scarpetka
16.10.08,09:58
dobry den,

k 1/10 sme spisali zmluvu /zmluvu nam spracovala realitna kancelaria/ o prenajme bytu. Najomnici nam samozrejme pri podpise zmluve zaplatili aj najom na prvy mesiac, avsak zabezpeku sme sa dohodli k 11/10 co sa samozrejme neudialo a najomnici ju nezaplatili. Doteraz sa vykrucaju a odkladaju to.
V zmluve je uvedene, ze vypovedna lehota je tri mesiace/co sa naozaj zhoduje s obcianskym zakonnikom/ a za kazdy omeskany den splatky nam maju zaplatit 0.2%.
Tak a teraz ako dostat neferovych najomnikov co najskor z bytu? Porusili zmluvu ale stoji za nimi obciansky zakonnik..existuje aj nejaky zakon ktory chrani prenajimatela? Teda mozem okamzite zrusit zmluvu a vystahovat ich?
Ak ich tam nedajboze budem musiet nechat tri mesiace ako od nich vymahat najom?

VOPRED DAKUJEM...
Chobot
16.10.08,08:27
dobry den,

k 1/10 sme spisali zmluvu /zmluvu nam spracovala realitna kancelaria/ o prenajme bytu. Najomnici nam samozrejme pri podpise zmluve zaplatili aj najom na prvy mesiac, avsak zabezpeku sme sa dohodli k 11/10 co sa samozrejme neudialo a najomnici ju nezaplatili. Doteraz sa vykrucaju a odkladaju to.
V zmluve je uvedene, ze vypovedna lehota je tri mesiace/co sa naozaj zhoduje s obcianskym zakonnikom/ a za kazdy omeskany den splatky nam maju zaplatit 0.2%.
Tak a teraz ako dostat neferovych najomnikov co najskor z bytu? Porusili zmluvu ale stoji za nimi obciansky zakonnik..existuje aj nejaky zakon ktory chrani prenajimatela? Teda mozem okamzite zrusit zmluvu a vystahovat ich?
Ak ich tam nedajboze budem musiet nechat tri mesiace ako od nich vymahat najom?

VOPRED DAKUJEM...


Choď tam, odmontuj okná a zober ich so sebou. Zároveň daj odpojiť vodu a elektrinu.
scarpetka
16.10.08,08:36
neviem na co by to bolo dobre a okrem toho by som narusila ich sukromie...
feron
16.10.08,08:44
Pozri Občiansky zákonník, čo sa podľa toho dá riešiť. http://www.zbierka.sk/default.aspx?sid=3&category=11 je to zákon č.40/1964 Zb., od §671
Stina
16.10.08,08:45
V zmluve mala byť aj formulácia, že v prípade porušenia ustanovení zmluvy (platenie nájmu) je možné okamžite odstúpiť od zmluvy.
Chobot
16.10.08,09:10
Tak a teraz ako dostat neferovych najomnikov co najskor z bytu? Porusili zmluvu ale stoji za nimi obciansky zakonnik..existuje aj nejaky zakon ktory chrani prenajimatela? Teda mozem okamzite zrusit zmluvu a vystahovat ich?
Ak ich tam nedajboze budem musiet nechat tri mesiace ako od nich vymahat najom?




neviem na co by to bolo dobre a okrem toho by som narusila ich sukromie...

No veď si sa pýtala, ako ich čo najskôr dostať z bytu. Ak neplatia nájomné, neumožni im užívať energie. Ak ešte aj okná dáš dole, rýchlo sa odsťahujú.

Narušíš súkromie.... - byt je stále tvoj a môžeš si so zariadením robiť čo uznáš za vhodné. Keby sa niekto pýtal, tak bolo nutné urobiť údržbu okien u výrobcu. A že ťa trápi ich súkromie, keď ti neplatia....:rolleyes:
scarpetka
16.10.08,10:21
feron - podla obcianskeho zakonika maju vacsia prava najomncici nez prenajimatelia..nevidim tam ziadnu inu moznost len ich tam nechat tri mesiace..ak tam budu tri mesiace neviem ako vymahat najomne..

Stina..mala byt to viem uz aj ja..bohuzial nie je..takze sa to snazim riesit...

Chobot-absolutne ma netrapia najomnici ale obciansky zakonnik..aj spravim to co si pisal moze sa to este viac otocit proti mne..a to nechcem..preto sa pytam co by som mala spravit aby som sa nedostala este do vacsieho pruseru a aby to bolo pravne podchytene...
Halli
16.10.08,12:38
feron - podla obcianskeho zakonika maju vacsia prava najomncici nez prenajimatelia..nevidim tam ziadnu inu moznost len ich tam nechat tri mesiace..ak tam budu tri mesiace neviem ako vymahat najomne..

Stina..mala byt to viem uz aj ja..bohuzial nie je..takze sa to snazim riesit...

Chobot-absolutne ma netrapia najomnici ale obciansky zakonnik..aj spravim to co si pisal moze sa to este viac otocit proti mne..a to nechcem..preto sa pytam co by som mala spravit aby som sa nedostala este do vacsieho pruseru a aby to bolo pravne podchytene...



Takto to budeš podchytávať strááášne dlho :rolleyes: Zatiaľ tam môžeš mať nedoplatok, že ťa bude trapiť úplne niečo iné ako zákonník.
zlatica76
16.10.08,12:39
Skús neplatiť elektriku - myslím, že elektrárne sú v tomto veľmi svižné, do mesiaca im odpoja prúd.... a budeš to mať aj právne podchytené :)
felix1
16.10.08,18:26
Ak za zmluvu ( alebo aj za sprostredkovanie najmu ) zobrala realitka svoj podiel je v tom az po usi. Ziadajte realitku o doriesenie situacie do ktorej Vas dostala. Demontaz okien a odpojenie zdrojov energie povazujem za samozrejmost. Dufam ale, ze ste sa prihlasili na danovom urade ako prenajimatelia, mohlo by sa stat ze by toto pozabudnutie zneuzil najomca proti Vam.
Orim
16.10.08,23:08
Ak v zmluve nie je formulácia, že v prípade porušenia ustanovení zmluvy (platenie nájmu) je možné okamžite odstúpiť od zmluvy začni vymáhať nájomné od realitnej kancelárie. Oznám im, že ty si im zaplatila za za vyhotovenie zmluvy a keďže ju nespravili tak aby si dostala svoje peniaze z nájmu, alebo tento mohla okamžite zrušiť, budeš ich žalovať za ujdený zisk. Je to síce nadlho ale možno to zabere.
:)
Kludne by som išiel aj na elektrárne aby odpojili elektriku. Všetky tieto náklady by som účtoval nájomníkom. Ak by sa rozhodli platiť tak by znovu museli zaplatiť jak odpojenie tak aj pripojenie elektriky. :( Samozrejme by som to isté urobil aj s plynom a vodou ak by to šlo.
Chobot
17.10.08,07:01
A
:)
Kludne by som išiel aj na elektrárne aby odpojili elektriku. Všetky tieto náklady by som účtoval nájomníkom. Ak by sa rozhodli platiť tak by znovu museli zaplatiť jak odpojenie tak aj pripojenie elektriky. :( Samozrejme by som to isté urobil aj s plynom a vodou ak by to šlo.

AK im necháš energie, ešte to môžu zneužiť a vyrobiť ti peknú škodu - minú napr. elektrinu za pár tisíc navyše.

Máme známych, čo prenajímajú byt. Raz tam mali jedných, vyzerali seriózne, bývali tam asi rok. Majiteľ im nechal dokonca k dispozícii aj pevnú linku, s tým, že nebudú telefonovať, ale im volať ľudia môžu (majiteľ nechcel linku odpojiť pre budúcnosť). Po skončení nájmu im prišiel účet za telefón za posledný mesiac - skoro ich prekotilo - bolo to cez 7 tisíc Sk!! Museli to zaplatiť, veď kde by tých nájomníkov hľadali?
feron
17.10.08,18:36
Nepíšeš, ako máš postavenú zmluvu, dá sa urobiť v prospech aj neprospech jednej aj druhej srany, občiansky zákonník má v tom širšie možnosti. Najlepšie je mať v zmluve, že neplatenie je hrubé porušenie zmluvy, kedy je vypovedateľná okamžite. Obč.zákonník dáva možnosť zádržného práva na zabezpečenie nesplatených pohľadávok, v praxi to môže vyzerať aj tak, že vymeníš zámky a zadržíš im hnuteľný majetok, kým nesplatia svoj záväzok (pozor aj to má svoje pravidlá, pozri zákonník). píšem to aj tu: http://www.porada.sk/t91348-nezaplateny-najom.html?highlight=z%E1dr%BEn%E9+pr%E1vo