maska2
17.10.08,07:12
Ahojte poraďáci.Potrebovala by som poradiť.Ako so zúčtovaním ZF v peňažnom denníku.Som plátca DPH.
Príklad ZF - INP - 40000 = uhrada bankový výpis PD - PNZD
zúčtovacia faktúra 33613,40 bez DPH 6386,60 DPH výsledná suma 0

K zúčtovacej priradím zálohovú a tým sa mi pohľadávka vyrovná. Ale v PD mám zapis bez DPH a ešte navrch aj PNZD.Ako to spravne preúčtovať?
Už som snáď prečítala všetky články, ale neviem si dať rady.Prosím pomôžte mi.Ďakujm,Andrea
ekopo
17.10.08,05:34
ZF sa v záväzkoch a pohľadávkach neeviduje. Ak je prijatá, resp. postúpená úhrada, môže sa táto účtovať celá bud ako PNZD resp. VNZD.
Vyúčtovacia FA sa zaeviduje do pohľadávok resp. záväzkov v nulovej hodnote. Zároven sa v PD upraví zápis z PNZD resp. VNZD cez ID na POZD + DPH, resp. VOZD + DPH. Pri tomto spôsobe treba mať evidenciu nevyrovnaných záloh z dôvodu správneho vykázania danového základu ku koncu roka, pretože prijatá a postúpená záloha je POZD resp. VOZD.
Zálohu je možné účtovať do PD aj ako POZD, VOZD. Postup je potom podobný. Odpadne zápis koncom roka pri nevyrovnanej zálohe.
Všetko ale závisí od možností sw.
maska2
17.10.08,10:41
Ďakujem za aké také usmernenie. Veď v tom je celý problém, že mne softwer veľmi nepomáha.
Keď to hádžem cez ID tak mi dáva ápi buď aj do príjmu alebo do výdaju na pokladni resp.účte.
Urobila som to tak, že som si do PD dala úhradu zúčtovacej FA v 0 - vej hodnote a pekne mi rozpísalo POZD + DPH a následne mi prijatú zálohu odúčtovalo...
Takto som to skúsila.
Marína
17.10.08,16:34
Podľa toho, v akom SW účtuješ, nájdi odpoveď resp. polož otázku tu http://www.porada.sk/f9-uctovne-a-ine-softvery.html
Muška
17.10.08,17:33
ZF sa v záväzkoch a pohľadávkach neeviduje. .

..keďže už od 1.1.2008 preddavky /zálohy/ vstupujú do POZD a VOZD , tak od 1.1.2008 podľa "Postupov JU od 1.1.2008" sa zaevidujú do "knihy záväzkov a pohľadávok"
Poskytnuté preddavky - Kniha pohľadávok
Prijaté preddavky - Kniha záväzkov
Muška
17.10.08,17:43
Ahojte poraďáci.Potrebovala by som poradiť.Ako so zúčtovaním ZF v peňažnom denníku.Som plátca DPH.
Príklad ZF - INP - 40000 = uhrada bankový výpis PD - PNZD
zúčtovacia faktúra 33613,40 bez DPH 6386,60 DPH výsledná suma 0

K zúčtovacej priradím zálohovú a tým sa mi pohľadávka vyrovná. Ale v PD mám zapis bez DPH a ešte navrch aj PNZD.Ako to spravne preúčtovať?
Už som snáď prečítala všetky články, ale neviem si dať rady.Prosím pomôžte mi.Ďakujm,Andrea

Po úhrade zálohovej faktúry Ti musia vystaviť tzv. "faktúru - prijatie platby" napr. s textom Prijatá zálohová platba zo dňa.... č.ZF a tu už musí byť rozpísané základ DPH, DPH, Spolu.

A po dodaní tovaru, služby Ti príde "vyúčtovacia faktúra".
tzn., že máš mať 3 ks faktúr
ekopo
17.10.08,17:53
.... Pri tomto spôsobe treba mať evidenciu nevyrovnaných záloh z dôvodu správneho vykázania danového základu ku koncu roka, pretože prijatá a postúpená záloha je POZD resp. VOZD.
Zálohu je možné účtovať do PD aj ako POZD, VOZD. Postup je potom podobný. Odpadne zápis koncom roka pri nevyrovnanej zálohe.
Všetko ale závisí od možností sw.


..keďže už od 1.1.2008 preddavky /zálohy/ vstupujú do POZD a VOZD , tak od 1.1.2008 podľa "Postupov JU od 1.1.2008" sa zaevidujú do "knihy záväzkov a pohľadávok"
Poskytnuté preddavky - Kniha pohľadávok
Prijaté preddavky - Kniha záväzkov
.................
Muška
17.10.08,18:27
.................

......nepochopila som.


Na začiatku Tvojho príspevku č. 2 píšeš:

ZF sa v záväzkoch a pohľadávkach neeviduje.

...a ja som iba zareagovala, že ZF sa EVIDUJE od 1.1.2008 v KZ alebo v KP
ekopo
17.10.08,18:35
....Pri tomto spôsobe treba mať evidenciu nevyrovnaných záloh .......... pretože prijatá a postúpená záloha je POZD resp. VOZD.
....
len reakcia na príspevok 5

pod záväzkami a pohľadávkami som myslel evidenciu DF/VF, sorry trochu nepresne som sa vyjadril
záväzky a pohľadávky sú všeobecný pojem
Muška
17.10.08,18:37
....ja som zareagovala na začiatok Tvojho príspevku, tak ako som to teraz doplnila do môjho príspevku č. 8
maska2
20.10.08,06:39
Po úhrade zálohovej faktúry Ti musia vystaviť tzv. "faktúru - prijatie platby" napr. s textom Prijatá zálohová platba zo dňa.... č.ZF a tu už musí byť rozpísané základ DPH, DPH, Spolu.

A po dodaní tovaru, služby Ti príde "vyúčtovacia faktúra".
tzn., že máš mať 3 ks faktúr


Dobrý deň. Ja mám len 2 ks faktúr: ZF + vyúčtovaciu. Ale mne hlavne následne išlo o to, ako tento vzťah prenesiem do PD. Aby som mala upravený základ. Lebo príjem zalohy som mala vo PNZD-mna system jednoducho nepustil do do tržieb. A nasledne to potrebujem rozúčtovať na zdaniteľný základ a DPH.
Ďakujem, Andrea
maska2
20.10.08,06:41
Podľa toho, v akom SW účtuješ, nájdi odpoveď resp. polož otázku tu http://www.porada.sk/f9-uctovne-a-ine-softvery.html

Ahoj Marína. Ďakujem za typ, ale tam som odpoveď na môj problém nenašla....Je tam toho dosť, ale nie to čo hladám. Ďakujem
Marína
20.10.08,06:52
maska2, preto som v dobrom doporučila, že ak nenájdeš odpoveď, tak v príslušnej sekcii polož otázku. Technika účtovania v jednotlivých SW sa líši, preto je dosť ťažké odpovedať ako práve v tom tvojom zaúčtovať.
Muška
20.10.08,08:17
Dobrý deň. Ja mám len 2 ks faktúr: ZF + vyúčtovaciu.
Zo zákona:
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Ja to robím nasledovne: /aby som nemusela preúčtovavať rôznymi internými dokladmi a pod./

Príde ZF /bez vyčíslenia DPH/ - uhradím ju, zaevidujem do Knihy pohľadávok, úhradu zatiaľ nikam nezaúčtovávam,
počkám si na Faktúru - prijatie platby /kde je už vyčíslená DPH/ a túto zaevidujem do Knihy faktúr a zaúčtujem tú úhradu už cez túto faktúru.

Obdržím vyúčtovaciu faktúru , zaevidujem Kniha faktúr a ak treba ešte nejakú úhradu, tak ten zostatok uhradím a aj zaúčtujem /tam už mám len zostatok DPH/.
V knihe pohľadávok /tam mám stále tú ZF/ poznačím ako vybavené a uhradené tou vyúčtovacou faktúrou /už nikde nezaúčtovávam/.

Dúfam, že som ťa nedomotala :D

Ale Tebe evidentne chýba tá Faktúra - prijatie platby
maska2
20.10.08,09:38
Áno, ja tú faktúru - prijatie platby nemám od nikoho...Vždy len ZF a po uhrade vyúčtovacia.Písala som o mojom probléme aj v časti ,kde sú účtovné SW, ale nič.Aj tak pekne ďakujem za radu a strávený čas.Andrea.
Muška
20.10.08,10:29
Áno, ja tú faktúru - prijatie platby nemám od nikoho...Vždy len ZF a po uhrade vyúčtovacia.Písala som o mojom probléme aj v časti ,kde sú účtovné SW, ale nič.Aj tak pekne ďakujem za radu a strávený čas.Andrea.
Andrejka,
ak sú platiteľmi DPH sú povinní vystaviť faktúru s rozpisom DPH po prijatí platby podľa zákona o DPH
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
aknelh
21.10.08,09:25
A nie je to tak, že ak do 14 dní od prijatia platby je uskutočnené dodanie tovaru alebo služby, stačí jedna vyúčtovacia faktúra? Samozrejme, ak to nie je na prelome mesiacov (vtedy treba urobiť "zálohovú faktúru daňovú" na platbu)...