tina.mm
16.10.08,14:36
Dobrý deň. V roku 2007 som ako nepodnikateľka kúpila notebook, pričom obstarávacia cena s DPH je do 30000 tisíc korún. Začala som podnikať vo februári 2008 (nie som platiteľ DPH) a chcem vedieť, či si môžem zaradiť notebook do obchodného majetku a v akej hodnote zaradiť do výdavkov? Ďakujem.
Zoltán Kovács
16.10.08,14:35
Dobrý deň. V roku 2007 som ako nepodnikateľka kúpila notebook, pričom obstarávacia cena s DPH je do 30000 tisíc korún. Začala som podnikať vo februári 2008 (nie som platiteľ DPH) a chcem vedieť, či si môžem zaradiť notebook do obchodného majetku a v akej hodnote zaradiť do výdavkov? Ďakujem.

Zaradiť v nulovej hodnote. Ak by cena bola vyššia ako 30 tisíc, tak by sa dalo zaradiť v zostatkovej cene, ktorá sa vypočítava tak, že odpis za r. 2007 (1/4 obstarávacej ceny) sa odráta a do majetku sa zahrnie zostatok ceny. Pokračovalo by sa v odpisovaní ešte ďalšie 3 roky.
tina.mm
16.10.08,16:19
Ďakujem veľmi pekne.
Muška
16.10.08,16:37
Zaradiť v nulovej hodnote. Ak by cena bola vyššia ako 30 tisíc, tak by sa dalo zaradiť v zostatkovej cene, ktorá sa vypočítava tak, že odpis za r. 2007 (1/4 obstarávacej ceny) sa odráta a do majetku sa zahrnie zostatok ceny. Pokračovalo by sa v odpisovaní ešte ďalšie 3 roky.
Zoleeeeeeee,
ja si myslím, že môže.
Postupy účtovanie JÚ
(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.

§4 Zákona o dani z príjmu
(4) Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať. U daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý pokračuje v činnosti 8) poručiteľa, sa prihliadne aj na zásoby získané z dedičstva po poručiteľovi, ktorý mal príjmy podľa § 6, ak o tieto zásoby bol zvýšený základ dane poručiteľa podľa § 17 ods. 8.
Marcus Aurelius
16.10.08,18:22
Zaradiť v nulovej hodnote. Ak by cena bola vyššia ako 30 tisíc, tak by sa dalo zaradiť v zostatkovej cene, ktorá sa vypočítava tak, že odpis za r. 2007 (1/4 obstarávacej ceny) sa odráta a do majetku sa zahrnie zostatok ceny. Pokračovalo by sa v odpisovaní ešte ďalšie 3 roky.
A ako je to, ak som kupil notebook na splatky do 30000,-Sk, uz som podnikal, no kupil som ho ako fyzicka osoba, nie na firmu, je mozne zaradit ho do podnikania a splatky si mozem dat do nakladov?
ekopo
16.10.08,19:12
A ako je to, ak som kupil notebook na splatky do 30000,-Sk, uz som podnikal, no kupil som ho ako fyzicka osoba, nie na firmu, je mozne zaradit ho do podnikania a splatky si mozem dat do nakladov?
Na túto otázku sa nedá odpovedat jednoducho jednou vetou.
Co je myslené pod firmou? PO alebo FO ?
Ak PO, tak NB sa jednoducho predá do PO
Ak FO tak je to jedna osoba a nemal by byť problém. Ale čo sa myslí pod splátkami? Uver alebo čiastočné platby za tovar. Rozšírenejší je úver. Splátky úveru nejdú do VOZD, sú totiž VNZD. NB sa do výdavkov v plnej hodnote (do 30.000) dostane zápisom cez ID pri uzávierkových operáciách. Ak je FO navyše platca DPH, tak nárok na odpočet nie je, nakoľko nie sú splnené základné podmienky pre odpočet DPH.
halúzka
16.10.08,19:58
aj ja mám taký problém!

Zadanie:
-kúpa PC /konc.cena 25.490, Sk/ v roku 2007 na FO nepod./tovar na splátky-spotr.úver/
-preradenie do obchodného majetku v roku 2008!

Zaradenie do maj.v 0 hodnote cez ID,lebo cena obstar.bola nižšia ako 30.000,- Sk a do daň.výd. neúčtujem lebo odpisy nemôžem uplatniť ako v druhom roku, lebo som ho musela zaradiť v 0 hodnote. Ok?
maska2
17.10.08,05:23
Ahojte aj ja by som potrebovala odobrenie.Kúpa PC na splátky.Prišla mi zúčtovacia fa kde je rozpis DPH
celkova suma k uhrade 50000
z toho 6000 je vlastne ten uver
cena bez DPH je okolo 37,tis- s DPH vyse 44 tis s DPH. 50.tis na
splatky.
Ako to spravne zaúčtovať?Ďakujem.
ekopo
17.10.08,10:39
Ahojte aj ja by som potrebovala odobrenie.Kúpa PC na splátky.Prišla mi zúčtovacia fa kde je rozpis DPH
celkova suma k uhrade 50000
z toho 6000 je vlastne ten uver
cena bez DPH je okolo 37,tis- s DPH vyse 44 tis s DPH. 50.tis na
splatky.
Ako to spravne zaúčtovať?Ďakujem.
zaradiť v OC do IM : cca 37.000,- a odpisovať 4 roky, DPH uplatniť z FA.
Tých 6.000,- nie je úver podľa všetkého, ale forma úroku, ktorá sa dostane do výdavkov priebežne rovnomerne so splátkami. Pre presnú odpoved je potrebné ale zadať presnú formuláciu otázky, nakoľko pôžičiek, splátok, úverov je veľa druhov.