ZuzanaP
12.05.05,11:47
Ako SZČO sme kúpili na fa úžitkové auto, na fa je vyčíslená DPH, aj my sme platcami.


Zaúčovala som túto fa ako výdaj z banky a nákup IM.


Ako vstupnú cenu na odpisovanie auta môžem použiť celú sumu aj s DPH?
Katarína STR
12.05.05,09:56
Samozrejme, že nie.
Auto zaradíš do majetku firmy a budeš ho odpisovať z ceny bez DPH. Veď pri úžitkovom vozidle máš na DPH nárok, tak ju nemôžeš odpisovať.
ZuzanaP
12.05.05,10:10
Mňa to napadlo hneď ako som túto otázku zadala. Ospravedlňujem sa. Asi som prepracovaná.
dada 1
12.05.05,10:14
Samozrejme, že nie.
Auto zaradíš do majetku firmy a budeš ho odpisovať z ceny bez DPH. Veď pri úžitkovom vozidle máš na DPH nárok, tak ju nemôžeš odpisovať.Ako je to s DPH keď je to osobné auto nie užitkové môžem dať DPH ako výdavok ovpl.základ dane.
Ľuba
12.05.05,10:17
Áno, zaradíš ho do majetku v cene s DPH, prípadne ďalšími nákladmi (napr. poplatky za značky ...) a odpisuješ.
Katarína STR
12.05.05,10:25
súhlas s Ľubou
evina
12.05.05,10:51
Áno, zaradíš ho do majetku v cene s DPH, prípadne ďalšími nákladmi (napr. poplatky za značky ...) a odpisuješ.

Zákon 595/2003 v znení nesk. predpisov § 25:
(6) Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty.

Odpisuje sa v rámci splátok na 548., resp. výdavok ovplyvňuúci daň.
Katarína STR
12.05.05,10:58
evina :

kto tu hovorí o splátkach ? podľa mňa ZuzanaP kúpila auto na faktúru, nie na leasing.

No a aká 548 čka, keď je tu reč o SZČO ?
evina
12.05.05,11:02
evina :

kto tu hovorí o splátkach ? podľa mňa ZuzanaP kúpila auto na faktúru, nie na leasing.

No a aká 548 čka, keď je tu reč o SZČO ?neviem prečo taká prudká reakcia, napísala som to tam len preto, že napr. Dada 1 nešpecifikuje či kúpa a či leassing, aj keď téma je založná na kúpu-, takže pre istotu. Účet 548 uvádzam pre PÚ a ďalej píšem o výdavku ... pre JÚ. a SZČO môže účtovať aj v PÚ. Takže preto :)
Ivenka
12.05.05,11:03
Aj ja mam SZČo a mam aj 548-čku. Robím PU.
Katarína STR
12.05.05,11:04
neviem prečo taká prudká reakcia, napísala som to tam len preto, že napr. Dada 1 nešpecifikuje či kúpa a či leassing, aj keď téma je založná na kúpu-, takže pre istotu. Účet 548 uvádzam pre PÚ a ďalej píšem o výdavku ... pre JÚ.

ako vieš, že je to prudká reakcia, momentálne mám dobrú náladu, len som ti položila 2 otázky, ak som ťa urazila, tak sorry. :)
evina
12.05.05,11:07
ako vieš, že je to prudká reakcia, momentálne mám dobrú náladu, len som ti položila 2 otázky, ak som ťa urazila, tak sorry. :)
Neurazila, ja som veselý človek, len toľko rýchlo vyrieknutých sugestívnych otázok naraz vzbudilo vo mne pocit prudkej reakcie :)
Ivenka
12.05.05,11:10
To len tak rýchlo píšem. Ja niekedy ani sama neviem či mam SZČO alebo s.r.o. Ale mama PORADU. Tak ma vráti do obrazu.
Katarína STR
12.05.05,11:13
Neurazila, ja som veselý človek, len toľko rýchlo vyrieknutých sugestívnych otázok naraz vzbudilo vo mne pocit prudkej reakcie :)


aha, tak ja budem druhýkrát písať pomalšie. :)

ahojky
evina
12.05.05,11:14
To len tak rýchlo píšem. Ja niekedy ani sama neviem či mam SZČO alebo s.r.o. Ale mama PORADU. Tak ma vráti do obrazu.
Ivenka veď tá rýchlosť nepatrila Tebe :)
,