BELLA
12.05.05,13:54
Kedy sa použije príkazná zmluva?Ako sa líší od dohody o vykonaní práce?Každý sa vyjadruje veľmi zdržanlivo.Vie niekto z vlastnej skúsenosti,alebo môže zodpovedne potvrdiť,že sa touto zmluvou dá nahradiť dohoda o vykonaní práce a tak eliminovať jej obmedzenia?
dara
12.05.05,12:04
O tejto téme tu už bolo popísané veľa. Pozri všetky príspevky.
ZuzanaP
13.05.05,03:37
Príkaznú zmluvu môžeš uzatvoriť len na príležitostné práce, ja osobne som ju robila jednému živnostníkovi, tak aby ten, čo pre neho pracoval, nemusel príjem z nej priznať. Teda odmena za vykonanú prácu bola suma, ktorá je oslobodená od dane, čo pre rok 2004 bolo 21.050,- Sk, pre rok 2005 22.900,- Sk. Žiadne odvody z odmeny neodvádzaš. Len treba dať pozor na to, čo je príležitostná práca.

Napr. nejaké práce cez leto, vymoženie pohľadávky, sprostredkovanie obchodu,....
ilona
13.05.05,05:17
Súhlasím so Zuzanou ja túto zmluvu používam napr. na opravu auta,
nejaké stavebné práce a pod.Nemala som však ešte daňovú kontrolu,tak mal
by sa niekto vyjadriť,komu už kontrolou príkazné zmluvy prešli.
dara
13.05.05,05:42
No aj mňa by zaujímalo, to čo píše Ilonka, ja som robila PZ na vypratanie podniku, ktorý FO odstúpila novému nájomníkovi. Zmluvy som robila na plnú výšku čo sa dalo 21.050 Sk. Jednalo sa o pracovníkov, ktorí boli v TPP u iného podnikateľa.

Na tieto činnosti je možné cez zimu napr.: odpratávanie snehu, oprava neakého tovaru v prípade napr. bazáru a podobne.
Heni
22.11.05,16:04
ako by som mala formulovať príkaznú zmluvu na odpratávanie snehu v zime? rada by som, aby to nevyzeralo ako závislá činnosť a aby to teda netrebalo zdaňovať...
zuveska
27.11.05,19:34
ako by som mala formulovať príkaznú zmluvu na odpratávanie snehu v zime? rada by som, aby to nevyzeralo ako závislá činnosť a aby to teda netrebalo zdaňovať...

Ja by som túto otázku ešte rozšírila. Je človek, ktorý pre mňa vykoná prácu na základe Príkaznej zmluvy a zarobí napr. na tom odpratávaní snehu za mes. 11 a 12 15000,- Sk, povinný zaplatiť z tohto príjmu zdravotné poistenie?
Simonab
27.11.05,20:55
Odvody do ZP neplatí, keďže ide o príležitostný príjem a teda o príjem do výšky 22900,- za rok 2005 od dane oslobodený.
Mirec73
03.12.05,21:53
Prosím Vás poradiť, prečítal som si viac príspevkov ohľadom príkaznej zmluvy, ale potreboval by som odpoveď na konkrétny prípad.

Svokor je dôchodca a od septembra do polovice decembra má vykonať jednorázovú prácu u podnikateľa na príkaznú zmluvu (prvýkrát v tomto roku) za celkovú odmenu 22.00O,- Sk. Vyplývala mu povinnosť nahlásiť sa na daňový úrad aj keď nebude podávať daňové priznanie? Dúfam, že do zdravotnej poisťovne tiež nemusel nič hlásiť.

Ešte Vás poprosím odpoveď, podnikateľ si dáva príkaznú zmluvu do nákladov? a aké odvody je povinný v tomto prípade za dôchodcu splniť.

Ďakujem.
ESTER
04.12.05,06:13
Ktorý § zákona o dani z príjmov je príjem na príkaznú zmluvu?
Mirec73
04.12.05,08:37
Ktorý § zákona o dani z príjmov je príjem na príkaznú zmluvu?

Ester, ak sa pýtate mňa ohľadom môjho príspevku tak Vám neodpoviem, leba ja som úplný laik a na porade hladám pomoc, aby svokor-dôchodca kvôli ťažko privyrobeným 22.000,- Sk nemal problémy s daňovníkmi a zdravotnou poisťovňou.
V druhej otázke som chcel vedieť, či si podnikateľ dáva príkaznú zmluvu do nákladov a či musí svokra-dôchodcu nahlásiť do sociálnej poisťovne.
Oriešok
05.12.05,09:41
Ktorý § zákona o dani z príjmov je príjem na príkaznú zmluvu?Ako vyplynulo z predchádzajúcich odpovedí ide o príležitostný príjem, čiže odpadá príjem zo závislej činnosti § 5 aj z podnikania § 6 a pokiaľ neprekočí päťnásobok životného minima pre rok 2005 22 900,- Sk spadá do § 9 oslobodenie od dane inak po prekročení, by som ho dala do § 8 ostatné príjmy.
Mirkaska
12.12.05,11:09
Ester, ak sa pýtate mňa ohľadom môjho príspevku tak Vám neodpoviem, leba ja som úplný laik a na porade hladám pomoc, aby svokor-dôchodca kvôli ťažko privyrobeným 22.000,- Sk nemal problémy s daňovníkmi a zdravotnou poisťovňou.
V druhej otázke som chcel vedieť, či si podnikateľ dáva príkaznú zmluvu do nákladov a či musí svokra-dôchodcu nahlásiť do sociálnej poisťovne.

Podnikateľ si to dáva do nákladov a nemusí osobu na príkaznú zmluvu nahlásiť do soc. poisťovne. Nejde o pracovný pomer. Z odmeny sa neplatia žiadne odmeny.
Jana Motyčková
12.12.05,11:46
Tu AdaG prilepila stanovisko DÚ k zdaňovaniu príkazných zmlúv http://www.porada.sk/showpost.php?p=152203&postcount=1
Jana Motyčková
12.12.05,12:00
A ešte stanovisko, ktoré sme my dostali k príkazným zmluvám.

Naša otázka :
Organizácia uzavrela podľa Občianskeho zákonníka príkaznú zmluvu s fyzickou osobou (nie SZČO). Je tento príjem považovaný za príjem zo závislej činnosti alebo je to iný druh príjmu? Ako sa má postupovať pri zdaňovaní tohto príjmu?
Ďakujem.

Odpoveď na váš dopyt (10.6.2005) :

K Vášmu podaniu uvádzame:
- vzhľadom k tomu, že osoba, ktorá uzatvorila s organizáciou príkaznú zmluvu musí pri výkone činnosti plniť príkazy príkazcu (nekoná vo svojom mene a na vlastný účet), ide o príjem zo závislej činnosti, ktorý sa zdaňuje v zmysle § 35 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov preddavkom na daň vo výške 19%.
Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica, odbor služieb pre verejnosť
Marína
12.12.05,12:17
Janka, nepridáš to aj do Dokumenty,tlačivá/Vyrozumenia z úradov?
EPk
05.01.06,10:00
Uctujete príkaznú zmluvu do mzdovych nakladov 521 alebo na 518 ostatne sluzby?
Janca
06.01.06,06:18
Neúčtujem, ale účtovala by som 521 - samostatnú analytiku - ide o pzč nie služby.
Ak by som potrebovala "obísť" zdaňovaný príjem preddavkovou daňou, urobila by som mandátnu zmluvu na jednu ucelenú prácu a potom by som ju vyplatila brutto. Mandátna zmluva sa dá uzatvoriť aj podľa Obč. aj podľa Obch. zákonníka podľa toho, s kým tu zmluvu uzatvárate.