čukot
16.10.08,08:21
Už hodinu lúskam informácie v tejto oblasti. Ako mám postupovať, keď mi zamestnanec doniesol dnes 16.10.2008 ROZHODNUTIE zo SP s nasledovnými údajmi:
... Vám priznávame od 1.8.2006 invalidný dôchodok
... invalidita o viac ako 70% podľa posúdenia z 1.7.2008.

Čo teraz, keď je rozhodnutie už viac ako dva roky staré? Ako mám postupovať voči ZP, SP čo sa týka oznamovacej povinnosti a platenia odvodov?

A čo jeho zárobok. Ako som pochopila môže zarábať neobmedzene?

Ďakujem.
Jana Motyčková
16.10.08,06:47
To sú bežné "radosti" mzdárky.
K veci:
- zarábať môže neobmedzene, s príjmom ani časom nie je žiaden problém
- ZP : treba opraviť výkazy do ZP od 8/2006, ak robil RZZP tak aj RZZP - skús kontaktovať ZP, či by im nestačilo to RZZP - závisí od prístupu ZP
- SP : spočítať odvody do SP, ktoré platiť nemal, a v najbližšom výkaze nahrať rozdiely. V SP sa nedávajú v takom prípade spätne opravné výkazy.
AnitaMartinska
19.01.09,19:07
Pekny vecer,
poradte prosim, ci sa meni nieco v odvodoch do ZP a SP ak ma pracovnik zmenenu invaliditu z 55 % na 75 %.
Moze / ak ochorie / poberat nahradu prijmu 10 dni od zamestnavatela a potom nasledne dalsie dni od SP?
Dakujem.
Jana Motyčková
20.01.09,07:20
Ak poberá ID nad 70%, neplatí poistenie v nezamestnanosti, pre ZP má polovičné sadzby tak ako pri 55% invalidite. Nárok na náhradu príjmu pri PN má a tiež má nárok na nemocenské zo SP po 10.dni.
Bambi23
20.01.09,07:30
Ak poberá ID nad 70%, neplatí poistenie v nezamestnanosti, pre ZP má polovičné sadzby tak ako pri 55% invalidite. Nárok na náhradu príjmu pri PN má a tiež má nárok na nemocenské zo SP po 10.dni.

Pripojim sa aj ja k tejto teme, mame zamestnanca co maju ZTP na 70% a ked bol na PN, vypltili sme mu nahradu mzdy do 10 dni u nas a potom som poslala PN-ku na Soc.poistovnu. Odtial mu poslali domov list, (doniesol nam ho do prace ukazat, lebo nevedel o co ide) ze nema narok na nahradu prijmu, kedze je poberatel inv.dochodku a ma na 70% a este nejake paragrafy tam boli citovane .. takze ani nema narok :)
Viac som nemala cas to zatial skumat, co a preco, kezde ide o nahrady od Soc.poistovne ... ale tiez by ma to zaujimalo, do buducna sa to zijde.
Jara
20.01.09,08:19
Pripojim sa aj ja k tejto teme, mame zamestnanca co maju ZTP na 70% a ked bol na PN, vypltili sme mu nahradu mzdy do 10 dni u nas a potom som poslala PN-ku na Soc.poistovnu. Odtial mu poslali domov list, (doniesol nam ho do prace ukazat, lebo nevedel o co ide) ze nema narok na nahradu prijmu, kedze je poberatel inv.dochodku a ma na 70% a este nejake paragrafy tam boli citovane .. takze ani nema narok :)
Viac som nemala cas to zatial skumat, co a preco, kezde ide o nahrady od Soc.poistovne ... ale tiez by ma to zaujimalo, do buducna sa to zijde.


Neviem aky má konkrétne problém tento zamestnanec, ale ja mám takýchto dôchodcov a poberajú nemocenské dávky od SP. Problém je len v tom, že v roku 2007 neplatili odvody, tam bolo oslobodenie, ale teraz platia a tak na soc. poisťovňu je potrebné uviesť na potvrdení o príjme na nemocenské účely, že prečo tam dávaš príjem z roku 2008 a nie 2007. Teda ak to je PN.ka z roku 2008 a nie teraz januárova, pretože za január už ide príjem za rok 2008. Moji invalidi ale určite dávky poberali, aj keď sú invalidní nad 70%.
AnitaMartinska
20.01.09,09:11
Ak poberá ID nad 70%, neplatí poistenie v nezamestnanosti, pre ZP má polovičné sadzby tak ako pri 55% invalidite. Nárok na náhradu príjmu pri PN má a tiež má nárok na nemocenské zo SP po 10.dni.


Dakujem, pekny den.
Jana Motyčková
20.01.09,15:06
Pripojim sa aj ja k tejto teme, mame zamestnanca co maju ZTP na 70% a ked bol na PN, vypltili sme mu nahradu mzdy do 10 dni u nas a potom som poslala PN-ku na Soc.poistovnu. Odtial mu poslali domov list, (doniesol nam ho do prace ukazat, lebo nevedel o co ide) ze nema narok na nahradu prijmu, kedze je poberatel inv.dochodku a ma na 70% a este nejake paragrafy tam boli citovane .. takze ani nema narok :)
Viac som nemala cas to zatial skumat, co a preco, kezde ide o nahrady od Soc.poistovne ... ale tiez by ma to zaujimalo, do buducna sa to zijde.
To platilo v r.2007, teraz už nie. Vtedy nemal nárok na nemocenské, mal nárok na náhradu príjmu pri PN za 10 dní.
Karlítko
18.07.10,14:08
Prosím Vás, nevie mi niekto poradiť ako správne nastaviť takéhoto zamestnanca nad 70% v programe money, aby mi správne počitalo jeho mzdu?
Mirica-LV
08.11.11,11:32
Prosím Vás ak má zamestnanec stanovenú mieru poklesu vykonávať zárobkovú činnosť nad 70% od 25.5. tak odvod na invalidné a poistenie v nezamestnosti neplatí iba od 25.5. alebo neplatí celý mesiac? Vopred Ďakujem
Jana Motyčková
08.11.11,14:12
od 25.5. .
Mirica-LV
09.11.11,05:42
od 25.5. .

mockrát ďakujem