willo
14.10.08,21:06
Chcel by som sa opýtat na nasledovné otázky:

- pokial som zamestnany v stálej statnej sluzbe ako predstaveny a po
urcitych nezhodach v praci mi hrozi vypoved, odvolanie aj iné rozne
nebezpecnejsie sankcie.

- prameni to z mojej predchadzajucej statnej sluzby na inom oddeleni pri
moznosti zanedbania si aj pripadnych povinnosti pri velkom objeme prace,
tu to vsak vyplyva aj z nedostatocnej, pripadne slabej kontroly od mojich
nadriadenych.

- mozno su sance pri vymahani nejakej skody, no personalny dopad to uz
nemusi zmiernit, mozno len trestnopravnu rovinu.

- ako mi poradite, aby som sa branil, pripadne zmiernil moznu ujmu
willo
15.10.08,17:19
Vedel by sa mi prosim k tomu niekto vyjadrit je to pre mna dost surne.
willo
15.10.08,19:10
Poviem to inaksie.Robim v statnej sprave uz 15 rokov.Stalo sa mi ,ze som bol v poslednom case prilis zavaleny robotou a zle som povyplacal niektore davky.Je to dovod ,ze by mi za to dali vypoved,alebo ze by to malo trestnopravnu dohru?
Niektori kolegovia sa o to velmi usiluju.Predtym sa mi to nestavalo.Navyse je to co som ja vyplacal podpisane mojim nadriadenym ,ktory to mal kontrolovat.Cize myslim si ze aj on nesie zodpovednost.Je velmi pravdepodobne ze zle vyplatene davky sa vratia a chyba sa napravi.Co by ste mi poradili ako sa mam branit ,aby som neprisiel o robotu.
willo
16.10.08,05:23
Vie mi niekto poradit, mozem podrobnejsie popisat problem ak je to este nezrozumitelne.
willo
16.10.08,08:19
Tych 15 rokov som pracoval na urovni referenta na urade prace,pol roka som bol na pozicii veduceho,tie chyby co som spominal sa mi stali este na pozicii referenta.Chcem Vas este raz poprosit o radu.
Chobot
16.10.08,10:01
Poviem to inaksie.Robim v statnej sprave uz 15 rokov.Stalo sa mi ,ze som bol v poslednom case prilis zavaleny robotou a zle som povyplacal niektore davky.Je to dovod ,ze by mi za to dali vypoved,alebo ze by to malo trestnopravnu dohru?
Niektori kolegovia sa o to velmi usiluju.Predtym sa mi to nestavalo.Navyse je to co som ja vyplacal podpisane mojim nadriadenym ,ktory to mal kontrolovat.Cize myslim si ze aj on nesie zodpovednost.Je velmi pravdepodobne ze zle vyplatene davky sa vratia a chyba sa napravi.Co by ste mi poradili ako sa mam branit ,aby som neprisiel o robotu.

Stále však nechápem, v čom spočíva tvoj problém.

Naznačil si, že si porobil pri práci nejaké chyby, zrejme aj vznikla nejaká škoda tým, že povyplácal nejaké dávky zle. Pokiaľ si bol za tieto prostriedky zodpovedný, tak zamestnávateľ môže požadovať nahradiť túto škodu. Pokiaľ si to nezavinil ty, tak sa nemáš čoho obávať, musia ti preukázať zavinenie. Preto k tej hmotnej prípadne trestnej zodpovednosti ti poradiť neviem. Ale trestná to asi nebude, však si neurobil žiadny trestný čin (sprenevera, krádež), z popisu si nanajvýš nedbalosťou spôsobil škodu, čo nie je trestné, ale vymáhať to môžu.

Čo sa týka výpovede - nikto nie je nevypovedateľný, nech je na akejkoľvek pozícii. Tým chcem povedať, že pokiaľ si zamestnávateľ nájde dôvod na výpoveď, tak tú výpoveď dostať môžeš. Môžeš sa však aj brániť - pokiaľ budeš vedieť preukázať, že výpoveď bola z nejakého dôvodu neplatná, môžeš sa obrátiť na súd.

Nikde nemáš garantované miesto v tej inštitúcii. Takže je tu možnosť, že o prácu prídeš, záleží od postoja nadriadeného. Ak sa raz rozhodne pre výpoveď, už to veľmi nezmeníš. Jedine následne sa brániť tou spomínanou súdnou cestou.

Ešte k tej škode - buď uznáš zodpovednosť a škodu uhradíš, alebo zodpovednosť odmietneš, a inštitúcia bude musieť preukázať, že si bol za to zodpovedný. Vtedy môžeš argumentovať slabým kontrolným systémom, ale nie je zaručené, že ťa to zbaví zodpovednosti.
Chobot
16.10.08,10:06
Tych 15 rokov som pracoval na urovni referenta na urade prace,pol roka som bol na pozicii veduceho,tie chyby co som spominal sa mi stali este na pozicii referenta.Chcem Vas este raz poprosit o radu.

To znamená, že ti chyby si porobil zhruba pred pol rokom až rokom? Pokiaľ neuplynula premlčacia doba, tak zamestnávateľ to môže riešiť. Ak by to kvalifikoval ako hrubé porušenie pracovnej disciplíny (za čo môže byť okamžité skončenie PP), tak musí dodržať termíny dané ZP - § 68:
(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.


Takže neviem, akú konkrétnu radu od nás očakávaš. Veľa toho nie je čo poradiť, keďže zamestnávateľ ešte nič nepodnikol - ani výpoveď ti ešte nedal ani škodu nevymáha. Treba počkať, čo urobia a podľa toho konať.
willo
16.10.08,10:19
Tie chyby sa stali priblizne pred pol rokom az rokom.Ja ako referent som vypracovaval rozhodnutia o vyplateni davky a na nich su este podpisy mojho veduceho a riaditela.Myslim si ,ze ked uz,tak nesieme vsetci traja rovnaky diel zodpovednosti za to co sa stalo.Atmosfera je vsak taka, ze by to chceli vsetko hodit na mna.
Chobot
16.10.08,10:38
Tie chyby sa stali priblizne pred pol rokom az rokom.Ja ako referent som vypracovaval rozhodnutia o vyplateni davky a na nich su este podpisy mojho veduceho a riaditela.Myslim si ,ze ked uz,tak nesieme vsetci traja rovnaky diel zodpovednosti za to co sa stalo.Atmosfera je vsak taka, ze by to chceli vsetko hodit na mna.

Z tohoto sa nedá určiť, kto je zodpovedný za chybné úhrady. Treba urobiť kontrolu procesov - kto za čo zodpovedá - a potom sa dá povedať, kto čo zavinil.
willo
16.10.08,18:09
Dakujem za doterajsie odpovede.

Chcem sa este spytat, ci je platne odvolanie z funkcie veduceho ,a aj vypoved ,ked to nepodpisem a v ten isty den by som isiel na PN.

Druha otazka je ,ci ma mozu pocas trvania PN odvolat a prepustit zo zamestnania,ked som zaradeny v statnej sluzbe.
willo
17.10.08,17:04
K tym mojim otazkam chcem este pridat jednu,ak by mi mali nieco zosobnit,do akej vysky by to mohlo byt?
Chobot
17.10.08,23:45
K tym mojim otazkam chcem este pridat jednu,ak by mi mali nieco zosobnit,do akej vysky by to mohlo byt?

Záleží od toho, akú hmotnú zodpovednosť si mal podpísanú.

Ak si mal podpísanú hm. zodpovednosť, tak v zmysle § 182 zodpovedáš za celú škodu:


(1) Ak zamestnanec prevzal na základe dohody o hmotnej zodpovednosti zodpovednosť za zverené hotovosti, ceniny, tovar, zásoby materiálu alebo iné hodnoty určené na obeh alebo obrat, ktoré je povinný vyúčtovať, zodpovedá za vzniknutý schodok. V dohodách sa môže so zamestnancami súčasne dohodnúť, že ak budú pracovať na pracovisku s viacerými zamestnancami, ktorí uzatvorili dohodu o hmotnej zodpovednosti, zodpovedajú s nimi za schodok spoločne (spoločná hmotná zodpovednosť).

(2) Dohoda o hmotnej zodpovednosti sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.

Pokiaľ nebola žiadna hm. zodpovednosť - čo by som u teba predpokladal, že to bude tak, tak v zmysle ZP zamestnanec zodpovedná za škodu z nedbanlivosti (na tú nedbanlivosť by si to mohol v najhoršom prípade zahrať) len do výšky 4 násobku platu - § 186 ods. 2:


(2) Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti, ktorú zamestnávateľ požaduje od zamestnanca, nesmie u jednotlivého zamestnanca presiahnuť sumu rovnajúcu sa štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku pred porušením povinnosti, ktorým spôsobil škodu. Toto obmedzenie neplatí, ak ide o osobitnú zodpovednosť zamestnanca podľa § 182 až 185 alebo ak bola škoda spôsobená pod vplyvom alkoholu alebo po požití omamných látok alebo psychotropných látok.
Chobot
17.10.08,23:52
Dakujem za doterajsie odpovede.

Chcem sa este spytat, ci je platne odvolanie z funkcie veduceho ,a aj vypoved ,ked to nepodpisem a v ten isty den by som isiel na PN.

Pokiaľ ti výpoveď doručia pred začiatkom PN, tak je platná. PP však skončí v takom prípade v deň skončenia PN - po uplynutí výpovednej doby. Otázne je, ako preukážeš, že PN začala skôr, než ti doručili výpoveď. Pokiaľ budeš ráno zapísaný ako prítomný na pracovisku a doručia ti výpoveď, musel by si preukázať, že si opustil pracovisko za účelom návštevy lekára - teda mať podpísanú priepustku so skoršou hodinou než výpoveď, čo ti asi nadriadený nepodpíše.


Druha otazka je ,ci ma mozu pocas trvania PN odvolat a prepustit zo zamestnania,ked som zaradeny v statnej sluzbe.

Neviem síce ako to presne pre štátnu službu, ale všeobecne počas PN je zákaz výpovede. Odvolať z funkcie však si myslím, že môžu.
willo
19.10.08,18:48
Ahoj,

Chcem sa Ťa ešte spýtat, ako je to pri zodpovednosti za tie prípadne vzniknuté škody vtedy, ked ja som zaradeny ako pracovník v stalej statnej sluzbe, takze aj pri zodpovednosti za vzniknute skody nam bude zrejme smerodatny zakon o statnej sluzbe?

Este mam inu otazku k tej hmotnej zodpovednosti. Hmotnu zodpovednost ako taku som so zamestnavatelom nemal podpisanu; mal som opis statnozamestnaneckeho miesta z roku 2005 o vykonávaných činnostiach, rozhodovaní a pod., tam nie je ani zmienka o zodpovednosti o škodách a pod.,
avšak v roku 2007 som so zamestnavatelom podpisal dodatok opisu štatnozam. miesta, kde uz sa uvadza, ze opis z roku 2005 sa v jednom bode doplna o zodpovednost zamestnanca za skody, pohladavky, ktore mozu vzniknut subjektivnymi faktormi zamestnanca. Uvedeny dodatok bol spisany medzi mnou a mojim priamym nadriadenym, ale nie je tam uvedeny ziadny § nejakeho zakona.

Vies mi poradit? Dakujem za skoru odpoved.