dudel
15.10.08,13:04
Dobrý deň.
Prosím Vás poraďte mi.
Občan žije a pracuje v ČR, takže ťažisko záujmu má v ČR, kde aj odvádza dane a odvody do ZP a do SP. U nás v SR bude poberať odmenu člena štatutárneho orgánu ako predseda predstavenstva. Keˇže je to príjem na území SR, musíme odvádzať dane tu SR. To je OK. Ale pri ZP musíme odvádzať odvody do ZP v ČR podľa českej legislatívy. Takže musíme prihlásiť firmu a aj toho zamestnanca do českej ZP. Potrebujeme k tomu E 101 ??? Máme sa ako firma prihlásiť aj do českej sociálnej poisťovne ??? Platia sa nejaké odvody do českej SP ???
A ešte mi prosím Vás pomôžte ako to mám urobiť, keďže pracujem v Human Klasik a tam nie je možné u neho dať českú legislatívu pre ZP. To ho mám vyrátať mimo programu a ručne dopisovať do štvrťročného prehľadu a do ročného hlásenia ??? Aký je VZ a percentá pre ZP podľa českej legislatívy ? Ako to mám všetko vypočítať ? Prosím Vás poraďte mi. Ďakujem veľmi pekne.
Iveta Matlovičová
16.10.08,02:49
Takže musíme prihlásiť firmu a aj toho zamestnanca do českej ZP. Potrebujeme k tomu E 101 ??? Máme sa ako firma prihlásiť aj do českej sociálnej poisťovne ??? Ak bol týmto osobám vystavený formulár E101/CZ, zn. to, že sa bude u nich - aj v SR - uplatňovať pri výpočte poistného na SP a ZP legislatíva krajiny ČR, takže musia sa splniť registračná povinnosť Platia sa nejaké odvody do českej SP ??? samozrejme platia, podľa zákonov ČR; z vyššie uvedeného vyplýva, že na území ČR je riadne sociálne a zdravotne poistená a teda nepodlieha právnym predpisom SR, na území ktorého vykonáva činnosť. Príslušná inštitúcia prijímajúceho členského štátu a ktoréhokoľvek iného členského štátu je viazaná formulárom E 101, a teda je povinná totopotvrdenie rešpektovať.
A ešte mi prosím Vás pomôžte ako to mám urobiť, keďže pracujem v Human Klasik a tam nie je možné u neho dať českú legislatívu pre ZP. nepoznám Soft, ktorý by to zatiaľ robil, ak by sa mali do softu zapracovať predpisy viacerých krajín, to je dosť zložité, ale soft by ti mal umožniť zadať tvoje vypočítané poistné - podľa predpisov ČR, ktoré by ponízilo úhrn príjmov a vypočítalo čiastočný základ dane .....o ho mám vyrátať mimo programu a ručne dopisovať do štvrťročného prehľadu a do ročného hlásenia ??? Aký je VZ a percentá pre ZP podľa českej legislatívy ? nutná registrácia ZĽ-a do ČR, na území ČR je sociálne zabezpečenie upravené zákonom č. 582/1991 Sb. o organizaci a provádění sociálního zabezpečení v platném znění a zákonom č. 589/1992 Sb. o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti v platném znění. Ak je zamestnávateľom zahraničná právnická alebo fyzická osoba, ktorá nemá na území ČR sídlo útvaru, ktorá vedie evidenciu miezd, je pre ňu miestne príslušná Pražská správa sociálního zabezpečení, Trojská 1997/13a , PSČ 182 00 Praha 8.
Ako to mám všetko vypočítať ? Prosím Vás poraďte mi. Ďakujem veľmi pekne.

odpovede v texte.
dudel
18.10.08,17:43
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Nevie mi niekto poradiť kde by som našla výpočet miezd podľa českej
legislatívy ? Teda vymeriavacie základy a percentá pre výpočet odvodov do českej SP a ZP ?

Ďakujem.
Jozef Mihál
18.10.08,19:32