Alenočka
16.10.08,09:14
Poraďte mi prosím: môj otec zanechal závet, v ktorom odkázal byt mne s tým, že mám vyplatiť sestre polovicu zo znaleckého posudku. Sestra chce dať vypracovať posudok samozrejme s čo najvyššou sumou, na ktorú ja nemám a preto chcem aby dedenie prebehlo zo zákona a nie zo závetu. Tým budeme rovnocenní dediči 50:50. Ako postupovať a čo na to treba ?
Ďakujem za rýchlu cennú odpoveď.
Alenočka
Chobot
16.10.08,09:32
Poraďte mi prosím: môj otec zanechal závet, v ktorom odkázal byt mne s tým, že mám vyplatiť sestre polovicu zo znaleckého posudku. Sestra chce dať vypracovať posudok samozrejme s čo najvyššou sumou, na ktorú ja nemám a preto chcem aby dedenie prebehlo zo zákona a nie zo závetu. Tým budeme rovnocenní dediči 50:50. Ako postupovať a čo na to treba ?
Ďakujem za rýchlu cennú odpoveď.
Alenočka

Myslím, že dohodou dedičov môžete zmeniť spôsob vysporiadania dedenia. Skús sa spýtať notára, či by ste sa mohli na pojednávaní dohodnúť inak, alebo či bude trvať na vysporiadaní dedičstva v zmysle závetu.

Ale trochu k tvojim úvahám - ak ťa raz rodič zaviazal uhradiť polovicu hondoty podľa znaleckého posudku, tak prečo sa tomu brániš? Znalecký posudok sa nedá "vyrobiť na mieru" - že by sestra povedala znalcovi "Ohodnoťte to na milión!". To nejde, keby ti urobili posudok 3 znalci, tak tie hodnoty budú približne rovnaké, rozdiel bude len veľmi malý. Je tam síce malá možnosť manévrovať, ale tabuľky nepustia.A ak neveríš znalcovi, ktorého si objednala sestra, tak si zožeň vlastného znalca, ktorý urobí nové ohodnotenie a môžete ich porovnať.

A akú hodnotu domu by si chcela vyplatiť? Trhovú? Tá býva spravidla vyššia, než znalecká. uvedom si, že keby si ten dom kupovala, tak zaplatíš oveľa viac, než je potrebné na vysporiadanie sa so sestrou.

A keď sa stanete spoluvlastníkmi 50:50, tak budeš mať zase len problém - bude sestra bývať s tebou v tom dome? Ak áno, tak je to OK, ale ak nie, tak zase len bude časom požadovať vyplatiť z jej podielu a budeš tam, kde si teraz. Dokonca možno bude chcieť vyplatiť z trhovej hodnoty domu - potom budeš musieť dom predať a peniaze rozdeliť medzi vami.

Takže napíš, ako si to predstavuješ ty a aké máš plány s domom do budúcnosti. Vieš si predstaviť, že by ste boli spolumajitelia a bývali tam spolu?
Alenočka
22.10.08,04:47
No notárka povedala ze aj tak sa cena znaleckého posudku robí trhovoru hodnotou. Moja sestra si byt cení na 2,8 mil. a teda netusim kolko by bol znalecky posudok trhovej ceny keby som ju musela vyplatit podla zavetu. (Moj otec si v roku 2000 myslel ze to bude uradna cena a a asi preto to dal do zavete).Byt ponukla realitke ze nech hladaju zatial kupca a pritom nemame ani list ze sme vlastnickami. V realitke povedali ze to sa da nejakymi dohodami o buducej zmluve aj bez vlastnickeho listu. Ja tomu vobec nerozumiem. Nepaci sa mi to cele ze to tak uponahluje. Ani nie je skoncene dedicske konanie. Ja som sa vyslovila, ze nemozem splnit poslednu volu svojho otca a vyplatit jej polovicu a teda budeme dedit napoly. Cakaju ma nejake nepredvidane komplikacie a problemy zo strany sestry?
Dakujem Alenočka
hanelie
22.10.08,08:59
pokiaľ by sa nededilo zo závetu ale zo zákona je to tak ako píše chobot - stávate sa spolupodielničkami na byte 50:50 , avšak je veľmi pravdepodobné, že sestra podá na súd žalobu o vysporiadanie - tzn. že súd môže nariadiť predaj takéhoto majetku / pokiaľ nemáš na vyplatenie podielu