Radana
12.05.05,19:22
Zdravím všetkých poraďákov, som tu nová a veľmi pekne prosím o radu.

SZČO má mot.voz.zaradené v majetku firmy, je už dva roky odpísané a chce
ho preradiť z firmy do osobného užívania. Je potrebné urobiť aj prepis v TP
u policajtov? Ako to urobiť v účtovníctve? Stačí len označiť na karte HM
vyradenie? Dakujem.
Muška
12.05.05,17:29
http://www.porada.sk/showthread.php?t=4306&page=2&pp=10&highlight=auto+podnikan%ED
A ak si zadáš hore na lište "Hľadať" , tak nájdeš niekoľko odpovedí
Radana
12.05.05,18:13
Ďakujem pekne, našla som to.
ondrejvla
12.05.05,19:44
No neviem, či práve toto je správne?! MV bolo v majetku firmy, odpisy išli do nákladov a len 2 roky je odpísané! Vy myslíte, že môžete majetok len tak jednoducho vyradiť? A protokol? Bolo tak havarované, že sa nedalo predať ani do šrotu na výzisk?

Majetok, pokiaľ naň bol náklad by mal byť podľa môjho názoru, a som presvedčená, že nielen podľa môjho, odpredaný nie za zostatkovú účtovnú hodnotu, ale za zostatkovú trhovú hodnotu! V prípade preradenie do vlastníctva SZČO by mal byť ocenený cenou obvyklou na trhu a predaný sám sebe, tzn. mala by byť z neho odvedená daň! Ak sa mýlim, zbite ma, ale som pevne presvedčená, že mám určite pravdu!

http://www.porada.sk/images/icons/icon4.gif
slnko
12.05.05,20:02
Vlasti, ja si myslím, že máš určite pravdu.

Pekný večer želámhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
ondrejvla
12.05.05,20:04
Vlasti, ja si myslím, že máš určite pravdu.

Pekný večer želámhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Ďakujem Slniečko! Som rada, že si si ma všimla! Rada ťa tu vidím a prajem príjemný večer!
Viki
12.05.05,20:06
SZČO má mot.voz.zaradené v majetku firmy, je už dva roky odpísané....

Ja som to pochopila tak, že auto bolo odpísané a po odpise sa používalo ešte 2 roky vo firme. V tom prípade stačí na karte DHM preradiť do osobného užívania a prepísať zmenu majiteľa MV u policajtov.
slnko
12.05.05,20:08
Ďakujem Slniečko! Som rada, že si si ma všimla! Rada ťa tu vidím a prajem príjemný večer!Vlastička, ja si Ťa všimnem vždy, veď Ty stihneš dať vždy všetkým kvalitnú odpoveď.
Ešte raz pekný večerhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
slnko
12.05.05,20:15
SZČO má mot.voz.zaradené v majetku firmy, je už dva roky odpísané....

Ja som to pochopila tak, že auto bolo odpísané a po odpise sa používalo ešte 2 roky vo firme. V tom prípade stačí na karte DHM preradiť do osobného užívania a prepísať zmenu majiteľa MV u policajtov.aj tak si myslím, že má ešte nejakú trhovú hodnotu, tak by som to urobila aspoň za nejakú symbolickú cenu.
ata111
12.05.05,20:24
Podľa mňa jednoznačne správne odpovedá Viki, predsa sám sebe niečo nebudem predávať. V zákone je to ošetrené časovým testom 5 rokov - ak v tejto lehote predám auto po ukončení podnikania alebo vyradení z majetku, jeho predaj zdaňujem v čase predaja a je jedno či v tom čase podnikám, či nie. To je všetko. Žiadne symbolické predávanie sama sebe pri vyradení.
ondrejvla
12.05.05,20:26
Mala som tento problém u môjho klienta, ktorý mal MV v majetku 3 roky po ukončení leasingu. Čiže, auto bolo odpísané! Bola som sa poradiť na DÚ a dokonca som investovala aj na daňového poradcu, aby som neurobila nepríjemný kiks, ktorý by mal následky! Na oboch miestach mi bolo poradené - znalecký posudok, predať, jedná sa o blízku osobu!

Riadila som sa inštinktom a neoľutovala som. Keď mal kontrolu, bolo všetko OK! Viem, že po takýchto "vyraďovačkách" idú, tak byť na vašom mieste, neriskujem!
ondrejvla
12.05.05,20:28
Podľa mňa jednoznačne správne odpovedá Viki, predsa sám sebe niečo nebudem predávať. V zákone je to ošetrené časovým testom 5 rokov - ak v tejto lehote predám auto po ukončení podnikania alebo vyradení z majetku, jeho predaj zdaňujem v čase predaja a je jedno či v tom čase podnikám, či nie. To je všetko. Žiadne symbolické predávanie sama sebe pri vyradení.
Keď myslíš! Ale aj napriek tvojej veľkej sebaistote, by som ju nevymenila za moju neistotu!
Nech sa ti darí!
Viki
12.05.05,20:47
Živnostník môže majetok po odpísaní preradiť do osobného užívania bez predaja sám sebe. Ak ho následne chce predať ďalej vtedy musí dodržať 5 rokov po vyradení, ináč príjem z predaja musí zdaniť.
Snáď sa ešte niekto vyjadrí, ako to vlasne je.
ata111
12.05.05,21:11
Moja reč Viki, a mám to odobrené daň. poradcom. Som snáď sama sebe osoba blízka? Nie, myslím že som vždy tá istá FO. Súhlas s Viki. Dobrú noc všetkým vytrvalcom.
evina
12.05.05,22:08
§9 zákona 595/2003-príjmy oslobodené od dane písm.d

z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,

Ja sa prikláňam k tomu, že MV SZČO vyradí z majetku do osobného užívania. Zdaňuje len vtedy, ak by v priebehu 5 rokov predal niekomu inému. Ináč nie.
evina
12.05.05,22:15
Možno bude zaujímavé si pozrieť túto tému, ktorá o.i. hovorí o vzťahu FO a FO ako SZČO. Andrej ma presvedčil:)http://www.porada.sk/showthread.php?t=8521&page=1&pp=10&highlight=n%E1jomn%E9
petra:-)
13.05.05,05:51
Súhlasím s Viki, ata111, a evinou. FO - SZČO plne odpísaný majetok môže vyradiť z majetku do osobného úžívania bez toho, aby robil nejaké znalecké posudky a platil nejakú daň. Ak by to bolo inak, potom by nemalo žiadne opodstatnenie ustanovenie v § 9 ods.1 písm.d - Od dane je osolobodený príjem z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do 5 rokov od jej vyradenia z obchodného majetku. Z toho mi jasne vyplýva, že majetok vyradený z podnikania sa stáva predmetom dane len v prípade predaja, a aj to len v prípade, že je predaný do 5 rokov od vyradenia.
:)
dara
13.05.05,06:18
Čiže ak tomu dobre rozumiem, mám vozidlov v MF a doodpisované bolo pred troma rokmi, chcem ho však preradiť do OV. Podľa tohto zákona tomu chápem tak, že nemôžem až keď bude od doodpisovania doba 5 rokov potom ho môžem preradiť ?
evina
13.05.05,06:25
Čiže ak tomu dobre rozumiem, mám vozidlov v MF a doodpisované bolo pred troma rokmi, chcem ho však preradiť do OV. Podľa tohto zákona tomu chápem tak, že nemôžem až keď bude od doodpisovania doba 5 rokov potom ho môžem preradiť ?
Nie nechápeš to dobre. Môžeš ho preradiť do osobného používania hneď. Ak by si ho predala v priebehu 5 rokov od preradenia do OU musela by si tento príjem z predaja zdaniť. Ak ho nepredáš jednoducho ho používaš ako svoje MV a hotovo:)
dara
13.05.05,06:38
Nie nechápeš to dobre. Môžeš ho preradiť do osobného používania hneď. Ak by si ho predala v priebehu 5 rokov od preradenia do OU musela by si tento príjem z predaja zdaniť. Ak ho nepredáš jednoducho ho používaš ako svoje MV a hotovo:)
Ďakujem Evinka, a ešte mi povedz vyradiť stačí na základe vyraďovacieho protokolu, kde bude hodnota majetku uvedená nula a spôsob vyradenia bude uvedený "predaj do OV"?

A po druhé či som ťa správne pochopila, vyradím si z majetku firmy auto do osobného užívania, po vyradení za rok budem auto chcieť odpredať, daň musím odviesť. V prípade, že odpredám po piatich rokoch od preradenia do OV tak nezdaňujem. Však?
evina
13.05.05,06:46
Ďakujem Evinka, a ešte mi povedz vyradiť stačí na základe vyraďovacieho protokolu, kde bude hodnota majetku uvedená nula a spôsob vyradenia bude uvedený "predaj do OV"?

A po druhé či som ťa správne pochopila, vyradím si z majetku firmy auto do osobného užívania, po vyradení za rok budem auto chcieť odpredať, daň musím odviesť. V prípade, že odpredám po piatich rokoch od preradenia do OV tak nezdaňujem. Však?
K otázke č. 1 - áno vyradíš na základe vyraďovacieho protokolu so spôsobom vyradenia "prevod do osobného užívania" nie predaj.
K otázke č. 2 áno tak, ako píšeš, ak by si po roku auto predala príjem z predaja zdaňuješ, po piatich rokoch nie.
dara
13.05.05,06:50
Ďakujem Evinka, za promtnú odpoveď. Nemáš náhodou niekde zoradené aké boli nezdaniteľné čiastky základu dane od roku 1997 - 2005?
evina
13.05.05,07:12
Ďakujem Evinka, za promtnú odpoveď. Nemáš náhodou niekde zoradené aké boli nezdaniteľné čiastky základu dane od roku 1997 - 2005?
Dara odpovedám Ti v samostnom príspevku - nezdaniteľná časť, aby sme nemiešali témy :)
ESTER
16.05.05,12:20
Bola by to veľká chyba, ak by som pri vyradení auta ako FO a prevodu do súkromného majetku nurobila prepis v TP na polícii, ak sa jedná vždy o jednú FO?
evina
16.05.05,14:06
Bola by to veľká chyba, ak by som pri vyradení auta ako FO a prevodu do súkromného majetku nurobila prepis v TP na polícii, ak sa jedná vždy o jednú FO?
myslím si, že nie. Tieto veci sú dôležite pri predaji.
dara
17.05.05,05:48
myslím si, že nie. Tieto veci sú dôležite pri predaji.
Ale keď FO automobil kúpi, názov spoločnosti má svoje meno a priezvisko tak myslím, že je to dostatočne postačujúce, čo je potom potrebné dopisovať pri prehlasovaní ? Jedná sa o neplatcu DPH, teda IČO?
evina
17.05.05,05:59
Ale keď FO automobil kúpi, názov spoločnosti má svoje meno a priezvisko tak myslím, že je to dostatočne postačujúce, čo je potom potrebné dopisovať pri prehlasovaní ? Jedná sa o neplatcu DPH, teda IČO?
Ako FO SZČO mám v TP meno - názov živnosti firmy podľa ŽL a IČO

Ako FO občan- v TP je priezvisko a RČ.
dara
17.05.05,06:02
Ako FO SZČO mám v TP meno - názov živnosti firmy podľa ŽL a IČO

Ako FO občan- v TP je priezvisko a RČ.A keď to tak nie je ? Chýba tam IČO? Pýtala som sa jednej ekonómky, ktorá mi tvrdila, že v prípade FO nie je potrebné aby tam bolo dopísané IČO. Tak sme to ani nerobili.:confused:
evina
17.05.05,06:11
A keď to tak nie je ? Chýba tam IČO? Pýtala som sa jednej ekonómky, ktorá mi tvrdila, že v prípade FO nie je potrebné aby tam bolo dopísané IČO. Tak sme to ani nerobili.:confused:

Neviem dať za to ruku do ohňa, ale myslím si, že keď ide o firmu malo by byť IČO /mne to tak dali rovno na Polícii a keď som oznámila, že je na živnosť pýtali ŽL/ Zároveň si však myslí, /už sme to tu rozoberali niekoľkokrát a prišli sme k tomu, že FO je stále tá istá FO, tak asi ani nieje chyba ak tam IČO nie je uvedené. Dôležité by malo byť zaradenie auta do majetku.
dara
17.05.05,06:21
Evi, práve zaradené je v majetku. FO kúpila v minulosti ojazdené auto v hotovosti, toto sme odpisovali a tento rok odpredali, príjem zdanili. V tomto roku sa kúpilo nové auto, ktoré sme zaradili a začali odpisovať, zaplatili cestnú daň za obe. Tak teraz neviem. Ostávam v pomykove. Pretože osobne som sa jej bola pár krát pýtať, že či je to niekde zakotvené v zákone a či je to potrebné. :(
dara
17.05.05,07:39
Tak poradí niekto?!!!
Zuziana
21.05.05,12:33
U FO nie je najdôležitejšie mať zapísané IČO v TP. Ja to tak mám. Ale keď sme na školení rozoberali túto problematiku s metodičkou, bolo povedané, že nie je to nevyhnutné. Dôležitá je karta DM, zaplatená cestná daň. Podnikateľa FO treba brať ako celok. Auto vyradím do osobného užívania a nebudem nič pridaňovať, ani naháňať znalecké posudky. Iba v prípade, že by som ho predávala do 5 rokov po vyradení z podnikania v tom prípade je to príjem podliehajúci dani.
alex1
30.06.05,07:57
Som SZČO a osobné MV mám zaradené v podnikaní od 1.4.2002(len zaevidované na karte, neuplatňovala som si odpisy)
Teraz potrebujem toto auto prepísať na manžela. Môžete mi niekto zhrnúť ako mám postupovať? Čo treba robiť z daňového a účtovného hľadiska?
alex1
30.06.05,09:42
Pekne prosím!!!!!
alex1
30.06.05,10:06
Tak aspoň vyjadrite súhlas, či premýšlam správne.
1.Do karty zapíšem vyradenie do osob. vlastníctva. Treba nejaký protokol?
2.Keďže auto manželovi nepredávam, ale napr. darujem, žiadna daňová povinnosť sa ma netýka.
Muška
30.06.05,10:11
Tak aspoň vyjadrite súhlas, či premýšlam správne.
1.Do karty zapíšem vyradenie do osob. vlastníctva. Treba nejaký protokol?
2.Keďže auto manželovi nepredávam, ale napr. darujem, žiadna daňová povinnosť sa ma netýka.Ad.1 - áno
ad. 2 - prečo ho vlastne chceš prepísať na manžela?
alex1
30.06.05,10:16
Ad.1 - áno
ad. 2 - prečo ho vlastne chceš prepísať na manžela?
ad 2 nechcem mať na seba napísaný žiadny majetok......
Muška
30.06.05,10:17
Alex, ale je to bezpodielové vlastníctvo manželov, alebo máte majetok úradne rozdelený?
Muška
30.06.05,10:19
Ak Ti ide iba o prevod majetku, ja by som to prepísala na manžela, ale v prípade ak by ste predali auto do 5-tich rokov, tak by som to radšej zdanila, aby to nezaváňalo špekuláciou.
alex1
30.06.05,10:20
To už je vybavené, len to auto ostáva. Takže môžem takto postupovať?
alex1
30.06.05,10:22
Ak Ti ide iba o prevod majetku, ja by som to prepísala na manžela, ale v prípade ak by ste predali auto do 5-tich rokov, tak by som to radšej zdanila, aby to nezaváňalo špekuláciou.
Ano ide mi o prevod majetku. A čo ak ho za rok predám. Bude problém? A mám ho zdaniť už teraz? Ale ja mu ho nepredávam. Potom by som zdanila akú sumu?
Muška
30.06.05,10:29
Teraz ho nezdaňuj. Ty si ho na karte preveď do osobného vlastníctva, a ak ho do 5-tich rokov predáte , tak potom ho zdaníš /aj keď už bude prepísané na manžela/. Ide stále o bezpodielové vlastníctvo manželov.
alex1
30.06.05,11:08
Ale práveže už budeme mať podielové vlastníctvo. Ja nič, manžel všetko.
evina
30.06.05,14:12
Ale práveže už budeme mať podielové vlastníctvo. Ja nič, manžel všetko.
V tom prípade /myslím rozdeleného majetku/, by si vyradila majetok z podnikania a pri prevode na manžela podľa mňa zdanila lebo je to v lehote 5 rokov od vyradenia. Darovanie, neviem ..., vidím dosť problematické.
Zuziana
01.07.05,16:46
Daruješ manželovi polovicu auta? Je v bezpodielovom spoluvlastníctve.
Zuziana
01.07.05,16:53
Niekde som čítala ako elegantne takéto auto nezdaniť. Auto sa vyradí z podnikania do osobného užívania. Potom sa daruje rodinnému príslušníkovi (manžel asi nie je najvhodnejší), tento rodinný príslušník auto predá a peniažky nám dá. Overené to nemám.
alex1
05.07.05,18:13
V tom prípade /myslím rozdeleného majetku/, by si vyradila majetok z podnikania a pri prevode na manžela podľa mňa zdanila lebo je to v lehote 5 rokov od vyradenia. Darovanie, neviem ..., vidím dosť problematické.
Preco je darovanie problém? Ako ináč by ste riešili prevod? Mám mu ho predať za 1,- Sk a tú zdaníť? :-)))))
Manual
05.07.05,18:26
Preco je darovanie problém? Ako ináč by ste riešili prevod? Mám mu ho predať za 1,- Sk a tú zdaníť? :-)))))Ja by som mu predal "šrot" v kúpnopredajnej zmluve by som uviedol že bol zadretý motor, rozbité sklá, dorezané gumy atď.../čo je málo vandalov ?/a cena minimálna, aby sa daň neplatila velká. Legálne predaj a legálne zdaň minimum. Predaj je najjednoduchší a najmenej napadnutelný. Nejak to "sprovodiť" zo sveta treba.
Pekný večer želám...
alex1
05.07.05,19:25
A nebude to špekulácia keď bude zmluva na manžela? Nermám inú pribuznú osobu, na ktorú by som to auto predala.
Manual
05.07.05,19:34
A nebude to špekulácia keď bude zmluva na manžela? Nermám inú pribuznú osobu, na ktorú by som to auto predala.Ty mu to auto nepredávaš ako manželka ale predávajúci bude firma. A podla mňa je to prehladé, príjem sa zdaní a vec je uzatvorená. Mne sa toto zdá najmenej komplikované. Neviem čo viac k tomu napísať.
Pekný večer...
alex1
05.07.05,19:38
Ďakujem.

Pekný večer aj tebe..
evina
05.07.05,21:01
Preco je darovanie problém? Ako ináč by ste riešili prevod? Mám mu ho predať za 1,- Sk a tú zdaníť? :-)))))Prečo je darovanie manželovi problematické?
Sama píšeš, že všetok majetok máte vysporiadaný okrem tohoto auta. Rozumiem správne? teda ak ho vyradíš do osobného užívania v tom danom momente bude auto v BSM. Občiansky zákonník v § 149 ustanovuje, že ak zanikne bezpodielové vlastníctvo, vykoná sa medzi manželmi vyporiadanie, pri ktorom sú podiely oboch manželov rovnaké. No a podľa mňa až po tomto vysporiadaní môžte konať ďalej. Asi toľko, vychádzam len z tých informácií, ktoré uvádzaš.
alex1
07.07.05,11:19
Takže si to zhrniem. Auto vyradím do osobného úžívania. Môžem ho prepísať na manžela a písomne sa dohodnúť, že nechcem podiel na jeho hodnote?
Zužu
09.08.05,08:46
Ja by som potrebovala Vašu pomoc, lebo nie som si 100 % istá či mám pravdu.
Malé nákladné MV zaradené do majetku SZČO - ukončený leasing, majiteľ chce auto preradiť do osobného užívania a využívať ho ďalej na cestovanie a uplatňovať náhrady za spotrebované PHM a základnú náhradu. par. 19 odst.2 písm. e - zákon o dani z príjmu. V uvedenom par. sa hovovrí o osobnom MV. To znamená, že na nákladné MV sa tento par. nevzťahuje. Ďakujem a prajem príjemný deň.
Johanka
09.08.05,08:54
Správne, základnú náhradu môžeš uplatňovať iba pri vlastnom osobnom MV.
Zužu
09.08.05,09:06
Správne, základnú náhradu môžeš uplatňovať iba pri vlastnom osobnom MV.
ďakujem .....
alex1
29.09.05,10:26
Ahojte,

mám živnosť (JU, plátca DPH). Evidujem na ňu hmotný majetok (unimobunka) ešte nedoodpisovaný. Moja otázka je
1. Môžem takýto majetok preradiť do osobného používania?
2. A ešte z akej sumy musím odviesť DPH?
3. Dá sa urobiť prevod aj v inej sume ako je zostatková cena?
alex1
29.09.05,11:08
Ahojte,

mám živnosť (JU, plátca DPH). Evidujem na ňu hmotný majetok (unimobunka) ešte nedoodpisovaný. Moja otázka je
1. Môžem takýto majetok preradiť do osobného používania?
2. A ešte z akej sumy musím odviesť DPH?
3. Dá sa urobiť prevod aj v inej sume ako je zostatková cena?
Prosím múdre hlavičky o radu!!!!!!!!!!!!!!!!
andrej_rv
29.09.05,11:18
Prosím múdre hlavičky o radu!!!!!!!!!!!!!!!!Do osobného používania môžeš preradiť akýkoľvek dlhodobý majetok, aj nedoodpisovaný. Treba len vyhotoviť protokol (zápis) o preradení majetku z podnikania do osobného užívania. Preradenie nemá žiadny vplyv na daňovú povinnosť z hľadiska dane z príjmov FO. Daňová zostatková cena preradeného majetku však nie je daňovým výdavkom.
Z hľadiska DPH Ti vzniká povinnosť upraviť DPH odpočítanú pri investičnom majetku v zmysle § 54 ods. 1 zákona o DPH. Vzorec na výpočet výšky DPH, ktorú si povinný odviesť, je v prílohe č. 1 zákona o DPH.
alex1
29.09.05,11:36
andrej_rv ďakujem pekne za odpoveď

ešte moja úvaha- ak majetok ponechám a zruším registráciu DPH, potom zaplatím DPH v poslednom určenom období zo zostatkovej ceny, ktorú mám poslednú v roku 2001?

Čo je výhodnejšie??
andrej_rv
29.09.05,11:50
V zmysle § 54 zákona o DPH ods. 1 vzniká povinnosť upraviť odpočítanú daň pri zmene účelu použitia investičného majetku. Pojem investičný majetok pre účely DPH je definovaný v odseku 2. Neviem, ako máš evidovanú unimo bunku, či je to ako hnuteľná vec alebo budova resp. čosi, čo vyžadovalo stavebné povolenie podľa osobitného predpisu. Ak je to hnuteľná vec a obstarávacia cena bola do 100 tis. Sk, v zmysle ods. 2 písm. a) citovaného paragrafu Ti povinnosť upraviť odpočítanú DPH pri preradení podľa mňa vôbec nevznikne. Ak predsa treba DPH upraviť, neviem, čo je výhodnejšie, bolo by to treba prepočítať :) .
alex1
29.09.05,12:27
Obstarávacia cena bola 200 000 Sk. Ako hnuteľný majetok, bez stavebného povolenia.
Zlata
06.09.07,12:21
Dobrý deň, prosím o radu, dostala som takýto dotaz.
SZČO v r. 2000 kúpil budovu, zaradil ju do obchodného majetku a odpisuje ju. V r. 2006 prebehla kolaudácia po rekonštrukcii, odpisy boli aj z tech. zhodnotenia. DPH z nákladoch na rekonštrukciu si uplaťňoval v odpočte v plnej výške.
Teraz mu poradil finančný poradca, aby si danú budovu vyradil z obchodného majetku (lebo v katastri je zaregistrované IČO) do súkromného a urobil zápis v registri pod rodným číslom (aby mohol dostať hypotekárny úver).
DPH treba riešiť podľa par. 54 zák.o DPH, poradí mi niekto, čo z toho vyplýva?