milena brizova
16.10.08,09:54
Chcela by som dat do prenajmu byt. Vlastnickou bytu je moja dcera, ktora ale zije v Taliansku. Ako je to s danou z prijmu?
Prosim ak niekto ma podobne skusenosti, keby mi mohol poradit.
Dakujem
Chobot
16.10.08,08:09
Chcela by som dat do prenajmu byt. Vlastnickou bytu je moja dcera, ktora ale zije v Taliansku. Ako je to s danou z prijmu?
Prosim ak niekto ma podobne skusenosti, keby mi mohol poradit.
Dakujem

Ty ten byt nemôžeš prenajať, lebo nie si vlastníkom. Prenajímať ho musí dcéra a jej vzniká povinnosť zdaňovať príjem z prenájmu.

Môžete to ešte spraviť tak, že ty si prenajmeš ten byt a dáš ho do podnájmu. Vtedy budeš ty príjemcom nájomného, len sa musíte s dcérou dohodnúť, za akú sumu ti ona prenajme byt.
betka
16.10.08,09:08
Živnostenský zákon

§ 4
Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností

(1) Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.

(2) Prevádzkovanie garáží alebo odstavných plôch pre motorové vozidlá je živnosťou, ak sú splnené podmienky podľa odseku 1 alebo ak garáže, prípadne odstavné plochy slúžia na umiestnenie najmenej piatich vozidiel patriacich iným osobám než majiteľovi alebo nájomcovi nehnuteľnosti.

I tak mi stále vrta otázka v hlave, už som sa niekde na porade o tom vyjadrila, či v prípade podnájmu nehnuteľností je potrebné mať živnostenské oprávnenie. Podľa mňa je potrebné.

Zákony definujú prenájom.

Ak si pozrieme zákon o DPH, iba ten mi opisuje v par. 38/6, že týmto spôsobom podľa par. 38 môžeme postupovať i podnájme. (tu je to vyriešené) Tento par. sa týka i občana SR, pretože je zdaniteľnou osobou, po prečítaní par. 4 z o DPH.

ZDP:
Par. 6/3-mi hovorí iba o prenájme (nie o podnájme). Tu by mal zákon pamatať i na poznámku, že podľa 6/3 sa môže postupovať i v prípade podnájmu. V zákone to nikde nie je (alebo som prekukla)

TAk sa osobne domnievam, že na podnájom je potrebné živnostenské oprávnenie, a nemôže tu ísť o "holý podnájom".
Táto činnosť je vykonávaná za účelom dosiahnutia zisku. Prenajímať môže len vlastník, kt. plynú príjmy z využívania vl. nehnuteľnosti. Ak sa dá do podnájmu, už to má podľa mňa znaky podnikania.

(asi toľko k danej problematike) :)
willma
16.10.08,09:16
zdaňuje sa len prenájom a podnájom nie, ten je z toho vyňatý, ja ako vlastník bytu vezmem do podnájmu ďalšiu fyzickú osobu, kde je napísané, že si musím kvôli tomu založiť živnosť. Predsa mu nemusím poskytovať žiadne služby. Má svoju izbu do ktorej jednoducho nevstupujem. A dokonca som aj telefonicky konzultovala so správkyňou dane tak som mala oznámiť, že končím s prenajímaním bytu, dokonca som si mohla zatiaľ nechať aj registračnú kartičku, lebo je možné, že sa k prenajímaniu zas vrátim. A pýtala som sa aj na možnosť poskytnutia podnájmu a daňováci v tomto prípade s tým nemajú nič.
betka
16.10.08,09:35
zdaňuje sa len prenájom a podnájom nie, ten je z toho vyňatý, ja ako vlastník bytu vezmem do podnájmu ďalšiu fyzickú osobu, kde je napísané, že si musím kvôli tomu založiť živnosť. Predsa mu nemusím poskytovať žiadne služby. Má svoju izbu do ktorej jednoducho nevstupujem. A dokonca som aj telefonicky konzultovala so správkyňou dane tak som mala oznámiť, že končím s prenajímaním bytu, dokonca som si mohla zatiaľ nechať aj registračnú kartičku, lebo je možné, že sa k prenajímaniu zas vrátim. A pýtala som sa aj na možnosť poskytnutia podnájmu a daňováci v tomto prípade s tým nemajú nič.

Willma, ja sa chytám slovíčok v zákone.

MAli by ste si uzrejmiť vzťahy a zmluvné strany v prípade nájmu a podnájmu:

Nerozumiem podčiarknutému. JA ako vlastník bytu si zoberiem do podnájmu. To nie je pravda. JA ako vlastník bytu si zoberiem do prenájmu, alebo uzatvorím zmluvu o nájme byt.aleebo nebytových priestorov. Ide o vzťah: prenajímateľ - nájomca (v žiadnom prípade nejde o podnájomníka )

Druhá zmluva je zluva o podnájme bytových, resp. nebytových priestorov: Tu ide o vzťahy: nájomca a podnájomník. To znamená, že dáva nájomca do podnájmu, prenajímateľ nemá s týmto nič spoločné, on si len v zmluve o nájme dohodne s nájomcom, či vôbec nájomca môže dať do podnájmu......

Pojem podnájom, tu ma napadne kdečo, ale to už by bolo v rozpore s etiketou porady.:)
willma
16.10.08,09:42
ako vlastník prenajímam komplet byt, ale keď v ňom ostávam aj ja bývať a dávam k dispozícii len jednu miestnosť tak si beriem podnájomníka aspoň takto to chápem ja. Ale to asi my dve nevyriešime, na vysvetlenie paragrafov, čo tým chcel básnik povedať by mali byť kompetentnejšie osoby :-) A ozaj, ktovie prečo sú tie paragrafy tak pokrútené :-D
Chobot
16.10.08,09:57
ako vlastník prenajímam komplet byt, ale keď v ňom ostávam aj ja bývať a dávam k dispozícii len jednu miestnosť tak si beriem podnájomníka aspoň takto to chápem ja. Ale to asi my dve nevyriešime, na vysvetlenie paragrafov, čo tým chcel básnik povedať by mali byť kompetentnejšie osoby :-) A ozaj, ktovie prečo sú tie paragrafy tak pokrútené :-D

Problém nastal v tom, že ty zle chápeš podnájom. Podnájom v zmysle zákona neznamená, že ty, ako majiteľ bytu, si zoberieš k sebe do bytu niekoho (do jednej izby) za úplatu, ale niečo úplne iné.

Ak majiteľ bytu prenajme byt nájomcovi, tak hovoríme o nájomnej zmluve.

Tento nájomca nemusí v tom byte bývať, ale v zmysle § 666 obč. zákonníka to môže ďalej prenajať - potom už nehovoríme o nájme, ale o podnájme:

(1) Nájomca je oprávnený dať prenajatú vec do podnájmu, ak zmluva neurčuje inak.

Ten podnájom, keď je podnájomník v jednej izbe u majiteľa bytu - to je podnájom v ľudovom ponímaní, nie v zmysle legislatívy. Takýto nájom ani neexistuje, preto to ľudí na daňovom nezaujíma, či prenajímaš jednu izbu alebo nie.

U nebytových priestorov je to častejší jav, že nájomca dáva ďalej do podnájmu priestory. Ale presné podmienky, za akých to môže nájomca robiť (či potrebuje živnosť alebo nie) nepoznám, preto v tom poradiť neviem. Viem len, že na to potrebuje súhlas majiteľa, aby mohol dať vec do podnájmu.

Názorná schéma:

Majiteľ > Nájomná zmluva > Nájomca

Nájomca > Podnájomná zmluva > Podnájomca
betka
16.10.08,10:00
A prečo si myslím, že na podnájom treba živnosť?

NApr.
Existuje šikovný nájomca. Zoberie si do prenájmu xy nehnuteľností, kde uzatvorí zmluvu s prenajímateľom. A ten šikovný nájomca, kt. nie je vlatníkom nehnuteľností, dá tieto nehnuteľnosti do podnájmu. Prečo? Aby dosiahol zisk z podnájmu. Keby nemal z toho dosahovať zisky, nerobil by to.
Čo je podnikanie?
Sústavná činnosť, vykonávaná samostatne vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.

Je môj podnájom sústavná činnosť?-ano
Konám vo vlastnom mene?-ano
Na vlastnú zodpovednosť?-ano
Dosiahnem zisk?-ano.

Tak treba živnosť. Veď prečo napr. živnosť treba, ak ja ako osoba budem prenajímať svoj vlasný automobil? Lebo ho budem prenajímať sústavne, nepôjde o príležitosť (napr. na dva týždne). A o príležitosť nepôjde ani v prípade podnájmu. (Zákon mi jasne definuje prenájom nehnuteľnosti.)

Zákon živnostenský nám dáva možnosť, aby som prenajímala-ja ako prenajímateľ svoju nehnuteľnosť buď vrámci živnostenského oprávnenia, alebo mi dáva možnosť, že môj holý prenájom nebude živnosťou.

V prípade podnájmu podľa môjho názoru, opakujem sa, mi zákon túto možnosť nedáva.
Ak by bola táto možnosť, ŽZ by mi definoval: prenájom a podnájom nehnuteľností...... (ja tam nič také nevidím).....pokiaľ sa popri prenájme a podnájme poskytujú aj iné než základné služby.

Ďalej poďme na ZDP:
Podľa čoho bude nájomca (nie prenajímateľ) zdaňovať??
Podľa 6/3 - môj názor nie. Nejde o príjem z prenájmu, ale z podnájmu.
Nepôjde ani o príležitostnú činnosť uvedenú v par. 8.
Tak mi ostáva len príjem podľa 6/1-príjem zo živnosti.

Opať sa vraciam k môjmu príspevku č. 3. Podnájom mi nedefinuje ani ZDP v par.6/3, nedefinuje mi ho ani živnostenský zákon: Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľnosti, a tobôž to nenájdeme v ŽZ v odseku-čo nie je živnosťou. (takže je živnosť) O podnájme mi hovorí len z o DPH.

Ak sa mýlim, rada si prečítam iné vysvetlenia. ďakujem
willma
16.10.08,10:07
stačíííí, vzdávam sa. Odteraz len prenájom, teda ak nejaký vôbec ešte budem realizovať :-)
Chobot
16.10.08,10:12
stačíííí, vzdávam sa. Odteraz len prenájom, teda ak nejaký vôbec ešte budem realizovať :-)

Aspoň sme sa zase niečo naučili..;) (aj ja od Betky).
Johanka
16.10.08,11:49
Dovolím si pripojiť aj svoj názor:

Čo je to za pojem PRENÁJOM, citovaný z §4 Živnostenského zákona ? Tento pojem je použitý aj v §6 ods.3 Zákona o dani z príjmov.

Neobsahuje ho v príslušných ustanovenia upravujúcich nájomné vzťahy ani Zákon o nájme a podnájme nebytových priestoroch, ani Občiansky zákonník, ktorý rieši nájom a podnájom bytových priestorov. Všade nájdeme iba nájom a podnájom.
Podľa mňa ide o použitie nejednoznačného pojmu. Ak by som mala súhlasiť s Betkou, musela by som v spomínaných zákonoch vidieť slovo NÁJOM.

Pojem prenájom je taký 2v1 a podľa môjho názoru v sebe obsahuje nájom aj podnájom.
Na podporu :) napr. tu :
http://www.skreality.sk/index.php?rl=99&rd=334
betka
16.10.08,12:52
:):

(22) Súčasťou základu dane je aj nepeňažný príjem prenajímateľa, ktorý je vlastníkom prenajatej veci, a to vo výške výdavkov vynaložených nájomcom, po predchádzajúcom písomnom súhlase prenajímateľa, na technické zhodnotenie tejto veci nad rámec povinností dohodnutých v nájomnej zmluve a neuhradených prenajímateľom, a to v zdaňovacom období, v ktorom

...........................

§ 2
Základné pojmy


Na účely tohto zákona sa rozumie

a) daňovníkom fyzická osoba alebo právnická osoba,
b) predmetom dane príjem (výnos) z činnosti daňovníka a z nakladania s majetkom daňovníka okrem osobitne vymedzeného predmetu dane podľa § 12 ods. 2,

§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

(1) Príjmami z podnikania sú

a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
b) príjmy zo živnosti, 25)
c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27)a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu.29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

(3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností.

(4) Príjmami podľa odseku 3 sú aj príjmy z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti.

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.
willma
16.10.08,14:24
no hej, ale keďže nepodnikám, ale som fyzická osoba, tak nemám ani byt v obchodnom majetku. A na daňovom mi veru nehovorili, že by som si mala založiť živnosť a to som byt dávala do prenájmu a riadne zdaňovala tri roky. :-)
willma
16.10.08,16:14
Čím si urobila zadosť zákonom a radosť daňovákom. jo a odzbrojila nájomníka, ktorý sa mi vyhrážal udaním na daňový úrad:D
milena brizova
20.10.08,06:29
Ty ten byt nemôžeš prenajať, lebo nie si vlastníkom. Prenajímať ho musí dcéra a jej vzniká povinnosť zdaňovať príjem z prenájmu.

Môžete to ešte spraviť tak, že ty si prenajmeš ten byt a dáš ho do podnájmu. Vtedy budeš ty príjemcom nájomného, len sa musíte s dcérou dohodnúť, za akú sumu ti ona prenajme byt.

To mi je jasné, že prenajímať ho bude dcéra a ja ju budem len zastupovať, ale skôr by som potrebovala vediet, že pokial dcéra nebude mať na Slovensku iný zdaniteľný príjem ako budem robiť jej daňové priznanie. Počula som, že ak suma nepresiahne určitú výšku, tak sa daňové priznanie nemusí dávať, resp. daň je nulová. Neviem, či som sa správne vyjadrila. Nie som zbehlá v tejto problematike.
Chobot
20.10.08,10:56
To mi je jasné, že prenajímať ho bude dcéra a ja ju budem len zastupovať, ale skôr by som potrebovala vediet, že pokial dcéra nebude mať na Slovensku iný zdaniteľný príjem ako budem robiť jej daňové priznanie. Počula som, že ak suma nepresiahne určitú výšku, tak sa daňové priznanie nemusí dávať, resp. daň je nulová. Neviem, či som sa správne vyjadrila. Nie som zbehlá v tejto problematike.

Áno, existuje suma. Ale neviem ju spamäti. Treba trochu pohľadať v starších téma, viem, že to tu už bolo viackrát spomínané. Pozri či nie náhodou tu:

http://www.porada.sk/t71554-dan-z-prenajmu-nehnutelnosti.html

Treba vyhľadať podľa kľúčových slov : "prenájom bytu dane" alebo podobných.
Marína
20.10.08,11:26
Príjmy z prenájmu nehnuteľností sú podľa §9 ods. 1 písm. h) ZoDP do výšky 5-násobku životného minima platnému k 1.1. zdaňovacieho obdobia oslobodené. Platné ŽM k 1.1.2008 = 5130, t.z. oslobodenie od zdanenia pre r.2008 je 5130x5=25650
Výdavky k príjmom zahrňovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom.
Návod, ako na to, nájdeš v tejto téme(klikni) http://www.porada.sk/t41822-dan-z-prijmu-za-prenajom-bytu.html#post376135 , len namiesto 23650 si dosaď 25650 a namiesto nezdaniteľnej časti základu dane 90816 dosaď 98496(platné pre r.2008).
Ďalší návod nájdeš tu http://www.porada.sk/t52014-pausalny-vydavok-za-prenajom-bytu.html#post460758 Namiesto 24900 dosaď 25650 a namiesto 95616 98496.
Ak dcéra bude prenajímať celý(nie časť bytu) byt, vzniká jej povinnosť registrovať sa na DU a to do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom byt prenajala.
tibor35
04.01.09,21:05
Príjmy z prenájmu nehnuteľností sú podľa §9 ods. 1 písm. h) ZoDP do výšky 5-násobku životného minima platnému k 1.1. zdaňovacieho obdobia oslobodené. Platné ŽM k 1.1.2008 = 5130, t.z. oslobodenie od zdanenia pre r.2008 je 5130x5=25650
Výdavky k príjmom zahrňovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom.
Návod, ako na to, nájdeš v tejto téme(klikni) http://www.porada.sk/t41822-dan-z-prijmu-za-prenajom-bytu.html#post376135 , len namiesto 23650 si dosaď 25650 a namiesto nezdaniteľnej časti základu dane 90816 dosaď 98496(platné pre r.2008).
Ďalší návod nájdeš tu http://www.porada.sk/t52014-pausalny-vydavok-za-prenajom-bytu.html#post460758 Namiesto 24900 dosaď 25650 a namiesto 95616 98496.
Ak dcéra bude prenajímať celý(nie časť bytu) byt, vzniká jej povinnosť registrovať sa na DU a to do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom byt prenajala.
toto som hladal - vysky nezdanitelnych sum,odvolavky su na r.2007.ale urcite mi pomozu.Velmi pekn dakujem.Tibor