Zuzana2
16.10.08,19:02
Ahoj všetci, prosím o radu, kto chováte kozičku, čo jej dáva žrať a následne, keď "vyrastie" a bude mať mliečko, čo z tohoto mliečka v domácich podmienkach robíte. Chceme si na jar kúpiť mladú kozičku, tak sa budem snažiť zistiť čo nás čaká.
Vopred ďakujem za rady.

PS: nevedela som, kam mám zaradiť túto tému. Ak je zle, ospravedlňujem sa.
mareko
16.10.08,17:16
Zuzanka, poradiť neviem, ale aspoň pobavím.

Tunisko - Mahdia - Hotel Thapsus, 22. 9. 2008 ráno .......kozenky ušli z ohrady z miestnej "mini zoo"
samuelch
16.10.08,18:09
Chceme si na jar kúpiť mladú kozičku

PS: nevedela som, kam mám zaradiť túto tému.


Ak ju budeš chovať v domácnosti , tému si zaradila dobre.
Kazu
16.10.08,18:25
Ahoj všetci, prosím o radu, kto chováte kozičku, čo jej dáva žrať a následne, keď "vyrastie" a bude mať mliečko, čo z tohoto mliečka v domácich podmienkach robíte. Chceme si na jar kúpiť mladú kozičku, tak sa budem snažiť zistiť čo nás čaká.
Vopred ďakujem za rady.

PS: nevedela som, kam mám zaradiť túto tému. Ak je zle, ospravedlňujem sa.

Mladá kozička papá to isté čo aj stará koza. Trávu, seno, jablká, vodu, šrot. Naša zožrala všetko, čo dočiahla. Tak pozor na muškáty a kvety všetkého druhu :---
arizona
16.10.08,18:54
Ak ju budeš chovať v domácnosti , tému si zaradila dobre.
nóó,mohla skončiť aj v účtovnícve,alebo v ohlasoch,už by ma to asi neprekvapilo:D
comodo
16.10.08,19:09
pozor - ach budeš chcieť mliečko musíš kozičke zabezpečiť capka. Nie je to príliš voňavý tvor do domacnosti. No a po porode budú výsledky.
220870
16.10.08,19:13
Koza zožerie takmer všetko. Je to bilinožravec!!!
pupek IL 90
16.10.08,19:21
Chuťovkou sú šťavnaté buriny,obžerie aj kríky príp. nižšie konáre stromov. Jablká a hrušky miluje,ale doporučujem pokrájať, tú papulku príliš neotvorí.;)
Zuzana2
17.10.08,05:21
Fajn, takže si to zopakujem: seno, jablká, šrot, voda, buriny (asi rôznehu druhu).
A samozrejme s capkom počítame. Ale to asi až keď bude "dospelá". A pôjdeme potom na "námluvy".
A mliečko pijete surové, alebo prevarené? A čo z neho vyrábate?
Rubrika
17.10.08,05:32
Moja mamka z kozieho mlieka robila tvaroh a syr. Dostať kúpiť syridlo na výrobu syra.
Kazu
17.10.08,05:50
Nemusíš jej vyberať nejaké špciálne buriny, stačí jej nakosiť normálnu /lúčnu/ trávu, nie z okrasného trávnika. Svokra kozu vždy uviazala na konci záhrady, bola tam tráva, buriny, kríky a koza si vyberala. Dala jej tam aj vedro s vodou, ale to tak, aby ho nemohla prehodiť. A z mlieka varila na ráno bielu kávu a bežne používala v domácnosti.
tina1
17.10.08,06:07
Fajn, takže si to zopakujem: seno, jablká, šrot, voda, buriny (asi rôznehu druhu).
A samozrejme s capkom počítame. Ale to asi až keď bude "dospelá". A pôjdeme potom na "námluvy".
A mliečko pijete surové, alebo prevarené? A čo z neho vyrábate?

nezabudni ich pekne pomenovat a kazde rano sa im prihovorit: "dobre ranko damy a pani".:D:D:D
velvet
17.10.08,06:18
Koza zožerie všetko čo vidí...to čo môže, aj to čo nie...ako napr. peniaze, cigarety a podobne ;-)...mlieko piješ aké Ti chutí, môžeš robiť akékoľvek mliečne záležitosti z neho - tiež podľa chuti...alebo si kúpte aj prasiatko, a mlieko dávajte jemu...plus nejaký suchý chlieb, šrot a podobne...bude pekne rýchlo rásť a bude zdravé ;-)...keď budete doma využívať denno denne väčšie množstvo mlieka a výrobkov z neho, tak občas by nezaškodilo zbehnúť k lekárke na odber krvi, lebo kozie mlieko nejako viac odbúrava železo z tela...mi povedala alergologička...to preto som taká múdra :---
zltalienka
17.10.08,07:30
nám doma spásli vinič, maliny, nižšie jablone, vŕby pri potoku a keď sme ich neustriehli pustili sa aj do ruží, oleándrov a iných okrasných rastlín. chutí im aj hrozno - zjedia celé strapce.
Mliekom pravidelne kŕmime mačky, iné využitie kozieho mlieka ako už bolo písané si nespomínam. Príbuzní si občas pýtali pre detičky keď boli choré (ale neviem z akého dôvodu, zabudla som).
Mimochodom kto bude dojiť? (2 až 3 krát denne)
Meggie32
17.10.08,07:42
Ja som mlieko vždy radšej prevarila.. nikdy nevieš... vraj je dobré na alergie, smotana aj na ekzémy... ľudia čo majú astmatikov si veľmi chvália kozie mlieko.. ja osobne skúsenosti nemám.
Z mlieka robievam aj tvaroh - necháš mlieko skyslieť (2-3 dni podľa toho ako je teplo, v teple skyslie skôr) a potom ho čo najpomalšie zohrievaš na variči na 60 stupňov, občas premiešaš, necháš vychladnúť a potom zleješ do hustého sitka alebo do plienky (samozrejme nie jednorázovej ale látkovej .. xi) ... a máš tvaroh a srvátku (voda čo stečie - tú dávam prasiatkam).
Ako bolo spomínané, aj syr sa dá robiť a vlastne sa kozie mlieko dá použiť ako kravské mlieko.. čiže na varenie, na pudingy, krémy atď.
Zuzana2
17.10.08,11:03
Ste zlatí, že mi radíte. Nooooooooo kto bude dojiť, to bude ešte asi sranda. Dúfam, že bude stačiť 2 x denne - ráno a večer. A som rada, že kozie mlieko sa dá používať normálne v domácnosti, veď práve preto, že máme doma alergie, ekzémy i počiatočnú astmu, tak sme sa rozhodni "pořídit" si kozičku.
Len mám obavy, niekde som počula, že to mlieko od kozy je iné ako kravské, či tie výrobky z neho nebudú mať čudnú chuť, keď sme zvyknutí na kravské. Ale možno je to o zvyku. A kde sa kupuje napr. to syridlo a ako sa potom postupuje, to mi neviete presne povedať?
legolas
17.10.08,16:21
Ahoj všetci, prosím o radu, kto chováte kozičku, čo jej dáva žrať a následne, keď "vyrastie" a bude mať mliečko, čo z tohoto mliečka v domácich podmienkach robíte. Chceme si na jar kúpiť mladú kozičku, tak sa budem snažiť zistiť čo nás čaká.
Vopred ďakujem za rady.

PS: nevedela som, kam mám zaradiť túto tému. Ak je zle, ospravedlňujem sa.

Kúp si veľmi dobrú knihu "Moderný chov kôz" je tam všetko.
Marína
17.10.08,17:30
Prečítaj si aj túto tému http://www.porada.sk/t37084-syr.html
a výbornú stránku Ako si doma vyrobiť syry všemožných druhov (http://jaknato.webpark.cz/index.html)
comodo
17.10.08,17:46
noooo,co sa toho mlieka tyka,je pravda ze je to ine . Ludia co mali kravy i kozu tak kozie mlieko davali i prasatam. Ale napr. moja mama spominala,ze ked bola mlada , napila sa kozieho mlieka a isla za zabavu .
velvet
17.10.08,18:12
Či mlieko smrdí alebo nie, záleží od druhu kozy a starostlivosti o ňu...je to úúúplne iné ako kravské, takže ak ste ho ešte nepili, odporúčam vyskúšať skôr, ako kozu dovlečiete domov ;-)...aby ste neboli nemilo prekvapení potom...mlieko je veľmi dobré na ekzémy, hlavne na atopický, čo je takmer neliečiteľný...ale naozaj pozor na to železo...
ja mám tiež AE, aj alergiu na kravské mlieko...mlieko nahrádzam pohánkovým lebo kozu doma nemáme, ale syry si kozie kupujem :-)
mareko
18.10.08,09:32
Mám kamarátku, vyrastala na dedine a odmalička chodila pásť kozičky. Vždy vraj dostala tri obrovitánske krajce chleba a ku tomu vypila aspoň kanvičku čerstvého kozieho mlieka. Dnes má 54 rokov a celý život je abnormálne zdravá, mocná s vynikajúcim spánkom (boli časy, že by ju mohli o polnoci na Silvestra dať aj s posteľou na námestie a ona by sa neprebudila, taký mávala spánok ešte pred nedávnom). Ona sama pripisuje svoje oceľové zdravie práve koziemu mlieku, ktoré v detstve vypila. Takže smrdí - nesmrdí treba si naň zvyknúť a nedávať ho prasiatkam. Okrem toho je po ňom dosť veľká zháňka a predáva sa za celkom vysoké ceny.
samuelch
18.10.08,11:19
Mladá kozička papá to isté čo aj stará koza. Trávu, seno, jablká, vodu, šrot. Naša zožrala všetko, čo dočiahla. Tak pozor na muškáty a kvety všetkého druhu :---

Nooo . Nie je koza ako KOZA . Mali sme staršiu a



nóó,mohla skončiť aj v účtovnícve,alebo v ohlasoch,už by ma to asi neprekvapilo:D


tá by si bola trúfla aj na to účtovníctvo (podľa chuti s akou začala "papierovačky" .



Koza zožerie takmer všetko.
Je to bilinožravec!!!

Našťastie sa dostala iba k novinám .
zltalienka
20.10.08,05:38
Len mám obavy, niekde som počula, že to mlieko od kozy je iné ako kravské, či tie výrobky z neho nebudú mať čudnú chuť, keď sme zvyknutí na kravské. Ale možno je to o zvyku.

Kozie mlieko je samozrejme iné ako kravské. Ja som ho tiež spočiatku nechcela piť, ale keď mi "omylom" dali ochutnať kozie mlieko, zachutilo mi tak, že teraz obyčajné "kravské" nepijem vôbec, len používam na varenie. Veľa záleží od toho ako bude kozička ustajnená a čo bude papať. Keď bude mať čisto a stravu takú čo tu už bolo popísané, tak aj mlieko bude fajn a nebude ho cítiť.
Odporúčam si zaobstarať radšej takú čo nemá rohy.
lepka
20.10.08,06:05
Pri koze platí,čo zožerie, ide hneď do mlieka a je to tam cítiť,ak ju budeš chovať broskyňami, tak mlieko bude voňať po broskyniach asi po 3 dňoch, ovšem iba vtedy, ak kozu držíš v čistote,takže pozor na to čím ju chováš, lebo koza zožerie aj kúsky kríkov, konáriky, bodliaky a to je všetko horké,takže to v mlieku cítitť.Chuť mlieka je otázkou zvyku, nie je také ako kravské, ale nám chutí a aj syry z neho.
palllino
20.10.08,11:55
ahoj Zuzi, poď medzi nás chovateľov na stránku fauna.cz v oddelení kozy, ovce ti určite odpovedia na všetky tvoje otázky, je tu banda správnych ľudí, s tou kozou to nie je také easy, v súčastnosti prebieha očkovanie proti blue tongue, koza musí mať známku, papiere a musíš si zaregistrovať aj hospodárstvo, ináč môžeš mať do činenia so zákonom...