eripot
15.10.08,09:35
Prosím, poraďte mi.
Konateľ slov. fy so zahr. účasťou bol polroka na ZSC v GB u dcérskej firmy na firemnou aute. Absolvoval tam vlastne prax. Ubytovanie aj stravné mu zabezpečila dcérska firma. Mám však k dispozícii zahraničné bločky z čerpacích staníc (bez pečiatok) a z firemného slovenského účtu vybral zo zahraničia kartou nejaké peniaze na bežnú útratu, bločky však nemá.
Ako postupovať pri zúčtovaní spotreby benzínu a čo s výdavkami z účtu, ktoré nevie konateľ zdokladovať? Môžem ich zúčtovať ako preddavok na ZSC?
Ak áno, ako ju potom vyúčtovať?
Ďakujem veľmi pekne za každú radu :).
eripot
15.10.08,16:11
:)
Johanka
15.10.08,16:17
Prosím, poraďte mi.
Konateľ slov. fy so zahr. účasťou bol polroka na ZSC v GB u dcérskej firmy na firemnou aute. Absolvoval tam vlastne prax. Ubytovanie aj stravné mu zabezpečila dcérska firma. Mám však k dispozícii zahraničné bločky z čerpacích staníc (bez pečiatok) a z firemného slovenského účtu vybral zo zahraničia kartou nejaké peniaze na bežnú útratu, bločky však nemá.
Ako postupovať pri zúčtovaní spotreby benzínu a čo s výdavkami z účtu, ktoré nevie konateľ zdokladovať? Môžem ich zúčtovať ako preddavok na ZSC?
Ak áno, ako ju potom vyúčtovať?
Ďakujem veľmi pekne za každú radu :).
Chýbajúca pečiatka nie je žiadny problém. O pečiatkach a o ich "význame" je tu napísané dosť. K firemnému autu má určite knihu jázd, vrátane jázd po GB.
Ak vybral z firemného účtu peniaze a nevie zdokladovať ich použitie, resp. ich súvis s pracovnou cestou alebo nejaký nákup vecí uznateľných ako daňové výdavky - tak nech peniažky vráti ;). Výberom vznikla spoločnosti pohľadávka voči jeho osobe a vrátením bude táto pohľadávka zinkasovaná.
eripot
15.10.08,17:02
Ďakujem. Ja som myslela, či nemá nárok ako konateľ na nejaké vreckové spojené s pobytom v zahraničí?
A ešte som sa chcela opýtať: majiteľ dcérskej spoločnosti v zahraničí a zároveň aj vačšinový spoločník slovenskej dal konateľovi slovenskej fy zahraničnú platobnú kartu, ktorou konateľ platil nejaké výdavky. Môžem zúčtovať výbery z účtu ako vklad zahraničného spoločníka (zároveň majiteľa karty) do slovenskej fy? Je to to isté, ako keby tie peniaze previedol na náš slovenský účet? Nie som si istá, či môžem... ale asi nie, lebo ako dokážem, že tá karta patrí zahraničnému spoločníkovi? Veď mohol tie peniaze previesť na účet a tak by sme ich mohli zúčtovať. Nuž, ale naši podnikatelia stále niečo vymyslia a ty, účtovník sa postaraj o to, čo s tým...:confused:.
eripot
15.10.08,17:05
Ešte k tým zahraničným bločkom za pohonné hmoty sa vrátim. Prepočítam ich kurzom NBS v deň vystavenia bločku?
Johanka
15.10.08,17:20
Vreckové sa počíta zo sumy stravného, takže v tomto prípade to nie je možné.
To čo si napísal/a o tých kartách - úprimne - nerozumiem Ti :).
eripot
15.10.08,18:17
Asi som to napísala nezrozumiteľne, pokúsim sa ešte raz:
dcérska firma slovenskej firmy má sídlo v zahraničí- zahraničný majiteľ je aj väčšinový spoločník slovenskej fy.
Tento zahran. spoločník poskytol slovenskému spoločníkovi (konateľovi) kartu (zahraničnú platobnú kartu z ich účtu v zahraničí), aby ju použil na rozbiehajúcu sa slovenskú firmu, na krytie jej nákladov (slovenská fy má ale založený podnikateľský účet v slovenskej banke a má svoju platobnú kartu).
Tento zahr. spoločník vkladá každý mesiac svoje peniaze na účet slovenskej fy, ale teraz dal aj platobnú kartu zo svojho zahraničného účtu, že ju môžeme použiť. Tak neviem, ako by som mohla tieto peniaze, ktorými budú hradené náklady na rozbiehajúcu slovenskú firmu dať do nákladov slovenskej firmy, hm.. asi to inak nepôjde, iba bankovým prevod z ich zahr. účtu na slovenský, nie? Alebo výber hotovosti zo zahr. banky kartou a vklad do pokladne slovenskej?