daska64
15.10.08,13:46
Dobrý deň,
chcem sa opýtať - keď má zamestnanec od zamestnávateľa poskytnuté (odsúhlasené ) študijné voľno na štúdium na VŠ, má podľa § 140 nárok aj na 40 dní voľna na prípravu na štátnice, 10 dní na prípravu záverečnej práce. Ide o kalendárne dni, alebo pracovné dni? Je potrebné, aby zamestnanec o toto voľno požiadal písomne?
Ďakujem za odpoveď
Tweety
15.10.08,11:48
Dobrý deň,
chcem sa opýtať - keď má zamestnanec od zamestnávateľa poskytnuté (odsúhlasené ) študijné voľno na štúdium na VŠ, má podľa § 140 nárok aj na 40 dní voľna na prípravu na štátnice, 10 dní na prípravu záverečnej práce. Ide o kalendárne dni, alebo pracovné dni? Je potrebné, aby zamestnanec o toto voľno požiadal písomne?
Ďakujem za odpoveď
§ 140
Zvyšovanie kvalifikácie
(1) Účasť na ďalšom vzdelávaní, v ktorom má zamestnanec získať predpoklady ustanovené právnymi predpismi alebo splniť požiadavky nevyhnutné na riadny výkon práce dohodnuté v pracovnej zmluve, je prekážkou v práci na strane zamestnanca.
(2) Zamestnávateľ môže poskytovať zamestnancovi pracovné voľno a náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku, najmä ak je predpokladané zvýšenie kvalifikácie v súlade s potrebou zamestnávateľa. Zvýšenie kvalifikácie je aj jej získanie alebo rozšírenie.
(3) Pracovné voľno podľa odseku 2 poskytne zamestnávateľ najmenej
a) v rozsahu potrebnom na účasť na vyučovaní,
b) dva dni na prípravu a vykonanie každej skúšky,
c) päť dní na prípravu a vykonanie záverečnej skúšky, maturitnej skúšky a absolutória,
d) 40 dní súhrnne na prípravu a vykonanie všetkých štátnych skúšok alebo dizertačnej skúšky v jednotlivých stupňoch vysokoškolského vzdelávania,
e) desať dní na vypracovanie a obhajobu záverečnej práce, diplomovej práce alebo dizertačnej práce.

(4) Za pracovné voľno poskytnuté zamestnancovi na vykonanie opravnej skúšky nepatrí náhrada mzdy.

Ide o pracovné dni. A požiadať, samozrejme.
daska64
15.10.08,11:55
Ďakujem
drobeceva
28.04.09,12:04
Prosila by som o vysvetlenie par. 140-zvyšovanie kvalifikácie - bol d,e. Kolegyňa končí bakalárske. Koľko dní je môžeme poskytnúť? Bod d-40 dní sa vzťahuje na bakalárske a inžinierske súhrne, alebo každé jedno sa posudzuje zvlášť?
mzdarka renca
28.04.09,12:09
Prosila by som o vysvetlenie par. 140-zvyšovanie kvalifikácie - bol d,e. Kolegyňa končí bakalárske. Koľko dní je môžeme poskytnúť? Bod d-40 dní sa vzťahuje na bakalárske a inžinierske súhrne, alebo každé jedno sa posudzuje zvlášť?
Evička, podľa mňa ak je to súhrne, tak je to myslené obe dokopy;)
drobeceva
28.04.09,12:10
Evička, podľa mňa ak je to súhrne, tak je to myslené obe dokopy;)
Reni, ja to tiež tak beriem, ale ona chce ísť aj na inžinierske. Ako to potom budem riešiť, resp. koľko dní jej môžem uznať na bakalárske?
mzdarka renca
28.04.09,12:14
Reni, ja to tiež tak beriem, ale ona chce ísť aj na inžinierske. Ako to potom budem riešiť, resp. koľko dní jej môžem uznať na bakalárske?

Evi, bodaj by som aj ja mala takého zamestnávateľa. Ja si na všetko beriem dovolenku.

Skús sa s ňou porozprávať a dohodnúť sa, že napr. teraz 20 dní a potom tiež 20 dní.
drobeceva
28.04.09,12:16
Evi, bodaj by som aj ja mala takého zamestnávateľa. Ja si na všetko beriem dovolenku.

Skús sa s ňou porozprávať a dohodnúť sa, že napr. teraz 20 dní a potom tiež 20 dní.
No, na tom je eminentný záujem,takže potrebujem to mať čisté.
drobeceva
29.04.09,09:35
Prosila by som o vysvetlenie par. 140-zvyšovanie kvalifikácie - bol d,e. Kolegyňa končí bakalárske. Koľko dní je môžeme poskytnúť? Bod d-40 dní sa vzťahuje na bakalárske a inžinierske súhrne, alebo každé jedno sa posudzuje zvlášť?
Prosím, vedel by niekto zaujať výklad k problému poskytnutia voľna? Posúvam....
Tweety
29.04.09,12:27
Prosím, vedel by niekto zaujať výklad k problému poskytnutia voľna? Posúvam....
§ 140ZP

(3) Pracovné voľno podľa odseku 2 poskytne zamestnávateľ najmenej

a) v rozsahu potrebnom na účasť na vyučovaní,
b) dva dni na prípravu a vykonanie každej skúšky,
c) päť dní na prípravu a vykonanie záverečnej skúšky, maturitnej skúšky a absolutória,
d) 40 dní súhrnne na prípravu a vykonanie všetkých štátnych skúšok alebo dizertačnej skúšky v jednotlivých stupňoch vysokoškolského vzdelávania,
e) desať dní na vypracovanie a obhajobu záverečnej práce, diplomovej práce alebo dizertačnej práce.

ZP hovorí teda o tom, že tých 40 dní dokopy je najmenej, takže ak sa dohodnete na dlhšom voľne, bude to v súlade s bodom d.