M&G
15.10.08,11:35
Zdravím,mám jeden prípad a potrebujem s ním poradiť.
Zamestnanci skončili PP výpoveďou zo strany ZĽ 31.8.2008. ZĽ uzavrel prevádzku, kde pracovalo cca 10 Ľudí. Teraz po dlhom čase ZĽ vykonáva inventúru, pri ktorej nie sú ZCi prítomní a ZĽ sa vyhráža, že im manko strhne z odstupného. Má na to právo? Nikto z nich nepodpísal inventúrne hárky, čiže ani nevedia aký tovar chýba a podobne. ďakujem za radu. (súčasťou PZ mali dohodu o zodpovednosti za zverené hodnoty)
M&G
16.10.08,05:54
halo, nikto mi neviem pomôcť?
Ingrid Ondruskova
16.10.08,05:59
Zamestnávateľ sa neskoro zobudil, býva dobrým zvykom, keď niekto opúšťa firmu /či už dobrovoľne alebo nedobrovoľne/ má sa jednoznačne i h n e ď urobiť inventúra majetku a zásob, za čo zamestnanec počas PP zodpovedal, teraz je už neskoro. Veeeľká
chyba na strane zamestnávateľa. Toť môj názor...
M&G
16.10.08,06:04
Prepáč, ale je to len tvoj názor, alebo to vyplýva z nejakého zákona, že už nemá nárok strhnúť to ZCovi z odstupného, ak bude mať vôbec naň peniaze ?
Ingrid Ondruskova
16.10.08,06:11
Nechajme priestor aj iným poradákom, ale mne logika velí tak ako som sa už vyjadrila.Skúsme sa vžiť do role zamestnanca...mám na starosti napr. sklad s elektrotechnikou, odídem z práce napr. k 1.10.2008 a pán majiteľ mi 17.10.2008 ohlási, že chýbajú televízory za 100.000,-Sk...vynára sa niekoľko otázok...kto mal kľúče od skladu medzi 1-17.10. apod. Ak sa takto zamestnancovi
dodatočne strhnú peniaze a dá to na súd...myslím si, že to vyhrá...ale fakt som zvedavá na názory ostatných...
a prečo nebola inventúra urobená okamžite?
M&G
16.10.08,06:13
Tak to netuším .-) ZĽ = blbec .-))
Veľmi pekne Ti ďakujem za radu, myslím si to isté, čo ty, len som chcela vedieť, či o tom pojednáva aj nejaký zákon
vikinka
16.10.08,06:13
§ 191 Zák.práce
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ môže požadovať od zamestnanca náhradu škody, za ktorú mu zamestnanec zodpovedá. Požadovanú náhradu škody určí zamestnávateľ.

(2) Zamestnávateľ prerokuje požadovanú náhradu škody so zamestnancom a oznámi mu ju najneskôr do jedného mesiaca odo dňa, keď sa zistilo, že škoda vznikla a že za ňu zamestnanec zodpovedá.

(3) Ak zamestnanec uzná záväzok nahradiť škodu v určenej sume a ak s ním zamestnávateľ dohodne spôsob náhrady, je zamestnávateľ povinný uzatvoriť dohodu písomne, inak je dohoda neplatná. Osobitná písomná dohoda nie je potrebná, ak škoda bola už uhradená.(4) Požadovanú náhradu škody a obsah dohody o spôsobe jej úhrady s výnimkou náhrady škody spôsobenej vyrobením nepodarku alebo nepresahujúcej 1 000 Sk je zamestnávateľ povinný vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov.
M&G
16.10.08,06:15
Som z toho blbec .-)
Ingrid Ondruskova
16.10.08,06:19
Ja bod 2 chápem, ked sa inventúra robí štandardne...napr. k 31.12.2008 a manko sa má vyčísliť najneskôr do 1 mesiaca, na Tvoj prípad by som to nepoužila...
vikinka
16.10.08,06:26
§ 184 ZP
Na začiatok

(1) Inventarizácia sa musí vykonať pri uzatvorení dohody o hmotnej zodpovednosti, pri jej zániku, pri preradení zamestnanca na inú prácu alebo na iné pracovisko, pri jeho preložení a pri skončení pracovného pomeru.

(2) Na pracoviskách, kde pracujú zamestnanci so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, musí sa inventarizácia vykonať pri uzatvorení dohôd o hmotnej zodpovednosti so všetkými spoločne zodpovednými zamestnancami

a) pri skončení všetkých týchto dohôd,
b) pri preradení na inú prácu alebo preložení všetkých spoločne zodpovedných zamestnancov,
c) pri zmene vo funkcii vedúceho alebo jeho zástupcu,
d) na žiadosť ktoréhokoľvek zo spoločne zodpovedných zamestnancov pri zmene v ich kolektíve,
e) pri odstúpení niektorého z nich od dohody o hmotnej zodpovednosti.

(3) Ak zamestnanec so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, ktorého pracovný pomer sa skončil alebo ktorý bol preradený na inú prácu alebo iné pracovisko, alebo bol preložený, zároveň nepožiada o vykonanie inventarizácie, zodpovedá za prípadný schodok zistený najbližšou inventarizáciou na jeho predchádzajúcom pracovisku.

(4) Ak zamestnanec, ktorý sa zaraďuje na pracovisko, kde pracujú zamestnanci so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, zároveň nepožiada o vykonanie inventarizácie, zodpovedá, ak od dohody o hmotnej zodpovednosti neodstúpil, za prípadný schodok zistený najbližšou inventarizáciou.


Ak zamestnanec s hmotnou zodpovednosťou pri skončení PP nepožiada o uskutočnenie inventarizácie,je zodpovedný za prípadný schodok,ktorý sa zistí pri najbližšej inventarizácii.
Ingrid Ondruskova
16.10.08,06:29
Wau, bod 4 je teda riadne krutý!! Už som z toho blbec aj ja...poučenie do života...
M&G
16.10.08,06:36
Ak zamestnanec s hmotnou zodpovednosťou pri skončení PP nepožiada o uskutočnenie inventarizácie,je zodpovedný za prípadný schodok,ktorý sa zistí pri najbližšej inventarizácii.

som to akože dobre pochopila, že aj keby ju vykonal po roku, čo skončím PP, môže odo mňa vymáhať prachy????
vikinka
16.10.08,06:39
Treba si pozorne prečítať § 191 ZP
M&G
16.10.08,06:54
Veeeľmi krásne zákony máme, len škoda, že sa v nich vyznajú len tí, čo ich písali. A aj o tom niekedy vážne pochybujem
Ingrid Ondruskova
16.10.08,08:15
Ešte musím doplniť...návod pre "podnikavých"...zriadim si sklad, zamestnám skladníka, po 3 mesiacoch ho prepustím-ono sa vždy dôvod nájde, v najhoršom mu urobím z práce peklo a odíde aj sám...a potom ho za 2 mesiace napadnem, že má manko napr. 50.000,-...ak mám šťastie a skladník má malé právne vedomie /ako aj ja v tomto konkrétnom prípade/...som za vodou... a toto sa dá zopakovať cca 4-krát do roka...načo chodiť do "normálnej" roboty, keď môžem zarobiť aj takto?
Ale fakt by ma zaujímalo, kedy dôjde k situácii, že sa jednoducho inventúra včas a regulérne neurobí...?
Ešte jeden návod: možnože majiteľ mávol rukou /s vedomím par.Z.práce/ a že inventúru netreba, ale bude ťažké dokazovanie z oboch strán...