pupkin
14.10.08,20:03
Ahojte. poraďte mi nejaké stránky ohľadom čističky odpadových vôd, ceny, pracovné postupy pri zriadení. S týmto súvisí aj ďalšia otázka. Keď nemám pri dome potok ako riešiť tú vodu z čističky? Asi nejakú nádrž. Aký by mala mať obsah pri 4-člennej rodine? Ďakujem
Beella
15.10.08,17:37
My mame cisticku VhTechu - VH 6.
http://www.vhtech.sk/domova-cisticka-odpadovych-vod/
Funguje nam uz takmer rok a pol a bez problemov. Sme 4-clenna rodina a staci nam to.
Povodne sme vyriesili vodu z cisticky do trativodu, do zeme do hlbky ca 1,30 m. Avsak podcenili sme spodne vody, ktore su u nas velmi vysoko.
Prave teraz zvazujeme, ze vedla cisticky osadimu druhu nadobu, ca 2m3. Nadobu s takymto objemom budeme musiet asi kazdy 6 den vytiahnut do zahrady. Uz od leta vytahujeme precistenu vodu s ponorkou a zalievame zahradu.
pupkin
16.10.08,17:16
Ďakujem pekne
Milan.PD
17.02.09,20:30
Nerozmýšľali ste nad vracaním vyčistenej vody naspäť do domu, do samostatného okruhu, iba na zalievanie WC? Je to dosť veľký objem vody, ktorý sa dá takýmto spôsobom ušetriť - hlavne keď je problém so zbavením sa vyčistenej vody. Riešenie je technicky pomerne jednoduché (ale len v prípade, že máte do domu spravený aj samostatný prívod vody, mimo vodovodu, a ak máte v dome 2 samostatné rozvody - na čo sa obyčajne v novostavbách myslí - primárne kvôli studni) - len neviem, či je takéto vracanie vyčistenej do domu v súlade so zákonnými a hygienickými normami.
Milan.Žiška
18.02.09,05:52
Vyskúšaj info
http://www.ekrom.sk/
http://www.aquatec-vfl.com/sk/preco-cov-od-aquatec-u/
alebo
http://www.ebama.sk/popis.php
http://mojdom.zoznam.sk/cl/110124/(Takmer)-bezproblemova-likvidacia-odpadovych-vod
skús trochu posurfovať. Veľa šťastia.:)

Tá málo u nás používaná cesta druhotného využitia odpadovej (vyčistenej) vody na splachovanie WC stojí asi za zamyslenie.:):)
branislavp
03.06.09,02:34
Potrebujem poradiť, aká vzdialenosť umiestnenia čističky musí byť dodržaná od hranice susedného pozemku-plota a od potoka. Ktorý zákon to ukladá? Ďakujem.
branislavp
11.06.09,21:22
Potrebujem poradiť, aká vzdialenosť umiestnenia čističky musí byť dodržaná od hranice susedného pozemku-plota a od potoka. Ktorý zákon to ukladá? Ďakujem.
Nevie nikto poradiť?
arizona
11.06.09,21:42
Nevie nikto poradiť?
našla som ti toto,ak pomôže. Ale vzdialenosť od sus. pozemku sa nespomína. Možno by vedel poradiť dodávateľ (výrobca)čističky.

§ 11
Malá čistiareň a žumpa
(1) Malá čistiareň je čistiareň odpadových vôd do 500 ekvivalentných obyvateľov. Ekvivalentným obyvateľom sa rozumie obyvateľ podľa osobitného predpisu. 10)

(2) Malá čistiareň alebo žumpa sa buduje tam, kde splaškové odpadové vody nemožno odvádzať do verejnej kanalizácie.

(3) Malá čistiareň alebo žumpa musí byť umiestnená a riešená tak, aby bolo možné výhľadové pripojenie stavby na verejnú kanalizáciu.

(4) Malá čistiareň alebo žumpa sa umiestňuje tak, aby bolo možné vyberať jej obsah.

(5) Najmenšia vzdialenosť malej čistiarne alebo žumpy od studne individuálneho zásobovania vodou je daná slovenskými technickými normami. 11)

(6) Do malej čistiarne odpadových vôd a do žumpy nesmie byť odvedená zrážková voda.

(7) Dno a steny žumpy musia byť vodotesné.
------------------------------------------------------------------
10) § 3 ods. 2 nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 242/1993 Z.z., ktorým sa ustanovujú ukazovatele prípustného stupňa znečistenia vôd.
11) STN 75 6081, STN 75 6402, STN 75 5115.

http://www.stavba-online.sk/zakony/vyhlaska-c-5322002-zz/prva-cast/
branislavp
15.06.09,02:32
Ďakujem Arizona.
dolfort
15.06.09,08:49
Miloš Mičega - CIMOM TN
15.06.09,09:30
Ahojte. poraďte mi nejaké stránky ohľadom čističky odpadových vôd, ceny, pracovné postupy pri zriadení. S týmto súvisí aj ďalšia otázka. Keď nemám pri dome potok ako riešiť tú vodu z čističky? Asi nejakú nádrž. Aký by mala mať obsah pri 4-člennej rodine? Ďakujem

K legislatíve :
Čiastička je vodnou stavbou, ktorá podlieha povoleniu špeciálneho stavebného úradu pre vodné stavby - obvodný úrad ŽP.

V zmysle platnej legislatívi by vydaniu stavebného povolenia malo predchádzať územné konanie na všeobecnom stavebnom úrade alebo v územnom pláne obce by malo byť uvedené, že takúto stavbu možnmo uskutočniť.

Neexistuje presné určenie vzdialeností tak, ako je to napr. pri RD uvedené v § 6 vyhl. č. 532/2002.

K tomu § 11 uvedenému v príspevku č. 8 v tejto téme dodávam, že je to z vyhl. č. 532/2002 Z.z.

Zákon o vodách pojednáva o čističkách - 364/2004 Z.z.


CIMOM
jayar
15.06.09,10:12
môžem Vám poradiť ohľadne kompletného riešenia domovej ČOV ako aj odvádzania vyčistenej vody.bližšie špecifikujte lokalitu, počet osôb.
rajchler
15.06.09,20:04
môžem Vám poradiť ohľadne kompletného riešenia domovej ČOV ako aj odvádzania vyčistenej vody.bližšie špecifikujte lokalitu, počet osôb.

tak aj mne by ste mohli poradit.dakujem.uvazujem nad nou, len neviem ci mi ju povolia. cez zahradu mi tecie potok, v obci sa stavia kanalizacia ale ta nebude asi nikdy pri nasom starostovi....resp, vsetko je uz postavene len napojenie nie je schopny urobit...(najblizsie 3-4 roky urcite) boli by sme na nu napojeni traja zo zaciatku potom max 5

dakujem za vyjadrenie
Miloš Mičega - CIMOM TN
16.06.09,04:13
tak aj mne by ste mohli poradit.dakujem.uvazujem nad nou, len neviem ci mi ju povolia. cez zahradu mi tecie potok, v obci sa stavia kanalizacia ale ta nebude asi nikdy pri nasom starostovi....resp, vsetko je uz postavene len napojenie nie je schopny urobit...(najblizsie 3-4 roky urcite) boli by sme na nu napojeni traja zo zaciatku potom max 5

dakujem za vyjadrenie

Čo poradiť ?


CIMOM
jasteraic
05.10.09,12:55
Ahoj poraďáci, vedeli by ste poradiť aj mne? Prerábame RD, kde už je vybudovaná žumpa, ale vzhľadom na to, že tu budeme viacerí a aj pre pohodlnejšie bývanie si chceme dať urobiť COV alebo domovú COV - nepoznám rozdiel, proste budeme tam priemerne 4 členovia domácnosti. Odvod do potoka nie je možný, lebo tam žiadny nie je a kanalizácia obce je v nedohľadne. Chcela by som poprosiť o nejaké referencie (sme blízko Považskej Bystrice) a tiež aspoň priblížiť, čo nás čaká a kde vlastne začať, aby sme sa netočili na mieste. Tiež ma zaujíma vzdialenosť od hranice suseda, lebo verím, že sused ak bude mať možnosť nám určite bude robiť problémy ako doteraz pri všetkom.
Vopred veľmi pekne ďakujem
12martin34
13.11.09,07:49
Ja mam tiez tu cisticku, akosi sa mi nevie rozbehnut, byvam blizko MA. Dalo by sa to skonzultovat podrobnejsie? Mrzi ma, ze nefunguje.
japo79
01.07.10,20:03
ahoj, porad mi prosim ako spustit a prevadzkovat VH6
ĎAKUJEM
SERVIS
18.08.11,07:26
Ahojte,
kto sa trošku rozumiete čističke, tak mi skúste poradiť. Tá naša už rok dosť smrdí. Kúpila som nejaké baktérie či to nepomôže a nepomohlo. Dneska som zavolala servisákovi a objasnila mu čo a ako.. on hovorí že žiadne baktérie sa tam nemajú dávať, že to je hlúposť a len reklamné ťahy, môže to skôr uškodiť ako pomôcť. Vraj máme čističku vyprázdniť a potom doviezť 200-300 kilov aktívneho kalu z inej čističky, a malao by to fungovať... mne sa to nezdá... veď keď nám ju zakladali, tak vtedy sa ako rozbehla, určite tam nedávali žiadne bobky.. Nie sú na to nejaké baktérie, sušené čo by pomohli?