saskabranko
14.10.08,15:57
Dobry den, chceli by sme zalozit OZ pri materskej skole.
1. Je potrebne uviest statutara zdruzenia?
2. Ak budu jedine prijmy OZ clenske poplatky a v pripade nezmenenia legislativy 2 percenta z dani, je potrebne podavat danove priznania?
3. Ak prijmeme penazny dar, ako to evidovat a odvadza sa z toho nieco statu?
4. Ako je to v pripade vecneho daru?
5. Je nutne davat potvrdenie o platbe clenskeho prispevku na prijmovy listok?
Dakujem za info.
skvrnka
14.10.08,17:17
1.štatutára treba uviesť, súvisí to s registráciou združenie na MV SR
ak je založené podľa Zák.83/90 o združovaní občanov
2. daňové priznanie je treba podať - členské príspevky sú predmetom
dane, aj keď v konečnom dôsledku oslobodené-dá sa povedať odpočítateľná
položka
3. penažný dar - treba minimálne príjmový doklad od koho atd.
to pri malých čiastkach, ale 99% vyhotovujem darovaciu zmluvu
môže byť aj bezhotovostný prevod, ale samozrejme doložené
darovacou zmluvou - s tým súvisí to, aby bol príjem doložený, že
sa jedná o dar - nezdanuje sa
4. vecný dar- v tomto som si nie istá, mala som len jeden prípad,
kde bola darovacia zmluva na predmet, jeho hodnota bola vyčíslená
a myslím, že som zvyšila imanie - ale toto doporučujem naštudovať,
alebo radu niekoho iného
5. pri príjme členského je treba PPD
saskabranko
15.10.08,13:02
dakujem za odpoved.
Chcem sa este opytat,
1. je potrebny uctovnik pri OZ? alebo staci evidovat clenske prispevky a potom podat danove priznanie? Kedy sa vlastne podava?
2. Ak dostane nase OZ nejaky vecny dar, kedze budeme ako OZ pri skolke, mozeme ho odovzdat priamo skolke? Alebo su nutne opat dake zmluvy
3. Ako je to s tymi 2 percentami, tie sa uz nezdanuju? Alebo ako vykazat kolko sme na co pouzili?
Dakujem
skvrnka
16.10.08,10:45
Ak občianske združenie nepodniká a príjmy nedosiahli v predch.
účtovnom období Sk 3.000.000,-
stačí viesť jednoduché účtovníctvo, potom sa treba riadiť
postupmi pre jednoduché účtovníctvo.
Vo Vašom prípade, príjmy z členského a výdaje (na čo to
členské použijete)- teda samozrejme zdokladované účtovnými
dokladmi. Súčasťou DP je napr.výkaz o majetku, výkaz o príjmoch
a výdajoch-je to presne stanovené v zákone.
Ak OZ dostanete vecný dar a dávate ho zase ďalej platí to
isté - teda prevod zmluvami (závisí od hodnoty vecného daru,
lebo malá hodnota-môžete dať bez nejakých zápisov na používanie
ale vo veľkej hodnote napr. auto nemôže len tak používať iný subjekt,
a u Vás náklady). 2% sa nezdaňujú.

Ak sa zaevidujete na prijímateľa 2% samozrejme prijaté prostriedky
musíte čerpať na stanovený účel ako ste sa zaregistrovali a musíte
mať v účtovníctve zase príjmy 2% zdokladované dokladmi o čerpaní,
teda výdaje.
victoria
20.10.08,15:22
Treba si dat pozor na to, aby samotne clenske prispevky boli uvedene v zakladacej listine alebo stanovach, pretoze iba v tom pripade je mozne ich povazovat za prijmy, ktore nie su predmetom dane. Pokial ma OZ prijmy len z clenskych prispevkov a asignacii dane nie je potrebne aby podavalo danove priznanie, nakolko clenske je oslobodene a asignacie nie su predmetom dane.

"V prípade neziskových organizácií umožňuje zákon o dani z príjmov možnosť nepodať daňové priznanie k dani z príjmov PO v prípade, ak organizácia má iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane a príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou (daň z úrokov, kde vybratím tejto dane priamo platiteľom úrokov sa daň považuje za vysporiadanú a táto zrážka dane sa nechápe ako preddavok dane, tzn. nie je možné si ju nárokovať späť). V prípade občianskych združení táto povinnosť nevyplýva v tom prípade, ak okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane a príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, má táto organizácia už len príjmy z členských príspevkov oslobodených od dane, tzn. že vyberanie členských príspevkov má explicitne uvedené v stanovách."
saskabranko
24.10.08,09:07
ak je v stanovach OZ moznost vyberania clenskeho a Clenska schodza si odsuhlasi pre nejaky kalendarny rok nulovy clensky prispevok, podava sa danove priznanie?
victoria
25.10.08,07:34
V pripade ze toto by boli jedine (aj ked nulove) prijmy zdruzenia tak nie.
Kazu
25.10.08,07:47
Keď som prečítala zadanie témy jediné čo ma napadlo že OZ je odborový zväz. Ani vo sne by som nečakala spojenie škola a občianske združenie. :--- To je tá nevýhoda používania skratiek.
victoria
25.10.08,17:21
Aj niektore odborove zvazy su obcianskymi zdruzeniami takze je to dva v jednom .-) v tychto pripadoch.
stefania71
29.10.08,10:15
Robím jednoduché účtovníctvo pre OZ futbalový klub, príjmy nedosahujú 3 mil Sk. Chcem sa spýtať, že takého združenie má požiadať o pridelenie DIČ na daňovom úrade, a vlastne v akom prípade to treba urobiť.
Ďakujem
victoria
08.11.08,13:23
Poziadat o DIC a zaregistrovat sa za platcu dane je potrebne pokial planujete vykonavat podnikatelsku cinnost alebo cinnost, ktoru budete zdanovat.
saskabranko
12.11.08,09:51
DObry den, uz sa nam podarilo zaregistrovat Obcianske zdruzenie pri materskej skole na MV SR.
Kedze sme vznikli v roku 2008 je potrebne podavat danove priznanie, ak nebudeme mat ziadne prijmy v tento rok? AK nebudeme vyberat clenske poplatky, nebudeme mat ziadne ine prijmy?
Ake dalsie povinnosti mame voci statu?
musime niekomu predlozit vyrocnu spravu o cinnosti?
v pripade nulovych prijmov a vydajov je potrebne viest nejaky penazny dennik?
DAkujem za odpoved.
victoria
13.11.08,09:54
Odpovede som prilepila priamo do textu k otazkam :


DObry den, uz sa nam podarilo zaregistrovat Obcianske zdruzenie pri materskej skole na MV SR.
Kedze sme vznikli v roku 2008 je potrebne podavat danove priznanie, ak nebudeme mat ziadne prijmy v tento rok? AK nebudeme vyberat clenske poplatky, nebudeme mat ziadne ine prijmy?
Ak nebudete mat ziadne prijmy nemate povinnost podavat danove priznanie. Pozor vsak napriklad na kreditne uroky v banke. Staci ze vam banka pripise kreditne uroky a uz na zaklade tohto prijmu mate povinnost podat danove priznanie. Kazdopadne doporucujem vypracovat uctovnu zavierku (hlavne uctovne vykazy) pretoze prave tieto vykazy mozu od vas pozadovat potencialny poskytovatelia grantov, prispevkov z fondov a podobne.

Ake dalsie povinnosti mame voci statu?
Ako kazdy iny uctovny a danovy subjekt. Viest uctovnictvo, dodrziavat zakony a terminy, v pripade zamestnancov registrovat sa za platcu dane zo zavislej cinnosti, prihlasit sa na poistovniach, odvadzat odvody a pripadne zrazky dane, podliehate dalsim daniam ako kazdy iny subjekt pokial vam k tomu vznikne povinnost (dan z motorovych vozidiel, dan z nehnutelnosti, dan z prijmu .....)

musime niekomu predlozit vyrocnu spravu o cinnosti?
OZ nepredkladaju vyrocne spravy. Tuto povinnost maju nadacie a n.o.

v pripade nulovych prijmov a vydajov je potrebne viest nejaky penazny dennik?
Neverim ze budete mat nulove prijmy a nulove vydaje. Minimalne predpokladam existenciu bankoveho uctu na ktorom vam budu strhavat bankove poplatky, minimalne predpokladam nakup drobnych kancelarskych potrieb, nejake drobne rezijne naklady ako postovne, poplatky spojene so zaregistrovanim zdruzenia ..... kazdopadne ste povinni viest uctovnictvo aj ked iba jednoduche.

DAkujem za odpoved.
saskabranko
13.11.08,11:51
Dakujem za odpoved, ale poviem vam, ze nie som z toho mudrejsia ako som bola. Nase zdruzenie vzniklo na pomoc skolke, nie na vedenie dokumentacie o tom, ze mame prijem nulu. Opakujem, sme zdruzenie, ktore vzniklo na pomoc skolke, nasim detom, nie na podnikanie.
1. Ucet nemame, OZ ho nemusi mat, pokial viem, kde je to napisane, ze je to nasou povinnostou? nemame z coho platit poplatky v banke, takze ho nemame, ked to budeme potrebovat na vybavenie u notara, aby nas zapisali do Zoznamu prijimatelov 2 percent dane, tak ho iste budeme mat. Zatial ho nemame.
2. Kancelarske potreby? pero ma kazdy vlastne.
3. poplatok za registraciu OZ boli este pred oficialnym vznikom OZ, takze to tam nemozno zahrnut.
4. Poplatok za vybavenie ICO? kolok da jeden z rodicov, treba to zapisat ako sponzorsky dar vo forme kolku? ci ako?
5. Aku kontretnu dokumentaciu potrebujeme? Penazny dennik? nemozeme pouzivat program volnedostupny na nete?
6. Ak bude mat nejaky rodic prebytok ovocia z vlastnych zdrojov a da to skolke, aj to za uvadza do uctovnictva? a plati sa z toho dan? Treba darovaciu zmluvu? Vsak to davame vlastnym detom....
Viete, veci nekomplikovane sa stavaju komplikovane....
7. Takze ako vidim, treba nam uctovnika? alebo je nejaky manual, co treba takemu obycajnemu OZ?
Viete, neverim, ze 22 tisic registrovanych OZ ma vlastneho uctovnika...,
Dakujem za informacie
victoria
13.11.08,12:29
Ja vam verim ze ste vznikli na pomoc detom, vsetky neziskove organizacie vznikaju za ucelom verejnoprospesnej cinnosti, podpory sportovych, kulturnych a vselijakych inych cinnosti, skratka za "dobrym ucelom" alebo pre "dobru vec". Snazim sa vam len objasnit veci, ktore by ste nemali brat na lahku vahu, nakolko tym ze ste neziskova organizacia vas zakon v niektorych ohladoch oslobodzuje ale urcite by ste zakony a povinnosti nemali podcenovat iba kvoli tomu aby ste potom nejakym uradnikom vysvetlovali ze ste vznikli aby ste pomahali vlastnym detom.
Odpovede som vam vpisala do prispevku:

Dakujem za odpoved, ale poviem vam, ze nie som z toho mudrejsia ako som bola. Nase zdruzenie vzniklo na pomoc skolke, nie na vedenie dokumentacie o tom, ze mame prijem nulu. Opakujem, sme zdruzenie, ktore vzniklo na pomoc skolke, nasim detom, nie na podnikanie.

1. Ucet nemame, OZ ho nemusi mat, pokial viem, kde je to napisane, ze je to nasou povinnostou? nemame z coho platit poplatky v banke, takze ho nemame, ked to budeme potrebovat na vybavenie u notara, aby nas zapisali do Zoznamu prijimatelov 2 percent dane, tak ho iste budeme mat. Zatial ho nemame.
OK

2. Kancelarske potreby? pero ma kazdy vlastne.
OK

3. poplatok za registraciu OZ boli este pred oficialnym vznikom OZ, takze to tam nemozno zahrnut.
zriadovacie vydavky je mozne zahrnut do nakladov dnom vzniku OZ, pokial ich niekto zaplatil, malo by sa to zaevidovat ako prijem a hned ako vydaj

4. Poplatok za vybavenie ICO? kolok da jeden z rodicov, treba to zapisat ako sponzorsky dar vo forme kolku? ci ako?
ano kazdy prijem by ste mali mat zaznamenany a na druhej strane k nemu vydaj

5. Aku kontretnu dokumentaciu potrebujeme? Penazny dennik? nemozeme pouzivat program volnedostupny na nete?
staci vam viest penazny dennik, program volne dostupny na nete mozete urcite pouzivat, dennik si mozete viest aj v exceli

6. Ak bude mat nejaky rodic prebytok ovocia z vlastnych zdrojov a da to skolke, aj to za uvadza do uctovnictva? a plati sa z toho dan? Treba darovaciu zmluvu? Vsak to davame vlastnym detom....
Zo ziadnych darov sa dan neplati. Dary nie su predmetom dane a prebytok ovocia by som asi do uctovnictva netahala

Viete, veci nekomplikovane sa stavaju komplikovane....
Viete, ja zakony netvorim a tiez by som mala radsej zivot jednoduchsi

7. Takze ako vidim, treba nam uctovnika? alebo je nejaky manual, co treba takemu obycajnemu OZ?
Ja netvrdim ze musite mat uctovnika, ale urcite je potrebne viest minimalne evidenciu v podobe penazneho dennika. Pokial si trufate zvladnut povinnosti okolo OZ sami zakon vam nepredpisuje ziadneho uctovnika. Pokial ste za nejakym ucelom vznikli, predpoklada sa ze budete vykonavat nejaku cinnost, minimalne mozno v tom, ze niektori rodicia prispeju sponzorskymi darmi, z ktorych sa detom nieco zakupi, vybuduje a toto vsetko je potrebne mat evidovane. Pokial ste vznikli, predpoklada sa ze za nejakym cielom a ze tento ciel budete naplnat pomocou nejakych cinnosti, to znamena ze vam nejaka agenda vznikne, nepredpoklada sa ze ste vznikli preto aby ste nic nerobili a teda nemali ani ziadne prijmy ani ziadne vydavky.

Viete, neverim, ze 22 tisic registrovanych OZ ma vlastneho uctovnika...,
To nie je v mojich silach posudit a vyvodit z toho zaver. Urcite nema kazde OZ uctovnika, mnohe z nich si agendu vedu sami.

Ja som vas nechcela nastrasit ani presvedcit o tom, ake su veci komplikovane, boli to skor dobre mienene rady.
Dakujem za informacie
saskabranko
13.11.08,12:58
Ja vam dakujem za rady, je to od vas mile, len niektore veci sa mi zdaju komplikovanejsie ako su.
OZ vzniklo pre to, aby pomahalo, a je mi jasne, ze casom dojde k tomu, ze budeme mat aj sponzorske dary a tie 2 percenta.
Zatial je to skor o brigadnickej pomoci (uprava dvora, vyroba tabul z vlastnych zdrojov,organizovanie sport. podujati), nemozno hned z ludi tahat peniaze.
Ja sa pytam na momentalny stav, ide koniec roka, my sme boli registrovani zaciatkom novembra 2008, odsuhlaseny je nulovy clensky poplatok. Tak sa pytam, ako uzavriet tento rok, predpokadam, ze uz musime, kedze sme vznikli tento rok. Teda clenske nulove, ten kolok bude teda asi jedina polozka? musim teda pozriet do penazneho dennika, pod akym menom to viest, ci ako prijem stokorunacky a potom vydaj na kupu kolku, alebo ako vecny dar - kolok v hodnote 100 Sk.
Kto moze prist skontrolovat OZ? Danovy urad? A neposkytuje aj DU nejake poradenstvo ohladom vedenia ucta? Ja by som sa rada poucila. Myslite, ze na DU mi poradia?
Mohli by ste mi poslat cislo zakona o uctovnictve pre OZ?
Mozno sa vam zda, ze sa pytam na hlupost, ale ak to budem robit v programe, alebo v Exceli, musim to mat vytlacene pre pripad kontroly? Presne to nechcem, mat problem s uradnikmi, a pre to sa
pytam, inak by som na to kaslala. A ospravedlnujem sa, ak som sa Vas svojou reakciou dotkla...
SOm velmi rada, ze mi odpovedate, vela sa dozvedam a hlavne prichadzam na to, ze pomahat nie je az take jednoduche ako sa zdalo...
DAkujem za odpoved.
victoria
13.11.08,14:50
Urobte to sposom 100 Sk prispevok na cinnost prijem a nasledne vydaj 100 Sk nakup kolku rezia vydaj. Budete na 0. Prijem aj vydaj su nedanove. OZ podlieha kontrole danovemu uradu a na danovom urade vam urcite neporadia. Jednak vam poradit nemozu a druha stranka veci je ta ze oni sami castokrat nevedia ako postupovat v pripade neziskovych organizacii. Pre OZ plati ten isty zakon o uctovnictve a zakon o dani z prijmov ako pre ostatne subjekty. Su tam niektore paragrafy ktore sa viazu k vedeniu uctovnictva a ktore specifikuju prijmy ktore su predmetnom dane a ktore nie su predmetom dane v tychto organizaciach ako aj oslobodene prijmy. Osobitne su vydane postupy uctovania, uctovna osnova a prechod z JU do PU v organizaciach nezriadenych za ucelom podnikania. Nemate sa mi za co ospravedlnovat, tiez ma mnohokrat absurdita zakonov a postupov v tejto krajine viac ako nastve.
saskabranko
14.11.08,12:24
DObry den, citam zakon o uctovnictve, znacim si, co sa tyka OZ. Uctovacim obdobim je bud kalendarny rok, alebo hospodarny rok. To znamena, ak sme vznikli zaciatkom mesiaca november, koniec uctovacieho obdobia je 31.12.2008, alebo november 2009?
Pochopila som, ze musim zaviest penazny dennik a to bude asi pre terajsie potreby OZ asi postacujuce.
Zatial tam bude len jediny prijem a jediny vydaj, takze O.
Uzatvaram to teda k 31.12. ?
Mali ste pravdu, na danovom urade mi nic nepovedali, dali mi len cisla zakonov, z ktorych som uplny jelen, ale citam a ciastocne zacinam chapat, aj to, co je nelogicke...
Dakujem za odpoved.
victoria
15.11.08,08:29
Uzatvarate k 31.12.2008, uctovne obdobie bude pre vas kalendarny rok, je zbytocne aby ste si komplikovali zivot s hospodarskym rokom. Penazny dennik je pre vas postacujuci.
saskabranko
04.12.08,07:42
Dobry den, zalozili sme teda OZ pri materskej skole, ku koncu roka mame v Penaznom denniku dve polozky, rok uzatvarame k 31.12 s nulou. Chcem sa opytat, robime to v dostupnom programe, treba to vytlacit? a niekam poslat? ci v pripade kontroly to staci predlozit?
Chcem sa opytat, aj ked je to este daleko, v pripade, ze budeme moct poberat 2 percenta z dane, mozeme tie peniaze priamo poskytnut mateŕskej skole, alebo je lepsie nieco za to kupit a darovat? s cim je menej papierovania?
Dakujem za odpoved
Majka
03.03.09,11:24
prosim Vas pekne, mozem niekoho poprosit o poslanie dennika na NO ak ho vediete v exceli? ja mam klasicky na JU FO ale ten si asi musim upravit ale netusim ako....
grofana
13.09.10,16:54
Odpovede som prilepila priamo do textu k otazkam :


otázka vyplývajúca z predošlého textu - môže mať neziskovka - Občianske združenie zamestnancov?