Brigita
30.06.04,09:09
Prosím, vie mi niekto poradiť ? Má pracovníčka, ( je už dlhšie zamestnaná) povinnosť písomne nahlásiť zamestnávateľovi, že je tehotná ? Stanovuje to nejaký predpis alebo zákon ? Z akého dôvodu ? Neviem to nikde nájsť.
Ďakujem všetkým za odpoveď.
Prajem príjemný deň.
Magma
30.06.04,08:32
Nakoľko tehotná zamestnankyňa často chodí na lekárske prehliadky, má nárok na viac osobných prekážok v práci než obyčajný človek /ten má len 7 platených VP do roka z dôvodu návšetvy lekára/. Takže vo vlastnom záujme má nahlásiť zamestnávateľovi, aby tieto vyšetrenia mala platené - viď §141 ods.ods. 2písm.a/3.
Jozef Mihál
30.06.04,08:46
Zákonník práce, § 40

...
(6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie.
...

Zákonník práce nezakladá nikde povinnosť informovať zamestnávateľa o tehotenstve. Tak ako uvádza Magma, zamestnankyňa má v prípade tehotenstva nárok na určité výhody, a na tieto má nárok od momentu, kedy podľa § 40 odsek 6 informuje zamestnávateľa o svojom stave.
vladan
30.06.04,08:48
ale ak chcete mať vyšetrenia platené - tak § 40 ods. 6 ZP hovorí: "tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie". Čiže ak to zamestnávateľovi neoznámite, nemusí vás považovať za tehotnú. A ak by ste vykonávali prácu, ktorou sa nesmú tehotné ženy zamestnávať alebo by ohrozovala vaše materstvo, tak by vás mal zamestnávateľ preradiť na inú prácu. Ale keďže o vašom tehotenstve nevedel, tak nemá dôvod preradiť vás. A ešte má zamestnávateľ zákaz výpovede, ak ste tehotná, môže vám rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne len po dohode s vami (ak ste tehotná). Ešte dávam do pozornosti § 162, 163, 166 a nasl. Pekný deň
vladan
30.06.04,08:50
som pomalá, no čo narobím!!!
Jozef Mihál
30.06.04,08:53
Ale v meradle kvality je Vaša odpoveď určite lepšia ako moja.
vladan
30.06.04,08:58
ďakujem, aspoň niečo. Ale musím podotknúť, že fakt si Vás netrúfam časovo predbiehať, lebo sem-tam musím otvoriť zákon a študovať odpoveď. Moja taktika spočíva v tom, že odpovede viem kde hľadať. Nedržím to v hlave (odpoveď) len cestu k nej (nie na všetky otázky poznám odpoveď, ale snažím sa). Takže toľko na moju obhajobu.
... ale ešte predsa niečo. Tak sa mi zdá, že ak napíšete odpoveď a potom ju upravujete, už sa nezobrazí medzi najnovšie príspevky... Alebo sa mi to iba zdá???
Jozef Mihál
30.06.04,09:01
Taktiku máme úplne rovnakú, snáď si nemyslíte, že ovládam všetky nuansy Zákonníka práce z hlavy ?
Môj najoblúbenejší pracovný nástroj je www.justice.gov.sk (http://www.justice.gov.sk/), kde je prístup na JASPI - on line aktuálne i archívne znenia všetkých našich zákonov. Stačí vedieť napr. číslo zákona, otvoriť ho a správne zadať kľúčové slovo pre vyhľadávanie...

A k tým úpravám - áno, upravený príspevok sa nezobrazí medzi najnovšími. Preto na druhej strane nerád upravujem staršie príspevky, ak niekto "žije" s Poradou online, nevšimne si takúto zmenu....Ak mám upraviť - opraviť starší príspevok, to radšej napíšem v danej téme nový a eventuálne paralelne opravím chyby v tom staršom.
vladan
30.06.04,09:15
ok, takže mám dobrý postreh. Prajem ešte pekný zvyšok pracovného dňa, ak by sme sa na Porade dnes už nestretli.