Bambulka192
15.10.08,10:53
s.r.o. si postavia sklad vo vlastnej réžii. Pozemok na ktorom sklad stoji mame prenajaty. Ide o dreveny prirucny sklad, ktory sa nebude kolaudovat.
Nakupovali sme na nho drevo, stresnu krytinu, nejake prace?

Spravne som zauctovala - spotreba materialu - 501XXX, prace 518XXX
Mozme si z faktur uplatnit odpocet DPH, sme platitelia DPH.

Ku dnu nakupu treba material aktivovat 042/624 a po dokonceni 021/042.

Dakujem za pomoc
zlatica76
15.10.08,10:34
Prečo si komplikuješ život?

Ak ste drevo, strešnú krytinu nakúpili len za účelom postavenia skladu, účtuj priamo na 042. Vyhneš sa aktivácii. DPH si môžeš kľudne odpočítať.

Len taká otázka - na ako dlho máte prenajatý pozemok? Ráta sa s tým, že neskôr sa odkúpi? čo sa stane so skladom, ak sa ukončí nájomná zmluva?

Ak ste predajcovia týchto komodít, vtedy sa ide cez aktiváciu. Takisto aktiváciu využiješ, ak práce na budove robia tvoji zamestnanci. Vtedy budeš aktivovať časť ich miezd do budovy.
Bambulka192
15.10.08,11:26
neviem mi nikto pomoc
Bambulka192
15.10.08,11:31
mame prenajate priestory v budove pri tom pozemku, ale pozemok zatial nie, ale tu plochu kde je postaveny si prenajmeme. Ak by doslo ku koncu najmu, tak by sme ten skladovy priestor predali majitelovi pozemku.

Mam tento sklad aj odpisovat, v akej skupine?

Dakujem
zlatica76
15.10.08,11:46
Tak moment... ujasni si trocha pravnu situaciu - dobre čítam, že staviate na pozemku, ktorý EŠTE nemáte prenajatý? A na základe čoho tam preboha staviate? Čo ak majiteľa prejde v Nových Zámkoch električka, a vy zrazu nebudete mať s kým uzatvoriť nájomnú zmluvu??

Trochu mimo témy: Už sa tu viackrát opakovalo na porade - všetky si zmluvne dokladajte, aj v prípade, ak ste najlepší priatelia!

Späť k problému: takáto stavba sa zaradí do 3. odpisovej skupiny pre daňové odpisovanie. Účtovne môžeš odpisovať ako dlho chceš (minimalne však 2 roky).

Ak sa skončí nájom pozemku, nezabudni spraviť kúpno-predajnú zmluvu na predaj skladu. Potom to budeš účtovať štandardne ako predaj majetku.

Ak účtovné odpisovanie bude iné ako daňové, nezabudni na konci roka počítať odloženú daň.

A ešte trochu mimo témy: Odpovedala som ti 12:34 a o 01:31 (t.j. o hodinu neskôr) zúfalý výkrik, že nikto neporadí??? Svoje vlastné príspevky môžeš upravovať, tak keď si prišla na to, že tu je už odpoveď, mohla si príspevok prepísať na niečo krajšie :)