rubby
17.10.08,17:28
dobry den,

moze mi niekto poradit? Byvame v starsej tehlovej bytovke na poslednom poschodi 3/3. Mali by sme zaujem odkupit povalu a rekonstruovat byt na mezonet. Je to mozne? V nasom vchode je 6 bytov.Ako treba danu vec riesit? Dakujem
Chobot
17.10.08,23:15
dobry den,

moze mi niekto poradit? Byvame v starsej tehlovej bytovke na poslednom poschodi 3/3. Mali by sme zaujem odkupit povalu a rekonstruovat byt na mezonet. Je to mozne? V nasom vchode je 6 bytov.Ako treba danu vec riesit? Dakujem

V prvom rade si zistiť, či by s tým súhlasili 2/3 vlastníkov domu. Toľko totiž treba na odhlasovanie nadstavby či vstavby.

Ak budeš mať súhlas, poradíme ako ďalej. Zatiaľ si prečítaj túto tému, tam to bolo popísané:

http://www.porada.sk/t61913-kupa-nebytoveho-priestoru.html
rubby
19.10.08,16:38
dobry vecer, dakujem zatial za info,

prosim Vas, ak sme bytovka s tromi vchodmi, po 6 bytov, suhlas potrebujeme 2/3 z celej bytovky,alebo sa to tyka len nasho vchodu? Na kazdom poschodi su dva byty, nas sused chce tiez priestor"nad sebou" -povalu odkupit, cize by bola odkupena povala nad celym vchodom. Dakujem
Chobot
19.10.08,21:33
dobry vecer, dakujem zatial za info,

prosim Vas, ak sme bytovka s tromi vchodmi, po 6 bytov, suhlas potrebujeme 2/3 z celej bytovky,alebo sa to tyka len nasho vchodu? Na kazdom poschodi su dva byty, nas sused chce tiez priestor"nad sebou" -povalu odkupit, cize by bola odkupena povala nad celym vchodom. Dakujem

Ak ste všetky 3 vchody jeden objekt a máte spoločnú správu pre všetky vchody, tak potrebuješ súhlas 2/3 zo všetkých troch vchodov. Ak každý vchod má samostatnú správu (osobitné schôdze, vlastné účtovníctvo, vlastné vyúčtovanie), tak treba súhlas 2/3 bytov z tvojho vchodu.
undertaker
20.10.08,14:31
Ahoj Rubby. Je to tak, ja som to uz taktiez zistoval. Potrebujeme suhlas 2/3 celej bytovky kedze bytovka ako taka mame spravu spolocnu. Musia suhlasit takmer vsetci.... dufam, ze aj ta na prizemi pod nami bude suhlasit:-)
rubby
20.10.08,14:44
hm, tak ak by len ta pani nesuhlasila, nic sa nedeje...:)..ja pochybujem, ze sa to podari:mee:, no ale..drzme si palce..;)
undertaker
20.10.08,17:26
hm.... ved uvidime...:-)
rubby
20.10.08,17:46
:cool: fajn, tak dalej zhaname informacie,ktore by nam pomohli...takze..

uz vieme, ze potrebujeme suhlas 2/3 z celej bytovky / pokial sa vchod neosamostatni..:rolleyes:..bytove druzstvo aj tak stoji za figu.../a teraz..musime odkupit celu plochu - povalu nad bytovkou, alebo sa da odkupit niekolko m2..teda len cast nad nasim bytom?..

Ale neviem, ci by sa niekto nad tym zamyslal,ak by sme mali zaplatit 16 - tim majitelom bytov - po 1500Sk...ak by 1m2 bol okolo 300Sk...vidim to vopred stratene..skoda,uz som sa tesila a navrhovala...:mee:
Chobot
20.10.08,20:59
:cool: fajn, tak dalej zhaname informacie,ktore by nam pomohli...takze..

uz vieme, ze potrebujeme suhlas 2/3 z celej bytovky / pokial sa vchod neosamostatni..:rolleyes:..bytove druzstvo aj tak stoji za figu.../a teraz..musime odkupit celu plochu - povalu nad bytovkou, alebo sa da odkupit niekolko m2..teda len cast nad nasim bytom?..

Ale neviem, ci by sa niekto nad tym zamyslal,ak by sme mali zaplatit 16 - tim majitelom bytov - po 1500Sk...ak by 1m2 bol okolo 300Sk...vidim to vopred stratene..skoda,uz som sa tesila a navrhovala...:mee:

Všetko je vecou dohody, aj veľkosť využitej plochy aj cena za umožnenie nadstavby. Zámerne nepoužívam slovo odkup, lebo v skutočnosti k odkupu strechy nedochádza - strecha ako spoločná časť domu sa nedá predať. Predáva sa len možnosť nadstaviť nové priestory.
felix1
21.10.08,18:47
Ked sa Vam uz zda ,,neunosne ,, zaplatit 300.-Sk za m2 strechy, dufam ze budete mat aspon snahu opravit na dome fasadu, odvlhcenie , zateplenie alebo nieco z coho budu mat prospech aj dalsi vlastnici domu. Ak by som s Vasim navrhom v dome suhlasil, toto by bola urcite hlavna podmienka :(
rubby
21.10.08,19:05
asi ste ma nepochopili, mne sa to naopak, zda malo..nie neunosne!Ale mate pravdu, urcite by som rozmyslala, nad ponukou ..investicia do bytovky, ale nehnevajte sa, zateplenie za odstup 70m2 nebytoveho priestoru v katastrofalnom stave sa mi zda prilis.,taku sluzbu Vam spravi firma, ktora si urobi nadstavbu niekolkych bytov na predaj..
Chobot
21.10.08,22:08
asi ste ma nepochopili, mne sa to naopak, zda malo..nie neunosne!Ale mate pravdu, urcite by som rozmyslala, nad ponukou ..investicia do bytovky, ale nehnevajte sa, zateplenie za odstup 70m2 nebytoveho priestoru v katastrofalnom stave sa mi zda prilis.,taku sluzbu Vam spravi firma, ktora si urobi nadstavbu niekolkych bytov na predaj..

Odkiaľ máš istotu, že by ti to odstúpili za cenu 300 Sk / m2?

Nemusí to byť hneď zateplenie, ale nejakú odplatu alebo výhodu môžu majitelia požadovať. A prečo by to mali odstúpiť tebe, keď to môžu nejakému investorovi, ktorý ponúkne do fondu (alebo bytovke) viac, ako ty. To je trhový mechanizmus, nikto nemá prednostné právo, majitelia bytov majú slobodnú voľbu rozhodnúť či vôbec a za koľko poskytnú strechu na nadstavbu.

Preto sa to nerobí, že sa nadstavia len časť strechy, ale investori využijú celú plochu strechy, aby sa im investície vrátili.

Ty na to pozeráš lenzo svojho pohľadu, skús sa na to pozrieť z opačnej strany, keby to chcel urobiť sused nad tvojím stropom.
rubby
22.10.08,14:12
nehovorim, ze CHCEM "dat za m2 300Sk"..bol to len priklad a prave som predtym pisala, ze by to pre ostatnych susedov vobec nebolo zaujimave a ani by som sa im necudovala..a tiez som napisala, ze by sme boli ochotni..nie len my, ale aj druhy susedia na poslednom poschodi, ponuknut prace ,prip. vymenu niecoho na bytovke..tak asi si ma nepochopil ! Susedia nesuhlasia s nadstavbou a uz vobec nie s dalsimi bytmi. my sme chceli vyuzit priestor, ktory tam je.
Chobot
22.10.08,19:36
nehovorim, ze CHCEM "dat za m2 300Sk"..bol to len priklad a prave som predtym pisala, ze by to pre ostatnych susedov vobec nebolo zaujimave a ani by som sa im necudovala..a tiez som napisala, ze by sme boli ochotni..nie len my, ale aj druhy susedia na poslednom poschodi, ponuknut prace ,prip. vymenu niecoho na bytovke..tak asi si ma nepochopil ! Susedia nesuhlasia s nadstavbou a uz vobec nie s dalsimi bytmi. my sme chceli vyuzit priestor, ktory tam je.

Tak keď s tým susedia nesúhlasia, tak s tým bohužiaľ nič neurobíš. Súhlas si nemôžeš vynútiť.
rubby
23.10.08,15:37
no..neviem, ci som talian ja...alebo niekto iny...asi nepisem dost jasne a myslienky zostavaju medzi riadkami..:)

susedia nesuhlasia s nadstavbou a novymi bytmi..cize novymi susedmi..

my byvame na poslednom poschodi a mame zaujem len o priestor, ktory tam je a nechceme nadstavovat...cize urobit mensi mezonetovy byt..dat do poriadku strechu, ktora tam uz je..

chcela som len ziskat info, ako sa v uvedenej veci ma postupovat, ci sa to vobec da..

za uzitocne info dakujem a dufam, ze ste ma uz pochopili..;)
Chobot
23.10.08,21:28
no..neviem, ci som talian ja...alebo niekto iny...asi nepisem dost jasne a myslienky zostavaju medzi riadkami..:)

susedia nesuhlasia s nadstavbou a novymi bytmi..cize novymi susedmi..

my byvame na poslednom poschodi a mame zaujem len o priestor, ktory tam je a nechceme nadstavovat...cize urobit mensi mezonetovy byt..dat do poriadku strechu, ktora tam uz je..

chcela som len ziskat info, ako sa v uvedenej veci ma postupovat, ci sa to vobec da..

za uzitocne info dakujem a dufam, ze ste ma uz pochopili..;)

rubby, my ťa chápeme, ale si nechápeš ty nás.

Ten priestor pod strechou (povala) je spoločný, rovnako ako keby to bola plochá strecha. Z hľadiska prestavby spoločného priestoru (či už povaly alebo plochej strechy, na ktorú sa nadstaví bytový priestor) nie je rozdiel, lebo v oboch prípadoch vznikne nový bytový priestor a nová obytná plocha a preto bude musieť dôjsť ku zmene pomeru spoluvlastníckych podielov. AJ v prípade prestavby priestoru povale musíme hovoriť o "nadstavbe", lebo takto túto zmenu definuje zákon - vstavba a nadstavba, hoci fakticky nič nenadstavuješ. Ide ale o prerobenie povale na bytový priestor, teda vstaviaš - do spoločného priestoru vstaviaš bytový - rozširuješ bytové priestory.

Preto aj keby ste mali plochú strechu, aj keď máte povalové priestory, tak ak chceš mať nad svojím bytom nové bytové priestory, postup musí byť rovnaký - súhlas 2/3 vlastníkov s nadstavbou (alebo so vstavbou) - § 14 ods. 3:


3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Toto hlasovanie nemôže byť písomné.

Existuje ešte jedna možnosť - dohodnúť sa s vlastníkmi na dlhodobom prenájme tohto priestoru, napr. na 50 rokov, pričom ale tieto priestoru nebudú "papierovo" tvoje, len ich budeš mať prenajaté. Vtedy si ich môžeš rekonštruovať a prerobiť, ale len na základe stavebného povolenia. ALe tortúre s odkupom by si sa tak vyhol.