
ale vraj invalidný dôchodca si môže uplatniť nezdaniteľnú časť?
malina
22.03.06,20:45
ale vraj invalidný dôchodca si môže uplatniť nezdaniteľnú časť?

http://www.porada.sk/showpost.php?p=190644&postcount=3
ajobs
22.03.06,21:49
http://www.porada.sk/showpost.php?p=190644&postcount=3

Súhlasím, a iba prízvukujem, že samozrejme.:)
kankai
26.03.06,11:34
Ahojte!Prosim potrebujem poradi či sa niečo zmenilo v uznani nezdaniteľnej časti pre dôchodcov.Niekde som letmo započula že si možu uplatniť 50% z celkovej nezdaniteľnej sumy.Je to pravda? Ak ano aku sumu si moze dôchodca uplatniŤ ako nezdabńiteľnu a odkedy?Uz aj za rok 2005 alebo len v DP za rok 2006.Dakujem.Pekny den!
porfin
26.03.06,14:57
Mám podobnú otázku ako KANKAI...
V novinách /SME/ sa písalo o tom, že starobný dôchodca ktorý pracoval v roku 2005 a ktortý zarobil menej ako 43968,- čo je 1/2 nezd.časti ZD si môže požiadať o vrátenie dane. No mám pred sebou zákon o DzP FO a niklde to tam nevidím.... je tam v § 11 ods.2 napísané iba toto: Základ dane sa NEZNIŽUJE o nezdaniteľnú časť dane ak daňovník na začiatku zdaňovacieho obdobia poberal starobný alebo predčasne starobný dôchodok....
Tak ako.

Pekne prosím o odpoveď a vysvetlenie - odvolanie na §.
ajobs
26.03.06,18:03
Mám podobnú otázku ako KANKAI...
V novinách /SME/ sa písalo o tom, že starobný dôchodca ktorý pracoval v roku 2005 a ktortý zarobil menej ako 43968,- čo je 1/2 nezd.časti ZD si môže požiadať o vrátenie dane. No mám pred sebou zákon o DzP FO a niklde to tam nevidím.... je tam v § 11 ods.2 napísané iba toto: Základ dane sa NEZNIŽUJE o nezdaniteľnú časť dane ak daňovník na začiatku zdaňovacieho obdobia poberal starobný alebo predčasne starobný dôchodok....
Tak ako.

Pekne prosím o odpoveď a vysvetlenie - odvolanie na §.

Pozri § 46 zákona o dani z príjmov.
Tu je
§ 46
Minimálna výška dane


Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)
helas
26.03.06,18:05
Ak bol dôchodcom k 1.1.2005 tak nemá nárok na nezdaniteľnú časť ak je jeho dôchodok vyšší ako 87 936.Ak je jeho dôchodok nižší, uplatní si iba
rozdiel medzi 87 936,-- a výškou dôchodku.
Ak zarobil menej ako 43 968,-- a platil zálohu na daň, tá mu bude vrátená
ak podá DP.
Idiotka
27.03.06,07:11
No, neviem.
Tu je moja verzia:

Nezdaniteľnú časť ZD si nemôže na seba uplatniť dôchodca, ktorému bol priznaný dôchodok k 1.1. príslušného roka a skôr.

B Ak mu však bol priznaný počas roka, má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti ZD za daný rok v plnej výške.

Ak mu bol priznaný k 1.1. príslušného roka a skôr, má nárok na uplatnenie si rozdielu medzi nezdaniteľnou časťou ZD a výškou dosiahnutého dôchodku v príslušnom roku.

Čítala som v istej novinovej prílohe rovnaký názor (nie že by som považovala tieto prílohy za "písmo sväté !!!) a klient, ktorý je v situácii B prišiel tiež s týmto postupom. Máte niekto nejaké nové/iné poznatky v tejto veci?
Zdraví
plavčík
27.03.06,07:19
Helas nie som múdri s toho čo si napásala...
Je to takto?
Dôchodca mal dôchodok cca 6 500,- mesačne či´že 6 500 x 12= 78 000,-
popritom pracoval na dohodu o vykonaní práce a za rok 2005 zarobil 42000,- tak takýto dôchodca si má alebo nemá podať DP DzP????
beatam
27.03.06,07:58
Ak mal poberatel st.dochodku prijem zo ZC nepresahujuci 43968 Sk, nie je povinny podal DP. Ale ak ho poda, spravca dane vrati vybratu dan zo ZC.
Idiotka
27.03.06,10:04
Rada by som ostala pri téme:
myslíte si, že

dôchodca si môže, (sa stal dôchodcom v p r i e b e h u roka 2005) odpočítať zo základu dane 89936,- Sk? Ide o prípad OSZČ, nie osoby, ktorá mala/má dohodu či iné podľa Zákonníka práce.

Zdraví všetkých
helas
27.03.06,10:13
Plavčík,
ja by som to urobila takto : DP A

r. 28 zaškrtnem áno
r. 29 r. 78 000

r. 34 42 000
r. 35 42 000,--
r. 36 9 936,-- / 87936-78000/
r .42 9 936,--
r. 43 32 064,--
r. 44 6 092,--
r. 53 0
r. 61 7 980,-- /zaplat. daň 19% zo 42000,--/
r. 63 7 980,-- preplatok, DÚ vráti

Myslím,že takto je to správne
porfin
27.03.06,14:43
No neviem či je to celkom tak, dnes som sa na to pýtala auditorky a aona povedala že ak bol dôchodca už od 1.1.2005 a v roku 2005 zarobil trebárs aj 42000,- nemá nárok na odpočítateľnú čiastku. Volala som aj na DÚ BA IV písmeno "K" a tam mi pani poradila aby som sa spýtala daňového poradcu...tak to ma už fakt úplne odrovnalo....
Poradí niekto kompetentný. Vidím, že to zaújíma viacerých a bolo by fajn to dáko uzavrieť.

ĎAKUJEM za všetkých.
Tweety
27.03.06,14:46
Rada by som ostala pri téme:
myslíte si, že

dôchodca si môže, (sa stal dôchodcom v p r i e b e h u roka 2005) odpočítať zo základu dane 89936,- Sk? Ide o prípad OSZČ, nie osoby, ktorá mala/má dohodu či iné podľa Zákonníka práce.

Zdraví všetkých Opravím nie 89936, ale 87936.-.Môže si uplatniť celú túto sumu, ak mu nebol priznaný dôchodok spätne k 1.1.2005.
ajobs
27.03.06,20:40
No neviem či je to celkom tak, dnes som sa na to pýtala auditorky a aona povedala že ak bol dôchodca už od 1.1.2005 a v roku 2005 zarobil trebárs aj 42000,- nemá nárok na odpočítateľnú čiastku. Volala som aj na DÚ BA IV písmeno "K" a tam mi pani poradila aby som sa spýtala daňového poradcu...tak to ma už fakt úplne odrovnalo....
Poradí niekto kompetentný. Vidím, že to zaújíma viacerých a bolo by fajn to dáko uzavrieť.

ĎAKUJEM za všetkých.

Pozri § 46 zákona o dani z príjmov.
Jozef Mihál
27.03.06,20:49
porfin, minister Mikloš na Poradu nechodí, takže ako to urobíme s tým "poradí niekto kompetentný" ?!
Idiotka
28.03.06,06:32
porfin, minister Mikloš na Poradu nechodí, takže ako to urobíme s tým "poradí niekto kompetentný" ?!

Zdá sa, že štatút kompetentnej osoby ostane na Vás, milý a vážený pán Mihál. Niekto to byť musí, tak prečo nie Vy?

Inak sa mi samozrejme s istou ľahkosťou podarilo do seba, o klientovi ani nehovoriac, implantovať názor, že aj dôchodca má nárok - za daných podmienok - na OČ.

Asi spravíme kópiu z relevantnej pasáže z novín, priložíme k DP, to archivujeme a v prípade krajnej núdze sa budeme ohánať ...veď v novinách píšu len pravdu.

Zdraví
Maria15
28.03.06,08:36
ak sa zamestnanec stal v priebehu roka 2005 dochodcom ma narok na odpocitatelnu položku v celej výške t.j. 87,936,-/to znamena ze v roku
2005, ak bude pracovať čo len jeden deň ma na túto celú položku narok.
Jozef Mihál
28.03.06,08:51
Ja už fakt neviem, čo chcete archivovať, prikladať k DP a načo, keď predsa v samotnom tlačive DP je napísané, že ak... tak...daň je nula (pardon, nechce sa mi to presne citovať). Nič iné ste neurobili, len ste rešpektovali pri výpočte dane pokyny uvedené na samotnom tlačive.