patka.bn
16.10.08,13:56
Ahojte,

motám sa tu s problémom zrážok zo mzdy. Nikdy som to ešte nerobila, ale preštudovala som si poradu, tak už čo to sa mi marí.

Moja otázka:
- v mesiaci 9/2008 dňa 5.9.2008 boli zamestnávateľovi doručené 2 upovedomenia - 2 výkony rozhodnutia proti zamestnancovi. Na týchto upovedomeniach nie je uvedené, či sú to prednostné pohľadávky alebo nie, ale k upovedomeniam boli priložené aj uznesenia Krajského súdu, kde je uvedené, že súd rozhodol na uspokojenie prednostných pohľadávok vykonávať zrážky zo mzdy. Preto mám za to, že ide o dve prednostné pohľadávky doručené v ten istý deň. Jedna je v sume 1.200,- Sk a druhá v sume 1.800,- Sk.

- zároveň v mesiaci 9/2008 dňa 11.9.2008 bol zamestnávateľovi doručený príkaz na začatie exekúcie voči tomu istému zamestnancovi. Nikde nie je uvedené, že ide o prednostnú pohľadávku, tak mám za to, že ide o neprednostnú pohľadávku. Správne? V tomto príkaze je uvedené, že pohľadávka je vo výške 13.206,- Sk a jej príslušenstvo je vo výške 31.186,- Sk. Teda si myslím, že pohľadávka celkom je vo výške 44.392,- Sk.

Zamestnanec, ktorému sa majú vykonávať zrážky zo mzdy je rozvedený a má 1 dieťa.

Keďže som sa trochu potrápila s výpočtom - prikladám ho k mojej otázke a prosím o kontrolu.

Keďže ide o dve prednostné pohľadávky z 1. tretiny, ktorá podľa výpočtu činí 2.177,- Sk uhradím z prednostných pohľadávok iba časť, preto použijem 2. tretinu, ktorá je 2.177,- Sk a uhradím obe prednostné pohľadávky, teda celú sumu 1.200,- Sk + 1.800,- Sk = 3.000,- Sk a zo zvyšku - teda (2.177 + 2.177) - 3.000 = 4.354 - 3.000 = 1.354,- Sk uhradím tretiu pohľadávku - exekúciu iba v časti. Správne?

Mám totiž trošku miš-maš vo všetkých tých tretinách, preto som sa zrejme trochu viac rozpísala :D

Veľmi pekne ďakujem a prajem všetkým príjemný deň:)
Jana Motyčková
16.10.08,12:22
Takto : prednostné pohľadávky sa najskôr zrážajú z 2.tretiny, ak 2.tretina na ne nestačí, zrážajú sa spolu s ostatnými z 1.tretiny (t.j. naopak ako si napísala). Ale výpočet je v poriadku. T.j. zrazí sa 1200+1800 (najskôr z 2., zvyšok z 1.tretiny), zvyšná časť 1. tretiny sa použije na 3. v poradí pohľadávku.
Či je pohľadávka prednostná alebo neprednostná, nie je vždy v rozhodnutí uvedené, ale je tam uvedené pohľadávka "čoho" to je. Potom treba pozrieť do exekučného poriadku §71 ods.2,kde je uvedený zoznam prednostných pohľadávok.
patka.bn
16.10.08,13:55
Ďakujem.

Som rada, že aj napriek tomu, že som sa tu trošku s tým potrápila, tak mi to v podstate celkom vyšlo. Ja hlavne nerozumiem tomu, aký je rozdiel medzi 2. tretinou a 1. tretinou, ale zrejme to nie je až také dôležité - podstatné je, že z tej druhej tretiny uhradím časť, z prvej zostatok a časť ďalšieho dlhu - teda exekúcie a bude to ok. Exekúcia je voči Orange, teda predpokladám, že je to za nejaký telefón, teda ju pokladám za neprednostnú. Správne?

Ešte mám zopár otázok, ale zrejme už budú ľahšie ako tá výpočtová predtým:
- je potrebné exekútorovi oznámiť, že pohľadávku splatíme postupne?
- uhrádza sumy za výkon rozhodnutia a exekúcie zamestnávateľ priamo na účty uvedené v upovedomeniach a príkaze na exekúciu? Príde mi to logické, len sa pre istotu pýtam
- budem robiť zrážku zo mzdy za exekúciu voči Orange dovtedy, kým nebude celá splatená iba z 1. tretiny?

Vopred ďakujem. Ste tu veľmi milí a hlavne som rada, keď si môžem overiť, či robím veci dobre, alebo zle. Dík.:)
Jana Motyčková
16.10.08,18:59
Ďakujem.

Som rada, že aj napriek tomu, že som sa tu trošku s tým potrápila, tak mi to v podstate celkom vyšlo. Ja hlavne nerozumiem tomu, aký je rozdiel medzi 2. tretinou a 1. tretinou, ale zrejme to nie je až také dôležité - podstatné je, že z tej druhej tretiny uhradím časť, z prvej zostatok a časť ďalšieho dlhu - teda exekúcie a bude to ok. Exekúcia je voči Orange, teda predpokladám, že je to za nejaký telefón, teda ju pokladám za neprednostnú. Správne? Áno

Ešte mám zopár otázok, ale zrejme už budú ľahšie ako tá výpočtová predtým:
- je potrebné exekútorovi oznámiť, že pohľadávku splatíme postupne? Nie, exekútor to predpokladá. Ak by nevyšlo na 3.pohľadávku, potom to treba exekútorovi oznámiť- zo zákona stačí ak 3 mesiace nie je čoho zrážať, ale aby neboli problémy môžte informovať hneď.
- uhrádza sumy za výkon rozhodnutia a exekúcie zamestnávateľ priamo na účty uvedené v upovedomeniach a príkaze na exekúciu? Príde mi to logické, len sa pre istotu pýtam Áno. Na výkone rozhodnutia by malo byť uvedené kedy nadobudne právoplatnosť - zrážka sa zrazí hneď ale na účet sa pošle až keď rozhodnutie nadobudne právoplatnosť.
- budem robiť zrážku zo mzdy za exekúciu voči Orange dovtedy, kým nebude celá splatená iba z 1. tretiny? Áno

Vopred ďakujem. Ste tu veľmi milí a hlavne som rada, keď si môžem overiť, či robím veci dobre, alebo zle. Dík.:)
Odpovede červenou.
Ali36
04.11.08,10:25
Ahojte, ja by som tiež potrebovala poradiť ohľadne zrážok zo mzdy. Ak zamestnávateľovi prišlo postupne niekoľko exekučných príkazov na prednostné pohľadávky, tie sa zaevidujú a zrážky na jednotlivé exekúcie sa zrážajú postupne? Teda najprv sa uhradí prvá, ktorá došla a potom ostatné? Je potrebné to exekútorovi oznámiť? Ďakujem.