svetlusik
15.10.08,07:59
potrebovala by som poradit ohladne nadacneho imanie. Neviete nahodou niekto, ako sa vlastne "v praxi chape" nadacne imenie? Viem, musi to byt minimalne 200.000,- Sk. Musi to byt ale nejaka prva platba na ucet nadacie v banke? Alebo mozem mat na ucte nadacie kopec penazi a nesmie mi to klesnut pod 200.000,- ? Lebo viem, ze nadacne imanie musi byt v banke, ale nemusi byt na osobitnom ucte. Tak len neviem, ci tych 200 tisic ma byt nejak obzvlast osobitne vlozenych a v ucele platby osobitne nazvanych: nadacne imanie...
a este jenda vec, zakon sice hovori, ze nadacne imanie ma vlozit nadacia do banky, ale nikde nie je napisane dokedy. Teda, ak na zaciatku prijme nadacia vklady zakladatelov do pokladne, moze ich tam teoreticky chvilu nechat a po vlastnom uvazeni ich vlozit do banky aj neskor?

Uz teraz dakujem
victoria
20.10.08,15:09
To ze nadacne imanie musi byt minimalne 200.000,-Sk je legislativna podmienka. Tym ze zakladatelia vlozia svoje vklady do nadacneho imania do pokladne, uz tym sa povazuje nadacne imanie za vytvorene. To ze ich nadacia nasledne vlozi do banky s casovym posunom nie je dolezite. Potom nadalej uz nadacia nemusi udrziavat tento stav financnych prostriedkov na ucte v tej vyske. Je to ako v obchodnych spolocnostiach, kde sa zakladne imanie splati do pokladne alebo do banky a potom sa tie peniaze pouzivaju ale uctovne ostanu zauctovane na ucte zakladneho imania. Takze vy si urobite predpis na nadacne imanie podla nadacnej listiny, zauctujete jeho vklad a to vam ostane zauctovane na ucte nadacneho imania, fyzicky tie prostriedky drzat nemusite.
svetlusik
30.10.08,08:08
je to urcite tak? nie ze by som spochynovala to co hovorite, lebo v obchodnych spolocnostiach je to naozaj tak...ibaze v zakone o nadaciach je praveze stanovena dost obmedzena moznost pouzit nadacne imanie na hocico...resp. peniaze tvoriace nadacne imanie mozno pouzit, ale iba na na konkretny ucel, v zakone o nadaciach presne vymedzeny (kupa nehnutelnosti, atd...) Alebo sa mylim?
mirhu
02.11.08,07:30
Sme neinvestičný fond, a ak by sme založili nadáciu-podľa toho čo som sa dočítala, može nadáciu založiť aj PO, a to sme- mohli by sme sa potom s tou nadáciou zlúčiť? resp. spojiť? Ide mi hlavne o to, či prostriedky ktoré máme ako NF na účte môžeme použiť na nadačné imanie..