ZuzanaP
12.05.05,14:52
Zamestnancovi bola nariadená exekútorom zrážka zo mzdy.


Chcem sa opýtať:
- zrážka ide z čistej mzdy. Na exekútorskom úrade mi poradili, že jemu musí zostať 4800 korún, ostatné ide na zrážky.

Čo keď mal nejaké zálohy, z čoho mu ich mám strhnúť.


ČM 9112,-
záloha 1 000,--

ja by som to urobila takto:

9112 - 1000 - 4800 = 3 312 ............... exekúcia.

Môže to tak byť?

Keby som mu strhla tých 1000 ešte z tých 4800, zostalo by mu menej ako čo mu má podľa zákon zostať. Na druhej strane, tá záloha už ako keby bola jeho časť mzdy, ktorú už dostal. Teraz už fakt neviem.
Zita4
12.05.05,13:00
Zálohu na mzdu musíš brať ako mzdu, t.zn., že tak, ako si to napísala, ju nemôžeš zohľadniť v žiadnom prípade. Podľa zákona č. 233/1995 § 66 mu môžeš nechať z čistej mzdy len 1600 Sk na neho a po 600 Sk na ostatných rodinných príslušníkov a to, čo mu zostane, do 3000 Sk delíš na tretiny. 1 tretina sa zrazí na prednostné pohľadávky, 1 tretina na neprednostné a tretiu tretinu mu musíš nechať. Ostatné nad 3000 Sk sa zráža v plnej výške. Tu na porade sme to už riešili. Vyhľadaj si to, opllatí sa.
lenkak
12.05.05,15:10
Tak ako píše Zita4 počítaš zrážku z čistej mzdy bez odpočítanie zálohy, v tvojom prípade teda z 9112.
ZuzanaP
13.05.05,04:58
Veď on chudák nedostane na výplatu takmer nič. 4800 by som mu mala poslať, ale 1000 mal zálohu, dostal stravné poukážky v sume 567, z toho mi vychádza, že na účet mu pošlem 3 233!

Je to správne?
Livia2
13.05.05,05:46
Veď on chudák nedostane na výplatu takmer nič. 4800 by som mu mala poslať, ale 1000 mal zálohu, dostal stravné poukážky v sume 567, z toho mi vychádza, že na účet mu pošlem 3 233!

Je to správne?
Zuzana, ak chceš poradiť, musíš ešte napísať koľko ľudí vyživuje. A odkiaľ zobrali na Ex.úrade tú sumu 4800?
Bionda
13.05.05,11:00
Súhlas so Zitou, aj ja som donedávna robila zrážky na exekúciu (aj u viacerých), konečne to skončilo.A tiež ako píše Livia2, treba brať do úvahy počet v domácnosti.
ZuzanaP za to, že tí ľudia tak skončili si môžu oni sami. Poberú si pôžičky na ktoré nemajú., event. neplatia SP alebo ZP , nepožiadajú ani o zrušenie penálov a tak platia. Mala som jedného a ten keď som skončila exekúciu pre ZP vo výške cca 45000,- začala sa exekúcia pre SP cca 56000,-. No čo už na to povedť?
ZuzanaP
13.05.05,11:19
Livia, tú sumu 4800 mi povedali na exekutorskom úrade, proste mi povedali, že jemu musí zostať 4800 korún, zbytok ide na exekúciu. Už mám v tom riadny chaos, mzdy som prebrala po kolegyni a je v tom hrozný "bordel".
Z úradu mi poslali také príklady, kde sa delí len na 3 tisíckorunové diely, dva idú zamestnancovi + 1600 on + 600 dieťa + 600 manželka = 4800,
jeden tisíckorunový diel + zbytok ide na exekúciu.

Teda ak má HM 9 112, tak:
1600+600+600= 2800+1000+1000=4800 ..... zamestnancovi na výplatu
9112-4800=4 312 .......... exekúcia
kvet
13.05.05,11:29
ZuzanaP, je to O.K.

Ale pre vysvetlenie, postup má byť takýto:
Čistá mzda napr. 9 112,- Sk - 1600,- Sk nezabaviteľná suma na povinného, - 600,- Sk nezabaviteľná suma na manželku ako vyživovanú osobu a - 600,- Sk na dieťa ako ďalšiu vyživovanú osobu, t.j. spolu nezabaviteľná suma 2 800,- Sk.
Rozdiel = 6 312,- Sk, pretože postihnuteľná suma je vyššia ako 3000,- Sk, zo mzdy povinného sa zraža:
rozdiel 6 312,-Sk - 3000,- Sk = 3 312,- Sk to sa zrazý celé + 1000,- Sk = 4 312,- Sk.
Tých 1000,- Sk je suma 3000,- rozdelená na tretiny. Prvá tretina na pripočíta k zvyšku postihnuteľnej sumy, ktorá prevyšuje 3000,- Sk. ´Druhá a tretia tretina sa vyplatí povinnému. Ak sa vykonáva zrážka pre prednostnú pohľadávku, zráža sa aj druhá tretina.

Ešte poznámka: exekučné zrážky sa vykonávajú z čistej mzdy.
ZuzanaP
13.05.05,11:47
no to som rada, že som to urobila dobre, normálne som z toho mala hlavu v smútku.
Ďakujem kvet
Zita4
13.05.05,17:05
Ja mám skúsenosti so zamestnancami, ktorí si nabrali pôžičky bez rozumu a jednému by som mala dokonca zrážať dlhy do 5 peňažných ústavov. Nemám na to exekúciu, ale keď si podpíše s nejakou bankou dohodu o zrážkach zo mzdy a prestane platiť sám, banka pošle dohodu a mzdárka je povinná zrážať jeho dlhy (Občiansky zákonník § 551, ak sa nemýlim). Musí postupovať podľa zákona, t.zn., že nároky bánk sa uspokojujú podľa poradia, ako prišli. Tomuto človeku zrážam ešte aj výživné na 2 deti a nech zarobí koľkokoľvek, vždy dostane na výplatu len tých svojich 1600 Sk + 1000 Sk, ktoré mu nesmiem zraziť. Ale pôžičky mu pribúdajú skoro každý mesiac. Dnes nie je problém narobiť si dlhy.:(
Paula
16.06.05,15:29
Náš zamestnanec chcel sám pošt.poukážkou uhradiť celú sumu, uvedenú v príkaze na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy. Porušíme zákon, ak ako zamestnávateľ prijmeme od neho hotovosť a bankovým prevodom odvedieme celú sumu na patričný účet? Alebo musíme dodržať postup "zrážkami zo mzdy"? Ďakujem za cennú radu :)
Denda
16.06.05,15:41
Náš zamestnanec chcel sám pošt.poukážkou uhradiť celú sumu, uvedenú v príkaze na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy. Porušíme zákon, ak ako zamestnávateľ prijmeme od neho hotovosť a bankovým prevodom odvedieme celú sumu na patričný účet? Alebo musíme dodržať postup "zrážkami zo mzdy"? Ďakujem za cennú radu :)Asi by som dodržala postup na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy. Príkaz na vykonanie zrážok ak si dobre pamätám chodí na zamestnávateľa. A ten je pre teba záväzný.
Paula
16.06.05,16:44
Ďakujem Denda :) (Chceli sme zjednodušiť záležitosť, ale urobíme podľa príkazu).
Pepa
06.10.05,11:55
Ľudkovia moji zlatí,

dnes dostala papier - zrážky zo mzdy - pre nášho zamestnanca. Zrážky zo mzdy však pre jednu spoločnosť už vykonávam. Prosím o upresnenie: najskôr "dokončím" zrážky pre l. firmu a potom začnem s tou druhou?
kvet
06.10.05,11:58
Áno, správne, pokiaľ sa nejdná o zrážky výživného !!!
Pepa
06.10.05,12:06
Ďakujem ti veľmo pekne. Nie sú to zrážky výživného - to si "berieme" pôžičku na pôžičku a potom ešte ďaľšiu pôžičku, aby sme zaplatili tie prvé dve pôžičky. Som zvedavá kam sa dostane ...........
endrju
06.10.05,12:08
Ďakujem ti veľmo pekne. Nie sú to zrážky výživného - to si "berieme" pôžičku na pôžičku a potom ešte ďaľšiu pôžičku, aby sme zaplatili tie prvé dve pôžičky. Som zvedavá kam sa dostane ...........
Kedysi bývali väzenia pre dlžníkov neschopných splácať dlhy.
Možno sa to obnoví:D
Pepa
06.10.05,12:14
Kedysi bývali väzenia pre dlžníkov neschopných splácať dlhy.
Možno sa to obnoví:D
Sú to nezodpovední exoti, ktorí robia starostli všetkým okolo seba - ja som taká napálená, že mi tuším zovrie krv, šľak ma trafí alebo niečo....... To keď mi dneska zahlásil, že by potreboval tú tretiu pôžičku /bohvie o koľkých ešte nevieme/, aby si mohol splatiť tie dve som myslela, že hlasívky vypľujem. Idem odparkovať a dám si frťana. Pekný deň.
účtovník 007
06.10.05,14:30
Sú to nezodpovední exoti, ktorí robia starostli všetkým okolo seba - ja som taká napálená, že mi tuším zovrie krv, šľak ma trafí alebo niečo....... To keď mi dneska zahlásil, že by potreboval tú tretiu pôžičku /bohvie o koľkých ešte nevieme/, aby si mohol splatiť tie dve som myslela, že hlasívky vypľujem. Idem odparkovať a dám si frťana. Pekný deň.
Milá Pepa, buď rada, že uvedený človek je len Tvojim zamestnancom. Mohol by byť totiž tvojím manželom. A keď si berie pôžičku, nikto nechce Tvoj súhlas s požičajom. No príde na lámanie chleba a zrazu si dlžníkom aj Ty. To by si potom videla, koľkých frťanov by si si musela dať.:eek: Ale vraj kým nejde o život ide o ....:)
Pepa
06.10.05,14:46
Milá Pepa, buď rada, že uvedený človek je len Tvojim zamestnancom. Mohol by byť totiž tvojím manželom. A keď si berie pôžičku, nikto nechce Tvoj súhlas s požičajom. No príde na lámanie chleba a zrazu si dlžníkom aj Ty. To by si potom videla, koľkých frťanov by si si musela dať.:eek: Ale vraj kým nejde o život ide o ....:)http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif A vieš ty čo? Už som aj "takéto" prežila. Bol ručiteľom, povinný nesplácal, dlhy narástli, exekútor sa pridal a Erika zaplatila. Ale fakt, keď nejde o život ......http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
ľudka
07.10.05,05:37
Náš zamestnanec chcel sám pošt.poukážkou uhradiť celú sumu, uvedenú v príkaze na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy. Porušíme zákon, ak ako zamestnávateľ prijmeme od neho hotovosť a bankovým prevodom odvedieme celú sumu na patričný účet? Alebo musíme dodržať postup "zrážkami zo mzdy"? Ďakujem za cennú radu :)
V prípade, že zamestnanec uhradí celú sumu, alebo časť sumy exekúcie poštovou poukážkou na účet exekútora je to podľa môjho názoru jeho vec. Ja som postupovala v tomto prípade tak, že kópiu takejto poštovej poukážky som pripojila k príkazu exekútora a po ukončení zrážkok exekúcie som telefonicky konzultovala s exekútorom, či je skutočne exekúcia vyrovnaná. Nikto neprotestoval proti takejto forme vyrovnania záväzku. Nevidím dôvod, prečo by som mala ja od zamestnanaca prevziať hotovosť a odviesť ju exekútorovi.
Možno rozmýšľam zle, ale fungovalo to.
ľudka
07.10.05,05:43
Keď banka, alebo iná peňažná inštitúcia pošle dohodu o zrážkach zo mzdy vtedy, ak zamestnanec prestane platiť, tak O.K., zrážky proste musia byť. Ale mne sa stalo, že dohodu o zrážkach poslala spoločnosť ihneď pri uzatvorení zmluvy, a to aj napriek tomu, že zamestnancovi nechcela schváliť pôžičku skôr, ako im nepredloží trvalý príkaz na úhradu zo svojej banky. Takže, keby som si neoverila u zamestnanca, či má zadaný trvalý príkaz a automaticky by som uplatnila dohodu, tak by sme vlastne zrážali pôžičku 2x. Pri telefonickom rozhovore mi bolo povedané, že spoločnosť posiela tieto dohody automaticky, takže neviem, prečo žiadajú aj trvalý príkaz. No proste ...........
Samozrejme, že dohodu som im vrátila s komentárom, že poslať mi ju môžu až keď zamestnanec prestane platiť trvalým príkazom.
Takže pozor na PROFIREAL.
ľudka
24.02.06,07:13
Prajem poraďákom pekný a príjemný deň.
Chcem sa vrátiť k tejto téme a keďže som nenašla nejaký aktuálnejší príspevok, chcem sa opýtať, či sa nemenili v tomto roku sumy, ktoré sa zo mzdy nezrážajú. Ostalo to na tých 1600,- na povinného a 600,- na každú ďalšiu vyživovanú osobu. Alebo je to inak.
Ešte si chcem odobriť s niekým správnosť môjho výpočtu, dlho som nič nezrážala, takže radšej si do chcem odobriť:
ČM 12500
na povinného -1600
na manželku -600
1 vyživované dieťa -600
spolu: 9700
odpočítam -3000
rozdiel 6700 - zrážka pre exekútora + 1000 (1/3 z tých 3000,-), teda spolu posielam na exekúciu 7700,- Sk.

Ak je to správne, tak to je teda dobrá pálka.
Barbara
24.02.06,07:21
Prajem poraďákom pekný a príjemný deň.
Chcem sa vrátiť k tejto téme a keďže som nenašla nejaký aktuálnejší príspevok, chcem sa opýtať, či sa nemenili v tomto roku sumy, ktoré sa zo mzdy nezrážajú. Ostalo to na tých 1600,- na povinného a 600,- na každú ďalšiu vyživovanú osobu. Alebo je to inak.
Ešte si chcem odobriť s niekým správnosť môjho výpočtu, dlho som nič nezrážala, takže radšej si do chcem odobriť:
ČM 12500
na povinného -1600
na manželku -600
1 vyživované dieťa -600
spolu: 9700
odpočítam -3000
rozdiel 6700 - zrážka pre exekútora + 1000 (1/3 z tých 3000,-), teda spolu posielam na exekúciu 7700,- Sk.

Ak je to správne, tak to je teda dobrá pálka.


Výpočet je správny!!!!! U nás zamestnancom vychádza ešte viac.Ale čouž mali tie dlhy splácať riadne a nemuseli by potom splácať nehorázne sumy. Je to ich vec.
Aj my ich ľutujeme, ale čouž........:)
ľudka
24.02.06,07:30
Ďakujem Ti a prajem krásny víkend.