daniver
16.10.08,15:33
Prosim o radu, učtujem v MRP JU. Vystavila som zahr.faktúru do Francúzska za prepravné služby /napr.Francúzsko-Anglicko-Taliansko/ v eurách bez dph. dph je povinný platiť odberateľ. Viem že do dňového to nejde.Aký typ mám dať. 14 alebo typ 19. "typ 14 a zadám mimo dph" takto mi to do daň,priznania nehodí len do dph dokladov v stlpci celkom.
"typ 19" tak mi to nedá ani do dph dokladov. tak ako? prosím poraďte.

Takisto som urobila prijatu zahr.fakturu z Francuzska za naftu tiež je v eur s dph. do knihy prijatých faktúr som dala
sumu spolu dph a "typ 39" dph z nafty si budem nárokovať v zahraničí. Je to správne?
Monika Kováčová
16.10.08,14:21
typ 19
daniver
20.10.08,06:34
veľmi pekne ďakujem, chcem sa ešte opýtať ako to dostanem do záznamovej povinnosti vraj to tam má byť uvedené, ale typom 19 to tam neprešlo.
ešte raz ďakujem.
Soňula
20.10.08,06:46
Ja dávam pri vystavených faktúrach / vystavujem bez DPH zahraničnému odberateľovi/ typ DPH 13. Keď urobím suhrnný výkaz DPH za napr. 3.štvrťrok, tak v tom výkaze sú tieto faktúry uvedené zvlášť.
daniver
20.10.08,14:29
Ja dávam pri vystavených faktúrach / vystavujem bez DPH zahraničnému odberateľovi/ typ DPH 13. Keď urobím suhrnný výkaz DPH za napr. 3.štvrťrok, tak v tom výkaze sú tieto faktúry uvedené zvlášť.

zmenila som typ z 19 na 13 a v tom vykaze nemam nic. asi robim nieco zle.prosim vies mi poradit?
Marína
20.10.08,14:38
Na stránke www.mrp.sk klikni na otázky a odpovede a vo vyhľadávaní podľa čísla otázky zadaj 249.
Monika Kováčová
20.10.08,15:22
Ale zadávateľka má dodanie služby, ktoré nie je predmetom dane v SR - ak som správne pochopila otázku. Takže typ DPH 19. http://www.porada.sk/713219-post8.html
daniver
20.10.08,16:13
Na stránke klikni na otázky a odpovede a vo vyhľadávaní podľa čísla otázky zadaj 249.

Dakujem za radu,veľmi mi pomohla tá otázka 249,doplnila som údaje v adresu odberateľa, ale nechala som typ 19, lebo pri type 13 mi to hodilo do výkazu DPH aj na riadok 14, a ja nemám tovar, ale službu. teraz to výkaze DPH nemám, ale v súhrn.výkaze dph mám súčet za všetky fakt. myslím ze teraz to mám dobre?! este raz dakujem za pomoc.
Monika Kováčová
20.10.08,16:34
Dakujem za radu,veľmi mi pomohla tá otázka 249,doplnila som údaje v adresu odberateľa, ale nechala som typ 19, lebo pri type 13 mi to hodilo do výkazu DPH aj na riadok 14, a ja nemám tovar, ale službu. teraz to výkaze DPH nemám, ale v súhrn.výkaze dph mám súčet za všetky fakt. myslím ze teraz to mám dobre?! este raz dakujem za pomoc.
daniver: služby sa v súhrnom výkaze vôbec neuvádzajú. žiadne.
daniver
20.10.08,16:34
vidím že sa vyznáš, prosím neporadila by si mi čo s tým kurz.rozdielom za r.2007? vopred ďakujem
Monika Kováčová
20.10.08,16:40
vidím že sa vyznáš, prosím neporadila by si mi čo s tým kurz.rozdielom za r.2007? vopred ďakujem
aký kurz. rozdiel? kde si položila otázku? nevidím ju v tejto téme.
daniver
20.10.08,16:41
daniver: služby sa v súhrnom výkaze vôbec neuvádzajú. žiadne.

ermon: ak tomu rozumiem tak to nedám ani do výkazu DPH ani do súhrn.výkazu, a ani v dph dokladoch to nemám keďže je to typ 19?OK. takto som to pôvodne mala, ale zmýlili ma tie iné typy.
daniver
20.10.08,16:46
ermon: je to v téme oprava kurz.rozdielu za rok 2007,
Monika Kováčová
20.10.08,17:00
ermon: ak tomu rozumiem tak to nedám ani do výkazu DPH ani do súhrn.výkazu,ÁNO, pretože služba nie je predmetom dane na Slovensku. a ani v dph dokladoch to nemám keďže je to typ 19?OK. takto som to pôvodne mala, ale zmýlili ma tie iné typy.

k podčiarknutému:citát z príspevku od Janky ÁCsovej v téme: http://www.porada.sk/t62389-dph-skolenie-zahranicny-odberatel.html:
Dodávka služby, ktorej miesto dodania je mimo územia SR nie je predmetom dane na Slovensku a teda ani podľa slovenského zákona o dani z pridanej hodnoty. Zdaňuje sa v zahraničí. Do daňového priznania v SR ju slovenský podnikateľ neuvádza. Dodávka sa však zaznamená podľa § 70 v záznamovej povinnosti ako dodávka služby dodaná v zahraničí.

t.j. v záznamovej povinnosti by si to mala mať... ale ani ja to tam neviem dostať, tak si vediem evidenciu o službách, ktoré nie sú predmetom dane zvlášť...
daniver
20.10.08,17:11
ermon: super o toto mi išlo že ako a kde to mám uviesť. takže takúto zostavu si môžem aj nejako vytlačiť. veľmi mi to v mrp nejde,ale snažím sa.ďakujem Ti.
Monika Kováčová
20.10.08,17:11
ešte pozri túto tému: http://www.porada.sk/t8166-p15-typ-dph-v-mrp.html hlavne príspevok 144,145. Uvedený postup ti môže slúžiť ako evidencia dodaných služieb, ktoré nie sú predmetom dane v SR.
daniver
20.10.08,17:32
ermon: ty si proste super.ďakujem za radu.
lenkak
20.10.08,18:07
ZF
tovar typ 13
služba typ 19
Marína
20.10.08,19:09
Ale zadávateľka má dodanie služby, ktoré nie je predmetom dane v SR - ak som správne pochopila otázku. Takže typ DPH 19. http://www.porada.sk/713219-post8.html
Monika a daniver, ospravedlňujem sa,:) nedbanlivo som si prečítala otázku.