alenka57
15.10.08,14:55
Ahojte poraďáci,
prosím o radu: účtujem v JÚ, plátca DPH, -faktúra na telefon nie je vystavená na IČ DPH, a IČO, ale len na FO, napr. 600,-Sk aj s dph. Uhradené 600,- Sk. Keď si uplatním 50 % výdavky z tejto faktúry, nakoľko som telefon pouzívala aj ňa podnik. účely, zaúčtujem do záväzkov len 300,- Sk a úhradu zohľadním tiez 300,-Sk ako VOZD, ? Alebo tento doklad mám zaúčtovať v celej hodnote 600,- Sk, pričom rozdelit 300 Sk VOZD a 300 Sk VNZD?
Ktorý postup je správny?
Ďakujem za odpovede.
Melnick
15.10.08,13:00
Ja delím , ak uplatním 50 : 50 tak aj VOZD : VNZD :)
Ala
15.10.08,13:12
Uctujem to cez interny doklad. Cize nejde to cez pokladnu, ale priamo do nakladov.
ekopo
15.10.08,13:13
Už som tu na Porade o delení v "nejakom" percentuálnom pomere písal. Platia preukázané výdavky. Opieram sa o § 19 zákona o dani z príjmov. Predsa nie vždy sa telefonuje 50:50. Existuje aj výpis hovorov, ktorý môže byť podkladom pre zaúčtovanie výdavku na služobné účely. V prípade že sa účtuje takýto telefon (na základe výpisu hovorov), zaeviduje sa celá FA a rozdelí sa na VOZD a VNZD.
link na zákon a §:
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2008-a.html#19
Johanka
15.10.08,13:14
Ja zase už niekoľko rokov márne pátram, na základe akého ustanovenia si niektorí započítavajú do daňových výdavkov XX % za používanie súkromného telefónu na "podnikateľské účely" a nielen telefónu :):rolleyes:.
Melnick
15.10.08,13:22
Už som tu na Porade o delení v "nejakom" percentuálnom pomere písal. Platia preukázané výdavky. Opieram sa o § 19 zákona o dani z príjmov. Predsa nie vždy sa telefonuje 50:50. Existuje aj výpis hovorov, ktorý môže byť podkladom pre zaúčtovanie výdavku na služobné účely. V prípade že sa účtuje takýto telefon (na základe výpisu hovorov), zaeviduje sa celá FA a rozdelí sa na VOZD a VNZD.
link na zákon a §:
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2008-a.html#19

Moja odpoveď bola za predpokladu, že tie výdavky sú preukazateľné .
ekopo
15.10.08,13:25
Uctujem to cez interny doklad. Cize nejde to cez pokladnu, ale priamo do nakladov.
§ 4 postupov účtovania hovorí o tom čo a ako by sa malo účtovať v PD
Melnick
15.10.08,13:26
Ja zase už niekoľko rokov márne pátram, na základe akého ustanovenia si niektorí započítavajú do daňových výdavkov XX % za používanie súkromného telefónu na "podnikateľské účely" a nielen telefónu :):rolleyes:.


Nepátraj:) - prezradím , ja som svoju pevnú linku dávala do nákladov 30:70 s odobrením mojej daňovej správkyne. Teraz mám iba telefóny, ktoré využívam na podnikanie / sem - tam súkromný hovor- predpokladám,že ma nebonznete :mad:/
ekopo
15.10.08,13:28
Moja odpoveď bola za predpokladu, že tie výdavky sú preukazateľné .


Nepátraj:) - prezradím , ja som svoju pevnú linku dávala do nákladov 30:70 s odobrením mojej daňovej správkyne. Teraz mám iba telefóny, ktoré využívam na podnikanie / sem - tam súkromný hovor- predpokladám,že ma nebonznete :mad:/
a potom vždy bolo 30:70 preukázané? :)
Melnick
15.10.08,13:46
Niekedy a vlastne skoro vždy boli preukázateľné výdavky vyššie než 30%.:o
AnnaK
15.10.08,14:00
Aký je váš názor na môj prípad. Zriadila som si v mieste podnikania pevnú linku doma štandart, ale je to program určený pre súkromné osoby. Miesto podnikania mám v úplne inom meste ako je moje trvalé bydlisko. Tento program som si zvolila preto, aby som mala menšie výdavky a úplne mi postačuje predplatených 30 minút mesačne, z ktorých volám v pracovnej dobe. Nevolám z neho ani večer ani cez víkendy, vtedy tam totiž nie som. Na 99,9 % ju využívam na podnikanie. Nemám komu volať súkromne na pevnú linku. Výpisy hovorov nemám zaplatené, ak by DÚ chcel, požiadam pre nich dodatočne o výpisy hovorov. Myslím si, že moja argumentácia v zmysle, ako som už uviedla - teda dôvody prečo mám tento program, by mali obstáť. Ide predsa o preukázateľné výdavky a tie by boli preukázané výpisom hovorov. Nebudem ale platiť zbytočne mesačne celé roky za túto službu.
Johanka
15.10.08,14:06
Nepátraj:) - prezradím , ja som svoju pevnú linku dávala do nákladov 30:70 s odobrením mojej daňovej správkyne. Teraz mám iba telefóny, ktoré využívam na podnikanie / sem - tam súkromný hovor- predpokladám,že ma nebonznete :mad:/
Keď ja radšej § x ods. y písm. z ;):). A taký veru nenájdem ;).
ekopo
15.10.08,14:13
odpoved pre AnnaK
Vždy platí, že danovník pri kontrole je povinný preukázať opodstatnenosť výdavku. Opodstatnenosť samozrejme môže preukázať aj dodatočným vyžiadaním výpisov hovorov. Je to určite lacnejšie, len je otázka, či operátor poskytne taký výpis aj 5 rokov dozadu. V daľšom, hlavne pri pevnej linke, je paušál výrazne lacnejší pri súkromnej osobe ako pri podnikateľovi (jedna osoba). Aj to môže byť dôvod pri obhajobe prečo je linka na súkromnú osobu a nie podnikateľa. Zakázané nie je použitie súkromného telefonu na podnikanie, ide skôr o preukázanie opodstatnenosti výdavku.
alenka57
15.10.08,14:29
Keď nemám rozpis hovorov, ale platím len podľa 1. strany faktúry od T-com,
a uplatnujem ten pomer 50: 50, sumy sú male, okolo 400- 600 Sk celá fa, môžem si to dať do výdavkov ked to nie je preukazateľné, že to používam aj na podnikanie?
V prípadne Orange,- fa je na IČO, IČ DPH, ale nie je tiez podrobný rozpis, platí sa len mesačný pausál 450 Sk, môžem si dať celú sumu do VOZD?
Ďakujem za odpovede.
Melnick
15.10.08,14:45
Keď ja radšej § x ods. y písm. z ;):). A taký veru nenájdem ;).

Ja viem, najlepšie je, vždy mať nejaký ten §-ík v talóne. Lepšie sa potom tie výdavky obhajujú. :)
ekopo
15.10.08,14:47
Alenka57
Ak je služba na ICO, tak nič neriešim a všetko je VOZD, pretože všetky hovory sú služobné a bodka.
Janurka
15.10.08,15:23
Alenka57
Ak je služba na ICO, tak nič neriešim a všetko je VOZD, pretože všetky hovory sú služobné a bodka.
A tu si kontrola nemôže vyžiadať výpis hovorov? Ó bože, keby tejto republike
chýbali len takto "uliate" peniažky, to by sa nám žilo!
ekopo
15.10.08,15:27
A tu si kontrola nemôže vyžiadať výpis hovorov? Ó bože, keby tejto republike
chýbali len takto "uliate" peniažky, to by sa nám žilo!
Prečo by si nemohla kontrola vyžiadať výpis hovorov. Ved jej bude na vyžiadanie poskytnutý. A budú tam služobné hovory. Alebo bude niekto tvrdiť niečo iné?
AnnaK
15.10.08,16:56
Vďaka ekopo, tiež rozmýšľam rovnako. Ešte skúsim zistiť, koľko rokov dozadu vydajú výpis hovorov. Kedysi som to vedela, ale už si nepamätám.
Dav
15.10.08,18:06
Prečo by si nemohla kontrola vyžiadať výpis hovorov. Ved jej bude na vyžiadanie poskytnutý. A budú tam služobné hovory. Alebo bude niekto tvrdiť niečo iné?
Príjmy sa priznávajú, výdavky dokazujú. Dokazuje ich daňovník. Správca dane spochybní daňový výdavok a dokazovanie je na daňovom subjekte. Je užitočné predložiť výpis hovorov a dať presnú sumu, alebo správcovi dane predložiť internú smernicu, ktorou sa stanovuje pomer služobných a súkromných hovorov. hlavne pokiaľ ide o FO-SZČO. Ak má však SZČO viac telefónov-paušálov, z toho 1 na IČO, tak by to mohlo byť obhájiteľné aj bez smernice a výpisu hovorov. Niekedy bol §, kde sa hovorilo "po dohode so správcom dane"- napísal sa list DÚ, že daňové výdavky budú....x%,podľa odpovede - súhlasím, alebo žiadna odpoveď, sa daňovník zariadil a zaúčtoval VOZD, náklady. Toto ustanovenie už v zákone nie je. Preto odporúčam výpis hovorov,a skutočné náklady na hovory, alebo Smernicu, a pomer , napr.75% živnosť/25%súkromné.
ekopo
15.10.08,18:28
Príjmy sa priznávajú, výdavky dokazujú. Dokazuje ich daňovník. Správca dane spochybní daňový výdavok a dokazovanie je na daňovom subjekte. Je užitočné predložiť výpis hovorov a dať presnú sumu, alebo správcovi dane predložiť internú smernicu, ktorou sa stanovuje pomer služobných a súkromných hovorov. hlavne pokiaľ ide o FO-SZČO. Ak má však SZČO viac telefónov-paušálov, z toho 1 na IČO, tak by to mohlo byť obhájiteľné aj bez smernice a výpisu hovorov. Niekedy bol §, kde sa hovorilo "po dohode so správcom dane"- napísal sa list DÚ, že daňové výdavky budú....x%,podľa odpovede - súhlasím, alebo žiadna odpoveď, sa daňovník zariadil a zaúčtoval VOZD, náklady. Toto ustanovenie už v zákone nie je. Preto odporúčam výpis hovorov,a skutočné náklady na hovory, alebo Smernicu, a pomer , napr.75% živnosť/25%súkromné.
Už som povedal, nie som zástancom určenia nejakého pomeru vyjadreného v %. Nemá to ani oporu v zákone. Potom sa za smernicu už môže skryť hocičo. Priložím (môže byť na požiadanie) k FA za služobný telefon výpis hovorov s tým, že všetky hovory sú služobné - to je moje tvrdenie a môžu sa preveriť aj čísla. Ved nikde nie je napísané, že nemôžem volať napr. na niekoho súkromný telefon, to ani nemôžem vedieť či je súkromný..... Alebo by som mal mať nebodaj hlasový záznam hovorov? Nechodme do extrémov. Skôr by som spochybnil percentuálne delenie v konfrontácii so skutočnostou lebo to je vždy možné.
Dav
15.10.08,18:37
Už som povedal, nie som zástancom určenia nejakého pomeru vyjadreného v %. Nemá to ani oporu v zákone. Potom sa za smernicu už môže skryť hocičo. Priložím (môže byť na požiadanie) k FA za služobný telefon výpis hovorov s tým, že všetky hovory sú služobné - to je moje tvrdenie a môžu sa preveriť aj čísla. Ved nikde nie je napísané, že nemôžem volať napr. na niekoho súkromný telefon, to ani nemôžem vedieť či je súkromný..... Alebo by som mal mať nebodaj hlasový záznam hovorov? Nechodme do extrémov. Skôr by som spochybnil percentuálne delenie v konfrontácii so skutočnostou.
Z výpisov hovorov sa dá zistiť podľa čísla, či sa nevolá deťom, manželke/manželovi, svokre, strýkovi do Austrálie:cool:, veštici, a vôbec, komukoľvek, kto nesúvisí s podnikaním. Pokiaľ nechce SZČO platiť za výpisy hovorov, tak to celkom pekne vyrieši smernica. Veľa podnikateľov má viac telefónov a súkromné číslo svojim obchodným partnerom nezverejňuje. V takom prípade ani kontrola nebude spochybňovať hovory(a možno ani požadovať výpisy hovorného).
ekopo
15.10.08,18:54
To nemôžem zavolať z terénu manželke, že potrebujem urýchlene vyhľadať niečo v dokladoch ktoré mám tam a tam? Strýko z Austrálie je extrém. Deti majú telefón na svoje meno? Drvivá väčšina prípadov nie. Ale nebudem tu dávať návody, čo, kde, kedy povedať. Platí, že všetko s mierou.
Dav
15.10.08,19:05
To nemôžem zavolať z terénu manželke, že potrebujem urýchlene vyhľadať niečo v dokladoch ktoré mám tam a tam? Strýko z Austrálie je extrém. Deti majú telefón na svoje meno? Drvivá väčšina prípadov nie. Ale nebudem tu dávať návody, čo, kde, kedy povedať. Platí, že všetko s mierou.
Strýko z Austrálie je extrém, ale účtovala som podnikateľa, mal výpis hovorov, ktorý mal vysoké zahraničné hovory, obchodný partner v zahraničí žiaden. Spýtala som sa ho na to, a vysvitlo, že ide o dcéru kohosi z rodiny, ktorá je v zahraničí a z jeho telefónu, "veď je firemný" jej volávali rodičia. Tak som mu to pekne zaúčtovala ako súkromné hovory. Takže stáva sa kadečo. Naozaj všetko s mierou.