ada1602
14.10.08,17:52
Dobrý večer, keďže som ešte neúčtovala u žiadneho SZČO DPH prosím Vás o radu. V zákone som si pozrela že povinnosť registrácie je pri obrate 1,500.000Sk za posl. 12 mes. Ale nie je mi celkom jasné čo je "obrat" v parg.4 odst. 9 je " obratom sa rozumejú výnosy /príjmy/ bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku " atď... Neozumiem tomu, sú to príjmy SZČO za posl.12 mes.=obrat, alebo príjmy-výdavky SZČO=obrat. Ospravedlňujem sa, že sa pýtam základné veci ale DPH som naozaj ešte neúčtovala a čím dlhšie čítam zákon o DPH tým viac som z toho mimo.
Zita5
14.10.08,15:56
ada1602
14.10.08,16:10
Veľmi ďakujem za pomoc.
davos
14.10.08,16:52
od noveho roku sa mení suma obratu na 35.000 EU -čo je podstatna zmena pozor na to !!!!!! a zasiahne to nemilo veľa živnostnikov tak ako aj mňa.
ale viac k tomu niekto kompetentnejší asi ako ja....
Anja111
14.10.08,17:03
od noveho roku sa mení suma obratu na 35.000 EU -čo je podstatna zmena pozor na to !!!!!! a zasiahne to nemilo veľa živnostnikov tak ako aj mňa.
ale viac k tomu niekto kompetentnejší asi ako ja....
Viac informácií je tu:
http://www.porada.sk/t87786-zmena-vysky-obratu-pre-registraciu.html
Meggie32
14.10.08,17:30
Ako sa povinnosť registrácie týka občianskeho združenia, ktorého príjmy tvoria dotácie od štátu, príp. príspevky z nadácií?
Okrem toho by som ešte poprosila radu ohľadne povinnosti overenia účtovnej závierky auditorom pri príjmoch OZ nad 1 mil. Sk - je to tak?
Vopred ďakujem
Veronika Gabrielova
14.10.08,19:33
Ahoj Adka,
ešte by som ťa chcela upozorniť na jednu vec.
Záleží aj na tom či účtuješ v JU alevo v PU.
V jednoduchom účtovníctve nastáva PRÍJEM až keď ti nabehnú peniaze v banke alebo do pokladne ale v PU nastáva hneď : -). POZOR NA TO.
ada1602
17.10.08,16:28
Ešte raz Vám všetkým veľmi pekne ďakujem za rady. Bez porady by som si veru neporadila. Krásny večer .
Meggie32
18.10.08,16:17
Ako sa povinnosť registrácie týka občianskeho združenia, ktorého príjmy tvoria dotácie od štátu, príp. príspevky z nadácií?
Okrem toho by som ešte poprosila radu ohľadne povinnosti overenia účtovnej závierky auditorom pri príjmoch OZ nad 1 mil. Sk - je to tak?
Vopred ďakujem
Neviete?
zk24
28.06.11,16:38
Ahojte,

chcela by som sa spytat:

§4

(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur,

§7

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

A moja otazka:
Zdanitelna osoba, ktora nie je platitelom DPH poskytuje vylucne sluzby, a zatial vyludne do zahranicia (iny clensky stat EU). Nemá obrat v tuzemsku a ani nenadobuda tovar z ineho CS. Tovar ani nedodava...

Je nejaka hranica, kedy takato osoba je povinna registrovat sa pre DPH?
Podávame SV kazdy kvartál, ale DP DPH zatial nie. Doteraz mala spolocnost nizke obraty, je vsak pravdepodobne ze bude mat ovela vyssie. Je prosim nejaka hranica na ktoru musim mysliet a nezabudnut?

Moc dakujem
zk24
29.06.11,08:39
Posúvam....
ccokoladecka
29.06.11,12:12
dobry den, robim uctovnictvo szčo, ktorá dodáva služby do ČR oslobodené od DPH podľa §15. Podľa §7a) odst. 2 je zaregistrovaná na daňovom úrade a štvrťročne bude podávať súhrnný výkaz.
chcem sa spýtať, nakoľko od odberateľa v ČR bola upozornená na to, že by sa mala registrovať aj v ČR na finančnom úrade, keďže poskytuje služby v ČR (ide o zahradnícke práce). Mne sa to nezdá, nikde v zákone o DPH som to nenašla.

Vie mi niekto poradiť?
zk24
29.06.11,12:33
dobry den, robim uctovnictvo szčo, ktorá dodáva služby do ČR oslobodené od DPH podľa §15. Podľa §7a) odst. 2 je zaregistrovaná na daňovom úrade a štvrťročne bude podávať súhrnný výkaz.
chcem sa spýtať, nakoľko od odberateľa v ČR bola upozornená na to, že by sa mala registrovať aj v ČR na finančnom úrade, keďže poskytuje služby v ČR (ide o zahradnícke práce). Mne sa to nezdá, nikde v zákone o DPH som to nenašla.

Vie mi niekto poradiť?

Dodava sluzby oslobodene od DPH? Oslobodene v mieste prijemcu sluzby?


Žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak

je už registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH alebo
príjme službu oslobodenú od dane v tuzemsku. resp. dodá službu oslobodenú od dane v členskom štáte príjemcu služby,
ccokoladecka
29.06.11,13:32
v mieste prijemcu nie su tie sluzby oslobodene. Prijemca je platcom DPH.
Je registrovana podla par. 7 o DPH, takze sa v CR uz neregistruje hej?
rozumiem tomu spravne, ze keby nebola podla par. 7 registrovana a dodala by sluzbu v clenskom state prijemcu, ktora by nebola oslobodena od DPH, tak sa musi registrovat v CR na financnom urade? ale ved nas zakon o DPH podla par. 7 jednoznacne hovori, ze pred dodanim sluzby sa musi registrovat.
zk24
30.06.11,17:52
Ahojte,

chcela by som sa spytat:

§4

(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur,

§7

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

A moja otazka:
Zdanitelna osoba, ktora nie je platitelom DPH poskytuje vylucne sluzby, a zatial vylucne do zahranicia (iny clensky stat EU). Nemá obrat v tuzemsku a ani nenadobuda tovar z ineho CS. Tovar ani nedodava...

Je nejaka hranica, kedy takato osoba je povinna registrovat sa pre DPH?
Podávame SV kazdy kvartál, ale DP DPH zatial nie. Doteraz mala spolocnost nizke obraty, je vsak pravdepodobne ze bude mat ovela vyssie. Je prosim nejaka hranica na ktoru musim mysliet a nezabudnut?

Moc dakujem

Posúvam... :(
zk24
01.07.11,06:04
Posuvam...
zk24
03.07.11,10:47
Posúvam...
Tweety
03.07.11,11:00
Nie, na registráciu služby nie je hranica. Zaregistrovať sa treba ešte pred jej dodaním.
zk24
03.07.11,11:01
Nie, na registráciu služby nie je hranica. Zaregistrovať sa treba ešte pred jej dodaním.

Treba sa registrovat pre IC DPH podla §7a ale iba hej? To mame.

Ale registracia na platitela teda vobec nie je? Teda ked poskytujeme sluzby do zahranicia, tak povinne nikdy nebudeme platcami DPH, chapem to spravne? Môzeme mat obraty milionove, vzdy budeme neplatca DPH...
Laura1
12.07.11,06:10
§4

(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur,

Chcela by som sa Vás opýtať, či do obratu za započíta aj vystavená a uhradená zálohová faktúra?


Ďakujem, Alžbeta
ego.mc
12.07.11,18:57
Áno.