katkarbk
15.10.08,15:13
Ahojte,
prosím o radu:
za firmu v ČR, ktorej majiteľ je ten istý ako našej firmy v SR, občas uhradíme na požiadanie ich záväzok, ktorý majú voči inej spoločnosti tu v SR a je v slovenských korunách. Úhrada sa realizuje bankovým prevodom z nášho účtu. Na uhradenú čiastku nám potom účtovníčka z ČR zašle zápočet pohľad. a záväzkov, v ktorom započítava túto úhradu s pohľadávkou, ktorú eviduje voči nám na Slovensku (odoberáme od nich tovar). Pohľadávku (hoci je ich faktúra vystavená v CZK) prepočíta nejakým - neviem akým kurzom na SKK a zápočtuje z nej sumu, ktorá sa rovná úhrade ich záväzku, ktorý sme, ako je spomenuté vyššie, zaplatili my na Slovensku v Sk, tzn., že z celkovej sumy ich vyšlej faktúry je započítaná iba čiastková úhrada. Prosím o radu skúsenejších, či je takýto zápočet v poriadku a ako sa mám vysporiadať s rozdielmi, ktoré mi týmto vznikajú na ich faktúrach, keďže ich prepočty na Sk si podľa nejakého kľúča robí účtovníčka v ČR a resp. aký kurz má byť použitý pri ich prepočte. Skrátka prosím o radu, ako by to malo fungovať, aby to bolo v poriadku. Ďakujem veľmi pekne za rady a hlavne vašu ochotu :).
katkarbk
16.10.08,05:36
nikto nevie poradiť??? prosím!!!
Tweety
16.10.08,05:43
nikto nevie poradiť??? prosím!!!
NIe je to správny postup, pretože tým, že vlastne platíte za iného jeho záv. vlastne úverujete spoločnosť.
katkarbk
16.10.08,07:14
Dalo by sa aspoň stručne zhrnúť, ako by to malo správne fungovať? Zaujíma ma hlavne ten ich zápočet... Resp. je možné zápočtovať prípady, kde napr. naša pohľadávka bola vystavená v SKK a ich záväzok evidujeme v CZK? Ešte raz veľmi pekne ďakujem...
Tweety
16.10.08,07:20
Dalo by sa aspoň stručne zhrnúť, ako by to malo správne fungovať? Zaujíma ma hlavne ten ich zápočet... Resp. je možné zápočtovať prípady, kde napr. naša pohľadávka bola vystavená v SKK a ich záväzok evidujeme v CZK? Ešte raz veľmi pekne ďakujem...
Započítať môžeme len doklady znejúce na rovnakú menu.
katkarbk
16.10.08,07:27
Vďaka a ak môžem poprosiť - nejaká odvolávka na zákon, resp. §, kde to nájdem?
Tweety
16.10.08,07:38
Vďaka a ak môžem poprosiť - nejaká odvolávka na zákon, resp. §, kde to nájdem?
O zápočtoch sa dočítaš v Obchodnom zákonníku, § 364.