d.o.m.i
15.10.08,13:52
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať... mám v pláne urobiť menší prieskum trhu formou "dotazníka" s niekoľkými otázkami... a zaujímalo by ma, či sú nejaké podmienky alebo obmedzenia v tejto oblasti... ak by som si na to chcela zavolať pár mladých ľudí napríklad, aby sa pýtali v meste ochotných okoloidúcich... je nejaká podmienka napríklad na vek týchto anketárov, alebo ako je potrebné ošetriť ich vyplatenie... musím s nimi mať nejakú dohodu alebo nie? nerada by som urobila niečo nevhodné alebo nebodaj protizákonné :-)

vopred veľmi pekne ďakujem za ochotu a odpoveď....


d.o.m.i
Ľubica2
27.05.10,17:49
Môžete mi poradiť, či je niekde stanovené koľko respondentov sa musí zúčastniť dotazníkového prieskumu ? Resp. je niekde stanovený minimálny počet, aby bol prieskum "obhájiteľný" ?
ďakujem.
Ľubica2
28.05.10,05:38
posúvam ......
Ľubica2
28.05.10,14:48
posúvam ....
profesional
29.05.10,08:42
Co sa tyka priebehu tak:

Musis mat s anketarmi uzatvorenu dohodu o vykonani prace, prip. dohodu o brigadnickej praci studentov (ak to budu studenti). Takuto pracu smu vykonavat osoby od 15 rokov vyssie. Tj. nemusia mat 18. Avsak odporucam pouzit dospelych ludi. Posobia doveryhodnejsie a odpovede budu uprimnejsie. Z dotaznika prilis mladych ludi si ludia budu robit prdel a budu odpovedat somariny.

Co sa tyka poctu respondentov, tak to je vecou matematicko-statictickej metody ktoru zvolis. Je to vecou teorie statistiky. V pripade standardnych vypoctov, tj. pouzitia normalneho normovaneho rozdelenia by mal byt rozsah respondentov aspon 2 na desiatu a teda minimalne 1024. V takomto pripade sa predpoklada mozna odchylka od skutocnosti +- 10 % z nameranych hodnot oproti vysledkom.
V pripade ak chces dosiahnut odchylku iba +- 5% oproti nameranym vysledkom, musis mat min. 2056 respondentov atd..

Ziadny zakon nestanovuje pocet respondentov. A neviem z akeho dovodu chces robit ten prieskum. Ale napr. akademicka obec ti nestoleruje menej ako 1024. Ale vzdy sa robi o trosku viac ako je plan. Tj. o trosku viac ako je 1024, nakolko niektore dotazniky je vzdy nutne z prieskumu vyradit, lebo sa casom zisti ze neboli vyplnene spravne, uplne a pod. Takze sa robi napr. 1060, ze ak by niektore neboli Ok, aby ich ostalo aspn tych 1024.
korela
29.05.10,12:07
Rada by som sa spýtala profesionála, aká je hodnovernosť odpovedí respondentov.
Ďakujem.
msviki
29.05.10,12:08
...a nebolo by lepsie sa profesionalovi najprv spytat na co to potrebuje, predtym nez zareaguje?

Vieme ze si mudry, ... ale ci si trafil? :--- ... Lubica2 pomoz nam objasnit na co to potrebujes, prosim;)
korela
29.05.10,12:21
...a nebolo by lepsie sa profesionalovi najprv spytat na co to potrebuje, predtym nez zareaguje?

Vieme ze si mudry, ... ale ci si trafil? :--- ... Lubica2 pomoz nam objasnit na co to potrebujes, prosim;)


Ja sa pýtam z princípu, je mi jedno o akú tému ide..., sú lepšie dotazníky s menej otázkami, alebo viacerými? Kde sa získa objektívnejší výsledok?
msviki
29.05.10,14:04
korela, neviem preco pouzivas moj citat?
Lubica2 sa pyta o pocte dotaznikov.
Korela o pocte otazok v dotazniku.

Osobne som robil rozne druhy dotaznikov. a nejedna sa o stovky, ale o tisice.
Temy a dovod preco boli uskutocnene bol odlisny.
S principu a vseobecne vam bolo odpovedane od profesionala. K tomu niet co dodat.

Ako podnikatelovi by mi vsak vseobecna odpoved pomohla menej ako odpoved na mieru. ... a ci sa mylim?
Lebo otazka je zadana v teme podnikanie/marketing
Ľubica2
29.05.10,15:19
Ďakujem za reakcie.
Možno som otázku zadala do zlej témy, ale nechcela som zakladať novú. Jedná sa o dotazníkový prieskum v podniku kde vykonávam bakalársku prácu. A teda ak sa dotazníka zúčastní výberový súbor malého rozsahu t.j. menej ako 30 respondentov, či nebude problém pri obhajobe BP :mee:.
korela
29.05.10,16:35
korela, neviem preco pouzivas moj citat?
Lubica2 sa pyta o pocte dotaznikov.
Korela o pocte otazok v dotazniku.

Osobne som robil rozne druhy dotaznikov. a nejedna sa o stovky, ale o tisice.
Temy a dovod preco boli uskutocnene bol odlisny.
S principu a vseobecne vam bolo odpovedane od profesionala. K tomu niet co dodat.

Ako podnikatelovi by mi vsak vseobecna odpoved pomohla menej ako odpoved na mieru. ... a ci sa mylim?
Lebo otazka je zadana v teme podnikanie/marketing

Ospravedlňujem sa Ti.
Príspevok som písala s prerušením, neuvedomila som si to. Je to pravda.
profesional
30.05.10,11:19
Hodnovernost odpovedi je principialne zavisla na kvalite anketarov. Myslim tym ze zavisi to hlavne na ich schopnosti oslovit prave presne stanovenu cielovu skupinu a hlavne musia poznat aky sposob oslovenia a komunikacie ako posobi na ktoru cielovu skupinu.
korela
30.05.10,13:38
Hodnovernost odpovedi je principialne zavisla na kvalite anketarov. Myslim tym ze zavisi to hlavne na ich schopnosti oslovit prave presne stanovenu cielovu skupinu a hlavne musia poznat aky sposob oslovenia a komunikacie ako posobi na ktoru cielovu skupinu.

Ďakujem za odpoveď.
Preto som sa aj spýtala, či sú lepšie krátke alebo dlhšie, alebo doslova dlhé dotazníky.
Prácu s anketovanými na základe náhodného výberu (pretože vtedy podľa mňa môže vzniknúť objektívny názor na produkt, človeka alebo nejaký iný predmet prieskumu), anketár nemôže ovplyvniť.
Ak je v texte tá istá otázka položená niekoľkokrát v tom istom význame, ale inak naformulovaná, anketár vedomý si svojej práce ju ešte aj zopakuje, anketovaný v rýchlosti (podľa svojho intelektu) napriek tomu veľmi často nepostrehne význam otázky a odpovedá úplne protichodne, anketár si to uvedomuje, ale zasahovať do anketovania nesmie. Ako sa vyhodnocujú tieto protichodné odpovede?

A čím dlhší test, tým sa ku koncu dotazníka odpovede respondentov veľmi, prepáčte už "flákajú", pretože ho chcú mať už z "krku" ľutujúc že sa nechali na dotazník nahovoriť. Čiže zasa sú výsledky skreslené.

Prieskumy sú dôležité, ale osobne ich už nepovažujem za objektívne.
profesional
30.05.10,15:14
Na kvalitu odpovedi nevplyva dlzka dotaznika, ale skor okolnosti dotazovania. Tj. ak budes tlacit na anketarov, aby zvladli s respondentom 60 otazkovy dotaznik za 3 minuty, tak odpovede nebudu mat vobec ziadnu hodnotu. Tj. v prvom rade musis dat respondentovi dostatok casu a pripravit pre neho take podmineky aby nebol stresovany. Druha vec ktorej je nevyhnutne sa venovat je uroven anonymity respondenta. Cim anonymnejsi sa respondent citi, tym pravdivejsie bude odppovedat.
korela
30.05.10,16:08
Na kvalitu odpovedi nevplyva dlzka dotaznika, ale skor okolnosti dotazovania. Tj. ak budes tlacit na anketarov, aby zvladli s respondentom 60 otazkovy dotaznik za 3 minuty, tak odpovede nebudu mat vobec ziadnu hodnotu. Tj. v prvom rade musis dat respondentovi dostatok casu a pripravit pre neho take podmineky aby nebol stresovany. Druha vec ktorej je nevyhnutne sa venovat je uroven anonymity respondenta. Cim anonymnejsi sa respondent citi, tym pravdivejsie bude odppovedat.

Súhlasím. Faktor časového stresu uberá na kvalite výsledku, anketár samotný respondenta nedokáže vždy ochrániť pred týmto stresom. Dnešný všeobecný časový tlak vyvíjaný na človeka.
Vyhodnocovanie protichodných odpovedí...?
Vďaka.
msviki
30.05.10,18:25
Hodnovernost odpovedi je principialne zavisla na kvalite anketarov.

co radis hovadiny profesional?
Kvalita ankety je jedine zavisla od ciela ankety a kvality otazok,


Myslim tym ze zavisi to hlavne na ich schopnosti oslovit prave presne stanovenu cielovu skupinu a hlavne musia poznat aky sposob oslovenia a komunikacie ako posobi na ktoru cielovu skupinu.

mysli aj nadalej predtym nez poskytnes kvalitnu radu. a ak si nerobil ankety, tak preco radit? nerozumiem
msviki
30.05.10,18:37
odpovede v texte

Ďakujem za odpoveď.
Preto som sa aj spýtala, či sú lepšie krátke alebo dlhšie, alebo doslova dlhé dotazníky.
Zalezi od temy a ciela dotaznika. Dlzka nehra ulohu!!!
Prácu s anketovanými na základe náhodného výberu (pretože vtedy podľa mňa môže vzniknúť objektívny názor na produkt, človeka alebo nejaký iný predmet prieskumu), anketár nemôže ovplyvniť.
Ano, otazky musia byt postavene aby co najviac obmedzili subjektivny nazor a dosiahli OBJEKTIVNY OBRAZ. Anketar NESMIE ovplyvnovat odpovede.
Ak je v texte tá istá otázka položená niekoľkokrát v tom istom význame, ale inak naformulovaná, anketár vedomý si svojej práce ju ešte aj zopakuje, anketovaný v rýchlosti (podľa svojho intelektu) napriek tomu veľmi často nepostrehne význam otázky a odpovedá úplne protichodne, anketár si to uvedomuje, ale zasahovať do anketovania nesmie. Ako sa vyhodnocujú tieto protichodné odpovede?
Anketa je niekedy praca celeho timu ludi, aby dosiahli co najobjektivnejsi obraz toho co chcu dosiahnut.

A čím dlhší test, tým sa ku koncu dotazníka odpovede respondentov veľmi, prepáčte už "flákajú", pretože ho chcú mať už z "krku" ľutujúc že sa nechali na dotazník nahovoriť. Čiže zasa sú výsledky skreslené.
Osobne som robil ankety cez telefon v trvani 45 minut!!!. Opat, zalezi na vhodnom poskladani otazok.

Prieskumy sú dôležité, ale osobne ich už nepovažujem za objektívne.
msviki
30.05.10,18:41
Na kvalitu odpovedi nevplyva dlzka dotaznika, ale skor okolnosti dotazovania. Tj. ak budes tlacit na anketarov, aby zvladli s respondentom 60 otazkovy dotaznik za 3 minuty, tak odpovede nebudu mat vobec ziadnu hodnotu. Tj. v prvom rade musis dat respondentovi dostatok casu a pripravit pre neho take podmineky aby nebol stresovany. Druha vec ktorej je nevyhnutne sa venovat je uroven anonymity respondenta. Cim anonymnejsi sa respondent citi, tym pravdivejsie bude odppovedat.

Je to z nudy, ze clovek vyprodukuje takyto komentar?
profesional
01.06.10,08:23
Je mi jasne, ze ta irituje ked ma niekto iny nazor ako ty. Vidim ze novacikovia na porade to akosi nezvladaju. Zasadou je napisat svoj nazor, ale neutocit.

Ty ani len netusis v com vsetkom mam v tejto krajine prsty. A tie veci co som napisal su celkom jednoznacne.

Je na smiech ked ide poucovat akysi telefonicky anketarik ako posledny clanok pouzovat cloveka, ktory stoji obvykle na vrchu celeho retazca.

Najdi si protim sa inu platformu na realizaciu svojich pocitov frustracie.

Sebelepsie postaveny dotaznik ti proste nepomoze, ak je nekvalitny anketar, ak je vyvijany tlak na respondenta ci uz casovy alebo iny a v pripade ak ide o citlive otazky, tak ak nezabezpecis potrebnu anonymitu, tak odpovede nedostanes ziadne, alebo budu nanajvysi skreslujuce.

"Milujem" robotnikov, ktori maju pocit ze vedia ako sa riadi fabrika, lebo uz v nej chvilku ako robotnici pracovali..
msviki
01.06.10,13:03
Je mi jasne, ze ta irituje ked ma niekto iny nazor ako ty. Vidim ze novacikovia na porade to akosi nezvladaju. Zasadou je napisat svoj nazor, ale neutocit.

Ty ani len netusis v com vsetkom mam v tejto krajine prsty. A tie veci co som napisal su celkom jednoznacne.

Je na smiech ked ide poucovat akysi telefonicky anketarik ako posledny clanok pouzovat cloveka, ktory stoji obvykle na vrchu celeho retazca.

Najdi si protim sa inu platformu na realizaciu svojich pocitov frustracie.

Sebelepsie postaveny dotaznik ti proste nepomoze, ak je nekvalitny anketar, ak je vyvijany tlak na respondenta ci uz casovy alebo iny a v pripade ak ide o citlive otazky, tak ak nezabezpecis potrebnu anonymitu, tak odpovede nedostanes ziadne, alebo budu nanajvysi skreslujuce.

"Milujem" robotnikov, ktori maju pocit ze vedia ako sa riadi fabrika, lebo uz v nej chvilku ako robotnici pracovali..

velavazeny vrchol celeho retazca, dufajme, ze mas tie prsty strcene poriadne hlboko....

Nikdy si sa nezivil robenim dotaznikov, ale budes si húsť a húsť stale to svoje... no tak si maj pravdu. mozno dnes aj zaspis ak tvoje ego nebolo prilis urazene.:---

Si zasa raz nezvladol svoj prispevok. Pozri si kolko krat je v tvojom prispevku utokov. ... ze poradak:---:---:---

irituje asi kazdeho, ked mu bolo neodborne poradene. ci?
hadam to tak nenechas a zase sa ozves. howgh!
zk24
01.06.10,13:40
msviki:
O co ti ide? Ak mas iny nazor vyjadri ho bez toho aby si zacal niekoho urazat ze radi hovadiny. Ak chces nieco doplnit, dopln, ak chces nieco upravit, uprav...

Ak si taky odbornik v danej teme, mohol si sa vyjadrit hned na zaciatku plnohodnotnou odpovedou, ktoru by uz nebolo o co doplnit...

A studuj etiku porady.
msviki
01.06.10,13:46
ani nie tak otazka o co ti ide, ale preco tvrdit nieco co nie je v danej praxi pravda? Kazdy odbornik vo svojej oblasti vie co je fakt a co nie. Otazka nebola zo zaciatku zodpovedana. A to UCEL DOTAZNIKA. Rad by som doplnil. preco nie. vsak sme na porade.
Rad citam poznamky od profesionala, avsak v tejto oblasti nesuhlasim.

Ucelom nebolo nahnevat ziadnu z ucastnenych stran. Ale bolo ucelom poukazat, ze porada by mohla byt niekedy mozno viac cielena na konkretny pripad, co ocenia najma citatelia a tvorcovia prispevkov. Taktiez vecnost, strucnost a odbornost urcite prispievaju aj navstevnosti porady.

Peace!:)
zk24
01.06.10,16:35
to ze nesuhlasis sa da vyjadrit aj sofistikovanejsie. Ak mas kvalifikovany nazor na danu vec, vsetci ho privitaju, ak sa vsak predvedies takym spravanim, nikto ta brat vazne ani nebude.
msviki
01.06.10,18:59
suhlasim s tebou, niekto tu zavadza informaciami nie z jeho praxe, potom sa cuduje ako su iritovany novy poradaci na porade a este sa aj vyvysuje nad ostatnych. Mas absolutne pravdu, mal by si prestudovat etiku.
korela
20.06.10,22:36
Či je tento príspevok k téme, alebo nie, nech posúdi kto má záujem, ale moja skúsenosť zo života je v princípe totožná.

Jistě pane premiére - Průzkum veřejného mínění
http://www.youtube.com/watch?v=ATjSZ1VkPU8&feature=related