Kikuša
15.10.08,15:20
Ahojte, chcela by som sa poradiť,viem, že už sa toho na porade popísalo o materskom veľa, ale aj tak mám stále nejaké otázočky.
Teraz som v 15tt a termín pôrodu mi vypočítali na apríl 2009. Som živnostníčka od roku 2004 a platila som si poistne z minima, ale tento rok od júla mi nevyšlo platiť poistné, popritom si platím ako DPO a podmienku 270 dní mám splnenú a som ešte aj zamestnaná, nastúpila som 1.5.2008, tam je tiež spnená podmienka 270 dní. Takže si platím maximum nemocenského poistenia.
Chcem sa opýtať, keby som išla v roku 2009 na PN, či mi to nejako ovplyvní výšku materského?
A čo mi bude vyplývať, keď nepreruším živnosť a budem mať príjem?
brčko
15.10.08,14:48
Ahojte, chcela by som sa poradiť,viem, že už sa toho na porade popísalo o materskom veľa, ale aj tak mám stále nejaké otázočky.
Teraz som v 15tt a termín pôrodu mi vypočítali na apríl 2009. Som živnostníčka od roku 2004 a platila som si poistne z minima, ale tento rok od júla mi nevyšlo platiť poistné, popritom si platím ako DPO a podmienku 270 dní mám splnenú a som ešte aj zamestnaná, nastúpila som 1.5.2008, tam je tiež spnená podmienka 270 dní. Takže si platím maximum nemocenského poistenia.
Chcem sa opýtať, keby som išla v roku 2009 na PN, či mi to nejako ovplyvní výšku materského?
A čo mi bude vyplývať, keď nepreruším živnosť a budem mať príjem?

ak ti ku dnu nástupu na PN-ku v r. 2009 bude trvať zamestnanie a aj dobrovolné nemocenské poistenie (to si asi myslela tým DPO, že si dobrovolne platíš "nemocenské"), tak budeš mať nárok na nemocenské z oboch týchto nem.poistení. Zo zamestnania bude rozhodujúcim obdobím obdobie od 1.5.08 do 31.12.08 a z DNP, ak od posleného prihlásenia do nástupu na PN-ku uplynie viac ako 26týždnov, tak z obdobia od posled.prihlásenia (ak je v r.2008)/resp. od 1.1.08 (ak posl.prihlásenie na DNP bolo pred 1.1.08) do 31.12.08.

nástup na MD bude v 2-3/09 a ak budú aj k nástupu na MD trvať obe nem.poistenia, tak RO bude to isté ako pri PN. Takže PN-ka neovplyvní vôbec výšku materského. z každého nem.poistenia zvlášť budeš mať splnenú podm. 270dní NP.

ak nebudeš poberať materské aj ako povinne NP SZčo, predpokladám, že bude treba platiť poistné do soc.poistovne aj počas poberania materského v období od 1.7.09, ale len ak ti vznikne povinnosť odvodu a ak živnosť neprerušíš. No ide vlastne len o 1-2mesiace. Počas poberania rodič.príspevku záleží, či predložíš soc.poistovni vyhlásenie, že nevykonávaš činnosť povinne NP a povinne dôch.poistenej SZčo, podla zákona o sociálnom poistení § 26 ods.4.
Kikuša
16.10.08,06:02
Takže, ked predložím soc.poist vyhlásenie že vykonávam činnosť, teda budem mať príjem,dostanem aj tak rod. prispevok, alebo je to nejako obmedzené.