brunop
16.10.08,08:57
Včera večer, pri montáži zárubne, sa mi stalo, že asi po 15 sekundach od začatia napeňovania sa mi PUR pena vznietila. Rýchlo som to zahasil, zárubňa spadla a trochu sa poškodila. Samozrejme, že teraz mám v dome bordel a smrad. Stalo sa to už niekomu z Vás? Zárubňu aj stenu som predtym navlhčil, nebolo tam nič horúce, ani som pri tom nefajčil. Oheň začal na mieste,kde som začal peniť a asi za 2-3 sekundy som ho mal už pri pištoli. (cca 2 metre). Hĺadal som aj na internete ,ale našiel som len informácie o protipožiarnych vlastnostiach PUR peny, o jej odolnosti voči ohňu a tak. Zárubňu som síce potom založil nanovo, ale penu som použil ež len na bodové uchytenie. (aj to som tam ešte asi pol hodinu čakal s hasiacim pristrojom). Dnes to chcem dopeniť a mám vážne obavy že čo sa ešte môže stať. Ak mi vie niekto poradiť, kde sa stala chyba, budem mu vďačný.
tom_NR
16.10.08,18:25
Jediné, čo ma napadá, je statická elektrina.
220870
16.10.08,18:59
Čo to bolo za značku peny.Ja som tých pien už minul možno cez 1000 ale ničom podobnom som ešte nepočul.
brunop
17.10.08,06:07
Možno to bolo tym, že som sa ulakomil na lacnu penu z Baumaxu. Mali na nu akciu . Velka tuba (asi 800ml) za nejakych 150 Sk. Som teda "usetril".
Chobot
17.10.08,07:10
Jediné, čo ma napadá, je statická elektrina.

Tiež mi napadla tá statická elektrina - niekde preskočila iskra. Montážna pena kým nevytvrdne, tak obsahuje vznietivé a vysoko horľavé rozpúšťadlá. Nemyslím si, že by sa vznietila sama od seba - potrebovala k tomu nejaký iniciátor.

Pozri napr. Produktovú kartu PUR peny:

http://www.kvadrochem.sk/doc/bl/Kvch_Bl_pena.pdf

v bode 7 je, že treba urobiť opatrenie proti elektrostatickému výboju.
Chobot
17.10.08,07:12
Možno to bolo tym, že som sa ulakomil na lacnu penu z Baumaxu. Mali na nu akciu . Velka tuba (asi 800ml) za nejakych 150 Sk. Som teda "usetril".

Nie, tomu neverím. To isté by sa ti stalo aj s drahou penou. Toto si nevyčítaj. Ani drahšie peny nie sú nehorľavé. Tiež tam je nebezpečenstvo vzplanutia. Ja tiež kupujem len lacné peny z Baumaxu alebo z iných drogérií.
duves
17.10.08,07:13
Lacna pena, nelacna, ten zaklad je rovnaky. To co urcite zacalo ako prve horiet mohol byt ten plyn, co sposobuje rast peny a sluzi aj ako hnaci plyn. Samotny material zacat horiet az potom. Ta statticka elektrina mohla byt impulz.
Uz som nejake peny robil, ale nemam take skusenosti.
brunop
17.10.08,09:36
Uz to neriesim, zarubna je zalozena, trosku sice ohorena, ale aspon budem mat co rozpravat neskor detom, vnucatam.... Myslim si ale, ze nejaka vystraha by na tej pene mohla byť. Napr. pri praci nefajcit , nemanipilovat s otv. ohnom a pod. Jedine co tam bolo je ze nestriekat do otvoreneho ohna (naco aj, ze !?!)