20lucka201
15.10.08,13:11
V priebehu roka som dostala novú firmu. :confused:Tá predošlá účtovná firma pasívne stojí k tejto téme, nechce nam poskytnuť potrebné informácie. Najlepšie by bolo, keby našej účtovnej firme dali komplet účtovníctvo 2007 a 2008 na USB, keďže na tom istom programe účtujeme. Lenže oni to nám takto nechcú stiahnuť tým, že na to nemame právo!
prosím poraďte mi, či na to právo mám, alebo len v papierovej podobe?

Prosím je to súrne!!
Melnick
15.10.08,11:29
Je škoda ak sa firma preberajúca účtovníctvo nedohodne s predchádzajúcou. Tento problém som riešila u dvoch firiem v januári a dodnes mám problémy, hlavne pri vystavovaní rôznych potvrdení zo mzdového programu. V jednej menšej firme som si kvoli tomuto dokonca nahrala spätne mzdy za tri roky dozadu, ale bola to nezaplatená robota s prestavovaním veličín platných v jednotlivých obdobiach. Dnes je už bývala účtovníčka ochotná dať mi údaje na USB, ale mne už sú na dve veci na h.... a na h...., lebo si prepíšem svoje údaje.:o
Snažte sa dohodnúť - oceníte to neskôr , verte mi.:):):)


PS . neexistovala nejaká zmluva ,ktorá by tento stav riešila ??????
20lucka201
15.10.08,11:40
och jojjj... no škoda.. ja som ešte dúfala, že existuje riešenie na môj problém.. Zajtra tam máme volať, ale keďže účtovníčky tej firmy sú neochotné, tak si nemyslím že by mi to stiahli.
Ináč o žiadnej zmluve neviem, že by existovala,jedine mandátna, čo vyplýva aj zo zákona,ale tam asi nič také podobné neni zahrnuté, že napr.čo v prípade odchodu tej danej firmy.

Ale zas nádej umiera posledná,tak ešte dúfam, že zajtra to poriešime nejako medzi sebou.
robin1
15.10.08,11:59
Mali by Vám dať všetky potrebné podklady v papierovej forme. Odovzdať ich na USB je len na ich dobrej vôli.
Každopádne nemôžu zadržiavať doklady klienta, tie sú jeho majetkom, ak si uhradil všetky záväzky voči účtovnej firme. Zádržné právo rieši Občiansky zákoník v § 151s-151v. Taktiež pozrite § 126 Obč.zákonníka, možno Vám to pomôže.