55klara
15.10.08,21:18
Zdravím všetkých. Je tu veľa tém, zaujímavých...ale hľadám niečo konkrétne... Chcem sa spýtať, či by ste mi vedeli poradiť. Sestra je spolumajiteľkou kvetinárstva. Sú to 2 osoby. Bola do 1.10. na riadnej materskej dovolenke a mala pozastavenú živnosť. Nakoľko malý má zdravotné problemy, tak jej materskú predĺžili o 2 roky a živnosť ukončila... A teraz aby som sa dobre spýtala... Môže ona ako "nepodnikajúca" spolumajiteľka pomáhať v obchode kolegyni len tak? Alebo môže počas predĺženej materskej vôbec pracovať na dohodu, aby to mali papierovo urobené, že tam nie je na čierno? Alebo môže ju vôbec za to niekto napadnúť, že tam nemá čo robiť?

Ďakujem Vám za odpoveď.
DanielaSL
15.10.08,19:36
Môžeš upresniť čo znamená, že je spolumajiteľka kvetinárstva?
55klara
16.10.08,10:54
Ano, maju kupený dom, v ktorom maju rovnaký podiel v ňom podniká.... ale ked teraz píšem tak premýšlam, že vlastne ona tým, že zrušila živnosť je akurát majiteľkou domu a nie obchodu... Ony podnikali vlastne každá pod svojim ičom a zisk dávali si napoly.... Ale ide mi hlavne o tu matersku, či môže robiť na preĺženej materskej.... na dohodu, ked nedáva syna do školky....
Ďakujem
jankasm
16.10.08,11:22
Ano, maju kupený dom, v ktorom maju rovnaký podiel v ňom podniká.... ale ked teraz píšem tak premýšlam, že vlastne ona tým, že zrušila živnosť je akurát majiteľkou domu a nie obchodu... Ony podnikali vlastne každá pod svojim ičom a zisk dávali si napoly.... Ale ide mi hlavne o tu matersku, či môže robiť na preĺženej materskej.... na dohodu, ked nedáva syna do školky....
Ďakujem

Áno, robiť môže na základe dohody s tým, že o rodičovský príspevok nepríde kým nedá syna do štátnej škôlky.
Ak jej príjem z dohôd prekročí polovicu úhrnu minimálnej mzdy za rok, tak si bude musieť podať RZZP a zaplatiť zdravotné poistné z celého príjmu. :o
55klara
16.10.08,11:49
Ďakujem, len ešte aj tak... Aj keď je na tej prdĺženej materskej zo zdravotných dôvodov malého?
Nech v tom mám jasno :)
jankasm
16.10.08,13:14
Ďakujem, len ešte aj tak... Aj keď je na tej prdĺženej materskej zo zdravotných dôvodov malého?
Nech v tom mám jasno :)

Áno, jednoducho počas doby poberania rodičovského príspevku, je jedno či v klasickej dĺžke alebo aj dlhšie, je možné vykonávať činnosť na základe dohody a zároveň poberať rodičovský príspevok. Dieťa však nesmie byť umiestnené v štátnom zariadení. ;)