kaco11
15.10.08,16:54
Dobrý den a ahojte,
mam problem. Predala som byt v ktorom som byvala od 11/07 do 10/08. Kontaktovala som správcu s otázkou ci maju moju novu adresu, kde mi mozu buduci rok dorucit vyuctovanie s preplatkom pripadnym nedoplatkom. Dostala som odpoved, ze ziadne vyuctovanie nedostanem, pretoze pri predaji bytu som podpisala dohodu medzi mnou a buducim vlastnikom /podotykam tlacivo spravcu/ kde sa pise, ze buduci majitel na seba prebera vsetky zavazky a pohladavky moje a ze na zaklade tejto dohody sa vydava potvrdenie na kataster o vyrovnani mojich zavazkov voci SVB. Tento papier bol podpisany pod natlakom, pretoze bez neho by som nemala potvrdenie na kataster a nasledne nevedela predat svoj byt. Neviem co mam robit. Vie mi niekto poradit?????????
Halli
15.10.08,16:53
Dobrý den a ahojte,
mam problem. Predala som byt v ktorom som byvala od 11/07 do 10/08. Kontaktovala som správcu s otázkou ci maju moju novu adresu, kde mi mozu buduci rok dorucit vyuctovanie s preplatkom pripadnym nedoplatkom. Dostala som odpoved, ze ziadne vyuctovanie nedostanem, pretoze pri predaji bytu som podpisala dohodu medzi mnou a buducim vlastnikom /podotykam tlacivo spravcu/ kde sa pise, ze buduci majitel na seba prebera vsetky zavazky a pohladavky moje a ze na zaklade tejto dohody sa vydava potvrdenie na kataster o vyrovnani mojich zavazkov voci SVB. Tento papier bol podpisany pod natlakom, pretoze bez neho by som nemala potvrdenie na kataster a nasledne nevedela predat svoj byt. Neviem co mam robit. Vie mi niekto poradit?????????

Nehnevaj sa ale my tu zatiaľ ešte vidíme dosť slušne, nemusiš písať také "kone" :rolleyes::D
Nuž, keď pod nátlakom, tak sa pýtam, či si nechala správcovi zálohu na vyučtovanie, ktoré ti má urobiť a v akej čiastke? Ak ano, fajn, ak nie pýtam sa, či by si mu tú zálohu dala?

K tomu nátlaku ešte toľko, že správca je tiež pod nátlakom, že ty chceš od neho také potvrdenie a on nemá istotu, že tvoje zálohy budú dostatočné na pokrytie nákladov práve teraz keď ty chceš predať byt...Tak prečo si naňho tlačila?:D Dúfam si za to tlačivo zaúčtoval poplatok, lebo je to práca nad rámec jeho povinností...;)
Pri takých finančných transakciách, ktoré teraz robíš, máš problém s tým ako vyriešiť s kupujúcim tento problem? Však koniec koncov on bude na tom horšie, keď kúpil byt pred zimou, lebo jeho vyuúčtovanie bude ďaleko horšie na tom ako tvoje, lebo bude mať iba dve zálohy ktoré mu určite nepokryjú náklady na kúrenie.
kaco11
16.10.08,03:36
Za potvrdenie ktore mi spravca dal na kataster som zaplatila adminístrativny poplatok, ktory si zauctoval. A co sa tyka toho potvrdenia, je to doklad, ze som vyplatila vsetky zálohové platby v zmysle predpisu. On pod natlakom nie je. A co sa tyka zálohy na vyuctovanie???? nerozumiem. Z akeho dôvodu? Ide o to, ze ak by mi tam vznikol nedoplatok on nema pravo ho vymahat od terajsieho vlastnika bytu. Je to môj nedoplatok, ktory ja som bez problemov ochotna zaplatit. pripade ak by mi spravca odôvodnil preco zálohu na vyuctovanie bez problemov mu to zaplatim. Len neviem ako od neho to vyuctovanie dostat. V zakone som to nenasla.
Halli
16.10.08,08:42
Za potvrdenie ktore mi spravca dal na kataster som zaplatila adminístrativny poplatok, ktory si zauctoval. A co sa tyka toho potvrdenia, je to doklad, ze som vyplatila vsetky zálohové platby v zmysle predpisu. On pod natlakom nie je. A co sa tyka zálohy na vyuctovanie???? nerozumiem. Z akeho dôvodu? Ide o to, ze ak by mi tam vznikol nedoplatok on nema pravo ho vymahat od terajsieho vlastnika bytu. Je to môj nedoplatok, ktory ja som bez problemov ochotna zaplatit. pripade ak by mi spravca odôvodnil preco zálohu na vyuctovanie bez problemov mu to zaplatim. Len neviem ako od neho to vyuctovanie dostat. V zakone som to nenasla.

Že si to ochotná zaplatiť je fajn... nechcem ti krivdiť, ale tákýýých som poznala veľa ...a vykašlali na to. V poriadku, teba k nim nehadžem, ale pri odchode vlastníka z bytu je to veľmi obtiažne vymáhať akýkoľvek dlh, tak ja preto beriem zálohy,ale nemusím sa trafiť....:( aj keď omnoho lepší spôsob je, aby ste si to s kupujúcim vysporiadali tak, ako navrhol správca, dokonca ja nad tým tiež porozmýšľam. Takže potvrdenie ti dal správca správne-vtedy keď si mu podpísala, že si vyrovnáte dlhy medzi sebou, inak istotu, že máš všetko vysporiadane nemal, lebo posledné faktúry za Váš panelák obdrží až na jar budúceho roka. Samozrejme vyúčtovania sa možeš domáhať, ale niečo si už podpísala a robíš si zbytočné problémy.
Elena Navrátilová
16.10.08,09:53
Správca, nakoľko došlo k zmene vlastníka bytu urobí to vyúčtovanie do doby kým nedošlo k zmene vlastníka za jedno obdobie a na nového vlastníka za druhé obdobie. Takže si daj do zmluvy bod, ktorý bude nového vlastníka zaväzovať k odovzdaniu vyúčtovania za toto obdobie Tebe. Písomne toto zašli alebo odovzdaj proti podpisu správcovi a žiadaj ho o zaslanie preplatku (ak vznikne zo zálohových platieb) na Tvoju novú adresu a zároveň mu oznám č. účtu kam ho má zaslať. Myslím, že primerané a elegantné. ;)
Halli
16.10.08,10:57
Eli, ona už ale podpísala iné tlačivo správcovi :rolleyes:, tak sa budu len naťahovať.:o
Elena Navrátilová
16.10.08,11:04
Eli, ona už ale podpísala iné tlačivo správcovi :rolleyes:, tak sa budu len naťahovať.:o

Viem že podpísala správcovi... preto som písala o zmluve medzi nimi a nie o správcovi. Správca by to mal rešpektovať a urobiť to ako sa oni dohodli. ;) Je to doslova len o tom aký má správca prístup. Predsa len ponúka služby. Teda má sa k zákazníkovi správať ako sa patrí... "Náš zákazník náš pán"... ;)
Orim
16.10.08,22:47
Nemá zmysel sa o tom naťahovať.
Povedz správcovi, že si platila poplatky za správu. A preto zo zákona máš právo na vyúčtovanie za tú dobu ktorú si tam bývala. V zákonom stanovenom termíne by si toto mala obdržať tak ako ostatní majitelia bytov vrátane preplatkov.
To že si podpísala dohodu medzi tebou a novým vlastníkom pre nich nič neznamená. Mali by to vyučtovanie dať jemu aby ste sa mohli vysporiadať.

Správca sa tým "slintom" ktorý dal o zaplatení všetkých pohľadávok len istí ak by si nechcela zaplatiť nedoplatky ty aby ich zaplatil nový majiteľ bytu.
- to je len môj odhad :) :D
Halli
17.10.08,07:18
Správca sa tým "slintom" ktorý dal o zaplatení všetkých pohľadávok len istí ak by si nechcela zaplatiť nedoplatky ty aby ich zaplatil nový majiteľ bytu.
- to je len môj odhad :) :D
Mirko s takýmto "slintom" ako píšeš som sa stretla ešte pred 5timi rokmi, keď som vymáhala pohľadávky v nemenovanom BD a takéto papiere vydavali prave vo vašom meste na Bytovom podniku.:) A možem ti povedať, že je to najspoľahlivejší spôsob, ako sa vyhnúť nevymahateľným pohľadávkam. Pri milionoch ktoré sa teraz točia za byty sa naťahovať o "pár korún"? Ale pre SVB to niekedy znamená dosť veľkú stratu...A prečo škodiť ostatným, keď niekto predá byt a v tú ranu to má "na haku" nejaké vyúčtovanie. /samozrejme nemyslím tým zadavateľku témy/ Takže , keď už to je tak a ona podpísala spravcovi dohodu, ľahšia cesta je dohodnúť si to ozaj s tými, komu byt predala. Však ten kupujúci bude mať za 11 a 12/2008 veľký nedoplatok to je jasné.

Ešte dodávam, že ja nemám problém urobiť dve vyučtovania hocikomu, lebo zatial nemám ani na jednom SVB neplatiča, ale až by som mala s tým problémy začnem to robiť tak ako tento správca, asi on sa už poučil... nuž ja sa tomu vôbec nečudujem, ani ho neodsudzujem za to... tak;)
kaco11
17.10.08,14:06
Ja vam vsetkym velmi pekne dakujem za rady. Pokusim sa napisat im list. Neviem aki su ini ludia resp.majitelia bytov,ale ja som nazoru ze preplatok/nedoplatok za ten cas je moj a nikto s tym nema nic spolocne. Ale aj tak vam este raz velmi pekne dakujem.
Elena Navrátilová
17.10.08,14:14
Ja vam vsetkym velmi pekne dakujem za rady. Pokusim sa napisat im list. Neviem aki su ini ludia resp.majitelia bytov,ale ja som nazoru ze preplatok/nedoplatok za ten cas je moj a nikto s tym nema nic spolocne. Ale aj tak vam este raz velmi pekne dakujem.

Je Tvoj... ale správca sa týmto spôsobom zbavil zodpovednosti. Rozumne. Teda ak by Ti vznikol nedoplatok je na novom vlastníkovi aby si ho od Teba vymáhal... s preplatkom by porblém nemal. Takže je to medzi Vami ako si ročné vyúčtovanie urovnáte. Prípadný nedoplatok má nárok vymáhať od nového majiteľa bytu. ;)
Halli
17.10.08,18:44
Ja vam vsetkym velmi pekne dakujem za rady. Pokusim sa napisat im list. Neviem aki su ini ludia resp.majitelia bytov,ale ja som nazoru ze preplatok/nedoplatok za ten cas je moj a nikto s tym nema nic spolocne. Ale aj tak vam este raz velmi pekne dakujem.


Skús -uvidíš, ak budu zmyšľať zodpovedne ako ty určite sa dohodnete. Prajem ti nech to poriešiš a dúfam, že nám o výsledku dáš vedieť.;)
Orim
17.10.08,22:31
Mirko s takýmto "slintom " ako píšeš som sa stretla ešte pred 5timi rokmi, keď som vymáhala pohľadávky v nemenovanom BD a takéto papiere vydavali prave vo vašom meste na Bytovom podniku.:) A možem ti povedať, že je to najspoľahlivejší spôsob, ako sa vyhnúť nevymahateľným pohľadávkam. Pri milionoch ktoré sa teraz točia za byty sa naťahovať o "pár korún"? Ale pre SVB to niekedy znamená dosť veľkú stratu...A prečo škodiť ostatným, keď niekto predá byt a v tú ranu to má "na haku" nejaké vyúčtovanie. /samozrejme nemyslím tým zadavateľku témy/ Takže , keď už to je tak a ona podpísala spravcovi dohodu, ľahšia cesta je dohodnúť si to ozaj s tými, komu byt predala. Však ten kupujúci bude mať za 11 a 12/2008 veľký nedoplatok to je jasné.

Ešte dodávam, že ja nemám problém urobiť dve vyučtovania hocikomu, lebo zatial nemám ani na jednom SVB neplatiča, ale až by som mala s tým problémy začnem to robiť tak ako tento správca, asi on sa už poučil... nuž ja sa tomu vôbec nečudujem, ani ho neodsudzujem za to... tak;)

Slavka je mi jasné o čom píšeš. Ja to robím trochu inakšie aj keď v konečnom dôsledku je to to isté. Ja dávam novému majiteľovi písomnú informáciu (ktorú mi podpíše) o tom, že podľa zákona 182/1993 v znení neskorších dodatkov sa vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia sa rozúčtováva na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome a že v prípade z toho vyplývajúcich nedoplatkov predchádzajúceho majiteľa bude tieto musieť uhradiť. Až potom vydám potvrdenie že vlastník bytu nemá žiadne nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru a na tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv. Ako si to už medzi sebou dohodnú je to ich vec.
Elena Navrátilová
18.10.08,14:50
U nás sú digitálne PRVN a nie je problém... aj tu napísať aktuálny stav na PRVN. Neviem ako Ty môžeš vedieť, že oni majú kvapalinové? Tvoj príspevok mu určite poradí ako sa dostať k jeho vyúčtovaniu. mimotemy
kaco11
25.04.09,14:55
Takze priebežné výsledky sú, že na bytové družstvo som doručila list, kde som žiadala o zaslanie vyúčtovania na moju adresu. Kontaktovala som SOI, ktorú mam opatovne kontaktovať ked mi nezašlú vyúčtovanie v zákonnej lehote, čo je tento rok a rozprávala som sa s právničkou, ktorá s nimi mala ten istý problém ale z opačného pohladu. Ona bola nový nadobúdateľ a od nej chceli vymáhať nedoplatok a vyhrážali sa exekútorom. Akonáhle im vysvetlila, že zmluva ktorou sa oháňajú je neplatná, pretože je podpísaná pod nátlakom a vysvetlila im ze je právnička a nech kľudne pošlú exekútora, tak prestali a začali kontaktovať predchádzajúcich majiteľov. Oni spoliehajú na jednoduchosť ľudí a ich strach.