vrbovnica
16.10.08,10:49
Dobrý deň,

chcem sa poradiť, jedna známa je na rodičovskej dovolenke, na materskú nastúpila v júli 2008, z roku 2007 má ešte nevyčerpanú dovolenku z práce asi 13 dní - môže jej túto dovolenku zamestnávateľ preplatiť?
Ďakujem za odpoveď
ivka70
16.10.08,09:05
myslim, ze nie, ale moze si ju vycerpat medzi materskou a rodicovskym /a ak to nebude cely mesiac, ma stale narok na rodicovsky prispevok/

inak narok na dovolenku ma aj z roku 2008 ....
vrbovnica
16.10.08,09:24
ak si ju vyčerpe medzi materskou a rodičovským bude jej zamestnavatel drzat miesto?
Chobot
16.10.08,09:40
Dobrý deň,

chcem sa poradiť, jedna známa je na rodičovskej dovolenke, na materskú nastúpila v júli 2008, z roku 2007 má ešte nevyčerpanú dovolenku z práce asi 13 dní - môže jej túto dovolenku zamestnávateľ preplatiť?
Ďakujem za odpoveď

Nie, nemôže. Dovolenka sa môže preplatiť len pri skončení PP (až na malé výnimky, ktoré uvádza ZP).

Jej tá dovolenka ale neprepadne, môže si ju vyčerpať po návrate z RD.
ivka70
16.10.08,17:11
ak si ju vyčerpe medzi materskou a rodičovským bude jej zamestnavatel drzat miesto?
ano, vzdy po navrate z rodicovskej dovolenky /aj keby napr. po roku nastupila a po dalsom pol roku sa znovu vratila na rodicovsku ...
vrbovnica
26.10.08,12:18
Dobry den,
takze este raz si to chcem overit. Tu je znenie celej otazky od mojej znamej:
Mozes sa este spytat presnejsie na moj pripad,aby som to mohla ukazat nasej ekonomke.
V r.2007 som odisla na marodku az do r.2008 a z marodky som hned isla na matersku dovolenku.Teda staru dovolenku z roku 2007 ak si nevycerpem toho roku
ale az po vrateni sa z rodicovskej NEPRAPADNE MI?

Dakujem za odpoved.
jankasm
26.10.08,12:32
Dobry den,
takze este raz si to chcem overit. Tu je znenie celej otazky od mojej znamej:
Mozes sa este spytat presnejsie na moj pripad,aby som to mohla ukazat nasej ekonomke.
V r.2007 som odisla na marodku az do r.2008 a z marodky som hned isla na matersku dovolenku.Teda staru dovolenku z roku 2007 ak si nevycerpem toho roku
ale az po vrateni sa z rodicovskej NEPRAPADNE MI?

Dakujem za odpoved.

Nie, neprepadne, dovolenku si vyčerpá po návrate z RD, aj keby to bolo po 5 rokoch. Nárok na vyčerpanie dovolenky z roku 2007 má až do konca roka 2008, ale keďže je na MD, tak sa na ňu vzťahuje tento §:

§ 113
(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.

(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

Nech povie tej ich ekonómke, aby si otvorila zákon a pozrela tento §. :o
bbahna
28.11.08,09:52
Zdravim, prave mi personalistka oznamila, ze mi prepadlo 10 dni dovolenky z roku 2006, ktoru som si nemohla cerpat kvoly MD a RD. RD mi mala koncit 19.1.2009, ale nastupila som skor uz 1.11.2008. Kedze som staru dovolenku nezacala cerpat hned prvym dnom nastupu do prace po RD, dovolenka mi prepadla bez naroku. Ma pravdu?
Tweety
28.11.08,09:55
Zdravim, prave mi personalistka oznamila, ze mi prepadlo 10 dni dovolenky z roku 2006, ktoru som si nemohla cerpat kvoly MD a RD. RD mi mala koncit 19.1.2009, ale nastupila som skor uz 1.11.2008. Kedze som staru dovolenku nezacala cerpat hned prvym dnom nastupu do prace po RD, dovolenka mi prepadla bez naroku. Ma pravdu?
Nemá, môžeš si ju vyčerpať do konca roka.
Tweety
28.11.08,10:16
Dakujem za rychlu odpoved. Mozem sa teda aj v tomto pripade odvolavat na §113 ZP /2 ? Prosim vas, napiste mi citaciu kde sa spomina do kedy si treba staru dovolenku po ukonceni RD vycerpat? Nekomplikuje moju situaciu skutočnost, ze som po nastupe do prace po RD k 1.11.2008 nastupila 3.11.2008 na 10 dni OCR?
§ 113
(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.

(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
Nie,OČR čerpanie D nekomplikuje.
Chobot
28.11.08,10:21
Zdravim, prave mi personalistka oznamila, ze mi prepadlo 10 dni dovolenky z roku 2006, ktoru som si nemohla cerpat kvoly MD a RD. RD mi mala koncit 19.1.2009, ale nastupila som skor uz 1.11.2008. Kedze som staru dovolenku nezacala cerpat hned prvym dnom nastupu do prace po RD, dovolenka mi prepadla bez naroku. Ma pravdu?


Nemá, môžeš si ju vyčerpať do konca roka.

Má aj nemá - ako sa to vezme. Pravdu má v tom, že to prepadne, ak si ju nevyčerpáš do konca tohto roku (preto súhlasím s Tweety). Ak si ju ale nevyčerpáš, tak v budúcom roku ti už prepadne. Preto nečakaj a čerpaj. Našťastie ide len o 10 dní, takže to stihneš vyčerpať. Mohlo sa ale stať, že by si mala 40 dní dovolenky a to by nestihla vyčerpať do konca roka ani keby si bola David Copperfield.

Tu som o tom písal viac:

http://www.porada.sk/t71041-narok-na-dovolenku-po-md-a-rd.html
bbahna
30.11.08,10:29
Ďakujem za všetky odpovede. Nechápem prečo moja personalistka si aj so svojím právnikom vysvetľujú znenie" ...nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky..." ako "...poskytne len bezprostredne po skončení...". Snáď ich presvedčia o mylnom výklade aj vaše reakcie.
Tweety
30.11.08,10:34
Ďakujem za všetky odpovede. Nechápem prečo moja personalistka si aj so svojím právnikom vysvetľujú znenie" ...nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky..." ako "...poskytne len bezprostredne po skončení...". Snáď ich presvedčia o mylnom výklade aj vaše reakcie.
Áno, § o čerpaní D po RD si zle vysvetlila. Zhrniem odpoveď moju aj Chobota: môžeš si ju vyčerpať do konca roku 2008, inak Ti prepadne.
dahada
30.11.08,17:49
Dovolenka Vám neprepadne. Môžete si ju vyčerpať po MD, alebo po RD. Viď.§ ZP.:)
antiny
02.12.08,12:30
aký je výpočet na preplatenie dovolenky z dôvodu skončenia pracovného pomeru?
viem vypočítať nárok na dovolenku (dní hodín)
ale ako to je s financiami?
z akého základu štvrťroku počítam?
Ďakujem
VERONIKA6
02.12.08,12:32
aký je výpočet na preplatenie dovolenky z dôvodu skončenia pracovného pomeru?
viem vypočítať nárok na dovolenku (dní hodín)
ale ako to je s financiami?
z akého základu štvrťroku počítam?
Ďakujem
Počítaš z III. Q.
bbahna
02.12.08,16:06
Áno, § o čerpaní D po RD si zle vysvetlila. Zhrniem odpoveď moju aj Chobota: môžeš si ju vyčerpať do konca roku 2008, inak Ti prepadne.

Situácia sa komlikuje tým, že moja personalistka si nie je istá "vašim" vysvetlením § 113/2. Zisťuje to na ministerstve, inšpek...., ale trvá to všetko dlho. Dnes ma privítala s tým, že ak mám nárok-tak ako ste sa zhodli na PORADE, tak v dôsledku krátenia dovolenky mám z roku 2006 dokonca 25 dni starej dovolenky!!!!:confused: Jednoznačne ju celú do konca roka nestihnem vyčepať a tieto jej nekonečné zisťovačky ma každý deň oberajú o deň dovolenky. Zufalé! Čo mám robiť??? Budem môcť uhrať u zamestnávateľa preplatenie, prípadne preloženie dovolenky, v dôsledku neumožnenia ju čerpať v roku 2008?
dahada
02.12.08,16:35
Pre bbahna:
ZP § 109 ods.1 +6 krátenie za PN nad 100 dní
§ 112 ods.2
§ 113 ods.2
dahada
02.12.08,16:36
ZP § 134 ods. 1,2
bbahna
02.12.08,17:27
Ďakujem dahada, všetko som prečítala, ale moc múdra z toho nie som. Moja otázka je, že či sa považuje za neumožnenie čerpania dovolenky aj to, keď mi nevie personalistka včas vypočítať dovolenku a v dôsledku čakania na jej stanovisko nestihnem vyčerpať starú dovolenku z roku 2006, ktorú som nečerpala pre RD. Mám nárok na preplatenie, prípadne prenesenie dovolenky?
Tweety
02.12.08,17:39
Ďakujem dahada, všetko som prečítala, ale moc múdra z toho nie som. Moja otázka je, že či sa považuje za neumožnenie čerpania dovolenky aj to, keď mi nevie personalistka včas vypočítať dovolenku a v dôsledku čakania na jej stanovisko nestihnem vyčerpať starú dovolenku z roku 2006, ktorú som nečerpala pre RD. Mám nárok na preplatenie, prípadne prenesenie dovolenky?
Ak máš preukázaný nárok na D, čo si už uviedla vyššie, zamestnáv. Ti má umožniť čerpať ju, nemusíš čakať na personalistku a jej dovolanie sa na ministerstvo, či kde. Je to len jej problém, že je neznalá.
bbahna
02.12.08,18:07
Ďakujem Tweety. To znamená, že si mám vypísať dovolenkový lístok a zaniesť jej ho! Nemôže ho odmietnuť prijať? Ak by odmietla, je to zo strany zamestnávateľa neumožnenie čerpať dovolenku?
Tweety
02.12.08,18:21
Ďakujem Tweety. To znamená, že si mám vypísať dovolenkový lístok a zaniesť jej ho! Nemôže ho odmietnuť prijať? Ak by odmietla, je to zo strany zamestnávateľa neumožnenie čerpať dovolenku?
Nie, čerpať dovolenku môžeš len so súhlasom zamestnávateľa. Ak ten súhlasí, tak je to OK.
antiny
03.12.08,04:23
Ďakujem pani veronika
bbahna
03.12.08,05:03
Nie, čerpať dovolenku môžeš len so súhlasom zamestnávateľa. Ak ten súhlasí, tak je to OK.
Teoreticky áno, ale prakticky riaditeľ netuší či mám nárok na D, bude sa zase len pýtať personalistky a tak dokola...Už mi aj navrhla, nech sa vrátim na RD :eek: (mám na ňu nárok do 19.1.2009). Aj by som sa vrátila na mesiac, ale zachráni mi to starú dovolenku z roku 2006?????
Tweety
03.12.08,12:16
Teoreticky áno, ale prakticky riaditeľ netuší či mám nárok na D, bude sa zase len pýtať personalistky a tak dokola...Už mi aj navrhla, nech sa vrátim na RD :eek: (mám na ňu nárok do 19.1.2009). Aj by som sa vrátila na mesiac, ale zachráni mi to starú dovolenku z roku 2006?????
Áno, nárok Ti zostáva, takže sa môžeš kľudne vrátiť na RD.
bbahna
04.12.08,07:51
Zdravim, prave mi personalistka oznamila, ze mi prepadlo 10 dni dovolenky z roku 2006, ktoru som si nemohla cerpat kvoly MD a RD. RD mi mala koncit 19.1.2009, ale nastupila som skor uz 1.11.2008. Kedze som staru dovolenku nezacala cerpat hned prvym dnom nastupu do prace po RD, dovolenka mi prepadla bez naroku. Má pravdu?
Situácia sa komlikuje tým, že moja personalistka si nie je istá "vašim" vysvetlením § 113/2. Zisťuje to na ministerstve, inšpek...., ale trvá to všetko dlho. Dnes ma privítala s tým, že ak mám nárok-tak ako ste sa zhodli na PORADE, tak v dôsledku krátenia dovolenky mám z roku 2006 dokonca 25 dni starej dovolenky!!!! Jednoznačne ju celú do konca roka nestihnem vyčepať a tieto jej nekonečné zisťovačky ma každý deň oberajú o deň dovolenky. Zufalé! Čo mám robiť??? Budem môcť uhrať u zamestnávateľa preplatenie, prípadne preloženie dovolenky, v dôsledku neumožnenia ju čerpať v roku 2008?
Ďakujem všetkým za správne rady. Nakoniec to dopadlo tak, že som sa sama spojila s Inšpektorátom práce a donútila personalistku vypočuť si výklad §113 priamo od pani inšpektorky. Priznala mi 21 dní dovolenky z roku 2006. Zrazu je možné požiadať o prenesenie 10 dovolenkových dní do prvého štvrťroku 2009.
Ak bude moja žiadosť o prenesenie starej dovolenky zamietnutá, nastupujem od 15.12. 2008 do 15.1. 2009 opäť na RD a po návrate do práce si budem čerpať zvyšné dovolenkové dni počas celého roku 2009.
Ešte raz ďakujem a prajem veľa úspechov s PORADA.SK
Natália
saskia26
10.12.08,19:33
Zamestnankyňa má z roku 2007 nevyčerpanú dovolenku 4 dni, v roku 2008 bola od začiatku roka na PN, potom MD a teraz RD. Z tohto roku má 19 dní nevyčerpanej dovolenky. Môže si teraz v decembri počas RD dočerpať tie 4 dni dovolenky alebo jej prepadnú? Nemôžeme jej ju preplatiť?
brčko
10.12.08,19:48
Zamestnankyňa má z roku 2007 nevyčerpanú dovolenku 4 dni, v roku 2008 bola od začiatku roka na PN, potom MD a teraz RD. Z tohto roku má 19 dní nevyčerpanej dovolenky. Môže si teraz v decembri počas RD dočerpať tie 4 dni dovolenky alebo jej prepadnú? Nemôžeme jej ju preplatiť?

ak čerpe rodič.dovolenku, tak jej táto dovolenka z r.2007 v žiadnom prípade neprepadne, môže si ju vyčerpať po ukončení RD aj v r. 2011. pozri zákonník práce § 113 ods.2

Ak preruší RD a začne čerpať túto dovolenku, tak aj tak sa dá.

Ak by "pracovala" a nečerpala RD a do konca roku nevyčerpe 4dni dovolenky za rok 2007, tak v prípade, že v r.2007 mala nárok na 5týždnov dovolenky, tak je možné jej tieto 4dni preplatiť, ak by bol celoročný nárok za rok 2007 len 4týždne, tak ju preplatiť nemôže. vid ZP § 116 ods.3
Toto však nie je jej prípad, lebo nepracuje ale čerpe RD.
silviad
10.12.08,19:59
Moja otázka k téme je : že keď zamestnanec momentálne PN od 4/2008 má nevyčerpanú dovolenku za rok 2007 - preplatíme v 12/2008 ?

Ďakujem za odpoveď.
brčko
10.12.08,20:07
Moja otázka k téme je : že keď zamestnanec momentálne PN od 4/2008 má nevyčerpanú dovolenku za rok 2007 - preplatíme v 12/2008 ?

Ďakujem za odpoveď.

len tú časť nad 4týždne, viac nemôžete, ostatná mu prepadne.
dolarka
11.12.08,18:16
Zamestnanec je od 15.01.2008 PN. Keďže neodpracoval v roku 2008 21 dní nemá nárok na žiadnu dovolenku za rok 2008. Z roku 2007 má ale nevyčerpanú dovolenku 16 dní. Môžem mu ju preplatiť? Ak áno aký priemer použijem? Ďakujem
Tweety
11.12.08,18:26
Zamestnanec je od 15.01.2008 PN. Keďže neodpracoval v roku 2008 21 dní nemá nárok na žiadnu dovolenku za rok 2008. Z roku 2007 má ale nevyčerpanú dovolenku 16 dní. Môžem mu ju preplatiť? Ak áno aký priemer použijem? Ďakujem
NIe, nemôžeš, mu ju preplatiť.
§ 116 ZP
(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

Takže záver: ak by mal viac ako 4 týždne, tak všetko nad môžeš preplatiť, a nie v tomto prípade, ktorý uvádzaš.
dolarka
11.12.08,18:30
Myslela som si to aj ja ,len som sa chcela utvrdiť. Ďakujem
Alca20
11.05.11,06:52
Chcem sa opýtať na preplatenie nevyčerpanej dovolenky. Zamestnanec ukončil PP k 28.4.2011, ale nevyčerapnu dovolenku budeme vyplácať až v Májovej výplate aby s toho nešli žiadne odvody len daň. Aký doklad mu o vyplatení vystavím??? Neviem či my bude stačiť len výplatna páska. A taktiež ako urobím potvrdenie o zdaniteľnej mzde za rok 2011??? Celý rok 2011 bol na PN takže potvrdenie my sof. vypíše nulový ale neviem ako tam mám zadať tu daň s tej dovolenky.
Tweety
11.05.11,07:17
Chcem sa opýtať na preplatenie nevyčerpanej dovolenky. Zamestnanec ukončil PP k 28.4.2011, ale nevyčerapnu dovolenku budeme vyplácať až v Májovej výplate aby s toho nešli žiadne odvody len daň. Aký doklad mu o vyplatení vystavím??? Neviem či my bude stačiť len výplatna páska. A taktiež ako urobím potvrdenie o zdaniteľnej mzde za rok 2011??? Celý rok 2011 bol na PN takže potvrdenie my sof. vypíše nulový ale neviem ako tam mám zadať tu daň s tej dovolenky.
Zamestnáv. musí nevyčerpanú dovolenku preplatiť pri skončení PP. AJ pri vyplatení v máji musíte odviesť odvody.
Alca20
11.05.11,07:21
AJ pri vyplatení v máji musíte odviesť odvody. Zamestnáv. musí nevyčeropanú dovolenku preplatiť pri skončení PP.

Prečo??? sof vypočítal len daň a žiadne odvody. A ja som mala dojem nakoľko ide o vyplatenie po skončení pracovného pomeru tak ja tohto zamestnanca už nemám nikde evidovaného. Bude to predsa vyplatené v Májovej výplate takže v Júni. Aj tak platím odvody???
katka50
11.05.11,07:40
Prečo??? sof vypočítal len daň a žiadne odvody. A ja som mala dojem nakoľko ide o vyplatenie po skončení pracovného pomeru tak ja tohto zamestnanca už nemám nikde evidovaného. Bude to predsa vyplatené v Májovej výplate takže v Júni. Aj tak platím odvody???
Od 1.1.2011 je novela zákonov 461/2003 a 580/2004.

Zrážaš poistné do SP aj do ZP a preddavok na daň.
Do ZP musíš ho aj prihlásiť v mesiaci, v ktorom preplatíš dovolenku a do SP neprihlasuješ, ale rozpočítaš pomerne do vymeriavacích základov vo všetkých mesiacoch trvania poistenia v poslednom kalendárnom roku, t.j. 01-04/2011.
Alca20
11.05.11,07:48
Nerozumiem. Ako ho prihlásim do ZP v mesiaci kedy zaplatím odvody??? Pracovný pomer skončil 28.04. a s týmto dátumom bol aj odhlásený zo ZP. A teraz ked chcem zaňno odviesť odvody tak ho prihlásim na celý mesiac máj kedže pôjde o odvody za mesiac Máj?? Ale on už medzičasom je prihlásený u iného zamestnávateľa. A tu SP ako spravím??? To mám teraz podať opravné mesačné výkazy za všetky štyri mesiace??? On bol celý čas na PN takže jeho mzda bola nulova.

Ospravedlňujem sa ak mám hlupe otázky ale vôbec tomu nerozumiem. Mám už s toho poriadny guláš.
veronikasad
11.05.11,07:51
Alca, nekomplikuj si život, preplať dovolenku v apríli ...
Mirica-LV
11.05.11,07:52
Nerozumiem. Ako ho prihlásim do ZP v mesiaci kedy zaplatím odvody??? Pracovný pomer skončil 28.04. a s týmto dátumom bol aj odhlásený zo ZP. A teraz ked chcem zaňno odviesť odvody tak ho prihlásim na celý mesiac máj kedže pôjde o odvody za mesiac Máj?? áno
Ale on už medzičasom je prihlásený u iného zamestnávateľa. A tu SP ako spravím??? To mám teraz podať opravné mesačné výkazy za všetky štyri mesiace??? On bol celý čas na PN takže jeho mzda bola nulova.nie opravné výkazy ale od 01.01.2011 máme nový výkaz - volá sa výkaz poistného a príspevkov

Ospravedlňujem sa ak mám hlupe otázky ale vôbec tomu nerozumiem. Mám už s toho poriadny guláš.


v texte
Alca20
11.05.11,09:17
Dakujem velmi pekne všetkým za pomoc. Idem si opraviť Aprílové výkazy nech to nieje také komplikované.

Na socialke som sa informovala, že s tejto preplatenej dovolenky treba odviesť všetky odvody tak sa len chcem uistiť či je to tak, nakoľko MRP vypočítalo len zdravotnú a urazové poistenie. Skúste poradiť ktoré odvody treba odvádzať nech to nemusím znovu opravovať. Dakujem
veronikasad
11.05.11,09:20
Dakujem velmi pekne všetkým za pomoc. Idem si opraviť Aprílové výkazy nech to nieje také komplikované.

Na socialke som sa informovala, že s tejto preplatenej dovolenky treba odviesť všetky odvody tak sa len chcem uistiť či je to tak, nakoľko MRP vypočítalo len zdravotnú a urazové poistenie. Skúste poradiť ktoré odvody treba odvádzať nech to nemusím znovu opravovať. Dakujem
v mesiaci apríli pracoval, alebo bol PN ?
Alca20
11.05.11,09:36
od januára tohto roku je stále PN do skončenia PP.

Takže musím prerobiť MRP. Dakujem pekne
katka50
11.05.11,09:39
od januára tohto roku je stále PN do skončenia PP.

Takže musím prerobiť MRP. Dakujem pekne
Ak to dáš do aprílovej výplaty, počas PN neplatí poistné do SP zamestnanec, ani zamestnávateľ/iba úrazové poistenie/program Ti vypočítal správne-poistné ZP a úrazové poistenie.
Alca20
11.05.11,09:47
No a teraz som už stoho úplne jeleň.

Teda pokial to budem vyplácať v aprílovej mzde tak odvediem len ZP a Urazové poistenie. V prípade, že to budem odvádzať až za Máj tak ho musím znovu prihlásiť do ZP a do SP to odviesť na výkaze poistného a príspevkov a na tomto výkaze by som odviedla všetky odvody, s tým že by som to rozpísala na celé to obdobie od 01 - 04.2011?????

Kto sa už v tom má vyznať.
Alca20
11.05.11,11:22
Vyjadrite sa ešte k tomu niekto prosím. Nech to už mám konečne dobre. Ďakujem pekne.
marian123321
21.11.11,20:26
chcel by som vás poprosiť o radu.. môj zamestnávateľ mi zapísal počas minulého mesiaca čerpanie dovolenky napriek tomu, že som ho celý odrobil .. od svojich kolegov som sa dozvedel že sa to nestalo po prví krát.. aké mm právne možnosti na svoju ochranu ? dakujem
Negoti
21.11.11,20:27
chcel by som vás poprosiť o radu.. môj zamestnávateľ mi zapísal počas minulého mesiaca čerpanie dovolenky napriek tomu, že som ho celý odrobil .. od svojich kolegov som sa dozvedel že sa to nestalo po prví krát.. aké mm právne možnosti na svoju ochranu ? dakujem
pýtal si sa , prečo to tak je? nie je to nejaký omyl?
marian123321
21.11.11,20:51
omyl to nebol.. len som jej mal vraj veľa... a kedže ju nemám kedy čerpať tak mi ju takto odpísali..
Negoti
21.11.11,20:56
omyl to nebol.. len som jej mal vraj veľa... a kedže ju nemám kedy čerpať tak mi ju takto odpísali..
a ako poriešili tú smenu, na kt. ti napísali dovolenku?
marian123321
21.11.11,21:14
to by som aj ja rád vedel.. ale žiaden z kolegov, ktorý by ma mohol zastúpiť nemá žiadne nadčasy, alebo čokoľvek čo by naznačovalo že pracoval namiesto mňa.. len pre informáciu jedná sa o 15 dní dovolenky..
Negoti
21.11.11,21:17
to by som aj ja rád vedel.. ale žiaden z kolegov, ktorý by ma mohol zastúpiť nemá žiadne nadčasy, alebo čokoľvek čo by naznačovalo že pracoval namiesto mňa.. len pre informáciu jedná sa o 15 dní dovolenky..
super......nič iné ti nemôžem odporúčať, iba to, že to reklamuj.....aj IP pomôže, ale zľ bude vedieť, kto ju "povolal"
ewita888
21.11.11,21:19
z ktorého roka bola táto dovolenka?
pandorasbox
21.11.11,22:14
chcel by som vás poprosiť o radu.. môj zamestnávateľ mi zapísal počas minulého mesiaca čerpanie dovolenky napriek tomu, že som ho celý odrobil .. od svojich kolegov som sa dozvedel že sa to nestalo po prví krát.. aké mm právne možnosti na svoju ochranu ? dakujem

1. nevyčerpaná dovolenka je z roku 2010? predpokladám že hej, keď píšeš o tom, že by Ti prepadla. píšeš o 15 dňoch, čo je celkom dosť. prečo nemáš dovolenku vyčerpanú, lebo zamestnávateľ neumožňuje? alebo Ty nepotrebuješ? ak Ty nepotrebuješ, tak nech Ti to prepadne, je predsa jedno, či Ti prepadne alebo robíš počas dovoolenky, zamestnávateľ Ti protizákonne napíše dovolenku a nemáš za to nič, lebo preplatením dovolenky nič nezískavaš, iba ak by si mal mimoriadne vysoké prémie a tým aj vysokú priemerku.

2. čerpanie dovolenky je na základe písomnej žiadosti zamestnanca, ktorú odsúhlasuje zamestnávateľ. pokiaľ si Ty požiadal o čerpanie dovolenky a dobrovoľne nastúpil do zamestnania - s tým zamestnávateľ nič neurobí, nemusí Ti brániť vo výkone činnosti. pokiaľ si Ty nepožiadal o čerpanie dovolenky, zamestnávateľ nemá na základe čoho Ti dať čerpanie dovolenky, lebo si robil celý mesiac, píšeš si výkon a odrobené hodiny - samozrejme povinne v zmysle zákona. alebo chceš povedať, že nevediete knihu dochádzok? určite ano! takže evidenciu dochádzok si píše sám zamestnanec a na základe toho sa vypočítava mzda - pokiaľ si tam Ty sám nenapísal čerpanie dovolenky, tak je to falšovanie dokumentu zamestnávateľom.

3. pokiaľ si pre zamestnávateľa nenahraditeľným a nepostrádateľným zamestnancom - čo môže byť a aj existuje v praxi, tak si mal požiadať o čerpanie dovolenky - a na to obdobie uzavrieť dohodu o vykonaní práce so zamestnávateľom. tak by si nestrácal nič, lebo dovolenka, na čo máš nárok by sa zaplatila a navyše by si si privyrobil, lebo nikde nie je napísané, že počas dovolenky nemôžeš pracovať. stále píšem o minuloročnej dovolenke - teda dovolenke z roku 2010

4. pokiaľ sa jedná o dovolenku za rok 2011, tak nie je pravda, že musíš čerpať tak akútne, stále platí, že pokiaľ Ti to zamestnávateľ neumožní vyčerpať, môžeš si ju preniesť na ďalší rok.


aby sme Ti vedeli poradiť, potrebujeme mať presné informácie o dovolenke, za ktorý rok, či si požiadal a kto to zapísal do dochádzky a čo si za to mal. Možno Ti dal mimoriadne odmeny za tie dni, veď si mu vytváral zisky :)
ewita888
21.11.11,22:20
dohodu aj pracovnú zmluvu na tú istú činnost u toho istého zamestnávatela nemôže mať..
pandorasbox
21.11.11,22:27
dohodu aj pracovnú zmluvu na tú istú činnost u toho istého zamestnávatela nemôže mať..

samozrejme nemôže mať -nedovoľuje to zákon a ani som to nenapísala. môže mať dohodu na inú činnosť. sú aj iné práce, odkiaľ stiahnuť na nutnú prácu kolegu a miesto neho dať jeho. je to riešenie, nestráca na peniažkoch, litera ZP je naplnená, nestráca ani zamestnávateľ a ani zamestnanec a navyše sa zákon vôbec neporušuje, čo je dôležité. veď práve snahou poraďákov poradiť tak, aby sa zákon dodržal a nie porušoval. teraz je v stave na vysokú pokutu pre porušenie aj zamestnávateľom ale aj zamestnancom, ktorý s tým evidentne súhlasil
ewita888
21.11.11,22:33
a akú dohodu máš na mysli? dohodu o pracovnej činnosti na desať hodín týždenne? alebo dohodu o vykonaní práce ? nič mi tam nesedí... a tiež si aj myslím, že keby mal zamestnávatel náhradu za neho, tak mu tú dovolenku dá... ale to už riešime inú záležitosť, na to sa nepýtal...
pandorasbox
21.11.11,22:59
a akú dohodu máš na mysli? dohodu o pracovnej činnosti na desať hodín týždenne? alebo dohodu o vykonaní práce ? nič mi tam nesedí... a tiež si aj myslím, že keby mal zamestnávatel náhradu za neho, tak mu tú dovolenku dá... ale to už riešime inú záležitosť, na to sa nepýtal...

dohodu o vykonaní práce. veď ide práve o to, že nemá náhradu, preto stiahne z iného oddelenia variabilného zamestnanca, tým pádom tam mu nevznikne výpadok a na jeho miesto dáva na dohodu o vykonaní práce tohto zamestnanca a tým pádom ani tu mu nevznikne výpadok.
toto sa robieva. zamestnávateľ vždy musí počítať s krízovou situáciou (ochorenie, očr, rodinné problémy a pod.), keď musí mať riešenie. alebo ide na hranu? čo urobí, ak mu zamestnanec si doláme nohu s Pnkou dlhšou ako 3 týždne? je to presne o tom čo zamestnanec dovoľuje zamestnávateľovi. riešenie je...otázka je forma
ewita888
22.11.11,09:50
dohoda o vykonaní práce sa neuzatvára na opakujúcu sa činnosť... uzatvára sa na jednorázovú prácu, napríklad vymalovanie priestorov.. čiže prácu začnem a za určitú dobu ju dokončím...
pandorasbox
22.11.11,10:03
dohoda o vykonaní práce sa neuzatvára na opakujúcu sa činnosť... uzatvára sa na jednorázovú prácu, napríklad vymalovanie priestorov.. čiže prácu začnem a za určitú dobu ju dokončím...

presne tak, vyrobím 100 súčiastok, umyjem všetky hrnce, položím podlahu, urobím vyhodnotenie projektu, ..... urobím daňové priznanie pre .... všetko je takto určiteľné. proste za tú dobu vykonáš nejakú presne určenú a vymedzenú robotu
Lucinka23
21.12.11,14:02
Dobrý deň, prosím o radu.
Máme zamestnankyňu, ktorá v roku 2010 nastúpila na materskú a potom pokračovala v roku 2011 na rodičovskej dovolenke. Z roku 2010 mala 40 dní nevyčerpanej dovolenky (učiteľka). V septembri 2011 kvôli veľkému počtu detí sme ju potrebovali, tak nastúpila na kratší úväzok (nikoho iného sme nemohli zohnať). Teraz v decembri si vyčerpala 8 dní ale stále mi vychádza že jej 33 dní z roku 2010 zostáva. Môžeme jej ju preplatiť? Nemohli sme jej určiť jej čerpanie, nakoľko by ju nemal kto zastupovať. Stále sa snažím vďaka príspevkom tu na porade to nejak rozlúsknuť ale akosi sa stále zamotávam.

Vopred ďakujem všetkým za rady.
jankasm
22.12.11,08:22
Dobrý deň, prosím o radu.
Máme zamestnankyňu, ktorá v roku 2010 nastúpila na materskú a potom pokračovala v roku 2011 na rodičovskej dovolenke. Z roku 2010 mala 40 dní nevyčerpanej dovolenky (učiteľka). V septembri 2011 kvôli veľkému počtu detí sme ju potrebovali, tak nastúpila na kratší úväzok (nikoho iného sme nemohli zohnať). Teraz v decembri si vyčerpala 8 dní ale stále mi vychádza že jej 33 dní z roku 2010 zostáva. Môžeme jej ju preplatiť? Nemohli sme jej určiť jej čerpanie, nakoľko by ju nemal kto zastupovať. Stále sa snažím vďaka príspevkom tu na porade to nejak rozlúsknuť ale akosi sa stále zamotávam.

Vopred ďakujem všetkým za rady.

Preplatiť podľa zákona by ste mohli len dovolenku z roku 2010, ktorá presahuje základnú výmeru 20 dní. Čiže ak má ročný nárok 40 dní, tak asi tých 20 dní by sa jej dalo preplatiť, ale 13 by prepadlo.

No stále sa zamýšľam nad otázkou, že ona sa vrátila po MD v 9/2011, a vtedy sa jej vypočítal nárok na dovolenku. Ja fakt teraz neviem, že či sa to berie ako stará dovolenka, pretože je fakticky z roku 2010, ale nárok má priznaný až v roku 2011, po návrate z MD.
Však čo by sa stalo, keby napr. niekto nastúpil po MD do práce napr. 15.12.2011 a mal by 40 dní starkej dovolenky? Však nemá šancu si ju vyčerpať a preplatiť sa nedá. To by jej len tak prepadla? :confused:
Možno sa k tomu vyjadrí niekto znalejší. ;)
mimosin
22.12.11,15:12
Na ňu sa vzťahuje:

§ 113 ods. 3/ ZP


(3) Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

Dovolenka jej neprepadne, ale môže ju čerpať.
millo5
12.10.12,06:11
Zamestnanec ukončil pp dohodou k 31.8. Ostali mu 3 dni dovolenky,teraz ked mu ich chcem preplatiť, platím sp aj zp z tejto náhrady za nevyčerpanú dovolenku, keď je už odhlásený zo zp aj sp?
Tweety
12.10.12,06:12
Zamestnanec ukončil pp dohodou k 31.8. Ostali mu 3 dni dovolenky,teraz ked mu ich chcem preplatiť, platím sp aj zp z tejto náhrady za nevyčerpanú dovolenku, keď je už odhlásený zo zp aj sp?
ÁNo.
millo5
12.10.12,06:56
treba ho opäť prihlásiť do zp aj sp?alebo ako mám postupovať?ďakujem za odpoved
millo5
06.11.12,09:20
Je to správne tak, že ho prihlásim do ZP k poslednému dňu v mesiaci a hned v ten istý deň aj odhlásim, odvody 4% a 10% uvediem v mesačnom výkaze s ostatnými zamestnancami. Do SP ho neprihlasujem, sumu dovolenky rozrátam do 8 mesiacov, kedy bol zamestnaný a odvody uvediem na Výkaze poistného neprav. príjem? A tiež odvod dane v prehľade?